Met enkele gebouwen is men echter zoo ver gevorderd dat zij over cenige dagen betrokken kunnen worden. Dit is echter niet het eenige en grootste nadeel. Op de gezondheid der in tenten en loodsen gehuisveste ingezetenen oefent deze weêrsgesleldheid eenen hoogst nadeeligen invloed uit. De han delwijze der Brusselsche brandwaarborg-maatschappijen verwekt algemeene verontwaardiging. Een zekere A. Keler, lot den arbeidersstand behoorende, had zijn inboedel bij de Drussclsche maatschappij verzekerd voor p. m. ƒ500. De man had bij den brand zijn' polis verloren. In de boeken kwam hij voor als Kreler. De maatschappij weigerde op grond daarvan de uit- keering, doch omdat hij altijd prompt betaald had, kende men hem bij wijze van gratie ƒ140 toe. Door de politie te Leeuwarden is een meisje van 14 jaren, doch ter van eene weduwe, opgenomen. Zij was, volgens hare verklaring, de woning harer moeder ontvlugt, die haar gedurende bijna drie maanden op den zolder, onder de hardste behandeling en bijna zonder voedsel, had op gesloten gehouden. Daar het meisje zich in zeer verwaarloosden toestand bevond, is zij in het stadsziekenhuis opgenomen, terwijl de zaak wordt onderzocht. Door de staten der provincie Friesland is lot archivaris-bibliothecaris dier provincie benoemd dr. E. Verwys, te Franeker. Uit Ilarlingen meldt men het volgende: De aandacht wordt alhier ge vestigd op eene uitvinding, die van zeer veel nut kan zijn. Door de vele ongelukken, die bij stranding en schipbreuk plaats hebben, indachtig ge maakt, is door den heer H. A. Sluik alhier, een werktuig in den vorm van eenen gewonen vlieger of draak vervaardigd, sterk genoeg om een mensch door het water te kunnen voortslepen. Bij het nemen van proeven werd een balk van 15 voet lang bij 17 Ned. duimen dik, in den ongeloofelijk korten lijd van drie minutenhonderd vademen door den vlieger medege- sleept. Het gebruik is als volgt: de vlieger wordt van het strandende schip opgelaten, nadat in de bogt het voorwerp, dat overgebragt moet worden, is bevestigd, waardoor de vlieger in evenwigt komt, terwijl hij, wanneer men de lijn laat afloopen kracht genoeg heeft om het voorwerp mede te slepen. Dezer dagen was een voerman te Witmarsum bezig, een met hooi be laden wagen naar huis te vervoeren, waarop zijne 14-jarige dochter en een ander meisje plaats namen. Terwijl hij over een zoogenaamde voorraard reed, die, zooals gewoonlijk, naar de sloot af helde, raakten de wielen in een gat of knikspoor aan den kant der sloot, waardoor de wagen omsloeg, zijn dochtertje in den sloot vielen het hooi op haar. De radelooze vader hoorde nog zijn kind met gesmoorde stem roepen, spande al zijne krachten in, om haar te redden, maar te vergeefs! Toen men haar weder vond, was zij een lijk. Door het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord brabant zjjn de volgende prijsvragen uitgeschreven: 1°. de geschiedenis der staten van Brabant, met opgave van handelingen en van charters of plak katen dientengevolge en bepaaldelijk ten gevolge van het toestaan van be den door de hertogen uitgevaardigdvan de oudste tijden af tot op de inname van 's Hertogenbosch in 1629; 2°. eene geschiedenis der illustre Lieve Vrouwe Broederschap te 's Hertogenbosch3°. eene levensgeschiedenis van den Nederlandschen staatsman Isaac Jan Alexander Gogel, vooral met betrekking tot zijn finantiëel stelsel. Voor het goedgekeurde antwoord op elk dezer prijsvragen, looft het genootschap uit den gouden eerepenning; terwjjl ter tegemoetkoming in tc maken onkosten aan den schrijver der bekroonde prijsverhandeling, tot antwoord strekkende op de vraag sub n0.1 nog daarenboven zal worden betaald eene som van ƒ250. De antwoorden moeten ingezonden worden voor 1 Januarij 1864. De kadetten der kon. milit. akademie hebben Donderdag II. het kamp te Teteringen verlaten, na den avond te voren aldaar een vuurwerk tc heb ben afgestoken. Bij die gelegenheid is door het afsteken van een zoogc- naamden moordslag de sergeant-majoor vuurwerker Klumper in het aange- zigt getroffen en een kadet aan de hand verwond beide echter in een lig- ten graad. 