Per Telegraaf. die zaraenkomst van vertegenwoordigers nit onderscheidene landen ook door Nederlanders kan worden deelgenomenzonder herinnering aan oude veeten die zoodoer.de geheel zullen zijn uitgewischt. Sedert eenigen lijd woonde te St. Jesse ten Noode een man, die om zijne gierigheid algemeen bekend was, de Coster geheeten. Deze man had eene groote fortuin gewonnen met groenten te verkoopen; hij was altijd zeer armoedig gekleed, en eene weduwe, die in een zijner huizen woonde, maakte zijn eten voor een prijsje gereed. Eindelijk vond hij iemand, die een grooteren huurprijs voor dat huis wilde geven en zeide aan de weduwe de huur op, waarop deze 700 fr. eischte voor kleine uilgaven, die zij voor hem gedaan had. Hij weigerde hardnekkig te betalen: Liever sterven dan u te betalen!" zei hg. Voor den vrederegter werd hij tot de betaling veroordeeld en dezer dagen vond men hem dood in zijne woning. 11 ij had door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. ENCËLA1V O. LONDEN. 20 Julij. Donderdag avond heeft in Guildhall het vroeger aangekondigde feest ter eere der tentoonstelling plaats gehad. Voor het hoofdgebouw was eene hooge en ruime zaal aangebragt, die eerst tot ontvangst der gasten en daarna ook tot balzaal heeft gediend. De eigenlijke zaal was schitterend verlicht en gedecoreerd en diende tot concertzaal. Aldaar prijkte een reu zenfiguur, de stad Londen voorstellende, die met open armen de gasten uit alle natiën ontving; het beeld was omgeven door zinnebeeldige voorstellingen van de drukpers- en godsdienst-vrijheid. Daar tegenover bevond zich eene geschilderde afbeelding ter herinnering aan de tentoonstelling van 1851en daaronder eene buste van prins Albert. Deze afbeelding was omringd aan de eene zijde door engelendie de namen van de in 1851 bekroonden naar hunne verschillende woonplaatsen overbragten, en aan de reglerzijde even eens door engelendie dezelfde taak vervulden ten opzigte der gelukkige exposanten van dit jaar. Het concert duurde van 8 lot 11 ure en daarop begon het bal, dat tol laat in den nacht voortduurde. Op Bridgewater-house is eene vergadering gehouden van grondeigena ren en industriëlen, waarin besloten is eene inschrijving te openen voor de arbeiders, die ten gevolge van hel gebrek aan katoen, zonder werk zijn. Door eenige der aanwezigen werd terstond voor 10000 ingeschreven. De groote fineerzagerij en lijstenmakerij van den heer J. Strickland in Goswellslreet is lot den grond toe afgebrand, waarbij verscheiden der belendende percelen belangrijk zijn beschadigd. Vijf jaren geleden was de fabriek insgelijks door brand vernield. De heer Colt, de uitvinder van den bekenden revolver, heeft bij zijn overlijden de som van nagenoeg 800,000 nagelalen. In de door hem op- gerigle fabriek te Hartford in de Ver. Staten zijn 1100 arbeiders werkzaam en de daghuren bedragen 10000 's maands. Volgens berigteu uit New-York bevindt de generaal Mac Clellan zich thans op een afstand van 27 mijlen van Kichmond. llij is daar volkomen veilig en in staat zich tegen elke magt van den vjjand staande te houden. De noordelijken hebben van alle kanten een overvloed van nieuwe levens middelen ontvangen, en het leger bevindt zich in een uitmuntenden toestand. De zuidelijken hebben, naar men opgeeft, gedurende de jongste veldslagen plus minus 30000 man verloren, terwijl het verlies der noordelijken, gevan genen en gewonden daaronder begrepen, niet meer dan 10000 man beloopt. Hel leger der zuidelijken wordt nog op 200,000 man geschat. Een berigt van 10 Julij zegt dat bij hel congres een ontwerp was inge diend strekkende om eene militie in te rigtenwaartoe de ingezetenen zou den worden opgeroepenzonder onderscheid van ras of kleur. Het leger van den generaal Burnside had zich met dat van Mac Clellan vereenigd. De president Lincoln had het leger van Mac Clellan bezocht en