LEYDSCHE COfJEAYT. 18G2. MAANDAG 28 JULIJ. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. 2vs A N 90. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMNENDANDSCIJE BERIGTEN. LEVDEN, 26 Julij. Bij "kórt. besluit van 23 dezer is bij de dienstdoende, schutterij alhier, j tSji zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan J. Zaajberg, als lslc lui tenant', eri zijn bij die schutterij benoemd tot lste" luitenant L. D. Suringar, thans 2de luit.; en tot 2de luit8. H. A. Schmier, thans sergeant, en W. L. van Kaathoven, thans schutter. Naar men verneemt is de 2de luit.-kwartiermeester van der Meer, van hel reg. veld-art.alhier in bezetting, in zijn rang overgeplaatst geworden bij de bataillons van het 5de reg. inf. te 's Bosch. Bij de aanbesteding, die gisteren in eene der vertrekken van het akademie- gcbouw plaats had, is het verrigten van onderscheidene vyerken aan het ge bouw van 'srpks museum van natuurlijke historie aangenomen door A. A. Smits alhiervoor ƒ3495, en het uitvoeren van verschillende bouwwerken, behoorende lol eene nieuwe inrigtin'g van de Akademischc bibliotheek, door 'J. P. Itietbergen alhier, voor ƒ13989. Programma der muziekstukken. Maandagavond ten 7 ure, by gunstig Weder, op hel plantsoen uit te voeren door het muziekcorps der stedelijke séhuliérij. N°. 1. Links! Regts! Pas redouble, Hainm; 2. Ouverture Le Pré aux Clercs, llérold; 3. Menuet uit de Sinfonie Militaire, llaydn; 4. Pot pourri Martha, Flolow; 5. YVanderlieder Walzer, Gupg'l; 6. Concordia Marsclt, Toman. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende déze week dagelijks van 178 tot 194 personen. Uit Moordrecht schrijft men ons: Het koolzaad dorscjien kan men in deze streken bijna als afgeloopen beschouwen, Over ligt algemeen was de opbrengst zeer bevredigend, lil de aardappelen begint zich allerwegc de gevreesde ziekte le vertoonengelukkig echter is het niet in hevige mate, zoodat men dan ook desniettegenstaande eene zeer rujme opbrengst, van goede hoedanigheidte gemoet zjcl. De synode der Ned. liep. kerk heeft besloten tot het uitschrijven eencr buitengewone collecte ten behoeve van noodlijdende kerken en personen. Zij heeft ook besloten tot hel voorloopig aannemen eener bepaling, welke in urgente gevallen dispensatie mogelijk maakt van het in het le lid van art. 23 van het reglement op de vacaturen voorgeschrevene. Een voorstel om het 3de lid van art. 47 van dal reglement te doen vervallen, werd verworpen. Ge lijk lot onderging een ander voorstel, strekkende om de kerkeraden te be perken in hunne vrijheid van ook predikanten te mogen beroepen, die naau- welijks ecnige maanden of weken het leeraarsambt bij eene gemeente hebben bekleed. Wel betreurde de synode het misbruik, waartoe dit aanleiding kan geven, doch zij meende daarom toch de vrijheid le dien aanzien niet le mogen belemmeren en heeft diensvolgens het voorstel verworpen. Ten aanzien der voorloopig aangenomen regeling van de verkiezing der kerke- raadsledenwerd door de daartoe benoemde commissie een naar de inge wonnen consideration der prov. kerkbesturen en classicale vergaderingen gewijzigd ontwerp ter tafel gebragt. Naar men zegt, heeft de, sedert de laatste jaren voorbereide, nieuwe regeling van hel postwezen in Nederl. lndië eindelijk haar beslag gekregen. Z. M. de koning zou het daartoe betrekkelijke besluit bereids geteekend hebben. In Nederl. Indie zal, dus verneemt men verder, eer. uniform-port van 10 cents worden ingevoerd; daar zullen, even als hier, gedrukte stuk ken, gezegeld zytideworden vervoerd tegen 1 cent per vel; in lndie zul len postzegels worden ingevoerd, met welker vervaardiging overigens 's rijks munt zich reeds bezig houdt; de betrekking van directeur van hel post kantoor te Batavia zal vervangen worden door die van inspecteur over het postwezen, terwijl eene nieuwe betrekking, die van controleur der poste rijen, zon ingevoerd worden. ND.) Woensdag 11. hadden te Soctermeer de aangekondigde harddraverijen plaats. Hes voormiddags namen 17' paarden aan den strijd deel, waarbij de prijs, zijnde eene bloemenvaas op zilveren voet, werd behaald door het paard het Haasjetoebehoorende aan en hereden door den heer P. van San ten, te Nieuwerkerk a/d IJssel, en de premie, bestaande in een zilveren inktkoker, door het paard de Leeuwvan den heer Q. Vijverberg, bereden door den heer F. Fijnaar, beide te Soetcrmeer. Des namiddags dongen 9 meest beroemde paarden naar den prijs, welke, bestaande in een kruiden- wijnvat rijk met zilver gemonteerd, met 12 glazen op fraai voetstuk, werd behaald door hel paard de IFisseaangegeven op naam van en bereden door den heer P. II. Frombergh, te Watergraafsmeer, terwijl de premie, zijnde twee met zilver georneerde maderakaraffen, werd gewonnen