LEYDSCIIE COURANT. MAANDAG 4 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. HliWENLANDSCllE BKRlftTEBi. ig LEVDEN, 2 Augustus. Ip de maand Julij zijn binnen deze gemeente geboren 94 kinderen, als: 56 zoons en 38 dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Overleden 68 personen, als: 6 mannen, 12 vrouwen, 27 zoons en 23 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 27 huwelijken. Omtrent eene gisteren door de infanterie, alhier in bezetting, uitgevoerde veld-manoeuvrewordt ons het volgende medegedeeld: Gisteren werd door het le bat0 van het 4e reg' infanterie alhier, eene veronderstelling uit den kleinen oorlog uitgevoerd. Twee compagnièn, on der bevel van den kapitein Raphels, waren tot dat einde des morgens om 7 uur naar Rijnsburg gemarcheerdten einde dat dorp te bezetten en te verdedigen tegen den veronderstelden vijand, die om 8 uur, onder commando van den majoor Ter Bruggen, van hier zoude vertrekken. De eersten wa ren met de policiemuts, de anderen met de chacot gekleed. De kapitein Raphels was verondersteld met zijne troepen als voorposten-detachement uit Voorhout te zijn afgezonden, en had in last, bij hel vermeesteren van Rynsburg door den vijand, over het nieuwe kanaal terug te trekken, voorts de brug te vernielen (verondersteld), en vervolgens achter de brug stand le houden. Na een tirailleurgevecht om den vijand uit de omheiningen van het dorp te verdrijven, werd eene kolonne afgezonden om het dorp van den kant van Oegstgeest aan te vallen, eene tweede kolonne attaqueerde in front, terwijl eene derde, door eene onttrekking, van den kant van Katwijk langs het kanaal, den vijand van dien kant in de flank viel. Was de tijd juist berekend dat deze kolonne, tegelijk met de eerste, nabij de brug aankwam, de tegenpartij echter, die op deze onttrekking niet rekende, bereikte nog in tijds de brug, vond alzoo gelegenheid deze nog over te trekken, en werd dus niet van zijn hoofdcorps afgesneden. Wat men van deze oefeningen ook zeggen moge, zeker is liet dal zij niet alleen voor hem die met eenig bevel is belast, niet alleen voor den sub- allernen officier, maar ook voor den onder-officier en den jongen soldaat, zeer nuttig zijn, daar het den eersten eene geschikte gelegenheid is om de verkregen theoretische kennis in praktijk te brengen en het den laalsten eenig begrip van de werkelijkheid geeft. De minister van oorlog heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt, dal op Dingsdag den 16dcn September a. s. door de plaatselijke of garnizoens-kommandanlenonder nadere goedkeuring van hetn, minister, tot de aanbesteding der leverantie van fourrages zal worden overgegaan ten behoeve van de corpsen le paard, welke van den ls,en November a. s. tot en tnet 31 October 1863 in de nagemelde plaatsen garnizoen zullen hou den, te welen: le Amsterdam, Haarlem, 's GravenhageLeyden, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Zntphcn, Deventer, 's Bosch, Breda, Maastricht, Roermond en Venlo. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 161 lot 187 personen. De synode der Ned. herv. kerk heeft in de laatste dagen hare aan dacht gevestigd op het op beroep prediken van hh. candidaten. Met leed wezen vernam zjj dat er nog altijd kerkeraden warendie met onzuivere bedoelingen sommige candidaten eene moeijelijke en kostbare reis lieten doen. Aan de elassicale besturen en consulenten is dien ten gevolge opgedragen naauwletlcnd toe le zien op de getrouwe naleving van het reglement op de vacaturen. Voorts is een aanvang gemaakt met de overweging van het voor- loopig aangenomen reglement voor de verkiezing van kerkeraadsleden. Met leedgevoel heeft men de tijding ontvangen van het overlijden van L. D. H. den hertog Bernard van Saksen-Weimar-Eisenach. Hij overleed in de badplaats Liebenstein in den ouderdom van 70 jaren. Ilij was de tweede zoon van wijlen den groothertog Karei August, die hem eene uit muntende opleiding deed geven. Zijne neiging, zoowel als de loop der ge beurtenissen, deed hem de krijgsmansHoopbaan intreden; reeds in 1806 streed hij als vrijwilliger onder tlohenlohe, bij Jcna. Nadat zijn vader tot den Ilijnbond was toegetreden ging hij in Saksische dienst over en had zijn verblijf meestal te Dresdenlol hij in 1809 het Saksische leger in den veldtogt tegen Oostenrijk volgde, en zich vooral bij Wagram onderscheidde. In den zomer van 1812 tot luit-kolonel bevorderd, hield hij zich bij den Russischen veldtogt en de daarmede in verband staande krijgsverrigtingen ter zijde en volgde zijn vaderlandsch gevoeltoen hijeerst na den slag van Leipzig in Oct. 1813, weder bij zijn regiment, en wel als kolonel, optrad. Hij nam nu aan al de bewegingen van hel Saksische leger deel lol hij in 1815 als kolonel van hel regement »Oranje-Nassau" in de Nederlandsche dienst overging, welke hij niet meer zou verlaten en waarin hij tot de hoogste rangen zou opklimmen. Bekend in de geschiedenis is zijn roemrijk aandeel aan de dagen van Quatre-Bras en Waterloo, waarin hij, als