LEYDSCHE 17 COERANT. 1862. VRIJDAG 18 JULIJ. De Courant wordt MaandagIFoensdag en iFrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. fTa s i -1 N, - - fCS; jy. 86. A7;j De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BliVNENLANDSCHË BEIIIGTEN. LEVDËN17 Jui ij. Bij kon. besluit van 13 dezer is tot hoogleeraar in de fac.ulteil van be spiegelende wijsbegeerte en jletteren aan de boogescbopl alhier benoemd de lieer W. G. ;Pluygcrs, doctor in de letteren, eerste btbliplhecaris dier; hoogeschool. liet Staatsblad n°. 137 bevat het kon. besluit, van 4 dezer houdende goedkeuring der statuten van de Vereeniging voor de statistiek in Neder land, en erkenning dier vereeniging als regtspersoonnaar aanleiding van bet daartoe gedane verzoek van jhr. mr. J. de Bosch Kemper te Amsterdam en zes anderen. Volgens de statuten stelt die vereeniging zich ten doel de bevordering van statistische kennisinzonderheid betreffende het koningrijk der Nederlanden en zijne bezittingenen koloniën in andere werelddeelen. Zij tracht dat doel te bereiken door liet verzamelen van gedrukte en ge schrevene statistische bescheiden, door bet uitgeven vqn een jaarboekje en van andere publication die. zij daartoe geschikt zal oordeelen, en door, waar het haar nuttig voorkomt, op andere wijze, ten behoeve der statis tiek in en voor Nederland werkzaam te zjjn>. Eergisteren is te Botterdam de 65sle jaarvergadering van het Ned. zendelinggenootschap geopendidoón den voorzitter d8. W>. Francken Az. In eene toespraak schetste de spreker in korte trekken den toestand des genootschaps, en nam daaruit aanleiding op te wekken tot kalmen moed, bij den wel niet in allen dcele gunstigenmaar toch in vele opzigtcn ge- zegenden toestand des genootschaps. Vervolgens werd bet verslag van den slaat en de werkzaamheden des genootschaps in 1862 dat bij wijze van proef door de commissie van bestuur gearresteerd en dit maal vooraf ge drukt was, aan de leden rondgedeeld. Ook werd besloten geen maandbe- rigt voor de maand Augustus uit te geven, aangezien de stof voor eene niededeeling in de bidstonden ruimschoots uit dit verslag te putten is. De ingekomen voorstellen werden in handen gesteld van commission, die daar over prae-advics zullen uitbrengen. Voorts werden nog commission benoemd lot het nazien der rekeningtot het examen der kweekelingen van het zen delinghuis, en tol voordrag! van directeuren. Nadat nog verschillende rap porten van vaste commission, als van curatoren der kostschool, van de com missie van onderzoek en toezigt op het zendelinghuis en van de redactie van het tijdschrift Mededeelingen enz." waren uilgebragt, en de director van het zendelinghuis verslag had gegeven van eene vergadering van hel Oostfriesch zendelinggenootschap, die hij als afgevaardigde had bijgewoond, sloot de voorzitter deze eerste bijeenkomst. In de tweede zitting, Woensdag morgen gehouden zijn de huishoudelijke werkzaamheden voortgezet. De verschillende concepten werden met onge veer acht negenden der stemmen aangenomen. Daardoor is in de grondslagen van het genootschap niets veranderd, en alleen de constitutie in zooverre gewijzigd, dat bestuurders uil hun midden een hoofdbestuur kiezen, dat uit 18 leden bestaal, van welke 12 te Botterdam wonen, en waarvan boven dien de director van hel zeudelinghuis en de thesaurier leden zijn. Tot terlius voorzitter werd gekozen prof. J. Tideman, van Amsterdam, en lot secundus redenaar dr. J. C. Zaalberg, te 's Gravenhage. Het examen der kweekelingen van het zeudelinghuis had op den bepaalden l(jd plaats waarna ook deze bijeenkomst werd gesloten. Op den avond van dien dag had in de Grootc Kerk de openbare bijeen komst plaats, waarin door den heer Voorhoeve, director van het zendeling- buis, een gedeelte van het zeer uitvoerig jaarlijksch verslag werd medege deeld. Omtrent den staal der financiën werd berigt, dat de ontvangsten ruim ƒ94,000 hadden bedragen, zijnde, met uitzondering van 1859 en I860, het hoogste lot nu toe verkregen cijfer, terwijl er, na eene uitgave van ongeveer 114,000, een nadeelig saldo van bijna ƒ20,000 bestond. Nopens het zeudelinghuis bleek dal de volgende cursus met 16 kweekelingen zal geopend worden en dat ter vervanging van den heer Nahuys, adj. director (beroepen tot predikant te Bieselinge) benoemd is de candidaat Uogerzijl. Oaarna betrad dr. E. Laurillard, van Amsterdam, den kansel en hield eene opwekkende rede naar aanleiding van 2 Tliess. Ill vs. 13, waarin hij in de eersie plaats de zending voorstelde als een goede zaakwaarin geene vertraging mag plaats hebben." Na dit in drie hoofddenkbeelden te heb ben uiteengezet, strekte het overige gedeelte zijner voordragt tot bestrijding van de verschillende bedenkingen die door de tegenstanders van het genoot schap worden aangevoerd, als: 1°. dat het Christendom niet voor die vreemde volken, of dat deze niet voor het Christendom geschikt zijn; 2". dal, zoo die geschiktheid bestaat, zich toch nog de voldoende geschiktheid der zendelingen en vcreenigingen liet betwijfelen 3°. dat het genootschap niet vrijzinnig