Per Telegraaf. de kostbaarste hoedanigheid, en wel in een tijdstip vervaardigd dat van dc Gde tot de 13de eeuw opklimt. Onder de boekwerken treft men aan: Cicero, de Ofïlciisin 1465 te Mentz gedrukt, alsmede Petrarclia's werken, Aldyn- sche uitgave van 1561, op perkament, keurig exemplaar in zijn ouden band, met prachtige ornamenten omgeven, enz. Onder de oude teekeningen zijn hoogst opmerkenswaardig die van Leonard da VinciRaphaelMichel Angelo en Guerchino. Men verzekert dat de keizer van China, op voorstel van prins Kong, een besluit heeft uitgevaardigdwaarbij de Christenen daar te lande met de Chinezen in alles worden gelijk gesteld. Aan het verzoek der Chinesche regering om haar ecnige officieren van onze zeemagt af te staan zal voldaan worden. De kapitein Sherard Osborn zal zich met vergunning der regering naar China begeven om de scheeps- magt van dat rijk op eenen beteren voet te brengen en de door Chinesche kanonncerbooten op de binnenwateren legen de opstandelingen te onderne men operatien te besturenhij is nu bezig aanstalten te maken voor de volbrenging dezer taak en hij kiest een aantal zeeofficieren om hem daarin bij te staan. De Singapore Free Press meldt, dat het der Brilsche stoomboot Rainboio, met de kanonneerboot Jolly Bachelor op sleeptouw, gelukt is zich van zes groole rooverspraauwen en hare bemanning meester te maken, die in den laatsten tjjd de kusten van Celebes, Borneo en Java zoo zeer hebben verontrust en die gedurig aan de waakzaamheid der Nederland- schc oorlogsstoombooten wisten te ontsnappen. Berigten uit New-York van den 12den melden dat men aan den kant der James-rivier een hevig schieten vernam. De plaatselijke besturen van de voornaamste sleden hadden voor de werving van vrijwilligers premiën uitge loofd, boven die welke door de regering zjjn toegezegd. De senaat had den president Lincoln gemagligd om negers voor de krijgsdienst aan te nemen. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Juljj. Berigten uit Vera-Cruz melden dal den 2den Junij een aanzienlijk corps Mexicanen bij Cerro de Borgo door de onzen is overvallen en geslagen. Den 14de" daaraanvolgende zijn de Mexicanen teruggekomen en waagden den 15den een aanval op de Franschen, zonder eenig gevolg. De Mexicanen hebben zich echter meester gemaakt van eenige Fransche transporten. Voorts zijn nog over llavanah berigten ontvangen, waaruit bljjkt dat drie koeriers, die Fransche depêches overbragten, gevangen zijn genomen, en dat de voor Lorencez, Saligny en Douai bestemde officiële berigten te Mexico zijn openbaar gemaakt. Volgens de Esprit Public heeft generaal Forey zeer bepaalde instruc- tiên omtrent de houding welke hij tegenover de Mexicaanschc generaals, die aan ons leger zijn verbonden, moet aannemen. Er zouden ook, volgens dat blad, buitengewone maatregelen genomen worden ten opzigte van ge neraal Almonte, die niet die noodige voorzigtigbeid heeft in acht genomen, welke den toestand, waarin hjj zich bevond, hem gebood. Wat generaal Almonte ook mogt hebben gedaan of beloofd, generaal Forey is gemagligd, om te verklaren, dat dit de Fransche tusschenkomst in Mexico volstrekt niet kan binden, daar men niet de minste overeenkomst met Almonte heeft gesloten. In geval er een voorloopig bewind in Mexico mogt aangesteld wordenzou men besloten hebbenom alle legerhoofden te verwijderendie een partij vertegenwoordigenof staatkunde of militaire twistpunten in het leven roepen welke de Fransche vlag noch kan ondersteunen noch verdedigen. De officiële lijsten, welke op het depart, van oorlog ontvangen zijn, doen zien, dat tot dusver in Mexico 1200 man deels gesneuveld, deels door ziekten omgekomen zijn. Den 22ï!en dezer is het gepantserde fregat la Normandie, met den ad miraal Jurien de la Gravière aan boord, van Cherbourg in zee gegaan, en naar Mexico gestevend. Dit