Wegens het overlijden van Z. D. H. den hertog Karei Bernard van Saksen-Weimar-Eisenach zal het hof den rouw aannemen voor den tijd van 8 dagen. De minisier van oorlog heeft aan het leger een dagorder gerigtbetreffende liet afsterven van Z. D. H. den hertog van Saksen-Weimar-Eisenach, daarbij te kennen gevende dat Z. M. de koning heeft bepaald, dat, als eene herin nering aan de onveranderlijke gehechtheid van gemelden hertog aan het leger, en aan zijne even roemvolle als belangrijke diensten aan het vader land bewezen, door het leger gedurende zes dagen de rouw zal worden ge dragen in te gaan op den ö"1®" dezer. De minister van binnenl. zaken zal, zoo verzekert men, eerstdaags een bezoek brengen aan de rijks-gestichten Ommerschans en Veenhuizen. De minister van koloniën zal op morgen en die van finantiën op Don derdag aanst. geen gehoor verleenen. De broederschap der notarissen is heden in de zaal van de Vcreeniging alhier vergaderd. Zaturdag morgen geraakten de paarden van den legerwagen der bat terij rijdende artillerie, welke dagelijks de levensmiddelen voor officieren en manschappen naar het kamp te Waalsdorp brengt, op de brug bij den Mal lemolen aan het hollen, met dit gevolg, dat de wagen met de paarden waarop een rijdende artillerist zat, in het kanaal geraakte. Deze man werd echter gelukkig gered door den sergeant Roest van het l5le reg. vesting- artillerie, uit het kamp, die bij het transport als menage meester tegenwoor dig zijnde, niet aarzelde zich dadelijk te water te begeven en den reeds zinkenden man van een wissen dood te redden. Eenige oogenblikken later werd de wagen door een detachement rijdende artillerie uit het water j gehaald. Te Scheveningen neemt het getal der vreemdelingen steeds toe en het getal der baden in open zee genomen was in de laatste dagen zeer groot. Zondag II. was de drukie ontzettend. De table d'höte aan het badhuis be reikte het cijfer van 221 couverts, hetgeen nog nimmer het geval is geweest. J De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren met algemeene stemmen aangenomen de wets ontwerpentot aanvulling der wetten van den 28ste" Aug. 1851, houdende regeling der militaire pensioenen bij de zee- en landmagt; tot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg van den spoorweg van Utrecht naar Zwolle; tot onteigening van percelen ten behoeve van de verbreeding van de Nieuwe Maas tnsschen Delfshaven en Charlois; tot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Breda naar Tilburg; tol onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Rozendaal naar Bergen op Zoom. Voorts werd ook het wels-ontwerp tot herziening van het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, na uitvoe- I rige beraadslagingen, aangenomen met 27 tegen 4 stemmen. Tegen hebben gestemd de hh. Hartsen, Taets van Amerongen, van Wessem en van Sasse van Ysselt. Woensdag aanst. zal de kamer de wels-ontwerpen tot afschaf fing der slavernij in W. 1. in behandeling nemen. Blijkens het daarover nitgebragt voorloopig verslag vond de maatregel in de afdeelingen geen on verdeelden bijval. Onderscheidene leden zouden de voorkeur gegeven hebben aan maatregelen geschikt om op tijd te werken en de slavernjj b. v. door het vrijverklaren van de kinderen, die uit slavinnen geboren worden, van zelf te doen te niet gaan. Vele leden verklaarden echter dat, in weerwil van hunne bezwaren omtrent onderscheidene punten, zij niet ongeneigd wa ren deze wets-ontwerpen aan te nemenen hun zegel te hechten aan het beginsel der emancipatie. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ESeniiAS LONDEN, 3 Augustus. liet lagerhuis heeft, hij de voortzetting der beraadslagingen over dc voordragt der regering lot verzekering van het onderhoud der werklieden van de geheel of groolendccls stil slaande kaloenfabriekenmet 95 legen 88 stemmen eene bepaling in de voordragt gebragt, volgens welke een armbestuur, hetwelk liever door eene leening dan door inroeping van den bijstand van naburige kerspelen de middelen tot onderhoud zijner armen zou willen aanvullenonder zekere beperkingen en bedingen geld zou mo gen opnemen met verpanding van de toekomstige opbrengst zijner armentax. Dit voorstel was door de ministers volhardend bestreden. In de zitting van Vrijdag is het ontwerp aangenomen, bij welke gelegenheid de heer Cobden eene rede hield, waarin hij aan het kabinet verweet de drie hoofdbeginselen, welke liet bij zijn optreden verkondigde en sedert telkens op den voorgrond stelde, namelijk bezuiniging, hervorming der representative inrigtingen en onthouding van tusschenkomst in de zaken van andere landen, alle drie in de daad verzaakt te hebben. Lord Palmerston verdedigde zich tegen deze be schuldiging en ondervond daarbij den bijval van de meerderheid van het huis. i Van regeringswege is medegedeeld dat er tegen de maand October 400,000 balen katoen uit ludië te verwachten zijn. De pogingen ter ondersteuning der behoeftige werklieden worden door alle standen krachtig ondersteund. Een werkman heeft in de Advertiser alle arbeiders te Londen uitgenoodigdom wekelijks per man een penny bij te dragen, waarbij hij de opmerking maakt, dat dit alsdan 400 per week zal bedragen. Tnsschen Manchester en Liverpool is een sneltrein in botsing geraakt met eenige op het spoor slaande rijtuigenten gevolge waarvan enkele rei zigers alsook de machinist en stoker werden gewond; de schade aan rijtui gen en goederen bedraagt tnsschen 4 en 5000 De onderkoning van Egypte is Donderdag II. van Woolwich naar Gi braltar vertrokken. ERANHRIJH. PARIJS, 3 Augustus. De besturen der onderscheiden kerkgenootschappen zijn van regerings wege uitgenoodigdom mede te werken tot de viering van 's keizers ver jaardag, waartoe de 15,ic Augustus bestemd is. Er worden reeds groote j aanstalten gemaakt om dien dag met volkscermakelijkhedcn te vieren. Ook is het 's keizers voornemen dien dag in de hoofdstad te komen en op de Tuileriën de gelukwenschen van het corps diplomatique te ontvangen. Men verzekert dat de pauselijke nuntius bij die gelegenheid, naar het aangeno men gebruik, uit naam van het corps diplomatique eene aanspraak tot den keizer zal houden, en dat Z. M. die met meer dan beleefdheidsbetuigingen zal beantwoorden. Volgens een schrijven aan het Journ. des Déb. heeft Garibaldi onlangs eene geldsom van 3 a 4 millioen fr. uit Engeland ontvangen. De doop van den zoon van Prins Napoleon zal welligt eene botsing tusschen den H. Stoel en den aartsbisschop van Parijs ten gevolge hebben. Volgens het kanoniek regt kan geen door den kerkban getroffen persoon als peter optreden, terwijl in deze de keuze van prins Napoleon, gelijk men weet, op koning Victor Emmanuel is gevallen, nadat men zich ver zekerd heeft dat mgr. Morlot zich daartegen niet zal verzetten. i Dc jongste tijdingen uit Shanghai', bij den Moniteur de l'Armée ont vangen, melden dal de operatiën tegen de opstandelingen wegens de heete weêrsgesleldheid gedurende de maanden Julij en Augustus geschorst, en in September hervat zouden worden. Intusschen zullen de aanstalten voor het belegeren van Nanking worden voltooid. De regent van China, prins Kong, heeft al de militaire hulpmiddelen van de Chinesche regering ter beschik king der bondgenooten gesteld. De correctionele regtbank heeft weder vonnis gewezen in de zaak van eenige werklieden in leerlooijerijen en andere soortgelijke instellingen in de voorstad S'. Marcel. Daarbij zijn sommigen tot twee maanden, anderen tot eene maand en wederom anderen tot 14 dagen gevangenisstraf verwe zenterwijl er slechts drie zijn vrijgesproken. Dc oorzaak van dit geding ligt in het volgende: in 1848 werd bepaald dal de werkdag voor iederen arbeider op tien uren zou gesteld wordenmaar in het meerendeel der fabrieken werd langzamerhand teruggekomen op de gewoonte van elf werk uren per dag. Vóór eenigen tijd zijn de werklieden in verzet gekomen eischende dat zij slechts tien uren zouden mocteii arbeidendoch zonder vermindering van het gebruikelijke loonuit