Per Telegraaf. In de fabriek-dislricten neemt de nood van dag tot dag toe, ten ge- TOlge van liet sluiten van onderscheidene werkplaatsen. Berigten uit New-York van 1 Augustus bevatten het volgende: De stelling van Mac Clellan is goed voor de verdediging, maar niet gunstig voor den aanval of den terugtogt. De zuidelijken blijven in hunne stellin gen aan de Chickahominy-rivier achter Mac Clellan; zij hebben de Jatnes- rivier beneden de stelling van Mac Clellan bezet, en staan tusschen Mac Clellan en Richmondwaar zjj sterke batterijen aangelegd hebben. Een gedeelte van de vloot der Unie is te Hampton reeds aangekomen, denkelijk om eenen aanval op het fort Darling te doen. Op de James-rivier zjjntwee nieuwe gepantserde schepen der zuidelijken verschenen. In de midden-staten wordt de guerilla-oorlog levendig voortgezet. Men verwacht dat de con scriptie in den staat New-York in het midden van Augustus zal aanvangen. FRANKRIJK. PARIJS12 Augustus. Men verzekert vrij stellig, dat bij de ontvangst van het corps diplo matique, op den 15de", geene aanspraken van eenige politieke beteekenis zullen worden gehouden. De voorstanders van Italië's zaak hebben dan ook de hoop opgegevendat de keizer zich bij die plegtige gelegenheid over liet Romeinsche vraagstuk zal uitlaten, en vreezen te moeten denken dat ie keizer nog geene reden ziet om den staat van zaken in Italië verande ring te doen ondergaan. Den 25ste" dezer moet de gewone zitting van de algemeene raden of volksvertegenwoordigingen der onderscheiden departementen geopend wor den. Hunne beraadslagingen worden dit jaar met meer dan gewone belang- 1 stelling te gemoet gezien, dewijl zij ongelwjjfeld gelegenheid zullen geven om de tegenwoordige stemming van het kiezers-ligchaam te leeren kennen. Er wordt dan ook beweerd dal de regering eerst na den afloop van de zit ting dier collegiën zal bepalen, wanneer er algemeene verkiezingen tot ver nieuwing van het wetgevend ligchaam zullen plaats hebben. Volgens berigten uit Konstantinopel was men in de vierde conferentie over de Servische aangelegenheden nog niet lot een besluit gekomen. De Porie bad alleen aangeboden om twee kleine vestingen in de nabijheid van Bosnië te ontruimen. De vertegenwoordigers van Rusland, Frankrijk en Italië wilden dat er nog drie andere aan den Donau zouden geslecht wor den. De Engelsche gezant verklaarde dal het vóór alles noodig was het gezag van den Sultan in Servië te handhaven. Pruissen scheen naar de zijde van Rusland en Frankrijk over te hellen. Er werd onderzoek gedaan naar het gebeurde bij den brand in de groote spinnerij te Brussa. Het scheen te blijkendat de geestelijken daarin de hand hadden gehad. De door Fuad-Pacha genomen maatregelen hadden de Christenen gerust gesteld. Er loopen steeds geruchten omtrent een aanslag op het leven des kei zers, die te Vichy zou hebben plaats gehad. De Messager du Hlidi berigt, dat ten gevolge van de groote hitte en de opeenhooping van passagiers, de typhus zich heeft vertoond aan boord van het stoom-lransportschip de Garonnedat op zijn korten overtogt van Suez naar Aden eenige passagiers heeft verloren. Men zegt, dat de hitte dit jaar in de Roode zee ondrageljjk is. ITALIË. Het officiële blad van Turyn bevat berigten uit Palermo, volgens welke de rust op het eiland ongestoord blijft. In eenige plaatsen zijn wel demon- slratiën gedaan, doch het volk was er afkeerig van; bovendien waren zij niet van onrustbarenden aard. De troepen zijn onder het spelen van den koninklijken marsch binnengerukt, onder de toejuiching des volks. Te Napels was in de Toledostraat eene menigte zamengeschoolddie dekreten: Rome of de dood! leve Garibaldi! aanhief, doch op de eerste aanmaning uiteenging. De twee prinsen zijn te Catania met geestdrift