LMÜSC1IË COURANT. 1862. VRIJDAG 25 JULIJ. /vV - A De Courant wordt MaandagIf oensdag en f rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. a- A t .v A -.■■■ A N°. 89. Ui A De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. PJNNENLAXDSG1IE BEMGTKN. LEYDEN, 24 Julij. PROCES VERSAAL tan de opening der stembrief jesdie ter benoeming van één lid der Staten van de provincie Zuidholland den 22s,eQ Julij 1862 zijn ingeleverd. Op lieden den dricentwintigstcn Julij des jaars achttienhonderd twee en zestig in de gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdislrict Leydcn, is door het bureau tan stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raad huis plaats genomen des morgens ten negen ure. Het Bureau is zamengesteld uit den lieer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester, Voorzitter, en de lieeren P. H. Baron 'l'aets van Amerongeu en Hr. J. E. Goudsmit, leden van den Gemeenteraad, stemopueiners. De Vooriilter plaatst op de tafel één stembus, hij hein den 225tcn Julij 1862 overgebragt uit de gemeente Leyden. De tegels van de bus worden onderzocht en bevonden ongeschonden te lijn. De bus wordt geopend en bevonden driehonderd acht en vijftig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken lijnde, is gebleken te zijn even groot als bet getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor éïn geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard twee stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest driehonderd zes en vijflig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: Mr. H. Cock 220 stemmen, Mr. S. Tak 134 stemmen, Mr. W. C. D. Olivier en Mr. J. L. Klaverwijden ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de 'heer Mr. II. Cock. Is derhalve verkozen tot lid van de Slaten der provincie Zuidhollandde beer Mr. HENDRIK COCK, wonende te Leyden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na alloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Levden den 23strD Julij 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. TA ETS van AM ERONGEN. I J. E. GOUDSMIT. fStemop» Men schrijft ons het volgende: De ondervinding sedert verscheidene jaren opgedaan, maar dit jaar ten duidelijkste bewaarheid, heeft geleerd, dat het koele en sombere zomerweder, gelijk geruimen tijd geheerscht heeft, inzonderheid een gunstigen invloed uitoefent op de aardappelen. Immers sints weinige dagen is de weersgesteldheid zoeler geworden en daarmede hebben zich de eerste, in het oog loopende, kenmerken van ziekte op het loof der aardappelen vertoond, zoodat het thans bij eenc toenemende veran dering allengs tot aigeheele versterving overgaat. Maar ook de vrucht is, na gedaan onderzoek, van de sporen der gevreesde ziekte weder niet zuiver bevonden, liet is te wenschen dat zij zich niet uitbreidt, hetwelk dan ook niet in dien hevigen graad ais het vorige jaar te wachten is, evenmin dat men vrees behoeft te koesterendat de prijzen die van hel vorige jaar zul len evenaren, omdat het beschot van aardappelen dit jaar niet alleen buiten gemeen groot, maar ook de vrucht, tot dusver bij eenen aangename» smaak, zeer ontwikkeld is. Er zijn reeds koopen van te veld slaande winteraardap pelen gedaan voor ƒ2.50 hel mud. Volgens deskundigen heeft de groeizame lente hoofdzakelijk op de voortbrenging van den gepoten aardappel uiterst gunstig gewerkt. Doctoren in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de betrekking van directeur der Tvvenlsehe industrie- cn handelsschool te Enschedé wen- schende te bekleeden, zijn opgeroepen om zich daartoe liefst vóór 2 Augus tus e. k.in elk geval vóór den 15de° dier maandte adresseren aan het collegie van curatoren van genoemde inrigting te Enschedé. Hij de in het hoofdkiesdistriet Arnhem gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der staten-generaalis, zoowel voor de tegen woordige zitting, als ter voorziening in de vacature, door de periodieke aftreding op den derden Maandag in September zullende ontstaanverkozen de heer mr. G. Groen van Prinslerer, met 1021 stemmen voor de lslc en 1036 stemmen voor de 2de vacature. In het hoofdkiesdislrict Almelo moet eene herstemming plaats hebben tusschen de hh. mr. 11. van Loghemdie 447 stemmen, en mr. B. Brouwer, die 341 stemmen verkreeg.