Per Telegraaf. burgerlijke Volgens eene Ilaliaansche correspondentie van liet Dresdener Journal zou Garibaldi te Palermo eene zamenkomst hebben gehad met Mazzini, en Mazzini hem bij die gelegenheid bezworen hebben otn toch in 's hemels naam te breken »met het magtelooze en van Frankrijk afhankelijke koning schap" en liever de republiek uit te roepen. De Monorchia Nazionale verzekertdat eenige jongelieden verhinderd zijn in hunne ontscheping te Napels; hetzelfde zal ook te Palermo geschie den, ten gevolge van de door de regering genomen maatregelen. Te Genua is hel laboratorium voor de artillerie in de lucht gesprongen. In de verschillende gedeelten van het gebouw waren op het oogenblik der ontploffing 24 personen werkzaam. Twee werkplaatsen zijn geheel vernield. Tien werklieden zijn gedood en vier zwaar gekwetst. Blijkens eene aankondiging van het officiële dagblad van Rome zou aldaar den 31slcn Julijbij de katholijke akailemie, in hare groote gehoor zaal, door den abt Fabris, bestuurder van het aartsbisschoppelijke seminarie te Udine, in het openbaar de volgende thesis worden verdedigd: De kerk behoedt de beschaving, den vooruitgang en de vrijheid voor den ondergang door zich aan te kanten tegen de hedendaagsche beginselen van vooruit gang, vrijzinnigheid en beschaving." PKDIiSEN. BERLIJN, 3 Augustus. Te Aken is de aldaar gevestigde groote naaldenfabriek afgebrand. De schade wordt op 50,000 tb. begroot. In het Zwitsersche kanton Aargau is de groote raad door het volk afgezet. Door den grooten raad van dit kanton was eene wet uitgevaar digd, waarbij de Israëliten met de burgers van het kanton werden gelijk gesteld. De behoudsmannen maakten gebruik van de ontevredenheid onder het volk en bragten het zoo ver, dat aan de bevolking de vraag werd onder worpen. of de groote raad al of niet moest aftreden. Den 27s,en Julij werd daarover gestemd, met dat gevolg, dal de aftreding met 25003 legen 16237 stemmen beslist werd. OOSTENRIJK. WEENEN, 30 Julij. Woensdag morgen is op de Simmeringer heide een buskruid-magazijn, waarin ongeveer 100 centenaars buskruid aanwezig warendoor eene nog onbekende oorzaak in de lucht gesprongen. De schildwacht, die voor het magazijn op post stond, is op de vreeselijkste wijze verbrand en verminkt teruggevonden. De ontploffing was zoo hevig, dat in het nabijgelegen dorp Simmering alle vensterglazen door den schok verbrijzeld werden, en verder op in onderscheidene huizen deuren en vensters opensprongen. Denzelfden dag, tegen den middag, brak in het zoogenaamde Mölkerhof, een groot stedelijk gebouw, onder het stift Mölk behoorende, brand uit, waardoor in weinige uren het uitgestrekte dak geheel in de asch werd gelegd. Bij de heerschende windstilte slaagde men er gelukkig inhet vuur daarbij te beperken. Te Semlin, in Slavonië, heeft zich eene commissie gevormd tot onder steuning der noodlijdende Israëlietendie te Belgrado zoo zwaar hebben geleden eerst door het bombardement, later door het plunderen van dat ge deelte der stad, waarin zij gevestigd waren. Er zijn ruim 400 Israëlitische gezinnen te Belgrado gevestigd en twee derden hunner zijn door de jongste gebeurtenissen tot den bedelstaf gebragt. Een voornaam grondeigenaar te Heinzendorf is tot een jaar en drie maanden zware kerkerstraf veroordeeld wegens wreedaardige mishandeling zijner dienstboden. Uit Oslawan in Moravië wordt gemelddat in den nacht van 20 dezer in eene steenkolenmijn aldaar eene ontploffing heeft plaats gehad, waardoor vier arbeiders het leven hebben verloren. Ondanks alle maatregelen was men er den 