onthaald. De gemeenteraad aldaar de vereeriiging van den werkenden stand en verschei dene der aanzienlijkste ingezetenen hebben eene deputatie lot Garibaldi afge vaardigd, die hem kennis gaf dat Catania getrouw wil blijven aan de grondwet des rijks, en dal, indien de generaal andere inziglen mogt heb ben, hij in deze stad geene partij zal vinden om hem te ondersteunen. Tc Genua is eene circulaire van liet bevrijdings-geuootschap" in beslag geno men. In dat stuk worden de Italianen lot den burgeroorlog aangezet. In een schrijven uit Rome, van eene zijde die met de groote Italiaan- sche beweging ingenomen is, leest men het volgende: Het is zeker, en voor een ieder duidelijk te zien, dal wel reeds de helft der politic voor de beweging gewonnen is. Dit is ook met een gedeelte van het pauselijk krijgsvolk het geval. Bijna al de soldaten, welze zich durven uitlaten, zeggen dat zij hunnen koning Victor Emmanuel" verwachten. Men hoort de militairen, welke in den Kerkelijkeu Staat aangeworven zijn, juist zulk eene taal voeren als van vrijwilligers van Garibaldi verwacht zou mogen worden. Op zulke militairen is natuurlijk niet te rekenen, wanneer het te doen is om toezigt op de bevolking te houden. Alles is hier in opschudding. Men spreekt van 25-tal pauselijke gendarmesaan welke het gelukt zou zfln de Napelsche grenzen te bereiken. Er worden personen van aanzien genoemd, als aanstalten makende om uit de stad te wijken; zekere prela ten, die zich bijzonder impopulair hebben gemaakt, worden gezegd zich reeds van Fransche reispasscn te hebben voorzien. Er bestaat steeds plan voor eene groote demonstratie. Reeds zijn afspraken daarvoor gemaakt, en zÖ wordt gezegd na op handen te zijn. De 15de van deze maand wordt als de daarvoor bepaalde dag genoemd.' Voorts meldt men uit genoemde staddat de autoriteiten maatregelen ne men tegen brandstichtingen, waarmede de stad bedreigd wordt. Men voegt er bij, dat de graaf de Montebello den wensch heeft te kennen gegeven, dat Frankrijk alleen de grenzen zal verdedigen. De pauselijke zouaven zijn in de stad teruggekeerd. De Piemontezen hebbentoen zij den laatste.i keer voet op pauselijk grondgebied zetten, 26 gewonden bekomen. De aan voerder is gesneuveld en zij zijn daarop teruggekeerd. P R FI9SE IV. BERLIJN, 12 Augustus. Daar de minister van finanliën voor eenige maanden is overgegaan tot de conversie der leening van 1850 en 1852, zonder dien maatregel aan de goedkeuring der wetgevende magt te onderwerpenzoo heeft de kamer van afgevaardigden het volgende besluit genomen: »De kamer verklaart dat de regering verpligt is bij de conversie of vervroegde opzegging van staatsle ningen vooraf de goedkeuring der landsvertegenwoordiging te vragen." De minister van finantiën protesteerde uit naam der regering uitdrukkelijk te gen het nemen van een besluit, waarbij aan haar van de zjjde der lands vertegenwoordiging nieuwe verpligtingen zouden worden opgelegd die niet uit de constitutie en de wet voortvloeiden. De groothertog van Baden heeft bij gelegenheid van de geboorte zijner dochter een besluit uitgevaardigd, waarbij kwijtschelding van straf wordt verleend aan alle civiele en militaire veroordeelden wegens staatkundige vergrijpen, zonder onderscheid. De voormalige veroordeelden HeckerStruve Brentano, Sigel, Blind en een 10-tal anderen zullen derhalve vrijelijk naar hun vaderland mogen terugkeeren. TURYN, 13 Augustus. Het officiële orgaan berigt dat de prefect van Callaniselta zijn ontslag bekomen heeft wegens zijn gedrag ter gelegenheid van Garibaldi's bezoek in die stad. PARIJS, 13 Augustus. Volgens de Patrie is de markies Pepoli, die alhier aangekomen is, belast met een voorstel aan den keizer, om de bezetting van Rome uit een gemengd corps te doen beslaan. Het