van zilveren voorwerpen ten gebruilie bij doops- en avondmaals-bediening; en aan de diaconie der herv. gemeente te Zwammerdam is door wijlen den lieer T. van Schaak, ambachtsheer der plaats, 500 gelegateerd. Te Smildc was in de vorige week iemand door eene zenuw- en zin kingkoorts aangetast, en op last van den geneesheer moest er bij hem ge waakt worden. Zondag nacht vielen de wakers echter in slaap, en bij hun ontwaken was de lijder niet meer te bed. Men vond hem kort bij zijne woning levenloos in eene sloot. Te Leeuwarden is eergisteren de 102de vergadering gehouden van het Fransch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde. Tol leden wer den benoemd de h. h. J. Mansfeld, rijksontvanger te Workum; mr. S. de Swart, advokaat te Leeuwarden; uir. C. W. A. Bruma, te Weidum, en H. It. Stiringar, boekhandelaar te Leeuwarden. Onder de gemeente Galderen (Noordbrabant) heeft een heidebrand ge woed waardoor p. m. 5 bunders heide zijn afgebrand. Er bestaat geene aanleiding om in deze aan kwaadwilligheid te denken. Te Moergestel had den 29stcn Junij bij den landbouwer II. de Otter liet volgende ongeluk plaats. Een meisje van 6 jaren was alleen te huis gebleven en schijnt karnemelk te hebben willen drinken, althans men heeft haar verdronken in de karnemelk gevonden. Al het volk was naar het veld en de moeder ging de koeijen in de weide verplaatsen en zeide legen het kind: »als ik te huis kom, moogl gij braambessen gaan plukken; tot zoo lang mout gij te huis blijven." De moeder terugkomende, vond het kind niet en dacht dat het bessen was gaan plukken; na verloop van twee uren kar nemelk voor het varken uit de ton willende gaan scheppen, vond zij haar kind daarin omgekomen. 's GRAVENIIAGE, 2 Augustus. Tot burgemeester der gemeente Oploo is benoemd de heer J. C. Arts. Aan den heer I). J. Storm Buysing is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als hoofdingenieur der lsle kl. van den waterstaat en als hoogleeraar aan de kon. akademie te Delft. Tot notaris ter standplaats Helder is benoemd de heer B. W. Smit, cand.-notaris te Zaandam. Door Z. M. is aan den heer J. L. Crap Hellingman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van inspecteur over de ambu lante recherche te water, tevens belast met de waarneming der functiën van controleur der directe belastingen, enz. in de divisie Helder, en zijn voorts benoemd: tot controleur der directe belastingen, enz. te Helder en kommandeur der ambulante recherche te water in de lste afd. de heer jhr. T. J. KrayenhofF, thans controleur der directe belastingen te Amsterdam; tot controleur der directe belastingen te Amsterdam, de heer W. G. Hoff mann, thans controleur der directe belastingen te 's Boschtot bewaarder van de hypotheken, enz. te Maastricht, de heer J. A. Moet, thans secre taris der gemeente Maastricht. Naar men verneemt is door Z. M. weder bij het lsle reg. vestinr- artillerie ingedeeld geworden de lste luit. Schneiders van Greyffcnswertl^ die voor 3 jaren van het wapen der artillerie van het leger hier te lande bij dat in West-lndië is gedetacheerd geweest. De commissaris des konings dezer provincie mr. J. Loudon is van zijne bnitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen 136.23, opbrengst eener te Ouder- Amstel gehouden collecte. Dingsdag aanst. zal er in het hotel de Oude Doelen door de broeder schap van notarissen een groot diner gehouden worden. Naar men verneemt zou, voor het geval dat het voorstel van eenige leden van den raad der gemeente 's Gravenhage tot afschaffing van de be lasting op den turf, ten gevolge van den aandrang van buiten, werd aan genomen met eene uitbreiding in dien zindat de belasting op alle brand stoffen kwam te vervallen en daardoor een equivalent zou noodzakelijk wor dener ernstig over worden gedacht eene directe plaatselijke belasting in te voeren naar den maatstaf der huurwaardeu' (N. I).) In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn met algemeene stemmen aangenomenhet wets-ontwerp tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld; dat tot wijziging van hoofdst. X der staats- begrooling over 1861; en die lot naturalisatie'van onderscheidene personen. Bij de behandeling van eerstgenoemd ontwerp zeide de minister dat hij voornemens was bij de indiening der begrouting van 1863 zijne inzigten omirent de belastingen in bijzonderheden uiteen te zetten. Maandag aanst. zal de kamer in behandeling nemen de wet tol regeling van de pensioenen bij de zee- en landmagteenige onleigenings-wettenen die tot herziening van hel tarief. Tegen het laatste ontwerp zijn 90 adressen bjj de kamer ingekomen. Ook is bij haar ingekomen een adres van P. Regoul, te Maas tricht. waarbij deze een afschrift zendt van een adres aan den koning, en daarop de ondersteuning van de kamer vraagt, strekkende dat de hh. van Bosse en van Uyttenhooven niet mogen worden afgezonden om te onderhan delen over een tractaat met Frankrijk. BUITENLANDSCHE BE111GTEN. KNGELAN LONDEN. 