Per Telegraaf. ISurgcrlijfcc £?tanb. De minister Ratazzi heeft drie der Turynsche bladen in regten ver volgd, omdat zij Garibaldi's toespraken te Palermo en Marsala over de politiek van Napoleon 111 in hunne kolommen hadden opgenomen. Op 2 Aug. zou de zaak door de regtbank behandeld worden. De advocaat van de Espero eischte dat Garibaldi als getuige a décharge gehoord en de be handeling geschorst zou wordentot dat hij zou verschijnen. De regtbank bewilligde hierin en aan de zaak zal vooreerst geen gevolg gegeven worden. Het aanwerven van vrijwilligers duurt steeds voort. Zij worden naar Genua gezonden. In verschillende plaatsen liepen zij des avonds door de siraten onder hel geroep: «Leve Garibaldi! Naar Rome! Weg met het ministerie Men verzekert vrij stellig dat Tristany, het hoofd der Bourbonsche partijgangers in het Napelsche, door de Fransche troepen op pauselijk grond gebied in hechtenis is genomen. PltDISSEN. BERLIJN, 5 Augustus. De koning heeft aan dc Uumboldi-stichting een kapitaal van 10000 th. geschonken, dat in geljjke deelen over drie jaren zal worden uitbetaald, liet kapitaal der stichting klimt daardoor tot 50000 th. Aan het ministerie van bnitenl. zaken heeft de onderteekening plaats gehad van het handelsverdrag lusschen Pruissen en Japan. Tot aandenken aan de verongelukte bemanning der korvet Amazone zal alhier een gedenkleeken worden opgerigt. Waarschijnlijk zal het in de diergaarde geplaatst worden. Dit gedenkteeken zal bestaan uit eene 18 voet hooge zuil van gepolijst Silezisch graniet. Aan de vier zjjden van het voet- siuk zullen bronzen platen, met de namen der verongelukten, aangebragt worden. De onweders, die in de laatste dagen gewoed hebben, zijn voor vele streken zeer noodlottig geweest. Treurig zijn vooral de beriglen, die daar over uit Marburg worden ontvangen. De bewoners van den Frauenbcrg, op eene hoogie van meer dan 1000 voet boven de oppervlakte der zee, moesten voor het water de vlugt uit de huizen nemen. Het Ohmthal was als in een meer herschapen. In de Lahndie door eene wolkbreuk buiten gewoon gezwollen was, dreven allerlei voorwerpen tot den landbouw be trekkinghebbende; een bewijs van de groote schade die de veldvruchten geleden hebben. Ook in het oostelijk gedeelte van Zwitserland hebben in de laatste dagen van Jnlij zware onweders gewoed, welke op vele plaatsen groote schade aaurigttener vielen hagelsteenen ter grootte van hoendereijerenhuizen werden door den bliksem in brand gestoken en in de asch gelegd, menschen werden gedood, tuinen en velden verwoest. Tegelijk heerschten er op de meeren van Zurich en Constanz hevige stormen. Het stadje Grahenstadtin Beijeren is dezer dagen bijna geheel afgebrand. De heer Baumgarten, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hooge- school te Rostock, in Mecklenburg-Schwerinis tol 6 weken gevangenisstraf en 50 th. boete veroordeeld, wegens twee door hem uitgegeven geschrif ten: »de nood der kerk," en »zal de Mecklenburgsche landskerk te gronde gaan." De hoogleeraar ondergaat zijne straf in het akademiegebouwdat door den akademischen pedel bewoond wordt. Volgens een Hongaarsch dagblad leeft er in Hongarije nog een oud soldaat, die den 7-jarigen oorlog heeft bijgewoond. Hij zou thans 122 ja ren tellen. RUSLAND. Te Petersburg zjjn, ten gevolge van het geregtelijke onderzoek naar de oorzaak der daar ter stede laatstelijk voorgevallen brandongclukken twee personen van hoog aanzien in hechtenis genomen. De grootvorst Constantijn gaat, in weerwil van den tegenstand der bewegingspartjjvoort met het nemen van maatregelen voor de reorganisatie van Polen. Over het algemeen is echter de toestand niet verbeterd. Op de pleinen van Warschau zijn steeds troepen gelegerd; het koningrijk is nog in slaat van beleg, en de regering kan zelfs nog geen bepaald vooruit- zigt op de opheffing van den staal van beleg geven. Te Warschau is, volgens een schrijven van daar aan heiJourn. desDéb., door hel hoofd van het plaatselijk bestuur, vergezeld van een geneesheer en twee leden van den gemeenteraadeen bezoek gebragt aan het huis van arrest aldaar. By die gelegenheid bleek het dat sedert hel begin van het loopende jaar 14,833 personen (mannen en vrouwen) in hechtenis zijn geno men. Bij de inspectie vond men o. a. een vertrekwaarin geen meubel te vinden was, zelfs geen bed, en toch bevatte zij 30 mannen, beschuldigd van zonder lantaarn in de straten rond geloopen te hebben; zij had slechts ée'n klein venster, dat steeds gesloten bleef; de lucht in dat vertrek werd dus nooit ververscht; in een ander vertrek waren 35 vrouwen bij een, waar onder eene, die reeds sedert twee maanden met een ziek kind van 7 jaar gevangen zat, onder beschuldiging, dat hare papieren niet in orde waren. Wal de voeding, de ligging en de overige levensbehoeften betreft, zijn de gevangenen veel slechter bedeeld, dan in de strengste gevangenissen van het rjjk. Hunne opsluiting duurt somtijds geruimen tijd, zonder dal zij dc minste kleeding ontvangener zijn er onderdie geen hemd hebben en slechts met eenige lompen bedekt zijn, terwijl hun ligchaam van ongedierte wemelt. De commissie van onderzoek heeft dan ook terstond proces-verbaal doen op makenwaarin gezegd wordt, dat, in aanmerking genomen: 1°. dat het aantal personendie in de eerste helft van dit jaar zijn in hechtenis geno men, het tiende gedeelte bedraagt van'de geheele bevolking en het vijfde gedeelte, wanneer men de kinderen en de grijsaards niet mede rekent; 2°. dat men onder de gevangenen personen vindt, die zich slechts aan ge ringe polilie-overtredingen