met Burnside een onderhond gehad. fit San Francisco wordt gemeld, dat bij de Allison Claim, niet ver van de Grass-Valleyeene goud-ader is ontdekt, die meer dan al de tot nu ontdekte schijnt te zullen opleveren. Ook aan de Colorado is zoo veel goud ontdekt, dat een ieder daarheen stroomt. Van los 4n8el°s 's a"es wat kon daarheen gelogen, zoodat zelfs voor 10 dollars daags geen dienst boden zijn te vinden, om het gewone huisselijke werk te verrigten. FKANHHIJH. PARIJS, 21 Julij. Door de correctionele regtbank alhier is uitspraak gedaan in de zaak der 54 personen, welke in reglen werden vervolgd als stichters en leden van een geheim genootschap van staatkundige strekking. Miot, Vassel en andere minder bekende lieden van repnblikeinsche en socialistische denkwijze, ten getale van vijf, zijn, als stichters van liet bedoelde genootschap, tot 3 jaren gevangenisstraf, 33 anderen, als leden van hetzelve, tot gevangenisstraf van korteren duur veroordeeld, en de overigen, waaronder Greppo, vrijgesproken. Daar de letterkundige leeningwelke de heer deLamartine wilde aangaan mislukt is, is men voornemens, ten einde den beroemden man uit zijn betreurenswaardige!) toestand te helpen, met magtiging van den minister van binnenl. zaken eene groote verloting te doen plaats hebben. Bij bijzon dere vergunning zullen de loten op 25 centimes worden gesteld, ten einde aan iedereen de gelegenheid te geven hieraan deel te nemen. De Patrie deelt berigteu mede uit Vera-Cruz van 19 Junij. Volgens deze zon de generaal de Lorencez den 14de" Junij uit Orizaba eene verken ning lot op eenigen afstand voorbij zijne voorposten hebben gedaan. Overi gens zou er niets van gewigt voorgevallen noch eenige verandering in de gesteldheid der Franschen gekomen zijn. Aan den Moniteur de 1'Armee wordt uit Saigon geschreven dat de vice-admiraal Bonard in het verdrag, dat met de gevolmagtigden van den keizer van Anam gesloten wordt, eenige bepalingen ten gunste van de chris telijke godsdienst gebragt heeft. De admiraal heeft, naar men zegt, ver- 1 I langd dat alle voorregtenwelke door den Keizer Gia-Long van 1779 tot 1802 aan Frankrijk en de katholieke godsdienst verleend, doch door dier.s opvolger ingetrokken werdenbij het nieuwe verdrag weder zullen worden toegekend. Bij een schoenpoetser te dezer slede is onlangs inbraak gepleegd; hem werden bij die gelegenheid spoorweg-obligatiën ten bedrage van 3000 fr. ontvreemd. Gelijk reeds door den telegraaf gemeld is, werd Konstantinopel op 7 Julij door eenen vreesselijken brand geteisterd. Het aantal in de asch gelegde woningen schat men op 2000. Omtrent 15 a 20,000 menschen zijn daardoor van huisvesting beroofd. De brand ontstond bij een pasteibakker en breidde zich met ongeloofelijke snelheid uit. De Sultan begaf zich in persoon, door eenige adjudanten vergezeld, naar de plaats des onheils, en was mede werkzaam om eenige belangrijke punten voor de woedende vlam men te beveiligen. P]tri§SEN. BERLIJN, 20 Julij. Vrijdag avond is het Japansche gezantschap in deze hoofdstad aange komen. Aan het station van den spoorweg bevonden zich de kommandant van de hoofdstad, de waarnemende president van politie, de geheimraad Ludemann en de graaf zu Eulenburg. De menigte nieuwsgierigen in de nabgheid van het station vereenigd was ontelbaar. De gezanten hebben hun intrek genomen in het hotel de Brandenbourg. Volgens het programma zal de ontvangst van bet gezantschap ten hove zeer luisterrijk zijn. Onder de in het programma voorkomende bepalingen is ook die, dat de door de gezanten te houden aanspraken eerst door hun tolk in het Nederduiiseh en vervolgens door den koninklijken tolk in het Hoogduitsch zullen overgebragl worden, en wederkeerig ten aanzien van het antwoord, door den minister van buiten), zaken, graaf Bernstorff, na mens den koning, daarop te geven. In weèrwil van het ongunstige weder