31 Julij. II. M. de koningin gaat morgen op reis naar het vasteland. Zjj zal onder den naam van hertogin van Lancaster reizen, eerst een paar dagen bij ko ning Leopold van Belgie doorbrengen en zich vervolgens eenige weken op het kasteel Rheinhartshrung (bij Gotha) ophouden. De prins van Wallis zal aldaar later aankomen en, na er eenige dagen te hebben doorgebragt, II. M. vergezellen op een bezoek bij den kroonprins van Pruissen. De prins van Oranje heeft Maandag II. eene groote wapenschouwing in het legerkamp van Aldershot bijgewoond, in gezelschap van den kroon prins van Saksen en een prins van Mecklcnburg-Strelitz. De troepen wer den geïnspecteerd door den hertog van Cambridge. De voordragt tol verzekering van het onderhoud der noodlijdende werklieden in de graafschappen Lancaster, Chester en Derby is door de regering gewijzigd, ten gevolge der aanmerkingenwelke daarop in en bui ten het parlement waren gemaakt. Zij bepaalt nu, dat een kerspel regt heeft hulp tot het onderhouden zijner armen van naburige kerspelen te vra gen wanneer de armeutax er lot een vierde der belastbare opbrengst van vaste goederen is gerezen. Met deze wijzigingen zijn de artikelen der wet goedgekeurd. De Morn. Post beschouwt dc aan Garibaldi toegeschreven plannen als eene zeer bedenkelijke zaak voor Italië en Europa. Dit blad acht het niet onmogelijk, dat Garibaldi door eene onberaden onderneming tegen Rome eene breuk lusschcn Italië en Frankrijk wil bewerken, en zegt: Wij aar zelen niet te verklaren, dat dc zaken in Italië thans een veel bedenkelijker voorkomen dreigen aan te nemendan zij ooit sedert den vrede van Villa- Franca hebben gehad. Blijkens een dezer dagen openbaar gemaakten staat zijn ten vorigen jare hier te lande 82196 personen gedagvaard wegens dronkenschap, of we gens ongeregeldheden in dien toestand gepleegd. Hoe aanzienlijk dit aantal ook zij, het is toch nog 7 pCt. minder dan in 1860, zijnde hel cijfer ook toen reeds gedaald beneden dat van 1859. Voorts hebben er 199 lijkschou wingen plaats gehad, waarbij de dood gebleken is het gevolg te zijn van misbruik van sterken drank. FRANKRIJK. PARIJS, 31 Julij. Volgens den correspondent van den Times alhier heeft onze regerin» in eene diplomatieke circulaire de gronden ontwikkeld, waarop zij het nood zakelijk acht dat er een algemeen congres tot definitive regeling van Italië's zaken worde gehouden; welke circulaire reeds is of onverwijld zal worden gezonden aan die Enropesche mogendheden, welke het koningrjjk Italië hebben erkend. Daarin wordt vooral ook beweerd dat het niet mogeiijk zou zijnnog veel langer een Fransch leger te Rome te houden ter bescher ming eener regeringwelke tol nog toe ieder haar voorgeslagen vergeljjk verworpen, en elke bewilliging aan hare onderdanen geweigerd heeft. De Patrie zegt dat de Engelsche gevolmagtigde in de tweede zitting der conferentie, die thans te Konstantinopel gehouden wordt, verklaard heeft dat Engeland vóór alles, als doel zijner staatkunde, de handhaving der onschendbaarheid van het Turksche gebied beoogde; de belangen van de Christelijke onderdanen der Porte maakten, tegenover dat beginsel, naar Engelands inzien slechts eene ondergeschikte quaestie uit. De heer de Moustier, Frankrijks gevolmagtigde, moet daarop eene tegenovergestelde verklaring afgelegd en gezegd hebben, dat de eerste zorg des keizers was de bescherming der Christenen in hel Oosten. Terwijl de gevolmagtigde van Oostenrijk zich alsloen in den zin van Engelands staatkunde, hoewel in minder stellige bewoordingen, uitliet, heef! Ruslands vertegenwoordiger zich geheel en al aan de zijde geschaard van den heer de Moustier. Het moet over het algemeen in de zittingen der conferentie zeer levendig toegaan. De Constitutionnel berigt, dat dc generaal Forey den 281,en dezer regt- streeks naar Vera-Cruz is scheep gegaanen wel aan boord van het linie schip de Turennevergezeld van zijnen groolen staf en 845 man troepen. Volgens berigten nit Vera-Cruz