tloor het paard de Prins, toebehoorende aan den heer A. K. Kroes, te Diemcn, hereden door den heer J. de Boer, te Zaandam. Te Katwijk aan Zee is wegens het bedanken van ds. Sypkens teHylaard tot pred. bij de herv. gemeente'beroepen ds. J. P. Hattink, te Rhenen. In de johgste zitting van derf gemeenteraad te Utrecht is door de commissie voor de zaak van het ziekenhuis een uitvoerig rapport uitgébragt, het advies behelzende, geen ziekenhuis op te rigten volgens het door eene commissie van deskundigen vroeger ingediend plan, daar dit de finanliële krachten der gemeente zou te boven gaan; ook niet over te gaan tot de uitbreiding, gelijk zij door regenten is voorgesteld, maar een nieuw zieken huis op te rigten, volgens een door haar ontworpen en door de betrokken collegiën goedgekeurd plan, waarvan zij de kosten raamt op 300,000. De 12de algemeene vergadering der broederschap van candidaal-notarissen in Nederland, zal Maandag den 15denSept. aanst., onder voorzitting van den heer H. van ReynCz., cand.-notaris te'sllage, te Utrecht worden gehouden. Honderdag II. vierde de heer H. van Loon, stads heel- en vroedmeestcr te Amersfoort, een buitengewoon herinneringsfeest. Het was op dien dag 60 jaren geleden dat hij tot heelmeester werd bevorderd. Hoewel reeds 82 jaren oud, ntemt hij zijne betrekking nog met naauwgezetheid en ijver waar. Als een zeldzaam verschijnsel in den tuinbouw meldt men dat op het landgoed van den heer H. Maas, aan den Doornheg, onder Hoevelaken, aan de Gejdersche grenzen, zich een wijnstok van één rank bevindt, ter lengte vau ruim 60 Ned. voeten, waaraan 125 trossen-druiven prijken. In den nacht van Zondag op Maandag vertoefden twee broeders, wo llende te Hesperange in Luxemburg, eenigen tijd te zamen in een herberg. Een hunner droeg eene vrij groote som gelds bij zich; de ander, door den drank en door hebzucht verblind, besloot zijtien broeder om te brengen. Na het verlaten .van de 'herberg, kwamen zij op eene eenzame hoogte; daar bragt de een met een mes, dat hij uit de herberg had medegenomen, den ander 14 steken toe, waarna deze dood neêrviel. De misdadiger bragt nu ook zich zelvcn eenige wonden aan den arm toe en ging naar de politie, om te zeggen dat drie struikroovers heil aangevallen en zijnen broeder ge dood en hem gewond hadden. Bij nader onderzoek bleek het, vooral door het vinden van het mes uit de herberg, dat de moordenaar zelf de aan- klagt gedaan had. Later kwam hij ook tot bekentenis. 's GRAVEN HAGE, 26 Julij. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd: bij het 4dc reg. tot majoor, den kapitein der Iste kl. L. J. van Dinler, van het 3dc Teg. van het wapen; by hel 7de reg., lot kapitein 3de kl. den lslen luit. J. G. Bulder, van hel corps. Bij kon. besluit van 18 Julij is aan den heer F. de Willigen, emeritus predikant te 's Gravenhage, eervol ontslag verleend als lid en president van de commissie tot de zaken der prolcstantsche kerken in N. O. en W. Indië en zijn bij genoemde commissie benoemd tot president de lieer II. L. Oort, en tot lid de heer P. Jas, heide predd. te 'sGravenhage. II. M. de koningin heeft gisteren, vergezeld van prins Alexander, de onderscheidene gebouwen op hel Binnenhof alsmede de Gevangenpoort in oogensehouw genomen. 1111. KK. HU. prins en prinses Hendrik zijn gisteren namiddag van Soestdijk alhier aangekomen. Z. K. 11. is heden morgen naar Rotterdam vertrokken, om aldaar bij het feest der jagt-club tegenwoordig te zijn. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand le Enschedé ontvangen ƒ133.981, opbrengst van een door de sociëteiten Harmonie en Chorophile te Bergen op Zoom gegeven concert, ƒ40 45, opbrengst van een door het muziekgezelschap Vermaak door Toon kunst te I.eyden gegeven concert. BUITENLANDSCIIK BKIÜGTEN. ENG EL AN I». LONDEN, 24 Julij. H. M. de koningin is met hare kinderen naar Schotland vertrokken. De prins van Wallis heeft voor zijn vertrek een bezoek gebragt aan den prins van Oranje. Gisteren is de lucifersfabriek van de bh. Litchford en O. met een ver vaarlijk geraas uiteengeslagen door het springen van een droogkctel, waarbij een 7-tal personen ernstige wonden hebben bekomen, terwijl nog een arbei der wordt vermist. Eerstdaags ziet men alhier de uitgave te gemoet van den catalogus eener hoogst merkwaardige verkooping, te houden onder de leiding der hh. Sotheby en Wilkinson. Het geldt hier weder eene latere afdeeling van boekwerken en tijdschriften, verzameld door den geleerden heer Libri. Te oordeelen naar den catalogus, is deze collectie éénig in hare soort en nimmer eene dergelijke te koop aangeboden. De banden der handschriften zijn meerendeels in ivoor, in zilver, in goud, met edele gesteenten versierd van

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1