is het eerste schip van deze nieuwe soort, het welk eenen verren zeetogt onderneemt en het waagt den Oceaan over te steken. De Patrie berigt dat Garibaldi, naar men verzekert, besloten heeft met 6000 man eene landing aan de Romeinsche kust te bewerkstelligen, en dat ten gevolge daarvan te Toulon bevel is gegeven om zes oorlogschepen tusschen Civita-Vecchia en Terracina te doen kruisen, terwijl tevens generaal Montebello troepen heeft uitgezonden ter bewaking der Romeinsche grenzen. In Frankrijk en Italië, zegt dc Ind. Beigebestaat steeds levendige be zorgdheid omtrent de plannen van Garibaldiwelke nu niet meer tegen Griekenland of Turkye, maar tegen Rome en het Fransche garnizoen dier stad gerigl schijnen te zijn. Te Turyn berigten de dagbladen het vertrek van een aantal jonge lieden uit onderscheiden steden naar Genua en Pa lermo. Tc Rome is sprake van cene aanstaande landing van Garibaldianen en verkeerde men eenige dagen geleden in eene groole ontsteltenis, welke ten gevolge had dat twee bataillons Fransche troepen benevens eenige artillerie vter versterking van het garnizoen van Civita-Vecchia afgezonden werden. De heer Thiers heeft zijn werk: llistoire du Consulat et de l'Empire voltooid. De Moniteur kondigt aan, dal het laatste blad vad het 20ste deel ter perse is. Tc Rouaan hebben deze week zware branden gewoed. In den nacht van Maandag op Dingsdag werden onderscheidene huizen en daaronder wijn en brandewijnpakhuizen een prooi der vlammen; de schade daardoor te weeg gebragt wordt op ruim 800,000 fr. begroot. Den daarop volgenden nacht ver teerden de vlammen de groote spinnerij van den heer Gaillard, ten gevolge waarvan meer dan 250 arbeiders zonder werk en brood zijn. Volgens berigten uit Konstantinopel zouden de Montenegrijnen door de ï'urksche troepen zeer in het naauw zijn gebragt. Er waren verschillende gevechten geleverd, die ten nadeele van de eerslgenoemden waren uitgevallen, maar waarbij de Turken echter een verlies van 3000 man leden. ITALIË. In eene der jongste zittingen van de kamer van afgevaardigden te Turijn is door den heer Petrucelli eene wetsbepaling voorgesteld, volgens welke, ingeval een priester door zijnen bisschop wegens staatkundige rede nen van zijne bediening en van de daaraan verbonden inkomsten wierd ontzet, in diens onderhoud door het rijk zou worden voorzien ten koste van den bisschop. Verder stelde hij voor te bepalen dat een priester van de katholieke kerk, in den echtelijken staat willende treden, door de burger lijke overheid, niettegenstaande zijne priesterlijke geloften, niet zou worden belet een huwelijk aan te gaan op de wijze en met de gevolgen, welke bij 's rijks wetgeving voor alle burgers bepaald waren of bepaald zouden wor den. De vergadering heeft besloten het eerste voorstel onverwijld in over weging te nemenen het tweede aan te houden tot den aanvang der eerst volgende wetgevende zitting, wanneer door de regering de sints lang toege zegde voordragt lot invoering der burgerlijke huwelijks-verbindtenis zou worden ingediend. Van regeringswege is een vvets-ontwerp ingediend, houdende maatregelen om de uitspattingen te keer te gaan waaraan de geestelijkheid zich schuldig maakt. Men heeft besloten dit ontwerp spoedig in behandeling te nemen. PRUISSEN. BERLIJN, 24 Julij. Door de kamer van afgevaardigden zijn de drie verdragen met Frank rijk bij hoofdelijke stemming met 264 tegen 12 stemmen aangenomen. De minister van finanliëu heeft de kamer namens de regering gedankt voor de groote eenstemmigheidwaarmede het door haar verrigte goedgekeurd was. De regering, zeide hij, verwacht heilrijke gevolgen van dit werk des vredes, en zal op den ingeslagen weg voortgaan. Hel genomen besluit bewjjst, dat het onder ons nooit aan eensgezindheid ontbreekt, wanneer het de eer van Pruissen geldt. Uit Rottweil wordt