SPer Telegraaf. LEÏDSCHE SCHOUWBURG. verdubbeld is. In het geheel telt men in de districten 140,000 in armoede verkeerende personen, en daaronder zijn er 70,000 aan wie zulk een be- naauwde toestand tot nog toe onbekend was. Zaturdag II. is te Manchester een hollend paard een fraai ingerigten winkel binnen gestoven en heeft daar alles kort en klein geslagen, waarbij het zich zelf ernstig bezeerde. Slechts met moeite is men het paard meester kunnen worden. Te Dublin is Zondag 11. de eerste steen gelegd van het katholijk uni- versiteits-gebouwbij welke gelegenheid de geestelijkheid een optogt hield, die uit 8000 personen bestonden die 3 uren duurde. De prins van Joinville, de graaf van Parijs en de hertog van Chartres zijn uit New-York alhier aangekomen. Omtrent de redenen, die de laatstgenoemden bewogen hebben om het leger der noordelijken te ver laten verneemt men slechts gissingen. Volgens berigten uit New-York van den ld41™ hadden de zuidelijken Murfreesbnrg vermeesterd en er een regiment van de bondstroepen krijgs gevangen gemaakt. Volgens geruchten zouden zij ook Baton Rouge ver meesterd en aldaar 1500 krijgsgevangenen gemaakt hebben. Men deelt ook de terugkomst mede van den president Lincoln en ecnige bijzonderheden omtrent het bezoek door hem aan het leger van Mac Clellan gebragt. De president had eene zamenkomst met den generaal gehad en in eene korte aanspraak lot de soldaten gezegd, dat hij gekomen was om zich met eigen oogen van den staat van zaken te overtuigen, en dat hij wel voldaan terug zou keeren. Men had beweerd dat het bondsleger geslagen was gewordendoch dit was het geval niet en zou ook niet gebeuren. Hij wist dat lijj met mannen te doen had, die voor hunne taak berekend waren en die niet zouden rusten alvorens Richmond te hebben vermeesterd. Hij ver klaarde voorts dat hij in liet leger en zijn bevelhebber vertrouwen stelde. De generaal Mac Clellan heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de troepen van hel leger aan de Potomac geluk wenscht met de welge slaagde verandering van de basis der krijgs-operaliënhetwelk steeds tot de meest gewaagde militaire bewegingen behoort. Voorts zegt hij daarin, dat al het materiaal en geschut behouden is, met uitzondering van kleine ver liezen die het leger daarin bij de laatste gevechten heeft geleden, doch waar tegen zij ook weder geschut en vaandels op de zuidelijken heeft veroverd. Voorts vermaant hij de soldalen zich op een nieuwen aanval der zuidelijken bereid te houden en dan pal te staanin het zekere vooruitzigt dal de vgand eindelijk de groote beslissende nederlaag zal krijgen. Hij herinnert tevens dat het dien dag (4 Jnlij) de jaarlijksche gedenkdag der republiek was en het allezius voegde op dien dag den vijand stoutweg in liet aaugezigt te verklaren, dal liet bondsleger lliclimond zal binnenrukken, dat de nationale constitutie daar zal hersteld worden en dat de Unie, wier bestaan de beste waarborg is voor inwendige rust en veiligheid builen 's landszal en moet gehandhaafd wordenwat het ook aan geld en bloed moge kosten. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Jul ij. De doopplegligheid van den zoon van prins Napoleon zal na de terug komst van den keizer en de keizerin alhier plaats hebben; men wil weten, dat koning Victor Emmanuel bij die gelegenheid herwaarts zal komen. De Constituzioneeen Italiaansch blad, dat gewoonlijk goed onder- rigt is, meldt dat er in den laatsten tijd onderhandelingen over de Romein- sche aangelegenheden hebben plaats gehad, met eenen gunstigen uitslag voor Italië. Naar men verzekert zijn er berigten uit Orizaba van 15 Junjj ont vangen volgens welke de Fransclie troepen in Mexico niet bemoeijelijkt werden, lerwjjl de president Juarez verboden had hen aan te vallen. r K UISSEBï. BERLIJN, 22 Julij. De ontvangst der Japansche gezanten heeft met het voorgeschreven cere monieel plaats gehad. De eerste gezant bood den koning twee exemplaren aan van den brief des Taikoens. Een exemplaar was rijk met goud ver sierd, het andere wit met zwarte letters. Nadat het antwoord op de rede van den eersten gezant was gegeven, hield de tweede gezant eene lange aanspraak in de Japansche taal. liet voorstel van Oostenrijk om in liet Tolverbond te treden, is door onze regering van de hand gewezenhoofdzakelijk op grond dat het pligt was het eenmaal gegeven woord gestand te doen en dat het tegenwoordige toltarief niet zonder aanmerkelijke wijziging in werking kon