LEYD8CRE COL RAMT, 1802. VRIJDAG 8 AUGUSTUS. iV. 05. J5 De Courant wordt Maandag, Vrijdag uitgegeven. Die uit Zaturdag avond. IFoensdag en van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BËKIGTEN. LEYDEN, 7 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van heden is, op voordragt van hh. curatoren van het stedelijk gymnasium, tol len docent in de wiskunde aan die instelling benoemd dr. E. van der Ven, thans 2e docent, en besloten ter vervulling der daardoor opengevallen betrekking van 2cn docent in de wist kunde eene oproeping te doen. Goedgekeurd werden de voordraglcn tot de aanstelling van twee 2de hulponderwijzeressen, eene aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le kl. voor meisjes, en eene aan die voor hetzelfde onderwijs der 2e kl.alsmede de voordragt omtrent de bekostiging van het vormend onderwijs aan de kweekelingen op de openbare lagere scholen; bij die voordragt werd daartoe eene som van/1500 bestemd. Voorts werd aan den heer M. E. Booy, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als regent van het gereformeerd minnehuis, en met 13 tegen 7 stemmen afwijzend beschikt op het adres van N. II. Vlek c. s.tot behoud van tie brug over den Ouden Singel voor de Scheistraat. De voorzitter deelde mede, dat was ingekomen een adres van den heer S. van der Paauw, waarbij deze tegen 1 Jan. aanst. ontslag verzoekt als gemeente-architect en directeur der brandbluschmiddelen, onder toekenning van pensioen. Gisteren ochtend is van hier naar de legerplaats te Milligen vertrok ken een gedeelte der alhier in bezetting liggende veldartillerie, ten einde deel te nemen aan de groole oefeningen. Gisteren middag had bij het afrijden van de Nieuwsleegsbrug een bleekersknccht het ongeluk van zijnen wagen le slaan, door het omkantelen van eenen daarop staanden wasch. Het paard ging door en sleepte den man, die de leidsels in de handen geklemd hield, een groot eind wegs mede. Toen men den man te hulp kwam, was hij op verschillende plaatsen gekwetst; hij bevindt zich echter thans, naar wij vernemen, redelijk wel. Eergisteren namiddag is het paard voor den wagen van A. van den Berg, bouwman te Soetermeer, komende van Leyden, op den Voorweg on der Slompwrjk op hol geraakt. Het paard, niet le beteugelen, wierp in volle vaart van den Berg van den wagen, die, daarbij vreeselijk aan armen en beenen verminkt, weldra onder hevige smarten aan de gevolgen overleed. Een knechtdie zich mede op den wagen bevondisdoor zich aan den bodem vast le klampen, gered. liet Staatsblad n°. 138 bevat het kon. besluit van 20 Julij II. hou dende wijziging van dat van 1 Junij 1820, ten aanzien van het uitsluitend gebruik van binnen 's lands vervaardigde wollen sloffen. Art. 1 werd ver vangen door deze bepaling: «Voor manufacturen, geheel of gedeeltelijk van wol zamengestcld die van den aanvang lot de voltooijing binnen bet ko ningrijk zijn vervaardigd, kan bij voortduring .een bewijs van inlandscbe fabricage worden erlangd." Art. 2 wordt vervangen door deze bepaling: «Tenzij voorzien van dat bewijs van inlandsche fabricage, worden manu facturen, geheel of gedeeltelijk van wol zamengesleldin iXederlandsch Iudië niet toegelaten tegen het lager invoerregt, vastgesteld of nader te bepalen voor manufacturen van Nederlandschen oorsprong." De artt. 3 en 4 wor den ingetrokken. Art. 5 wordt vervangen door deze bepaling: Als bewijs van inlandsche fabricage geldt een nationaal leeken of etiquette." In de maand Julij zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 168,918 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ133,586.56. De opbrengst van het goederen-vervoer was 20330.28J-. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 166,119, het vervoer van goederen 49314en het vervoer van reizigers en goederen, door direkl verkeer met Duitschland, ƒ46268 op- gebragt. Op het eiland Rozenburg is eergisteren avond brand ontstaan in een hooiberg, die, alsmede eene schuur en het belendende woonhuis, een prooi der vlammen zijn geworden. In den nacht van den 2dcn op den 3dCQ dezer werd ook te Heerlen in Limburg het huis van een landbouwer door den bliksem getroffen en in vlam gezet. Bij gebrek aan water was er aan geen blusschen te denken zoodat het met nog twee belende percelen in de asch werd gelegd, Te Amsterdam is gisteren de 27s,e algemeene kerkelijke vergadering der herstelde evang. Luth. kerk geopend. De vergadering werd geleid dooi de hh. Everts, voorzitter; Stemler, 2dc" voorzitter; Kerkhoff, secretaris, en DeelmanadjuncGseeretaris. Door de maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam zijn van 1767 tot en met 1861, 2269 premiën voor het tot liet leven terug bren gen van schijndooden en 1349 voor hel uit het water redden van drenke lingen met eigen levensgevaar, uitgereikt. Eergisteren avond is zekere schipper van Dijk, die zich in eene weide onder Westervoort bevond, door den bliksem doodgeslagen en vreeselijk verminkt. Hij was 63 jaar oud, en laat eene vrouw met 9 kinderen na, waarvan er 8 onverzorgd zijn. Bij de eergisteren in het hoofdkiesdistrict Almelo gehouden herstem ming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgebragt 1193 geldige stemmen. Gekozen mr. H. van Loghem, met 605 stemmen; op den heer mr. B. Brouwer werden 588 stemmen uitgebragt. Bij het uitdiepen der aan het rijk toebehoorende buitenhaven te Wil lemstad, is door de daarmede bezig zijnde werklieden op den bodem dier haven een metalen stuk geschut ontdekt, zijnde een draaibus, waarop het jaartal 1775 stond uitgedrukt, en als cijfer van het gewigt 247 pond. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat een der ambtenaren bij de stedelijke belasting in den nacht van den len op den 2cn dezer door een schildwacht is doodgeschoten. Zoodra deze zaak ruchtbaar werd, is de stedelijke raad bijeengeroepen, dewijl soortgelijke voorvallen meer hebben plaats gehad, zonder dat de militaire autoriteit de zaak zoodanig heeft onderzocht als noodig werd geacht, om het bewijs le leveren dat de persoonlijke vrijheid en het leven der burgers niet van tijd toptijd werden bedreigd. De stede lijke regering vordert thans dat de zaak naauwkeurig worde onderzocht. De schildwacht beweert dat hij door twee personen is aangevallen en zich derhalve heeft verdedigd. Van wege den stedclijken raad zal eene petitie aan den koning-groothertog worden gezondenten einde te klagen over militaire willekeur. Op het Nederlandsch taal- en letterkundig congres, hetwelk in het be gin der volgende maand te Brugge zal worden gehouden, zal een voorstel worden ingediendstrekkende lot afschaffing der Vlaamsche en aanneming der tegenwoordige Hollandsche spelling. Il'et is te verwachtendat dit tot uitvoerige en belangrijke beraadslagingen aanleiding zal geven. Reeds op het congres te 's Hertogenbosch in 1860 zijn over het gewcnschte eener een parige spelling langdurige beraadslagingen gevoerd, na afloop waarvan een aantal Vlaamsche letterkundigen eene verklaring bij de vergadering inijien- denter kennisgeving dat zij waren overeengekomen om voortaan in hunne geschriften de ae door de aa te vervangen. Later is de taalgeleerde prof. David, te Leuven, daartegen opgekomen, op grond van de historie der taal en de opmerkingen van mannen als mr. J. van Lennep, prof. de Vries en den heer 31. J. Halbertsma; terwijl daarentegen de bekende Gentsche maat schappij De taal is gansch het volk, bij circulaire van 22 Mei II., de Vlaam sche letterkundigen op gemotiveerde gronden heeft uitgenoodigd tot de ge noemde overeenkomst toe te treden, waarbij zij de mededeeling voegde, dat onderscheidene schrijvers in België zich later geheel uit eigen aandrang ins gelijks daarbij hadden aangesloten. Met het oog op deze beweging laat het zich dus te meer verwachten dat de behandeling van het bovengenoemde voorstel tot gelieele omverwerping der Vlaamsche spellingzoowel uil een historisch als uil een etymologisch oogpunt, eene belangrijke bijdrage tot de Nederlandsche taalwetenschap zal zijn. Te Brugge worden maatregelen genomen, zoowel om den congresleden het verblijf aldaar gemakkelijk en aangenaam te maken, als om de bijeen komst door muziekale uitvoeringen en het houden van optogten op te luisteren, 's GRAVEN I1AGE7 Augustus. Z. 31. heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer J. J. van VVicheren, kunstschilder le Leeuwarden. Z. 31. heeft goedgevonden op pensioen te stellen de luit.-kolonels J. van der 31ey en I. O. L. van Ingen, den majoor jhr. B. de Jong van Beek en Donk en den kapitein T. A. van 3Iaanen, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, en daarbij aan de luit.-kolonels van der Bley en van Ingen den rang van kolonel, aan den majoor jhr. de Jong van Beek en Donk den rang van luit.-kolonel en aan den kapitein van Maanen den rang van majoor te verleenenbij genoemd corps te benoemen: tot iuit.-kolonel de majoors G. V. W. baron van Hemert iot Dingshof en J. A. Feith; tot ma joor de kapiteins der lsle kl. J. E. II. B. baron van Voorst tot Voorst, C. P. del Campo, genaamd Camp, P. J. de Waal, D. G. Andrcac en G. J. Keiser; tol kapitein van de 3de kl. de lste luits. A. J.vanPrehn, W. Schut, A. Baud en A. C. Lorentz, allen van het corps; voorts den officier van gezondheid 3dc kl. bij de zeemagt J. B. Coomans de Ruiter te bevorderen tol officier van gezondheid 2de kl. Z. Exc. de minister van binnenl. zaken is naar Overijssel vertrokken om de gestichten van Ommerschans en Vcenhnizen te bezoeken. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. liet examen voor den rang van adelborst bij de marine is aan het dep. van marine afgeloopen. Gelijk men verneemt heeft dat examen in vele vakken niet zeer veel stof tol tevredenheid geven. Heden nacht is na een langdurig lijden overleden jhr. mr. L. de Witte

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1