gemelddat de twee nieuwe gebouwen van de buskruidfabriek aldaar, welke na de ontploffing op 10 Mei II. weder opge- rigt waren, in den namiddag van 17 dezer weder in de lucht zijn gespron gen. De fabriek was eerst sedert 10 dagen weder in werking. Bij het dezer dagen te Frankfort gehouden Duitsche scherpschutters- concours werd door vele schutters de onaangename ontdekking gedaan, dat deze zijne beurs, gene zijn horologie of eenig ander voorwerp van waarde had verloren; de meesten wisten zich ten stelligste te herinne ren, dat zij bij hunne komst op het terrein van den wedstrijd nog in het bezit dier voorwerpen waren. Eindeljjk ontdekte men een verdacht persoon onder de schuttersdie dapper had medegeschoten en zoo als bij zijne in hechtenisneming bleek niet minder vlijtig met zjjne handen in de zakken zijner medeschutters had gewerkt, want hij was in het bezit van een vrij groot aantal horologiën, meer of minder goed gespekte geldbeurzen, porte- monnaies en andere voorwerpen van waarde. Bij genoemd concours zijn op de verschillende schijven 435,000 schoten gedaan. Berigten uit Rusland maken wederom melding van verschillende bran den. Den llden werd Kamenetz-Pobolski door zware branden geteisterd. Vele woningen, de gebouwen der politie, het regerings-archiefde rege ringsdrukkerij en het bureau van den ontvanger enz. enz. werden een prooi der vlammen, terwijl aan de katholieke kerk aanzienlijke schade werd toe- gebragt. Ook te Browary werden 14 huizen in de asch gelegd en zijn daarbij twee vrouwen en een kind in de vlammen omgekomen. NEW-YORK, 15 Julij. [R. O.) De zuidelijken zijn verdwenen bij de nadering van Mac Clellan. Volgens gerucht trekt generaal Jackson in de rigting naar Fredericksburg op. Overal maken de zuidelijken toebereidselen tot een geduchlen wederstand. Te Lexington in Kentucky, naar welke stad zij in aantogt zjjnis de slaat van beleg afgekondigd. Te Memphis hebben de burgers in last gekregen den eed van getrouwheid af te leggen of de stad te verlaten. De gouverneur van Louisiana (Zuiden) heeft alle gemeen schap met New-Orleans verboden. 16 Juljj. Aan de bemagtiging van Baton-Rouge wordt door de zuidelijken getwijfeld. De meerderheid der congresledendie de'middenstaten vertegen woordigen verwerpt Lincolns ontwerp tot slaven-emancipalie. Gisteren werd hier eene groote volksvergadering gehoudendie eenen zeer oorlogzuchtigen geest verried. De vergadering nam eenige resolnliën aanstrekkende lot aanbeveling der krachtige voortzetting van den krijg, en tot afwijzing met alle kracht van eene gewapende vreemde tusschenkomst. De meeste rede naars lieten zich gunstig uit over het bezigen der negers als militairen. CETTIGNE, 24 Julij. De Turken zijn van Zagaralch op Spuz terugge trokken nadat prins Mirko hen jl. Maandag met groote verliezen geslagen heeft. BELGRADO, 25 Julij. De tusschen Yefik-Eiïendi en Garaschanin geslo ten overeenkomst hield o. a. de bepaling in, dat het Turksch leger zich lot op drie uren gaans van de Servische.grenzen zon verwijderen. In strijd hiermede heeft Omer-I'acha gelast, dat het geheele Turksche leger naar die grenzen zal oprukken., Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt te Leyden, op den 19den Juljj 1862. 1 wegens het werpen van vuilnis in den Rijn. 1 wegens het ten verkoop voorhanden hebben van broodonder het be paalde gewigt. 1 wegens het bij avond op straat laten staan van een wagenzonder iemand ter waarschuwing daarbij te stellen. 1 wegens het op straat werpen van vuilnis. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 3 wegens het verontreinigen der straat. 6 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap verloonen. 6 wegens het baggeren in den Rijn en in den Vliet, zonder toestemming van hel Hoogheemraadschap van Rijnland. 9 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2