genoeg zou zijn; 4°. dat de zending bedenkelijk is voor het bezit onzer overzeesche gewesten; 5". dat men bij de groote som men die de zaak vordert, nog altoos hoort van «geld te kort komen," om de zaak meer en meer uit te breiden; 6°. dat het, in plaats van daar ginds in de verte, verkieslijker ware hier in onze nabijheid te verbeteren wat verbetering vereischt, en 7°. dat de toetreding van eénige honderden of duizenden heidenen 's jaars niets uitmaakt op de 800 millioen menschendie nog altoos tot het heidendom behooren. Nadat de redenaar al deze bezwa ren in zijn zeer welsprekend vertoog in eenvoudigen vorm, doch met veel tact had wederiegdwerd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze door den president gesloten. Te Schiedam is gisteren het nieuwe kerkgebouw der r. k. gemeente van de oud-bisschoppelijke clerezie ingezegend. Heden is daarin de eerste plegtige dienst verrigt door den hoog-eerw. heer Heykamp, bisschop van Deventer. Uit Botterdam meldt men het volgende: De verzending van aardappe len naar Engeland en Schotland houdt steeds aan; dagelijks zijn de stoom- booten daarvan ais het ware overladen. Mogt men in het Westland in de laatste dagen aan de veelvuldige navraag niet meer kunnen voldoen, thans hebben overal de aardappelen genoegzame rijpheid verkregen om te worden gerooid. Het ontbreekt er dan ook niet aan, want alhoewel er een groot gedeelte naar het buitenland wordt verzonden is alom de uitkomst zóó be vredigend dat de markten steeds ruim daarvan voorzien blijven en zulks te meer als men in aanmerking neemt dat te Zaltbommel alleen, in de vorige week, ruim 6000 mudden zijn gescheept; de prijzen zijn dan ook zeer mid delmatig, daar dezelve naar qualiteit van 1.60 tot ƒ1.90 per mud alhier worden verkocht. Omtrent de ten vorigen jare zoo algemeen bekend gewor den winteraardappelen, Jammen genaamd, koestert men eenige vrees, daar deze soorten, anders zoo welig groeijendc, thans krachteloos worden ge maakt door de zoogenaamde luis; te wenschen is het dat deze vrees door eene gunstige verandering spoedig moge worden verdreven, want met het oog op de gunstige verhouding der laatste jarentegen andere soorten, beeft men daarvan vooral in hel Overmaasche en het Ilrielsland bijna uitsluitend Jammen gepoot. Aan boord van het te Nieuwe Diep liggende schip Drie Gezusters gezagvoerder H. B. A. Kramer, zal den 16 der volgende maand scheep gaan een detachement suppletie-troepen, sterk 125 man, die onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapitein der infanterie van het O. I. leger F. G. Steek naar Java zullen overgebragt worden; voorts onder medegeleide van de 2e luitt. der infanterie van genoemd leger C. A. Moot en jhr. O. Z. Trip, den officier van gezondheid 3e kl. J. P. Dozy en den apotheker 3e kl. 11. G. Stammmede van gemeld leger. De Japansche gezanten zijn eergisteren ten 11| ure met eencn extra- trein te Utrecht aangekomen. Op hel stadhuis werd hun een déjeuner aan geboden waarna zij zich naar 's rijks munt hebben begeven. Zij vertoefden aldaar ruim twee uren en bezigligden alles zeer naauwkeurig. Na afloop van bet diner in het hotel des Pays-Bas begaven de gezanten zich naar het park Tivoli, waar hel orchest voor hunne ontvangst zeer doelmatig ingerigt en fraai gedecoreerd was. Aldaar werden hun verschillende ververschingen aangeboden, terwijl Bengaalsch vuur telkens een tooverachlig licht wierp op de massa personen, die aldaar vereenigd waren en wier getal op 2500 werden geschat. Tegen half 11 ure keerden de gezanten naar hun hotel terug. Gis teren hebben zij nog eenige instellingen bezocht, en vervolgens zich met den burgemeester naar Soestdijk begeven, om H. M. de koningin-moeder een be zoek te brengen. Des avonds hebben zij eene soiree van den commissaris des konings met hunne tegenwoordigheid vereerd. Heden morgen ten 8 ure is het gezantschap naar Dusseldorp vertrokken. Tc Zwolle heeft Zondag zekere K, steendrukkersknecht, die, naar men vermoedt, in beschonken of opgewekten toestand verkeerde, den win kelbediende van den heer Kluvers op de straal met een mes drie steken aan bet achterhoofd en in den hals toegebragt, die bijna doodelijk wa ren geweest. Als aanleidende oorzaak lot deze moedwillige mishandeling wordt de omstandigheid genoemd, dat de bedrijver er van, door eenige jongens uitgejouwd en daardoor in drift geraakt, een hunner aangreep en sloeg, waardoor titsschen hem en den winkelbediende, die bet kind wilde ontzetteneene worsteling ontstond. De toestand van den gewonde is niet gevaarlijk. I11 eene vergadering van leden der Twentsche vereeniging tot bevor dering van nijverheid en handel zijn tot curatoren der te Enschedé te ves tigen industrie- en handelsschool benoemd de hh.: dr. W. B. baron van Hoëvell, lid van den raad van state; Loeffburgemeester van Enschedé; C. W. Eekbout, burgemeester van Oldenzaal; mr. C. II. Stork, advocaat te Almelo en B. W. Blijdenstcin JBz.fabriekant te Enschedé. Onder het schoolnicuws" in de Bijdragen van Junij wordt de vol-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1