aanmerking der meerdere duurte van alle levensmiddelen. Volgens berigten uit Konstantinopel heeft de derde zitting der confe rentie over de Servische zaken, nog tot niets geleid. De leden zijn uiteen gegaan in eene stemming, die eene hervatting der beraadslaging twijfelach tig maken. ITALIË. Garibaldi heeft eene proclamatie tot zijne vorige krijgsmakkers gerigt waaruit blijkt dat hij stellig de eene of andere expeditie op het oog heeft zonder zich evenwel daaromtrent duidelijk uit te laten. Zij is van den vol genden inhoud: «Jeugdige strijdgenootende zaak, die wij voorstaan, is heilig. In het belang van het vaderland zijn wij vereenigd. Zonder te vragen waar men u wilde brengen, wat men met u voorhad, zijt gij met een glimlach op de lippen gekomen, om de aanmatigende vreemde overheer- schers te bestrijden. Ik wensch alleen dat de Voorzienigheid mij het ver trouwen doe behouden dat gij in mij gesteld hebt. Want ik kan n niets anders beloven dan moejjelijkheden en vermoeijenissendoch ik stel ver trouwen in uwe zelfverloochening. Ik ken u, o verminkte overblijfselen van roemrijke veldslagen. Het is overtollig, dapperheid van u te vragen in het gevecht. Ik moet evenwel op de krijgstucht bij u aandringenzonder welke er geen leger mogeljjk is. De Romeinen hebben weleer door hunne krijgstucht de wereld kunnen beheerschen. Streeft er naar om even als in 1860 de genegenheid der bevolking te winnen en de achting van ons dapper leger. l)it zal het middel zijn om de eenheid des vaderlands te bewerken, j Ook ditmaal zullen de dappere Sicilianen de voorloopers zijn van eene groote toekomst, waartoe het land bestemd is." Dat de Italiaansche regering niet zonder zorg omtrent de plannen van den generaal is. blijkt duidelijk, daar koning Victor Emmanuel mede eene j proclamatie, lol de Italianen gerigt, heeft uitgevaardigd. Zij luidt als volgt: »Op het oogenblik dat Europa hulde brengt aan de wijsheid der natie en j hare regten erkent, is hel smartelijk voor mijn hart, jongelieden, zonder ondervinding en met illusiën, de pligten van-erkentelijkheid jegens onze beste bondgenooten te zien vergetenen van den naam van Rome een naam die het voorwerp is van onzer aller wensehen en pogingen het sein te ma ken lot een oorlog. Getrouw aan de grondwet, die ik heb bezworen, heb ik de vaan van Italië hoog opgehouden; zij is geheiligd door het bloed, dat zoo roemrijk daarvoor gestort is. Hij, die de wetten schendt, de vrijheid en de veiligheid des vaderlands verkort, zich zeiven als regter opwerpt voor onze toekomst, behoort niet lot die vaan. Italianen! hoedt u voor een straf waardig ongeduld en eene onvoorzigtige opwinding. Wanneer het uur tot voltooijing der groote onderneming zal slaanzal de stem uvvs kooings zich in uw midden doen hooren. Elk beroep, dat niet van hem uitgaat, is een roepstem tot rebellie en burgeroorlog. De gestrengheid der wetten zal heil treffen, die niet naar mijne woorden luisteren. Als koning, door de natie uitgeroepen, ken ik mijne pligten. Ik zal de waardigheid der kroon en van het parlement in hun vollen omvang weten te handhaven, alsmede hel regt, om aan geheel Europa geregtigheid voor Italië te vragen." Over deze proclamatie in de kamer van afgevaardigden geïnterpelleerd, heeft de heer Ratazzi gezegd, dat hij de groote diensten door Garibaldi aan i het land bewezen erkent, maar dat hij heeft overwonnen als strijder in naam des konings. Geen ander vertegenwoordigde Italië dan het parlement en de regering. Indien Garibaldi den weg der wettigheid verliet, indien hij wapende en sprak in naam der natie, dan bragt hij 's lands zaak in gevaar. Hij moest binnen den kring van het gemeene regt blijven, zoo niet, dan zou hij even als elk ander gestraft worden. De minister hoopte evenwel dat Garibaldi thans, nu hij de voornemens des konings kende, zich zou onderwerpen en dat zijne stem een burgeroorlog zou voorkomen. De ka mer nam met deze verklaring volkomen genoegen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2