LE1DSC1IE COERAAT 85. 1802. J)c Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. /<Sv 'lï ffcj VRIJDAG 11 JULIJ. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 10 Jiilij. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Junij 1061 en 1862 alsmede van die opbrengst over de eerste zes maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt (bijopcgnten.eninpoer) Bihnènl. Gedistilleerd (idem) lluitenl. Gedistilleerd [idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit enKunstwijn(id Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Junij. 1861 1372. 4255, 84 5012. 1154 951 54 290 19r 02' 09; 84 J 32} .73} 77; .55 /13175.54{ 1862 1601.83} 5549.73 131.77 5617.80' 1281.00 716.98 344.57} 497.60 /15741.29. Zuivere opbrengst over de eersle 6 maanden. 1861 11459. 34848. 1401. 33745. 8967 5248 2797. 1781. 58 45 72} 94} 22} 89} 22} 10 ƒ100250.14; 1862 11312.571 32892.03" 1245.95 33232.02 8800.35 4116.01} 2549.62 1279.50 ƒ95428.07} Bij gelegenheid van de feesten te Delft op II. Dingsdag, zijn, naar ons gemeld wordt, alleen door de veerschuiten lusschen 'sGravenhage en Delft op dien dag heen en weer 82 reizen gedaan. Jlen schrijft ons uit Moordrecht: Het aanhoudend natte weder is van zeer ongunsligen invloed op den hooioogtwelke in deze omstreken zoo iu als buiten den Zuid-PIas-Polder in vollen gang is, en in het algemeen niet mede valtdaar de vroege warmte het gras te snel-spillig deed opschie ten, en de grond, met uitzondering van enkele bemeste of voorgeweide stukken landslecht bezet is. Ook op het graangewas werkte de weêrsge- sieidheid in menig opzigt nadeelig. Onderscheidene zware stokken tarwe en haver toch hebben veel geleden, en zijn- tegen den grond geslagen, ter wijl men vreest dal de winlergarst door gebrek aan warmte slecht en klein van korrel zijn zal. De akademische feesten te Delft zijn eergisterenonder begunstiging van fraai wedervoortgezet. De optogtvoorstellende hel gezantschap van den sultan van Acltin aan prins Maurits en de ond-Nederlandsche republiek in het jaar 1602, werd door de Ith. studenten met historische ge trouwheid ten uitvoer gebragt. Behalve de zegekar der Unie, eene symbo lische voorstelling, en de ridderlijke figuren van prins Maurits er. Frederik Hendrik, trok vooral de aandacht de huidewagen van het Achinesche ge zantschap, een prachtstuk van Oosterschc weelde. Dit rijtuig was bespannen met zes schimmels, ieder met rood tuig, roode pluimen en geleid door een Sumatraanschen menner. Op den wagen, beneden tot aan den grond ge drapeerd iu bruine geborduurde gordijnen, in het rond omzet met een zware vergulde lijst, prijkte ecu hooge troonhemel op vier versierde kolommen, als eercplaats van Shri Mohammed, eersten gezant van den sultan, gekleed in een prachtig rood costuum; vóór hem zal de tweede gezant, in hel wit met rooden tulband, naast den tolk, terwijl het personeel van het gevolg der ambassade had plaats genomen op de voorzijde van den wagenalwaar op een tafeltje, met een rijk veelkleurig kleed overdekt, de voor den prins bestemde geschenken beslaande uit een gouden schaal met gouden kopgevuld met Oostersche specerijen, benevens eenig sierlijk wapentuig geplaatst waren. Ter zijde van dit tafeltje stonden twee reuk-altaren waarop reukwerk brandde. Nadat de stoet de stad in verschillende riglingen had doorkruist, werd in den Doele eenige rust genomenen na het ontsteken eener algemecne illu minatie de logt nogmaals hervat, zoodat de trein eerst laat werd ontbon den. De illuminatie was fraai te noemen; vooral het stadhuis op de zoo ruime Groole Markt maakte een schitterend effect. De stad wemelde van vreemdelingen en op sommige punten kon men zich slechts met moeite een doortogt banen. Gisteren had er in den Doele eene matinee musicale plaats en des avonds ren vauxhall en bal, waarop de deelnemers aan den optogt in costuum ver schenen. De muziek van den heer StumpfT, uit Amsterdam, liet zich daar lioorcn. In het jaar 1848 werd te Gouda ter zake van diefstal een man aan gehouden en kort daarna overgebragt naar 's Gravenhage. Na ecnigen tijd werd aan de aldaar wonende vrouw van den gevangene uit 'sGravenhage, vermoedelijk uit de gevangenis, een behoorlijk extract van zijn overlijden overgezonden; hierdoor was zij volkomen in haar regt, toen zij in 1849 een tweede huwelijk aanging, waarin zij sedert gelukkig leeft. Men verbeelde zich dan nu hare verbazing, toen zij jongstleden Donderdag op straat werd aangesproken door haren eersten man, die gezond en welvarend voor haar stond, en zijn regt wilde doen gelden. De vrouw verkeert in den moeije- lijksten toestanddaar geen der beide wettige mannen