blad verzekert voorts dat Mazzini Londen niet verlaten heeft; het berigt van zijne bijeenkomst met Garibaldi is mitsdien onwaar. De generaal Concha heeft zijne geloofs brieven als gezant van Spanje aan den keizer overhandigd. Hij heeft bij die gelegenheid het verlangen der koningin te kennen gegevenom de vriend schappelijke betrekkingen met Frankrijk te onderhouden. Hij bezigde geene enkele toespeling op de Mexicaansche quaestie. WARSCHAU, 13 Augustus. Gisteren, den verjaardag van de vereeniging van Polen met Litlhauen, had alhier eene demonstratie van het volk plaats. De vrouwen waren in feestgewaaden droegen driekleurige ceinturcs. De handwerkslieden bezochten in groote menigte de kerken. PARIJS, 14 Augustus. De Moniteur geeft verslag van de receptie van den Spaansche gezant ten hove. De heer Cordoën is tot procureur-gene raal alhier benoemd, ter vervanging van den heer Chaix d'Est-Ange, die tot andere functiën is geroepen. De Mémorial des Deux-Sèvres heeft een eerste waarschuwing ontvangen. NEW-YORK, 4 Augustus. (R. O.) De heer Lincoln heeft boven en be halve de reeds opgeroepen strijders nog 300,000 man onder de wapenen geroepenen weigert de neger-regimenten aan te nemendoch zal zich van de zwarten als veldarbeiders bedienen. Een legerafdeeling der Unie heeft, op eene verkenning op den weg naar Peterborough, na een kort gevecht, het kamp der zuidelijken vernield. De Uuie-troepenonder Pope, zijn de Rapid-rivier overgetrbkken en hebben Orange-Court-House bemagligd, na twee regimenten cavalerie te hebben verjaagd. 5 Augustus. De conscriptie van 300,000 man is bevolen, alleen voor het geval dat het eerst gevraagde aantal militairen niet op 15 dezer geheel ge leverd mogt worden. Volgens gerucht hebben de zuidelijken Richmond ontruimd, omdat daar eene epidemie heerscht. Zij zouden den zuidelijken oever der James-rivier bezet hebben. STADS - BERUSTEN. IIER-IJK. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 7den Januarij jI.n". 3 Prov.-Blad n°. G), bepalende bet tijdstip van den her-ijk der malen en gewigten iu Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 30stender vorige maand; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligtingtot liet doen her-ijken van al de hereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 21sten December 1822 [Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigtenwel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 17 tot den 19 Junij. II, van den 20 tot den 23 Junij. j> III, van den 24 tol den 30 Junij. IV, van den 4 tot den 11 Julij. V, van den 12 tot den 19 Julij. VI, van den 20 tot den 31 Julij. VIIvan den 1 tot den 10 Augustus VIII, van den 11 tot den 20 Augustus de Buitenwijk van den 21 tot den 31 Augustus, met uitzondering echter van de goud- en zilversmids-benevens de apothekers- of medicinale-gewigtenvoor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten voor de goud-en zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 10 Junij, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 11 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk I, II, III en IV, op den 12 Junij, V en VI, op den 13 Junij, VlI,VIIIendeBuitenwijk,opden 14en lGJunij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien bet aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31ste" Augustus aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onherijkte maten en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30sten Maart 1827 [Staatsbl. n°. 13), verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekeurs en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf eenige inaten of gewigten gebruiken, en de apothekers of medicijnbereiders in bet bijzonder, aan art. 3 en 5

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3