hebben schuldig gemaakt, dal men er moeders met zeer jonge en zelfs met zuigende kinderen onder vindt, er noodzakelijk «ene onmiddellijke verandering in dezen stand van zaken wordt vereischt. De Fransche gezant in Chinadc heer de Bourboulondie uit Peking naar Frankrijk terug keert, heeft daartoe den laudweg over Aziatisch Rus land gekozen, en is, in gezelschap van zijne echlgenoote, vijf Fransche militairen en eenen Chinees, reeds te Irkutsk, de eerste belangrijke stad op het Russische grondgebied, aangekomen. TURYN, 6 Augustus. De staat van zaken te Palermo is niet verergerd; men heeft nog altijd hoop op een vredelievenden afloop. Het gerucht, als zou Garibaldi zich tot dictator hebben opgeworpen is onjuist. Palermo is volkomen rustig. Eenige afgevaardigden van de linkerzijde zijn naar Sicilië vertrokkenom eene verzoening te beproeven. In de kamer van afgevaardigden werd de dagorder van den minister van oorlog aan het leger door den heer Saffi afgekeurd. Hij gelooft dat de bur geroorlog in Italië onmogelijk is, en volgens hem is het ongeduld van hen, die naar het bezit van Rome verlangenniet strafbaar maar prijzenswaardig. De minister antwoordde dat hij zich overtuigd hield, de tolk te zijn geweest van de gevoelens van het volk en het leger ten aanzien der onruststokers, die niet den koning, maar de regering in opspraak en verlegenheid brengen en welke men moest logenstraften. Het leger zal altoos den koning getrouw zijn en bij elke gelegenheid zynen pligt doen. Hij (minister) zal niets on beproefd laten om een burgeroorlog te voorkomen, maar tevens geen han delingen laten verriglen die in strijd zijn met den wil der natie. 's Ministers rede werd luide toegejuicht. PARIJS, 6 Augnstus. De heer de Thouvenel wordt ieder oogenblik ver wacht; de heer Biliault morgen. Men verzekert dat UH. MM. den 13den de vertegenwoordigers der mogendheden zullen ontvangen. Er i» sprake over eene reis des keizers naar Keulen tegen den 20s,en dezer, waar hij onder scheidene souvereinen ontmoeten zal. Hel gerucht is in omloop, dal op den 15den dezer eene amnestie uitgevaardigd zal worden. In de Siècle laakt de heer Havin en in de Opinion Nat. dc heer Gue- roult, het gedrag van Garibaldi: beiden geven den Italianen den raad, om zich om Victor Emmanuel te scharen, maar zij dringen tevens aan op eene spoedige beslissing der Romeinsche quaestie, door Rome aan Italië te geven. WEENEN, 6 Augustus. Volgens een bulletin van Omer-Pacha, is de vijand op alle punten verdrevenzoodat dc Tnrksche troepen tegen Vinka oprukken, welks val verwacht wordt. KASSEL, 6 Augustus. Men verneemt dat de president van den minister raad, von Sternberg, ontslagen is, en dal met den staatsraad SchefFer over eene portefeuille onderhandeld wordt. STADS - BEKIGTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 7dcn Jannarij jI.n°. 3 Prov.-Blad n». 6), bepalende het tijdstip van den her-ijk der malen en gewigten in Zuid-flolland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 30sttnder vorige maand; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hnnne verpligling, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 21"™ December 1822 [Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezniverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg;zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 17 tot den 19 Junij. II, van den 20 tot den 23 Junij. III, van den 24 tot den 30 Junij. t> IV, van den 4 tot den 11 Julij. V, van den 12 tot den 19 Julij. VI, van den 20 tot den 31 Julij. VII, vau den 1 tot den 10 Augustus VIII, van den 11 tot den 20 Augustus de Buitenwijk van den 21 tot den 31 Augustus, met uitzondering echter van de goud- en ziiversmids-benevens de apothekers- of medicinale-gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten voor de goud-en zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 10 Junij, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 11 Junij, voor dc medicinale gewigten, voor Wijk I, II, III en IV, op den 12 Junij, V en VI, op den 13 Junij, VII,Villen de Buitenwijk,opden 14en lGJunij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien het aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31sten Augustus aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onherijktc maten en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30stcn Maart 1827 (Stantsbl. n°. 13), verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd dc Notificatie van Gedcp. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekcurs en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf eenige maten of gewigten gebruiken, en de apothekers of inedicijnbereiders in het bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 [Staatsbl. n°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigtenen medeverpligting lot den jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het koninklijk besluit van den 5dc" Fe bruary 1826, n°. 153, volgens hetwelk de medicinale grein-gewigten, zonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1862 voorden ijk der maten en gewigten bepaald is de letter e. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in dc Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 3 Junij 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Van den 31 Juli] tot en met den 6 Augustus 1862. BEVALLEN L. de VroedeZ. A. S. van 't Hooftgeb. van Leeuwen Z. S. van Zijp geb. Lofïler, D. E. Verstraaten geb. YïaUka Z. P. A. llille- naar, geb. dc HaasD. J. C. Broomaiis, geb. Lancel0. C. Rosdorfgeb.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3