plaats vervanger, het bevel over eene brigade voerde en van dat, "beleid'en dien scherpen blik blijk gaf, welke den toekomstigen veldheer'J^èpsphetst. In Novembè'c 4(515 naar Nederland teruggekeerd, werd hij eefsl lot bevelheb ber van eene infanterie-brigade en in 1816 tot generaal-majoor benoemd. Nadat hij. drie jaren later, het provinciaal kommandement van Oost-VIaan- deren had bekomen., vestigde hij zijn verblijf te Gend-alwaar hjj spoedig aller gemoederen voor zich won en waar hij de schoonste herinneringen heeft achtergelaten. Hoe groote sympathie hij ook erlangd had, hij kon den stroom der gebeurtenissen bij de omwenteling in Belgiö niet weêrhou- den, het tneerendeel zijner magt ontviel hem. In het najaar van 1830 deed de hertog eenen togt naar Maastrichtwelke de geestkracht der onzen niet weinig hielp aanwakkeren; en met raad en daad stond hij steeds de rege ring en den veldmaarschalk, den prins van Oranje, ter zijde. In Mei 1831 tot luitenant-generaal verheven, werd hij aan het hoofd van het krijgsgezag in Luxemburg gesteld. Kort daarna bekwam hij het opperbevel over de tweede divisie des legers, waarmede hij den linkervleugel uitmaakte, toen iq Augustus 1831 de tiendaagsche veldtogt tegen België aanving. I Na de dagen van 1831 legde de hertog zich, naar aanleiding van ver schillende hem toegekomen bouwstoffentoe op de beoefening van het verde- dcdigingslelsel van Java, en op de juiste kennis der krijgsverrigtingen aldaab 3 het begin dezer eeuw, waarvan zijn werk, Précis de la Campagne de ara en 1811, de vrucht was (uitgekomen te 's Hage in 1834). Weinig Pacht de doorluchtige schrijver, dat hij eenmaal geroepen zou worden zelf op dal kostbaar eiland, den zetel van Neêrlands magt in Indië, het opper bevel te voerenhij werd den 7den Dec. 1848 daartoe benoemden verbleef eeuige jaren in Indie, waar h(j mede het vertrouwen van het leger in hooge mate won. Naar Nederland wedergekeerd, sleet lijj in zijne gelief koosde uitspanningende beoefening van kunsten en Wetenschappende bevordering van ai wat goed was, de laatste jaren-die Item nog gegeven waren. Hem was liet geluk beschoren eene zijner dochters met een vorst van het hein zoo waarde stamhuis van Oranje te zien in den echt treden en zijne drie zonen, in onderscheidene dienst, de loopbaan le zien volgen, waarin lijj zich zoo zeer onderscheidde. Weldadig van hart, ridderlijk, uitstekend door velerlei begaafdheden won de hertog Bernard van Saksen- Weimar aller genegenheid. Ilij zal noch bij ons leger noch bij Neêrlands volk ligt vergeten worden. De hertog was in 1816 gehuwd met de hertogin Ida van Saksen-Meinun- gendie reeds in 1852 overleed. Donderdag avond ten 11 ure zijn op den llollandschen spoorweg twee treinen in botsing gekomen, waardoor wagons zijn verbrijzeld; aan perso nen zijn geene ongelukken overgekomen. Woensdag II. is te Delft door de politie aangehouden zekere P. B. die bij de wed. K., logementhoudsier in de Doelenstraat, een bediaken had ontvreemd en dat voor dertig cents had verkocht. De gearresteerde was in dienst bjj hel corps mariniers te Vlissingen en van daar in montering ge deserteerd. Hij had zijne militaire kleedingslukken verkocht lusschen 's llage en Leyden voor 7 en eenige oude burgerkleederen. Door een huis te Dordrecht zijn in diL saizoen reeds 70000 mudden aardappelen naar Engeland gezonden. Op 24 Julij jl. is op den straatweg lusschen Leersum en Doorn een vrouw aangerand, door een persoon die haar in eenen ecnigzins vreemden tongval heeft aangesprokenhaar vervolgens eenen slag op het hoofd heeft gegevenwaardoor zij op den grond viel en haar toen een met rood gevoerd beursje met zilveren knip, waarin zich drie guldens en drie vijfentwintig centsslukjes bevonden, heeft ontvreemd. Op den 23stcD Mei jl. liet een boerenknecht te Abcoude, bij het ge bruik maken van eenen uitweg op den spoorwegeenen met mest geladen en met een paard bespannen boerenwagen dwars over de rails van den spoorweg stilstaan, op hel oogenblik dat de sneltrein van Utrecht in vollen gang aankwam. Zonder zich te storen aan het fluiten van de machine, verwijderde hij zich, om het hek aan de overzijde open te maken, waarna hij naar den wagen terugkeerde en dien naar de overzijde bragt. Gelukkig werd de wagen nog bij tijds door den machinist ontdekt, die onmiddellijk den gang van den trein met twee derden verminderde, waardoor ongelukken zrjn voorkomen, die anders onvermijdelijk waren geweest. Bovengemelde boerenknecht, te dier zake gereglelijk vervolgd, is dezer dagen door de j arrond -regtbank te Utrecht, met toepassing van art. 52 der wet van 21 Aug. 1859, schuldig verklaard aan het, zonder opzet, doen ontstaan van gevaar voor eenen spoortrein, dat hij had kunnen en moeten voorzien, en veroordeeld tol cellulaire gevangenisstraf van zes weken. Bij het collegie van kerkvoogden der hervormde gemeente te Hceren- veen is van een onbekende ontvangen eene gift van ƒ1550, tot aanschaffing

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1