naar Tilburg; 4\ bet wets-ontwerp tol onteigening van percelen voor den aanleg van den spoorweg van Utrecht naar Zwolle; 5°. Het wets-ontwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van de verbreeding van de Nieuwe Maas tusschen Delfshaven en Charlois; 6». het wets-ontwerp tot aanvulling der wetten van den 28sle" Aug. 1851, houdende regeling der militaire pen sioenen bij de zee- en landmagt; 7°. de wets-ontwerpen tot naturalisatie van onderscheidene personen, en 8°. de conclusien der verslagen van com- missiën lot onderzoek van onderscheidene regeringsbescheiden, waaronder: inlichtingen omtrent het werk van J. W. B. Money, getiteld: «Java, or how to manage a colony." De conclusie van dit verslag strekt om een exemplaar van het verslag der commissie te verzenden aan den minister van koloniën, met verzoek eenige vragen te willen beantwoorden, o. a. deze: welke is de reden dat, volgens de uitkomsten van staat El de werkelijke baten van 1834—1842 ruim 114 millioen hooger zijn dan de sommen, die in dal tijdperk in 's rijks schatkist zijn overgebragt? De kamer is vervolgens tot nadere bijeenroeping gescheiden. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 14 Julij. De effecten-kassier van het Parijsche bankiershuis Sellière en O. is op de vlugt gegaan met achterlating van een tekort van 3 millioen fr. Het grootste gedeelte behoorde aan de zusters van den heer S. en 1,100,000 fr. aan de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo. ENdELAlli D. LONDEN13 Julij. Men spreekt van een huwelijksplan tusschen den prins van Wallis en prinses Alexandrina van Denemarkenen brengt daarmede de reis van den prins naar de Noordsche hoven in verband. De plegtigheid der prijsuildeeling had Vrijdag II. in het lentoonstel- lings-gebouw plaats. Nadat de namen waren gelezen, ontvingen de verte genwoordigers der verschillende natiën de voor hunne landgenooten bestemde prijzen, om die aan de belanghebbenden uit te reiken. Men schat het aan tal personen, die bij de plegtigheid tegenwoordig waren, op ruim 80000. Te 12 ure vertrok de officiële stoet, overeenkomstig het programma, van Smith Court naar het opper-plateau van de Horticultural Gardens; men merkte daarbij op de vertegenwoordigers van alle mogendheden, die aan de tentoonstelling hebben deelgenomen. Het verslag werd uilgebragt door den heer Taunton, chef van de commissie van de presidenten der jury's. Daarin wordt gezegd, dat de jury's, belast met de toewijzing der belooningen, 65 in getal waren, verdeeld in 3G groepen, overeenkomende met de 36 klas sen, waarin de tentoongestelde voorwerpen zijn verdeeld. De commissaris sen van H. M. hadden beslotendal er slechts ée'ne soort van medailles zou worden uitgedeeld, hetgeen de zaak der jury's zeer heeft vergemakkelijkt, naardien zjj daardoor de verdienste en het talent konden beloonen, zonder zich om de concurrentie tusschen de exposanten te bekreunen. Naarmate de arbeid der jury's vorderde, bemerkten zij, dat een groot aantal voor werpen eene bijzondere vermelding verdiende, zonder daarom op eene me daille aanspraak te hebben. De raad van presidenten der jury's is dus in zoover van de beslissing der commissarissen van H. M. afgeweken, dat hjj aan bedoelde voorwerpen eene bijzondere vermelding toekent. Het aantal leden der jury's en hunne adsistenten bedroeg 615, waaronder 287 vreem delingen en 328 Engelschen. Allen zijn mannen van aanzien, van nijver heid en wetenschap. Hun arbeid heeft twee maanden geduurd, terwijl hun onderzoek over minstens 25000 exposanten liep. Er werden ongeveer 7000 medailles en 5300 bijzondere vermeldingen toegekend. Nadat de heer Taun ton zijn rapport had geëindigd, werd hij door den hertog van Cambridge beantwoord. Daarna vormde zich een nieuwe stoet door de internationale vertegenwoordigers voor de uitdeeling der prijzennaar de bij het pro gramma daarvoor vastgestelde orde, met welke nitdeeling de