blijven. - Uit Keulen wordt berigtdat aldaar een brievenbesteller in verzekerde bewaring is genomen, die zich in het afgeloopen jaar had schuldig ge maakt aan het verduisteren van een brief met 800 thai, in bankpapier. Te Mannheim zijn vijf personen gevankelijk binnengebragtbeschul digd van liet vervaardigen van valsclie munt. Men moet onderscheidene werktuigen bij ben hebben gevondenonder anderen de vormen van de na gemaakte Nederlandsclic guldenstukkenwelke men sedert eenigen tijd poogde aldaar in omloop te brengen. Te Unna is dezer dagen een huwelijkspaar in het geslicht voor be jaarde lieden opgenomen; de man telde 97 en zijne echtgenoot 103 jaren. Volgens berigten uit Polen was de regering een wijd vertakte zamen- zwering op het spoor gekomen. Er hadden dien ten gevolge een aantal inhechtenisnemingen plaats gehad. TURIN, 23 Julij. In de kamer van afgevaardigden wilde de heer Laz- zaro eenige maatregelen voorstellen tot onderdrukking van de rooverijen in de Napelsche provinciën. De heer Ralazzi heeft hierop geantwoord, dat de regering nieuwe bepalingen in het leven zal roepen, waarvan zij eenen goeden uitslag verwacht. De bladen berigten dat uit verscheidene steden jongelieden naar Genua vertrokken zijn, waar zij, naar men gelooft, zich naar Palermo zullen be geven. Onder zeker voorbehoud en ondanks het beweren van eenige bladenblijft de minister van Pruissen belast met de waarneming der za ken van de Oostenrijksche legatie. PARIJS, 23 Julij. Volgens den Pays zal de generaal Forey aanstaan den Maandag te Cherbourg schoep gaan, om zich naar Mexico te begeven. De voornaamste voorwaarden van liet vredestractaat met de Annamitische regering bestaan in eene schadeloosstelling van 20 millioen voor oorlogs kosten, in den afstand van drie provinciën, en in de vrijheid tot het uit oefenen der Christelijke godsdienst daar te lande. Het bulletin van heden omtrent den gezondheidstoestand van prinses Clotilde luidt bevredigend. PARIJS, 24 Juljj. De Constitutionnel beweert dat te Mulhouse de werk lieden den arbeid niet gestaakt hebben, en in die stad geen spinnerij ge sloten is. INGEZONDEN. „Satan te Parijs." De duivel en zijne dienaars spelen bij iedere kermis eene voorname rol. »Een mooi begin voor een speech tegen de kermisvreugde," denkt misschien menig lezer, en toch bedoel ik er niets anders mede, dan dat men bij het geven van tooneelvoorstellingen gedurende de kermisweek meestal den vorst der duisternis te hulp roept. »De zwarte duivel" »de pillen van den duivel," de nalatenschap van Faust" of wel »het wondci kapje" van dien zelfden heer ziedaar de stukkendie men vroeger hier en elders bjj die gelegenheid teil tooneele voerde. Soms ook kwamen er vrouwelijke duivels voor den dag, zooals «Uriclle of vrouwdemon en page" ook wel bekend als «Sataniella," en de duivel, dien wij gedurende deze kermis te zien krijgen, behoort insge lijks lot het vrouwelijke geslacht. In hel blijspel: «Satan te Parijs," dat gepasseerden Dingsdag voor het eerst alhier werd opgevoerd, geeft een jong meisje zich uit voor Heintjepik om het werk van beschermengel bij zekeren losbol te volbrengen, en bereikt dit doel ook zóó glorierijk als in een ordentelijk tooneelstuk behoort te geschieden. Aan een kermissluk moet men nimmer liooge eischen doende toeschou wers wenschen slechts eenige oogenblikken aangenaam te worden beziggehou den en zijn dus toegevend ten opzigle van dwaasheden en onnatuurlijkheden, ja, men kan soms zelfs zeggen: hoe dwazer hoe mooijer. Eenen eisch echter mag en moet men aan elk dramatisch product doen, namelijk, of de strek king er van zedelijk is, cn het verheugt ons te kunnen verklaren dat «Satan te Parijs" daaraan volkomen beantwoordt. De verleidingaan welke rijke jonge lieden zijn blootgesteld, wordt met levendige kleuren geschetst, en de slotsom is dat men niet in losbandige vermakenmaar in een matig en werkzaam leven het ware geluk te zoeken heeft. Die zedelijke strekking vergoedt veel onnatuurlijks en overdrevens, zoodat we zelfs niet eens willen stilstaan bij de vraag: hoe het toch mogeljjk is dat een meisje als Geneviève overal, waar zij noodig is, kan tegenwoordig zijn en met zoovele geheimen bekend kan wezen. Hel eerstetweede en vierde tafereel zijn het best geschreven; het vijfde «de roofvogels" boeit het minst cn is vrij verward en onbegrijpelijk. De uitvoering was over het algemeen zeer goed. Mw. Valois - Sablairolles vervulde de rol van Satan-Geneviève uitmuntend, vooral