afstand wil doen van zijn regt. Men verzekert dat de toedragt dezer zaak, bjj opzettelijk onder zoek door een openbaar persoon allezins overeenkomstig de waarheid is bevonden. (G. C.) Te Sommelsdijk is Zaturdag nacht het gesneden avondmaalsbrood, ver moedelijk door iemand die zich in de kerk heeft laten sluiten, weggenomen. De justitie doel ijverige nasporingen, maar de dader is nog niet ontdekt. Aan de prov. staten van Noordholland is door gedep. staten voor de vervulling der betrekking van griffier de volgende voordragt ingediend mr. C. J. van Yladeracken, mr. J. L. Melchers en A. van Stralen. In de vergadering der staten van gisteren is uit dit drietal de eerstgenoemde met 45 stemmen tot griffier benoemd, terwijl 4 stemmen werden uitgebragt op den heer Melchers en 7 op den heer van Stralen. Door de staten der genoemde provincie is voor het begrinden van wegen in den Haarlemmermeerpolder eene subsidie van 10000 verleend. Door het dames-comité te Amsterdam Ier bevordering van de evan gelie-verkondiging en -de afschaffing der slavernij in Suriname, zijn van de door het comité in 1861 gezonden gelden vrijgekocht 10 personenzoowel mannen en vrouwen als kinderen. Daartoe is van wege het comité ver strekt ƒ2364 en door de vrijgemaakten daarenboven bijgedragen ƒ1200. Door de in vroegere jaren vrijgekochten was terugbetaald ƒ1264, daar de gelden tot vrijkoop steeds hij wijze van voorschot worden verstrekt. Ge noemd getal maakt met de vroeger door het comité bevrijden omstreeks 50 personen uit. Voor het huis van bewaring op den Heiligen Weg te Amsterdam wis ten Zaturdag 11. twee crimineel veroordeelden nadat zij hunne boeijen ver broken hadden, te ontsnappen uit den wagen die lot vervoer van gevange nen wordt gebezigd. Zij werden echter spoedig achterhaald door twee policiedienaren der l5tc sectie en in het huis van bewaring teruggehragtbij welke gelegenheid een dier misdadigers, na aan een der genoemde policie dienaren een slag in hel aangezigt te hebben toegebragt, diens sabel uil de schede rukte en daarmede den dienaar bedreigde. Na zeer veel moeite is het gelukt de sabel den booswicht te ontrukken. Zondag avond II. is te Texel den heer Blanusdie aldaar met zijne tent op de kermis staat, door een paard, dal hij na gedane kunslverriglin- gen een klontje suiker wilde geven, een der vingers afgebeten. Naar men verneemt zijn tot de leiding der godsdienstoefeningen voor de protestantsche militairen in het kamp bij Milligen de navolgende predi kanten uitgenoodigdds. N. 11. de Graaf, pred. te Apeldoorn en het Loo, voor 10 Aug.; dr. T. Modderman, pred. te Amsterdam, voor 17 Aug.; dr. E. Laurillard, pred. te Amsterdam, voor 24 Aug., en dr. J. J. van Üos- terzee, pred. te Rotterdam, voor 31 Aug. De staten van Gelderland hebben beslotenom aan de fweede ka mer der staten-generaal kenbaar te makendat de opheffing eener regt- bank en van een kantongcregt in strijd is met de belangen van dat gewest. Eergisteren is te Deventer de 85stc algemeene vergadering der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid geopend. Vertegenwoordigd waren 25 departementen, uitbrengende 271 stemmen. In de openingsrede werd door den voorzitter medegedeeld dat de maatschappij thans 34 dona teurs en ruim 2200 leden telde. Het verslag van directeuren maakt melding van een aan Z. M. ingediend adres aangaande de patenten, en van een aan Z. M. ingediend adres ter voorkoming der aanbesteding van kleedingstoffer. in Oost-lndiö. Uit het verslag aangaande de tentoonstelling blijkt, dat die aan de maatschappij eene opoffering heeft gekost van ruim ƒ16000. Zaturdag avond II. is bij een lievig onvveder te Smilde de bliksem ge slagen in de woning van J. Tiemes en heeft aldaar de klokkettiug verbrij zeld en brand aan den zolder veroorzaakt, die echier spoedig gcblnscht werd. Ook te Muntendam is de bliksem in een molen geslagen en heeft aldaar eenige schade aangerigt. Te Harlingen maakte Zondag II. ds. R. Koopmans van Boekeren zijne gemeente bekend dat hij hel beroep naar Leyden had aangenomen. Een groot getal leden der gemeente had zich vroeger vereenigd en bij adres den geliefden leeraar verzocht, van het beroep af te zien, en ook 360 kinderen, die door de kinderpreek zoo groote verpligting aan den heer van Boekeren hebben, hadden een geschrift in gelijken geest ingezonden.^ (Arnli. C.) lil genoemde slad is liet berigl ontvangen dat het schip de Jonge Ber nard. kapt. Schaap, behoorende aan de hh. van Loon, bij Landskrona op de Zweedsche kust is gebleven. Dit is nu het zevende vaartuig uit Harlin gen, dat in dit jaar weg is.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1