plegtigheid werd besloten. De militaire muziekcorpsen (10 Engelsehe, dat der Fransche Zouaven en der Fransche gendarmerie, dat der Belgische guides, dat van den onderkoning van Egypte en dat van het Deensche oorlogschip te Ports mouth) voerden bij afwisseling nationale liederen uit. De lijst der inzenders van bekroonde voorwerpen op de tentoonstelling maakt een boekdeel van 480 bladzijden druks uit. De beoordeelaren, welke over de toekenning der eereprijzen beslissen moesten, hebben, ten einde aan hunne uitspraak nog meer waarde bij te zetten, levens de redenen van elke beslissing opgegeven. Het slot van hun rapport luidt aldus De staat der industrie, zooals zij op deze tentoonstelling ziglbaar is, getuigt van uit nemend krachtigen en heilzamen vooruitgang in de gansche wereld. Terwijl elke natie nieuwe grondstoffen zoekt of var. lot nog toe verwaarloosde pro ducten nul leert trekken treft ons inzonderheid de groote vooruitgang in den werktuigelijken toestel tot benuttiging en bearbeiding derzelve, alsmede de veelvuldige toepassing van de wenken der wetenschap, en de vruchtbare beoefening der kunstenwelke den goeden smaak slreelen en aan den schoonheidszin voldoen. Berigten uit New-York van 1 Julij bevatten het volgende: Eene groote bekommering heerscht hier over tijdingen van generaal Mac Clellan. Men gelooft dat een tweede slag bij Richmond geleverd is. President Lincoln heeft een nieuwe ligting bevolen van 300,000 man. De bondstroepen heb ben het James-eiland ontruimd en den aanval op Charleston dezen zomer uitgesteld. Met het bombardement van Vicksburg is eert begin gemaakt. De stelling van generaal Curtis (van de noordelijken) in Arkansas is zeer hagchelijk. President Davis, der zuidelijke stalen, heeft den gouverneur van Georgia aangeschreven, dat eene ligting vooral noodzakelijk is voor den soeden uitslag van de pogingen der zuidelijken. Het congres te Washington heeft het ontwerp betreffende het tarief aangenomen. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Julij. Men schrijft op nieuw aan onze regering het plan toe, om hetzij al leen, hetzij in vereeniging met Engeland, eene bemiddeling aan te bieden in de geschillen tusschen de oorlogvoerende partijen van Noord-Amerika. Som migen zijn van oordeel, dat het vertrek van den heer Thouvenel naar Lon den niet vreemd is aan dat plan. Bij de voortzetting van het vroeger vermelde staatkundig regtsgeding der 54 beklaagden, bleek het dat het eigenlijk de politie is, die de geheele zaak heeft in het leven geroepen. Door een der beschuldigdenzekeren Johanne, bij wien de voornaamste bijeenkomsten hebben plaats gehad, werd openlijk verklaard dat hij deze mannen alleen bij zich heeft laten komen om met hunne namen bekend te worden en die der politie in handen te spelen. Op het hooren dezer woorden ging er door het geheele auditorium een dof gemompel van verontwaardiging op, en zelfs de president sloeg de oogen neder. Op den 15den dezer zal alhier op den boulevard des Capucines het Grand hotel de la paix geopend worden. In dat hotel zijn niet minder dan 700 kamers en 70 salons. Er is ook een telegraaf-bureau voor Frankrijk en het buitenland gevestigd. De bouw van dit hotel heeft 22 millioen fr. gekost. Een soldaat, geboren in het arrond. Colmar en 21 jaar oud, heeft op 22 Maart 11. getracht zijn vader en zijn jongeren broeder, die hij op eene eenzame plaats had opgewacht, van het leven te berooven. Beide werden zwaar gewond, maar zijn in het leven behouden. Door zijn vader te dooden, dacht de misdadiger aan de militaire dienst te ontkomen, als oudste zoon van eene weduwe; en door zich van zijn broeder te ontdoen was hij zeker van alleen de geheele vaderlijke erfenis te zullen ontvangen. Die erfenis bedroeg slechts 2200 fr.waarvan nog wel 800 fr. tot het betalen van schulden moeslen afgetrokken worden. Vier maanden vroeger had hij een zekeren Fuchs vermoord, met het doel om hem