was dit het geval toen zij in het 2e taf. «het speelhuis" als moeder Lebrun optrad. Wél verdiende zij aan het einde der voorstelling de eer der terugroeping, welke haar te beurt viel. In plaats van den hr. Pielersen, verscheen de hr. Spoor als Georges de Kerven en mogt op aller goedkeuring aanspraak maken. Dit laatste is ook van toepassing op de dames Spoor en van Velzen in het karakter der schoone duivelinnetjes van Parijs. Een groot deel der toejuichingendoor het stuk verworvenmag echter vooral aan den hr. Faassen worden toegeschrevendie als Georges vriend Chabanais de lachspieren onophoudelijk in beweging bragt, en toonde dat hij in het voor dragen van komieke coupletten een meester is. De meesten dier coupletten waren ons reeds van elders bekend, maar wat werkelijk geestig is blijft altijd nieuw. Bijzonder veel goedkeuring vond de grappige parodie op de regtszaak van zekeren bekenden bankier en het was gelukkig, dat de hr. Faassen van biscoupletten bleek voorzien te zijnzóó stormachtig was het applaudissement. De rol van Madeleine scheen voor mw. Walterop minder geschikt te wezen, de hartstogtelijke afscheidsscène in het 3e tafereel werd door haar niet los en ongedwongen genoeg gespeeld. Voor rollen als die van Clarisse in Sardou's Hanenpootjes" is deze actrice beter berekend. Zeer vreemd klonk ons in den loop van het stuk de uitdrukking: dooddronken in de oorenin het Fransch moge men van inre mort sprekenmaar in het Hollandsch zegt men smoordronken. Dat hierdoor een bon-mol zou zijn verloren gegaan is waar; maar op deze wijze begrijpt toch niemand het bon-mot, en het zou ook waarschijnlijk wel te remplaceren zijn geweest. Men had bijv. kunnen zeggen dat Saint-Clair als lijk uit het slagveld was gedragendaar dit woord bij ons eene dubbele be'ieekenis heeft. De decoratie in het 4C taf.voorstellende de met toeschouwers gevulde zaal van hel Cirque Olympique, was zeer fraai. Men had evenwel achter het looneel niet zulk eene diepe stilte moeten in acht nemen, want dit deed veel schade aan de illusie. Dat men de drukte, die gedurende de voorstel ling in een cirque heerscht, niet volkomen kan nabootsen, spreekt van zelve, maar onnatuurlijk is liet toch, dat men het slottableau van de pan tomime «de slag van Austerlitz" te zien krijgt, terwijl men niet het minste van de pantomime zelve vernomen heeft. De pauseringen tussclien elk bedrijf waren ditmaal buitengewoon lang en wij hopen, dat de ijverige directie in het vervolg daarin voorzien zal. Voor het overige bevelen wij Satan te Parijs" zeer in de gunst der kermisbe zoekers, wanneer dit stuk na Woensdag nogmaals mogt worden opgevoerd. Voor Donderdag is «de Tijgerjager" aangekondigd, een drama, dat zeker door de prachtige decoraties de aandacht zal trekkenen in hetwelk de tooneellisten veel bijval zullen verwerven wanneer zij goed gymnastiek heb ben geleerd, en goed met vuurwapens kunnen omgaan. Zulk een stuk doet denken aan den lof, dien een beroemd Fransch generaal zekere actrice toezwaaide, toen zij de rol van Jack Sheppard in «de Ncvelridders" had vervuld die vrouw" sprak hij vol verrukking, «kan klimmen als een echte Zouaaf! STADN - HEK1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de circnlaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuidhol- land, van den ll401 Julij 1862, A. N°. 5412, 2° afd. (Provinciaalblad N°. 82); Doen te weten, dat het den Koning heeft behaagd, bij besluit van den 16dcl' Junij II. N°. 73; 1°. Den Minister van Oorlog te mag'tigen, om, tegen den 305ten Julij aanstaande bij het le en 4e balaillon van het le regement infanterie 4e 2C lc, 2e B 4C B 3C B B B B 2C B 4C B B 4e B B B B 4e B B B 5e B B B B 2e B 4e B B B 6e B B B B le B BB 8e B B welke bataillons aangewezen zijn om in de legerplaats bij Milligen te worden ver- eenigd tot het uitvoeren van Veld-manoenvres, zoo veel Miliciens-verlofgangers van de ligting van 1859 in werkelijke dienst op te roepen, als noodig zullen zijn om die bataillons op eene sterkte van 350 presente manschappen te brengenhet kader daaronder niet begrepen, en 2°. Te bepalen a. dat van voorschreven bataillons in de eerste plaats onder de wapenen znllen worden geroepen, de met verlof zijnde miliciens van voormelde ligting, die, in der tijd, niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt; terwijl voorts, zoo noodig door loting, zoo veel van de overige verlofgangers dier ligting, tot op-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2