- Uit Enschedé meldt men het volgende: De doodsche stille, die hier gedurende eenige weken na den noodlottige» brand heerschte, is thans door eene algemeene drukte vervangen. Onophoudelijk rollen de zware vracht wagens, met steenen, pannen en hout heiaden, naar de uit hare ascli ver rijzende stad, aan wier opbouwing honderden van arbeiders bezig zijn. De kinderen ontvangen thans geregeld onderwijs in houten loodsen; eene nood kerk voor de Ilervormde gemeente, een voornaam logement, eenige heeren huizen en verscheidene burgerwoningen zullen spoedig worden gebouwd en zijn reeds aanbesteedzoodat nog vóór den winter eene nieuwe stad zal gereed zijn; kerken, scholen, andere publieke gebouwen cn vele kapitale huizen zullen echter ontbreken. Te Arnhem is in den ouderdom van 57 jaren overleden de heer mr. Op ten Noort, procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Gelderland. Te Leeuwarden zond een boekverkooper aan een stcenfabriekant in den loop van het vorige jaar gedurig hoeken ter bezigtigingcn de laatste zond daarvan geen enkel terug. Bij het einde des jaars ontving hij echter eene lange rekening, welke hij nogtans niet met betaling wenschte te honereren, hoe vurig de boekhandelaar zulks ook wenschte. Deze bragt de zaak voor het kantongeregt, en de steenbakker werd veroordeeld lot betaling. Nu wederkeerig aan den boekverkooper eene ieverancie willende doen, laat hij in den nacht of vroegen morgen diens sloep vol steenen zetten, bij de ramen op, na alvorens een briefje onder de deur gestoken te hebben, waarop: Indien UEd. het nevensgaande niet verlangt te houden, verzoeke het voor 9 ure terug." Men is benieuwd te vernemen, of de steenbakker gelijk zal hebben. ArnhC.) Te Vnght hadden Zondag II. verregaande ongeregeldheden plaats. Een dragonder, in beschonken toestand, kwam in eene herberg waar hij nog niet geweest was, en eischte sterken drank. De herbergier, zijn toestand ziende, weigerde hem te tappen en eindigde met hem, toen hij geweld ge bruiken wilde, buiten de deur te zetten; daar zijne sabel trekkende, wilde hij wederom naar binnendoch werd door de twee toegesnelde vcldwach- lers gegrepen en naar den burgemeester gebragt. Een 1 I-lal andere dra gonders, dit hoorende, liepen daar heen, om hunnen makker te ontzetten, hetgeen zij werkelijk deden en deze, zijne sabel andermaal trekkende, bragt daarmede een veldwachter een houwj'over het hoofd toe. Daarop werd de bijstand der marechaussée te 's llertogenbosch ingeroepenen aan een 8-tal manschappen gelttkle het, hoewel niet dan met veel moeite en wederkeerige sabelslagendc 12 dragonders te ontwapenen cn gevangen te nemen. Te Etlcn, gemeente Kt'.en cn Leur, zijn dezer dagen de nieuwe aard appelen, die goed en zuiver van smaak zijn, voor den nooitgchoorden prijs van 90 cents het mud verkocht. 's GRAVEN H AGE 24 Julij. Z. M. heeft aan mr. JE. baron Mackay van Ophemert, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als lid der bjj het dep. van binnenl. zaken be staande adviserende commissie voor de stichtingen van beurzen voor het onderwijs. Z. M. heeft aan den 2den luit. P. P. Everts, van het lste reg. dragon ders, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit dc militaire dienst verleend en den 2den luit. C. W. Hopmans van Wurmond, van het 3de reg. infanterie, overgeplaatst bij het wapen der infanterié van het leger in Oost-Indië. Tot leden der commissie van administratie over de gevangenissen te Woerden zijn benoemd, de hh. S. Lagcrwcy, notaris en plaatsvervangend kantonregier te Woerden, en mr. A. J. Hazenberg, kantonregter aldaar. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn bevorderd tot opzigtcr van den waterstaat lstc kl.de opzigter der 2de kl. C. Logeman, tot opzigter van den waterstaat 2de kl.de opzigter der 3de kl. J. F. C. van Baar van Slangenburghen tot opzigter van den waterstaat 3de kl.de op zigter der 4dc kl. W. Kok. Men verneemt dat de hh. van Bosse, lid van de tweede kamer, en Uyttenhoovenreferendaris hij het dep. van financiën, zich omstreeks de helft der maand Augustus naar Parijs zullen begeven, ten einde aan dc onderhan delingen met Frankrijk over het te sluiten handelsverdrag deel te nemen. Men verneemt, dat in het aanstaande najaar alhier weder devereischte examens zullen plaats hebben van onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, onder voorzitting van den luitenant-generaal Dttycker, inspecteur der infanterie. Gisteren morgen is de goedkoope volkslrein van den tl oil. ijzeren spoorweg van Amsterdam naar 's Gravenhage alhier aangekomen. Die trein bestond uit een zestigtal wagens, door drie locomotieven voortgesleept, waarmede 16 a 1700 personen naar de residentie werden vervoerd. Sedert geruimen tijd werden des morgens de schoonste bloemen gemist uit de tuinen der villa's in het Willemspark cn omstreken. Eindelijk is de liefhebber, zekere U., door de politie aangebonden. De zucht om schoone bloemen en planten te verzamelen was bij hein zoo sterk dat hij hij af wezigheid zijner vrouw de kleederen verkocht om aan zijne zucht te vol doen, en dal hij eindelijk zich aan diefstal schuldig maakte. BUITKNLANDSCHE BKR1GTEN. JEJNO ELAN l>. LONDEN 22 Julij. De cijfers van de laatste rapporten der armverzorging tooncn aandat in 25 verschillende armendistricten liet getal onbemiddelde» 4 of 5 maal grooter is dan in den loop van het vorige jaar, terwijl het overal minstens

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1