LEIDSCHE COEIIAAT. WOENSDAG 9 JULIJ. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN,8 Mij. Eenige leden van het Japansehe gezanlschap hebben eergisteren onder het geleide van prof. Hoffmann een nieuw bezoek aan het natuurkundig kabinet oiizcr hoogeschool gebragl. Het waren de geneeskundigen Matsuki Kooan en Milsukuri Siuheide artillerie-officier Yatnada llatsiroo en de in genieur Ftlkusawa Yukitsi. Met de drie eersten had men reeds Vrijdag II. kennis gemaakt, en hunne groote belangstelling in alles wat tot de natuur kundige wetenschappen betrekking heeft lecren kennen. Het gesprek werd steeds in het llollandsch gevoerd. Menige proef is door hen zeiven geno men. Prof. Ilijke roemt niet alleen de vlugheid, waarmede allen de wer- jj king van voor hen nieuwe instrumenten begrepen, maar ook de groote mate van kennis, die zij reeds door de leging van Ilollandsche werken ver kregen hadden. Het gezanlschap heeft zich later nog eenigen lijd in het anatomisch kabinet opgehouden. Ook aan de bibliotheek der hoogeschool is een bezoek gebragl. In de lieden alhier gehouden vergadering van stemgeregtigde deelheb bers in de Nederl. handelmaatschappij, uitmakende het kiescollegie van Leydenzijn de aftredende heereu S. J. Ie Poole en P. I. de Fremery her kozen als commissaris en plaatsvervangend commissaris dier maatschappij. Ds. R. Koopmans van Roekeren, pred. te Harlingeiiheeft het beroep naar de Nedcrd. Iierv. gemeente alhier aangenomen. In de maand Junij zijn over den lloll. spoorweg vervoerd 133,251 reizigers, gevende eene opbrengst van 111,400.35. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ13374.37). Iu dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 143,075, liét vervoer van goederen ƒ45993, cu het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ36120 op- gebragt. Te Delft hebben gisteren de feesten, ter viering van het 20-jarig be staan der akademie, een aanvang genomen. In lien Doele had een concours niet buks en pistool plaats, dat vereerd werd mei de tegenwoordigheid van Z. K. II. prins Hendrik. Bij het bukssohieten werd de lslc prijs behaald door den heer F. L. F. E. de Vogel; de 2de prijs door den heer dr. Gysberli Hodenpijl; en de overige prijzen door de hh. van de Wall Bake, J.W. P., te Meehelen, Schram de Jong, H. L. Ch.Ie Mechelenen Forman Vignot. Bij het pistoolschieten werd de lste prijs behaald door den lieer de Voael de 2de door den heer H. L. Ch.te Mechelen, en de overigen door de hh. J.W. P., te Mechelen, Rouppe van der Voort, jhr. van Meeuwen, dr. Gys berli Hodenpjjlde Vogel en Schram de Jong. Op den middag werden de oud-studenten, lot hel houden eener reünie opgekomen, in het akademie- geliouw plegtig verwelkomd. Des avonds werd er van wege de stad Delft in de Nieuwe Laan op een afgesloten terrein een prachtig vuurwerk afge stoken, dat zeer goed voldeed. De voornaamste stukken waren; een tempel met het opschrift: »De stad Delft aan dc Akademie" en eene voorstelling van het Delflsche stadhuis. Sedert het tijdstip van het in werking treden der wet van 13 Aug. 1857 hebben, ten gevolge van gunstig afgelegd examen, akten van bekwaam heid verkregen: 502 hoofdonderwijzers, 127 hoofdonderwijzeressen, 1216 hulponderwijzers, 674 hulpouderwijzeresseii1157 onderwijzers, die, reeds in het bezit eener akte van bekwaamheid of daarmede gelijkstaande akte van algemeenc toelating, met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer der vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs, 1043 onderwij zeressen dito, 166 huisonderwijzers, 437 huisonderwijzeressen, 116 onder wijzers, die met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer der vakken van het verder voortgezet onderwijs (art. 72 der wet)50 onder wijzeressen dito. Bij het gehouden examen der adspirantenom als kadel op dc kon. militaire akademie te Breda te worden toegelaten, zijn van de 190 jongelie dendie zich hebben aangemeld, ruim 20 door de geneeskundige commissie afgekeurd en hebben 93 aan de vereischlen van het examen voldaan, zijnde twee boven het getal der opengestelde plaatsen. De Nederl. maatschappij ter bevordering van pharmacie, gevestigd te Amsterdam, heeft zich tot de tweede kamer der staten-generaal gewend bij adres, waarvan het slot aldus luidt: De maatschappij ziet in de voor- gedragene ontwerpen veel goeds en is tevens overtuigd, dat de tegenwoor dige toestand voor de apothekers langer onhoudbaar is en dns dringend ver betering vereischt. Zij vleit zich, dat ook hare opmerkingen zullen kunnen strekken om dc nieuwe regeling meer volkomen te maken en zij heeft daarom dc eer zich ten slotte aan uwe vergadering te wenden met het verzoekdat deze de voorgedragene ontwerpenna daarin de door de maatschappij ver langde wijzigingen te hebben gebragt, met hare goedkeuring gelieve te be krachtigen." Aan de diaconie der lierv. gemeente te Vreeswijk is door mej, A. P. Dietz, onlangs te Utrecht overledengelegateerd ƒ500, om des winters eene buitengewone bedeeling te doen, en 1500 mede voor de armen, waarvan echter drie personen levenslang het vruchtgebruik moeten hebben. Aan de r. k. gemeente aldaar is door dezelfde 1000 vermaakt, onder dezelfde voor waarde. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Steenbergen is door wij len M. Jansen, geb. Juker, de helft harer nalatenschap, ten bedrage van ruim ƒ1354, vermaakt. Uit Enschedé meldt men, dat men aldaar binnen een paar maanden geheelen stilstand der fabrieken te gemoet ziet. De voorraad Amerikaansche katoen is geheel opgeruimd en de Engelschc spinners doen zelfs geen aan bied ingen meer. In genoemde stad werd door eene der buitenlandsche verzekering-maat schappijen vóór eenige dagen een begin gemaakt met het uitbetalen der schade van het bij haar verzekerde, toen zich des anderen daags plotseling het gerucht verspreidde, dat die heeren reeds weder vertrokken waren. Bij nader onderzoek bleek dan ook, dat zij des nachts ongemerkt de stad had den verlaten, boeken eu alles in het logement achterlatende. Menigeen verkeert hierdoor iu groote ongerustheid. Daar in sommige gemeenten van Noordbrabant de ziekte onder het rundvee, bekend onder den naam van tongblaar, is uitgebroken, heeft de commissaris des konings in dat gewest dienaangaande inlichtingen ingewon nen bij den heer YVellenberghdirecteur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. B[j een zeer breedvoerig en belangrijk rapport, thans aan de ge meentebesturen in zijn geheel medegedeeld, heeft genoemde directeur den aard der ziekte uiteengezet en dc middelen tot genezing van het zieke vee aangegeven. Hij verklaart, dat de ziekte is van een epizootischen of alge meen heerschenden aarddat bij eene gepaste verzorging en onder toedie ning van geschikt voedsel, de natuur meestaf voldoende is om de ziekte te herstellen; een matig warme en zindelijke stal en ligging, het rein en zui ver houden van de mondholte zijn voorname hulpmiddelen. Ook wordt in dat rapport opgemerkt, dat het vleesch van runderen, doorliet mondzeer of de tongblaar aangetast, en daaraan gestorven, of tijdens het bestaan der ziekte geslagt, niet in consumptie als voedsel voor den mensch of van de dieren mag gebragt wordenterwijl ook de melk van die dieren niet mag worden verkocht of gebruikt, daar de ondervinding heeft geleerd, dal men- schen die de melk hadden genuttigddoor eene spruwachtige aandoening in den mond en de keel zijn aangedaan en dat zelfs dieren op deze wijze zijn besmet geworden. Uit 's Hcrlogenbosch meldt men dal door den krijgsraad in de lste mili taire afdeeling uitspraak is gedaan in de zaak van den voortviugligen F. R lstc" luit. van het 6de reg. infanterie, beschuldigd van desertie in tijd van vrede en ontrouw in dé administratie door het verduisteren van ƒ474.51 hem als delachements-komuiandant toevertrouwd, bij welke uitspraak hij, uithoofde hij aan de tot viermaal toe herhaalde indaging geen gevolg heeft gegeven, is vervallen verklaard van zijne militaire charge en gebannen bui ten hel grondgebied van den staat. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indie, gedagteekend Batavia, 31 Mei, luidt: Eene zec- rooversvlool door de lleteh vernield. 92 slaven bevrijd. Een zeeofficier ge sneuveld. Voldoende tijdingen van Banjermassing. De orde herstelt zich meereu meer. Overmorgen vertrek ik naar een gedeelte van Midden-en Oostelijk-Java." Aan de tweede kamer is door den minister van finantiën, daartoe door den koning gemagtigdter mededeeling aangeboden een verslag betrekkelijk de slaats-inkomsten en uilgaven over de dienstjaren 1859 en 1860, tevens opleverende een algemeen overzigt van den toestand van 's rijks schatkist op het tijdstip van 1 Jan. 1861. De minister merkt in dit verslag op, dat het vermoedelijk batig slot der algemecne staatsdienst over 1860, hetwelk in de redevoering van zijn voorganger bij dc aanbieding der begrootings- wellen voor het loopende jaar, naar de toen bekende uitkomsten, gesteld werd op ƒ14,655,638.19, ten gevolge' van het nader bekend worden van cenise ontvangsten, die mede tot de dienst 1860 behooren, ter somma van ƒ135 402.96), bij het tegenwoordige verslag kan worden aangewezen lot een bedrag van ƒ14,791,41.151. 's GRAVENHAGE 8 Julij. Tot ontvanger der directe belastingen te Blokzijl is benoemd de lieer J. C. Houwing, thans te Steenwijk. Bij kon. besluit van 26 Junij II. is aan den heer mr. J. A. Jolles, ge wezen minister voor de zaken der lierv. eeredienst enz.een pensioen ver leend van ƒ1827 's jaars.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1