te bestelen. Den 8s,en dezer is hij door den krijgsraad te Straatsburg ter dood veroordeeld. In den Elsas hebben onderscheidene fabrieken hun werk moeten sta ken. De regering heeft terstond een agent van het ministerie naar Colmar en Mulhausen gezondenom te beproeven of men geen hervatting van de werkzaamheden zou kunnen te weeg brengendoor aan de eigenaars der fabrieken een crediel te openen. Ook in de noordelijke departementen en o. a. te Valenciennes, Roubaix en Rouaan, is de staat der fabrieken niet gunstig. ITALIË. Eerlang zal bij kon. besluit in alle Italiaansche staten ée'n en het zelfde stelsel van munten worden ingevoerdte wetengoudstukken van 100, 50, 20, 15 en 5 fr.en zilverstukken van 2 en 1 fr.50 en 20 cent. Met deze hervorming is voor de regering eene uitgaaf van 13 millioen gemoeid, doch men voorziet, dat de voordeelen, later van dezen maatregel te ver wachten, het aanvankelijk nadeel verreweg zullen overtreffen; en evenzoo, dat de tegenstand, dien dit koninklijk besluit in den eersten tijd, met name in het Napelsche en Sicilië vinden zal, niet van langen duur zal zijn. Naar men uit Turyn meldt zal eerlang een buitengewoon gezantschap naar Petersburg vertrekkenom aan den Czaar officieel mededeeling te doen van de troonsbeklimming van Victor Emmanuel als koning van Italië. Men onderstelt, dat de generaal Cialdini aan het hoofd van het gezantschap zal worden gesteld. Toen koning Victor Emmanuel zich onlangs te Napels bevond, bragt de abt van het klooster Monte Cassino hem schriftelijk zijne hulde, namens die beroemde en invloed hebbende kloostervereeniging, tot de nieuwe orde van zaken in Italië toetredende. Daartegen protesteert thans een te Rome gevestigd kloostergesticht van dezelfde orde. De abt en de zestien bewo ners van dit klooster verklaren bij een adres aan den Paus van 24 Junjj j dat zij aan den Roomschen Stoel in alles gehoorzaam en verknocht zijn en deszelfs wereldlijke souvereiniteit beschouwen als een volstrekt vercischtc voor de onafhankelijkheid van het hoofd der kerk en als het eenige red middel voor de burgermaatschappij. PKUISIEN. BERLIJN, 13 Julij. Uil Keulen meldt men dat het besluit door den gemeenteraad voor eenige dagen genomenom de weeskinderen in het vervolg niet in een af zonderlijk gebouw, maar zooveel mogelijk in de huisgezinnen van inwoners der stad te doen opvoedenbij de burgerij een zeer gunstigen indruk heeft gemaakt. Ten einde zooveel mogelijk te waken dat de goede bedoelingen, welke men bij het nemen van bedoeld besluit op het oog heeft gehad, inder daad zullen worden bereikt, zal een inspecteur worden benoemd, belast met hel toezigt op de bij burgers gehuisveste weezen. Tevens zal eene commis sie in het leven worden geroepen tot ondersteuning van dien inspecteur en het bjjeenbrengen van gelden, \vaaruil premiën en andere belooningen zullen worden uitgereikt aan die pleegouders, die zich in het bijzonder loffelijk van de op zich genomen pligten zullen hebben gekweten. Te Frankfort komen uit alle oorden van Duitschland een groot aantal personen aanom deel te nemen aan het schuttersfeest. De hertog van Saksen-Coburg-Gotha is aldaar met eene groote geestdrift ontvangen. Er is voor de feesten een groote voorraad van spijs en drank opgedaan; men berekentdat er dagelijks 30,000 flesschen wijn zullen gedronken worden en de tafels zijn zoodanig ingerigt, dat er 4000 personen tegelijk bediend kunnen worden. Volgens berigten uit Bern van den 88ten dezer was aldaar aanhoudend het gerucht in omloop, dat aanhangers van Garibaldi eene nieuwe expeditie zouden hebben voorgenomen en zich tot uitvoering hunner plannen van het grondgebied van het Zwitsersche kanton Tessin zouden willen bedienen, en waren de overheden van dit kanton dien ten gevolge dezer dagen door de Zwitsersche regering bij een bijzonder schrijven uitgenoodigd om scherp toe-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2