zjjn de Duitsche badplaatsen zeer bezocht geweest. Baden-Baden werd tot aan het einde van Junij be zocht door 11327 badgasten. Te Karlsbad telde men tot den 258ten Junij 3800 bijzondere gezelschappen te zamen 5391 vreemdelingen. Töplitz had tot hetzelfde tijdstip 3384 badgasten, Mariebad 1800. Volgens berigten uit Petersburg had de regering besloten dat de keiz. garde dit jaar aldaar zou blijven en niet, gelijk sedert vele jaren gewoonte is, het legerkamp te Krasnoe-Seloop eenige uren afstands van de hoofd stad, zou gaan betrekken. Het onderzoek omtrent de branden, die aldaar hebben plaats gehad, wordt voortgezet; dat er moedwillige brandstichting en zamenspanning daartoe heeft plaats gehad staat buiten twjjfelen men heeft reeds volkomen zekerheid omtrent de schuld van onderscheidene personen. De Nord schat het verlies, door de laatste branden aan gebouwen te S'. Petersburg geledenop 56 millioen fr. Aan 19 vrouwen, die wegens deelneming aan manifestation uit de stad waren verwijderd, heeft de grootvorst Constantijn vergund om naar Warschau terug te keeren. TURYN, 21 Julij. Generaal de Sonnaz is tot buitengewoon gezant bij het hof van Petersburg benoemd. De regering, eene landing van gewa pende lieden op de kusten van Toskane vreezende, heeft derwaarts de noo- dige strijdmagt gezonden om dit te beletten. Doch het is sedert gebleken dat die vrees ongegrond was. PARIJS, 21 Julij. Volgens de Patrie hebben Frankrjjk en Rusland be sloten, om in de Servische quaestie dezelfde gedragslijn Ie volgen. De Presse berigt, dat het expeditie-corps in Mexico tot op 30000 man zal wor den vermeerderd. BERLIJN, 21 Julij. Volgens de Staatsanzeigcr heeft de koning heden den heer de Launay ontvangen en zijne geloofsbrieven als gezant van den koning van Italië in ontvangst genomen. KRAKAU, 19 Julij. De administrative scheiding van Polen en het Rus sische keizerrijk is besloten. Te Kowno zal een Russisch tolkantoor worden gevestigd en een Poolsch tolkantoor te Kribarty. Het groothertogdom Litthauen zal gerekend worden geen deel van Polen uit te maken. Men schrijft aan den keizer het voornemen toe, om Polen zijne administrative autonomie terug te geven. Men verwacht nog altijd de afkondiging eener algemeene amnestie te Warschau. MADRID, 21 Julij. Volgens de Corresp. autograf a is het niet onmo gelijk dat Spanje, in zekere omstandigheden en op een nog niet bepaald tijdstiptot de erkenning van het konfngrjjk Italië zal overgaan. Den 1 ldrn Julij II. werd te Leiden de 17e algemeene vergadering gehou den van de «Vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne overzeesche bezittingen", onder leiding van den vice-president mr. L. H. Buse. De ver- eeniging had een zwaar verlies geleden door het overlijden van haren pre sident dr. R. B. van den Bosch en van prof. dr. W. H. de Vriese, in het vorig jaar lot honorair-president voor deze vergadering gekozen. Aan bei der verdiensten, als leden van de vereeniging, werd door den vice-president reglmatige en welgemeende hulde gebragt. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat de hh. dr. Th. Spre'e en J. Hasselo zich als gewone leden hadden aangesloten, dat bovendien twee honoraire leden en twee donateuren tot de vereeniging waren toege treden. Van de «Pollichia, Naturwiss. Verein der Rheinpfalz" waren de statuten en 14—19 Jahresbericht ontvangen met aanbod van ruiling van uit te ge ven geschriften. Dit aanbod werd aangenomen en zal door toezending van statuten, verslagen enz. beantwoord worden. Gedurende de vergadering werd nog van den heer B. C. Dumortier, corresponderend lid der vereeni ging te Doornik, berigt ontvangen van de oprigting der »Socie'té de Bota- nique de Belgiqne", gevormd naar het voorbeeld der vereeniging, waar van het voorzitterschap aan den heer Dumortier is opgedragen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2