's GRAVEN HAGE, 12 Julij. Z. M. heeft aan de hh. P. J. Bachiene en A. de Raadt eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van directeur der registratie enz., de eerste in Noordholland en Ulrecht, en de tweede in Gelderland, en tot directeur der registratie enz. benoemd: voor Noordholland en Ulrecht, de heer H. J. Vonk, thans directeur in Limburg; voor Noordbrabanlde heer II. van der Ven, thans directeur in Zeeland; voor Gelderland, de heer D. H. van der Poel, thans inspecteur lsle kl.voor Zeeland de heer jhr. J. Stern, thans inspecteur lsle kl.voor Limburg, de heer A. van Hoytema, thans inspec teur lsle kl.tot inspectors der registratie lste kl., de hh. J. P. de Vassy, J. van Peer, 1). J. L. Ileykoop, thans inspecteurs der 2de kl.tot inspec teurs 2dc kl.de hh. W. F. Gratama, L. J. van Toulon van der Koog, F. H. van de Poll, thans inspecteurs der 3de kl. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2deD luit. bij het wapen der infanterie: bij het lstc reg. II. F. van den Oudendijk Pieterse, G. Blaauw en J. C. Vieweg; bij het 3de reg. J. F. Meijer; bij hel 5de reg. A. P. J. Ruiten; bij het 7dc reg. J. J. Sas en II. J. Meyners; bij het 8sle reg. P. B. Goudschaal; tot 2den luit. bij het wapen der cavalerie: bij het l8tc reg. dra gonders, G. J. IJssel de Schepper, jhr. M. van Reigersberg Versluys, II. P. van Raden en L. L. D. van der Steen van Ommeren; bij het 2de reg. dra gonders, E. J. Roukens, bij het 4de reg. dragonders, jhr. J. C. P. E. van Meeuwen, jhr. A. W. van der VVijck, H. J. C. baron van Isselmuden en J. P. L. Reyers; bij hel 5dc reg. dragonders, C. A. van Soelentot 2den luit. bij het wapen der artillerie: bij hel reg. veld-artitlerie, F. R. Froger en C. E. van Stryen; bij het l8te reg. vesting-artillerie, J. Regenbogen, F. A. A. Halverhout, J. C. Gaillard, J. J. de Greve, E. Adema, II. H. P. de Wit, W. de Man en J. J. Fabius: bij het 2dc reg. vesting-artillerie, D. llackstroh, i, P. W. Steenkamp. A. H. Benjamins, W. van Lelyveld, P. Uaitsma Muiier, A. P. F. de Ruyter, II. F. P. Hajcnius en P. E. Reese; bij het 3de reg. vesting-artillerie, H. P. van Dijk. H. J. E. de Vogel, F. L. W. Beyerinck P. J. te Winkel, II. A. van Deventer, P. II. van Druynen, G.K.C.baron van Lynden en J. M. van Druynen; tot 2dtn luit. bij het corps ingenieurs mineurs en sapeurs, W. Schuurman en W. G. Tilanus; tot 2den luit.-kwar- liermeesler, bij het l8tc reg. vesting-artillerie, H. A. J. Kuyper; tot2denluit. bij het leger in Oost-Indie: bjj het wapen der infanterie II. llelb, H. J. Ebbink, J. H. Kievits, G. F. K. Filet, J. T. Hoefftke en G. J. II. van der Geuglen; bij het wapen der artillerie, J. Schneither, J. L. van Wyhe, H. J. Bcukman, B. Lamberts, W. Broese van Groenou, L. C. F. Duguie's, M. B. van Slee, L. K. Chevallerau en D. H. Pluim Mentz; bij het corps der genie en sapeurs, E. B. Kielstra, W. A. C. de Bloeme, C. A. Rombouts A. Resink, K. T. de Wilde, W. P. H. van Oorschot, N. A. Kannemans en J. E. Turolla. Al deze benoemden zijn kadets afkomstig van de kon. militaire akademie. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning behaagd, zijne vergun ning niet te verleenen aan het gedane verzoek vau het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagersom zich naar Londen te begeven. In de reis van Z. K. 11. den prins van Oranje naar Londen is eene verandering gekomen. HD. zal zich aanst. Maandag ten 9 ure uit de residentie naar Calais bege ven, van waar Z. K. H. de reis naar Londen zal voortzetten. Z. K. II. zal vermoedelijk aldaar verblijven lot hij het opperbevel over het kamp te Milligen op zich nemen zal. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnen), zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen ƒ35, te Ouddorp bijeengebragten ƒ25, bedrag eener inzameling te 's Gravemoer gedaan. De senaat der Utrechtsche hoogeschoot heeft zich gewend tot de tweede kamer met een adres, houdende eenige beschouwingen over hel wets-ontwerp regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige, enz. De senaat doet daarin uitkomen dat bij dit ontwerp het medische on derwijs aan de hoogeschool in het hart wordt getroffendoor te bepalen dat zij die het niet genotengelijk staan met die het wel genoten. Het Japansche gezantschap heeft eergisteren eene langdurige conferentie gehad bij den generaal Mansouroff, minister van Rusland bij het Nederland- sche hof. Men wil weten, dat de gezanten dezer dagen op nieuw eene con ferentie met den minister van buitenl. zaken zullen houden. Hun vertrek moet nog niet bepaald zijn. Heden zijn eenige leden van het Japansche gezantschap naar Amster dam vertrokken, van waar zij heden avond alhier zullen terugkeeren. An dere leden van het gezantschap hebbenvergezeld van prof. Hoffmannde landsdrukkerij bezocht. Gisteren liet eene moeder op de Gedempte sloot alhier haar 2j jarig kindje ongelukkig alleen, te huis. Gedurende die afwezigheid geraakte het kind in brand, ten gevolge waarvan het, onder hevig lijden, is bezweken. De zee heeft weder een offer geeischt. De visschersmatroos Cornelis Kuiper, van Scheveningeneen man in de kracht zijns levens, braaf echt genoot en vader van 4 jonge kinderen, is gisteren morgen, herwaarts zei lende, terwijl hij bezig was de zeilen te verzetten voor Noord wijk van de pink De jonge Geertruida Johanna over boord geslagen envoor dat men hem kond'e bereiken of het vaartuig doen wenden, gezonken. BUITENLANDSCRE BKRIGTEN. ESTCf ELANï D. LONDEN, 10 Julij. De prins van Wallis zal in den loop dezer maand eene reis naar Rusland doen. Bij de laatste reis van de Great Eastern naar New-York hadden 14 personen ongemerkt op dal vaartuig weten te komen en verscholen zich onder de menigte, ten einde op die wijze de reis kosteloos te doen. Zij werden echter toevallig ontdekt en toer. te Cork aan wal gezet. --- Aan de hecren Mathews en Somerle Macdonald, leden der alhier ge vestigde Alpen-Club, is het den 26sten Junij gelukt, den Mont-Blanc te be klimmen, in weerwil van de vele losse sneeuw, die daartoe in dit jaarge tijde altoos het voornaamste bezwaar oplevert. Dit is de eerste beklimming van dien berg in dit jaar en, naar men zich herinnert, de tweede die ooit in de maand Junij heelt plaats gehad, daar de vorige ten uitvoer gebragt is op 9 Junij 1819, door twee Amerikanen, de heeren Howard en Rensselaer. De baron de Vidil, die, geljjk men zich herinneren zal, wegens een aanslag op het leven van zijn zoon, tot een jaar dwangarbeid werd ver oordeeld, zal binnen eenige dagen worden ontslagen. Men zegt dat zijn gestel door de ondergane straf geheel geknakt is. Een alhier uit Shanghai', van 21 Mei, ontvangen berigt meldt dat de Bonin-eilandeneen eilandengroep ten zuiden van Japan, door dal rijk in bezit genomen zijn. Naar men uit Weymouth meldt, heeft aldaar een krankzinnige, die vernomen had dat men hem naar een gesticht wilde brengen, den tot dat einde gezonden doctor met een stuk hout tegen den grond geslagen, en hem vervolgens hoofd, beenen en armen afgezaagd; niemand dergener., die dit tooneel aanschouwden, had den moed om den razenden man in zijn helsche werk te stuiten. Eerst later gelukte het den krankzinnige onscha delijk te maken. Te Manchester wordt de toestand zorgwekkend. Het getal der geheel of gedeeltelijk zonder werk zijnde personen is aldaar in ééne week met 1500 vermeerderd. Dezer dagen is te Dublin zekere Sterne in de gijzeling overleden, na 36 jaren aldaar voor eene schuld van 300 te hebben doorgebragt. In berigten uit New-York van 30 Junij wordt gemeld dat de zuidelij ken op 26 Junij den regtervleugel van het noordelijke leger voor Richmond aangevallen hadden. Het gevecht heeft twee dagen aangehouden, en aan weèrszijden zijn groole verliezen geleden. De bondslrocpen zijn terugge trokken, door de zuidelijken vervolgd wordende, maar hebben op eenige

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2