23slcn nog niet in geslaagd het vuur te blusschen. TURYN, 4 Aug. De senaat heeft eene gemotiveerde orde van den dag aangenomen, waarbij dat ligchaam zich aansluit bij de vaderlandlievende bedoelingen, door den koning in zijne proclamatie te kennen gegeven. De minister van oorlog heeft een dagorder tot hel leger gerigt, waarin h(j de troepen, als gevolg van de proclamatie des konings, aanspoort om krachtig mede te werken, ten einde het land voor de rampen van een burgeroorlog te vrijwaren. «Indien," zegt de minister in dat stuk, «indien een straf baar ongeduld niet door 's konings woorden mogt gestild zijn, dan zult gij, hoe zwaar 't u ook vallen moge, uwen pligt welen te doen." Te Napels is aan 's konings proclamatie een gunstig onthaal te beurt gevallen en zal de koning in het algemeen op de ondersteuning van het volk kunnen reke nen. Inlusschen openbaart zich de wensch dat de regering van de gebeur tenissen der laatste dagen partij zal weten te trekken om de Romeinsche quaestie tot eene beslissing te brengen. Eenige vrienden van Garibaldi had den zich in het woud van Firuzza vereenigd. Oumiddelijk begaven de troe pen zich daarheen, hetgeen ten gevolge had, dal de Garibaldianen dadelijk huiswaarts keerden. PETERSBURG, 5 Augustus, liet heden verschenen nommcr van het Journ. de St. Pétersb. wederspreekt het berigt der Indép. Beigedat Rus land, in overleg met Frankrijk, te Londen het voorstel zou hebben gedaan tot erkenning der zuidelijke staten van Noord-Amerika en tot bemiddeling tusschen de oorlogvoerende partijen. RAGUSA, 4 Augustus. De vredes onderhandelingen tusschen Omer-pacha en den vorst van Montenegro hebben tot geene uitkomst geleid. De Monte- negrijnen maken toebereidselen tot een wanhopigen wederstand. LONDEN, 5 Augustus. In het hoogerhuis heeft graaf Russell, in ant woord op eene interpellatie van lord Campbell, gezegd dat de Engelsche regering van geene vreemde mogendheid eenige mededeeling had ontvangen betreffende de erkenning der zuidelijke statenen dat tusschen Engeland en Frankrijk eene vriendschappelijke verstandhouding ten aanzien dezer quaestie bestaat. Berigt omtrent eene thans zigtbare komeet. Het zal den talrijken vrienden der sterrekuude in ons vaderland aange naam zijn eenig berigt te ontvangen omtrent eene komeet, die zich thans met het ongewapend oog laat onderscheiden en nog aanmerkelijk in helder heid zal toenemen. Ik geef dit berigt in een dagblad, omdat in ons vader land geen tijdschrift bestaat, waarin het spoedig genoeg zoude kunnen worden opgenomen. De genoemde komeet werd het eerst op den 22!tcn Julij jl. te Florence en weldra ook aan de sterrewacht alhier gezien. Uit de waarnemingen vol- bragt den 24sten Julij te Milaan, den 27sten Julij te Kopenhagen en den 31sten Julij te Leiden, werden, door de Heeren N. M. Kam en H. G. van de Sande Bakhuyzen alhier, de volgende elementen van de loopbaan der komeet berekend. Doorgang door het Periheliumden 23s,cn Augustus te 6 ti. 3 m. m. t. te Leiden. Lengte van den klimmende knoop 137°11' Helling van den loopkring66 10 Lengte van het Perihelium344»28' Kortste afstand tot de zon0,96402 Rigting der beweging teruggaande. Uit deze elementen werddoor de genoemde heerende volgende ephe- meride der komeet afgeleid, bij welke de plaatsen der komeet gelden voor den middelbaren middag te Leiden der aangewezene dagen en de helderheid der komeet op den 27sten Julij als eenheid is aangenomen. Dag. R. Opkl. N. Atv. Afst. tot de aarde. Afst. tot de zon. Helderheid. 