van den lste» en uit Havana van den 7dcn Julij jl.door de Indép. Beige medegedeeld, durfden Almonte en zijne medestanders zich in Vera Cruz niet op de straat vertoonenen werden zij niet alleen door de bevolking, maar ook door de Fransche soldalen be schimpt en beieedigd. De bevolking der sleden was met de Franschen gansch niet ingenomen. De bevolking van het platte land. hoofdzakelijk uit Indianen bestaande, had de wapenen tegen hen opgevat. Niemand wilde aan de Franschen narigten verschaffen of hun eenige dienst doen, zelfs niet voor geld. Voor de soldalen van Marquez, de eenige bondgenooten die de Franschen in Mexico hadden gevonden, waren schier geene levensmiddelen te verkrijgeneven min voor de Mexicanendie door de Franschen krijgs gevangen gehouden werden. Het krijgsvolk van Marquez was meereudeels uileen geloopenzoodat hjj schier geene troepen meer onder zijn bevel had. Campèche werd door eene Fransche kanonneerboot geblokkeerddewijl het volhardend weigerde zich aan het bestuur van Almonte te onderwerpen. Van wege Juarez werd aan ieder Mexicaan, die 20 gewapende mannen of meer onder zijn bevel had, een vrijbrief uitgereikt, houdende magtiging tot het voeren van den guerilla-oorlogonder beding dat van den door hen te be halen buit een tiende gedeelte aan de schatkist zou behooren. Zondag avond heeft er in het zuiden des lands een zwaar onweder gewoed, vergezeld van eenen hevigen plasregen. Door het zwellen der rivieren is te St. Jean-de-Maurienne de spoorwegbrug ingestort, en de spoor weg zelf ter lengte van 50 a 60 ellen vernield. ITALIË. Uit Turyn meldt mendat in de kamer van afgevaardigden een schrij ven van den minister van binnenl. zaken is ingekomen, waarbij hij, namens eene naamlooze vennootschap een kapitaal van 100 millioen aanbiedt ten behoeve van den aanleg der Napolitaansche spoorwegen. Van de uit te ge ven aandeelen zullen 20000 voor de Napolitanen en Sicilianen beschikbaar worden gehouden. De generaal Cugia is lot gouverneur van Palermo benoemdin de plaats van den heer Pallavicino, die. gelijk vroeger gemeld werd, ontslagen is. Naar men uit Rome meldt valt het aldaar duidelijk in het oog dat de burgerij vijandig gestemd is legen de Franschen. Er moeten reeds botsin gen hebben plaats gehad. Te Brindisi is op de galeijen eene zamenzwcring ontdekt. De zaarn- gezworenen wilden zich met geweld bevrijden en zich met de bende van Crocco vereenigen. Zij zijn naar Ancona overgebragt. P ISFISSBN. BERLIJN, 31 Julij. De kamer van afgevaardigden heeft besloten twee door hel heerenhuis aan haar toegezonden wels-ontwerpen niet in overweging te nemenop grond dat, ten gevolge der ontbinding van het huis van afgevaardigden in Maart jl.de zitting van het heerenhuis niet enkel als geschorst maar als gesloten beschouwd moest wordenzoodat die ontwerpen bij het begin der tegenwoordige zitting door de regering op nieuw hadden moeten ingediend worden. Dit besluit kan tot eene botsing met het heerenhuis leiden, om dat het de tegenwoordige zitting als eene voortzetting der voorgaande be schouwt. De kamer van afgevaardigden heeft ook de som van 30000 rijks daalders, aangevraagd voor het dusgenaamde centraal drukpersbureau en voor de uitgave van een offieieus orgaan der regering van de begrooting voor 1863 doen wegvallenmaar een voorstel tot vermindering van den post der uitgaven voor ridderteekens verworpen. Het vertrek der Japansche gezanten is bepaald op 3 Aug. e, k.; zij begeven zich van hier naar Stettin, alwaar zij met een Russisch oorlog stoomschip naar Petersburg zullen worden overgevoerd. De kapitein der artillerie Schulzc, te Spandau, heeft een nieuw soort van buskruid uitgevonden, waarmede op last van het ministerie van oorlog proeven zijn genomendie zeer goed voldaan hebben. Dit kruid is geelbruin van kleur en ontploft zeer gelijkmatig, terwijl de damp, die het veroorzaakt, dunner is dan die van hel gewone kruid en zeer snel wegdrijft. Te Mulheim heeft het misbruik van sterken drank weder schrikkelijke gevolgen te weeg gebragt. Een werkman geraakte, in beschonken toestand verkeerende, met zijn vader in twist, en bragt dezen met een mes zoo hevige wonden aan den hals toe, dat hij kort daarop overleed. Op 6 en 7 Aug. e. k. zal te Heidelberg een congres worden gebonden van zeer ongewonen aard; de leden zijn allen, gelijk zij zich noemen, leden der Duitsche kleedings-akademieof anders gezegd kleedermakers. De onder-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2