2 Aug. 90» 15' 73» 54' 1,029 1,032 1,44 6 96 28 76 30 0,909 1,010 10 109 53 79 29 0,788 0,991 2,66 14 140 38 81 56 0,669 0,977 18 189 37 79 51 0,555 0,968 5,62 22 217 19 70 31 0,454 0,964 26 229 4 54 24 0,378 0,965 12,18 Brengt men de hier aangewezene plaatsen der komeet op een sterrekaart of een hemelplein overzoó ziet men dat zij zich nu in het sterrebeeld de Giraffe ophoudt en dat zij verder haren weg zal nemen tnsschen de poolster en het noordelijkste deel van het sterrebeeld de Draakvervolgens tusschen de sterren d van den kleinen Beer en van den Draak en nog verder tusschen de sterren en van den Draak, terwijl zij op den 25S,CD Augustus in de nabijheid van de laatstgenoemde ster zal gekomen zijn. De komeet vertoonde zich in den avond van den 3den Augustus in het licht eener ster tusschen de vijfde en zesde grootte. Op het einde dezer maand komt zij het naast bij de zon en bij de aarde. Zij zal dan zes malen helderder zijn dan op den laatstgenoemden dag en alzoo de sterren der vierde grootte in helderheid evenaren. Als, na den 19den Aug., de maan zich des avonds niet meer aan den hemel zal vertoonen, zal de komeet zich, met het ongewapend oog, ligtelijk laten vinden. Zij moet dan gezocht worden tusschen de sterren van den kleinen Beer en die van den Draak. Leiden 4 Augustus 1862. F. KAISER. STAM» - BERlfiTEI. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 7dcn Augustus 1862, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Voordragt tot benoeming van een lsle0 docent in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium. 2°. Voordragt tot de aanstelling van eene 2dc hulponderwijzeres aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lste klasse voor meisjes. 3°. Eadem aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes. 4°. Voordragt omtrent de bekostiging van het vormend onderwijs aan de kweekelingen op de openbare lagere scholen. 5». Verzoek van M. E. Booy, om ontslag als regent van het gereformeerd Minnehuis. 6°. Adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting 1861van a. J. M. van Rees; b. H. J. Giezcn; c. D. van Leeuwen. 7°. Voordragt tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe be lasting1862, aan diverse personen. 8°. Adres van N. H. Vlek c. s.tot behoud van de brug over den Ouden Singel vóór de Scheïstraat. 9°. Adres van F. Keulemans, om vergunning lot het leggen van eene stoep enz. op de Heerengracht, voor het huis geteekend VVjjk VIII, n». 791. 10°. Suppleloire staat van begrooting en staten van af- en overschrijving van de Vereenigde Gast-en Leprooshuizen en de Gemeente-apotheek, 1861. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den 31slen der vorige maand invorderbaar verklaardKohier van het Patentregt, over het dienstjaar 1862 en 1863, houdende aanslagen voor Wijk 4, terwijl ieder verpligl is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voette voldoen. En zal deze door plaatsing in de Letjdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 4 Augustus 1862. STOFFELS, Welhr 1° B. ONDERTROUWD: K. Wassenaar, jm. 25 j. en E. Neutehoomjd. 25j. J. Kroon, jm. 45 j. en II. Piepenbroek jd. 33 j. P. Flippojm. 22 j. en J. C. Hüner, jd. 28 j. J. Brouwer, jm. 25 j. en M. Questroo, jd. 24j. H. Mens jm. 23j.enC. H. Koekjd. 32j. P. J.Couve'e,jm.27j.en C. A.Rijshouwcr,jd.24j. 248s,c Staats-LiOterij. Trekking der Vijfde Klasse. ls,e Trekking. Nos. 5506, 8451, 9265 en 16799 ieder een prijs van ƒ1000. 2de Geene. VERBETERING. In r.°. 92 dezer courant blz. 1. r. 7. staat officier, lees griffieren in n°. 93 blz. 2. r. 10. Fransch, lees Friesch.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3