bestond uit een detachement cavalerie; vijf hofrijtuigen, vier met twee paar- den en het middenste met vier paarden bespannen. In dat middensle rijtuig waren de hoofdgezanten gezeten. Aan elk der portieren van de rijtuigen bevond zich een lakei. De trein werd door een detachement cava lerie gesloten. De kamerheer-ceremoniemeester vergezelde de gezanten heeft hen afgehaald en naar het hotel Bellevue teruggeleid. Zoo vóór als in het paleis stond eene eerewacht van hel regement grenadiers geschaard, die de militaire eerbewijzen aan het gezantschap heeft bewezen. Bij het bin nentreden van het gezantschap was Z. M. de koning omringd van de groot- oflicierenbenevens het dienstdoende civiele en militaire huis; de ministers bevonden zich regis op eenigen afstand van den troon. De minister van buitenl. zaken stelde hel gezantschap aan den koning voor door het oplezen van hunne namenwaarna de eerste ambassadeur staande eene toespraak voorlas, die door den eersten Japanschen tolk in het Nederlandsch voor den koning werd overgebragt. Het door den koning gegeven antwoord werd door het lid der commissie, den hoogleeraar Hoffmann, in de Japansche taal overgebragt. Het gezantschap verliet het paleis op gelijke wijze als hel gekomen was. Het gehoor heeft ongeveer een half uur geduurd. Niet tegenstaande het ongunstige weder, bevond zich overal op den weg, welken de sloet volgde, eene zeer groote menigte. Z. M. den koning is door het Japansch gezantschap ten geschenke aangeboden een prachtige eeresabelwaarvan het gevest met edelgesteenten is oinzet. Ook Z. K. U. de prins van Oranje is gisteren bij het bezoek van het gezantschap met een prachtigen eeresabel, met edelgesteenten omzet, vereerd. II. M. de koningin-moeder heeft, naar men verneemt, het Japansch gezantschap doen uilnoodigen, om, wanneer het de stad Utrecht zal bezoe ken, ook een bezoek aan U. M. op haar lustslot Soesldjjk te brengen. Eergisteren avond beeft het muziekcorps der dd. schutterij alhier, vóór het hótel Bellevue, ter eerc van het Japanschegezanlschep, bij fakkellicht eene luisterrijke serenade gebragt, waarbij een Japansche marsch werd uitgevoerd. Het Japansch gezantschap is heden morgen met het Delftsche jagt naar Delft vertrokken, ten einde aldaar de merkwaardigheden te bezigtigen. Voor op het jagt wapperde de Japansche en aan het roer de Nederlandsche vlag. Aanst. Dingsdag zal door den commissaris des konings in deze pro vincie aan de leden van de prov. staten een diner worden aangeboden. In de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn tot leeraars bij het gymnasium benoemd: voor de Grieksche taal en letterkunde, de heer dr. II. van Herwerden; voor de Latijnsche taal en letterkunde, de heer dr. C. van Oscnbruggenvoor de Nederlandsche taal, letterkunde en geschiedenis, de heer dr. L. R. Beynenvoor de Hoogduitsche taal en let terkunde, de lieer H. C. van der Kuylen; voor de Engelsche taal en let terkunde, de heer R. W. Bulkley; voor de wis- en. natuurkunde en de wiskundige aardrijksbeschrijving, de heer J. H. van Sillevoldl; voor de oude en nieuwe algemeene geschiedenis en aardrijkskunde, de heer dr. E. Fiaget. Gisteren is alhier de 47stc vergadering van de algemeene synode der Ned. herv. kerk geopend. Voorzitter is d». J. Witkop, pred. te Zutphen. In de zitting der provinciale staten van gisteren zijn tol leden van gedep. staten herkozen de hecren: jhr. H. L. van Heieren Gevers, D. van Koetsveld, mr. C. B. Nederburgh, E. U. baron Rengers van Warmenhuy- zen en mr. R. J. C. Metelerkamp, welke allen verklaarden deze benoeming aan te nemen. Tot buitengewoon lid van ged. staten werd herkozen de heer 11. C. J. Hoog, die mede verklaarde deze benoeming aan te nemen. Nadat de afdeelingcn waren zamengesleld is de vergadering gescheiden tot morgen, wanneer het eerst aan de orde zal zijn het voorstel van den heer Pincofls, dat geen subsidie voor onderwijs worde verleend, zonder dat er schoolgelden worden geheven door de gemeente, die subsidie aanvraagt. Heden is door de commissie voor de staatsspoorwegen aan het minis terie van binnenl. zaken aanbesteed: het leveren en opstellen van twaalf waterkranen. Voor dit werk waren ingekomen 19 inschrijvings-billetten waarvan de minste inschrijvers waren de lib. L. M. Enthoven en Comp. alhier, voor de som van G793. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van IVoensdag 2 Ju/ij. In deze zitting zijn eenige wels-onlwerpen tol naturalisatie van onder scheidene personen, en bet wetsontwerp lot wijziging van hoofdstuk X der staalsbegrooiing voor 1861 met algemeene stemmen aangenomen, Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over bet wets-ontvverp lot opheffing der slavernij in de Nederl. West-Indische koloniën. De heer Dirks liet zich gunstig over het wels-ontwerp uit en was genegen het aan te nemen zoo het niet veranderd werd door amendementen, waarmede hij zich niet zou kunnen vcrecnigen. De heer Tulein Noltheniits was mede gezind voor het wels-ontwerp te stemmen. Hij was echter niet gerust omtrent hetgeen zou geschieden nadat de emancipatie had plaats gehad, in verband met de ver dere exploitatie der koloniënen hoopte dat de regering hem te dien opzigle eenige gerustheid zou kunnen geven. De heer de Raadt ontwikkelde twee hoofdbedenkingen tegen het ontwerp, namelijk dat het emancipatie-stelsel niet strekte in hel belang van den negerslaaf en niet was overeen Ie bren gen met de belangen tier schatkist. Hij aarzelde dientengevolge nog omtrent de stem, die hij over het ontwerp zou uitbrengen. De heer Cool verklaarde aeene bezwaren legen het wets ontwerp te hebben. De heer van Zuylen van Nyevclt bestreed het staatsloezigtvan zoodanig stelsel waren gcene goede uitkomsten te verwachten hetzelfde was het geval met hel immigra tie-stelsel, dat elders ook weinig invloed op de producten had gehad. De heer van Bosse was mede van gevoelen dat de indruk van het staatsloezigt op de slaven zeer ongunstig zou wezen, een indruk die een grooten schok zou te weeg brengendaar de vrijgemaakten meenen zouden misleid te zijn. Voor de in hel ontwerp vastgestelde bepalingen omtrent de immigratie was hij mede niet gunstig gestemddaar het voorgedragen stelsel eigenlijk tot niets anders strekte dan om bescherming te verieenen aan eenige eigenaars in Suriname en deze itt staat te stellen om met de levering van producten voort te gaan. en dat op staatskosten ten nadeele van de Nederlandsche belastingschuldigen. Daarbij vreesde hij dat de bjj voordragt vermelde geld sommen niet voldoende zouden wezen om de plannen der regering geheel te verwezenlijken. Uit dien hoofde zou hij voorstellen het Vde hoofdstukdit onderwerp betreffende, te doen vervallen en door eene bepaling in zijnen geest te vervangen. BÜ de kamer is o. a. ingekomen een wets ontwerp tot het maken van een kanaal door Holland op zijn smalst en tot verbetering van den water weg van Rotterdam naar zee. BU1TENLANDSCHË BKR1GTKN. BEL, ft IK. Bij eenen op 29 Juni) op de Maas bij Luik gehouden zeil-en roeiwedstrjjd heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Eene sloep, met 5 roeijers bemand werd nabij de slortsluis door den stroom in het verlaat geworpen en ver brijzeld. Vier der roeijers verloren daarbij het leven. Den 8slcn September en volgende dagen zal te Brugge het zevende Nederlandsche taal- en letterkundig congres worden gehouden. ENGËLAli». LONDEN, 1 Julij. H. M. heeft aan prinses Alice, ter gelegenheid van haar huwelijk, een prachtigen armband ten geschenke gegeven, bezet met paarlen en diamanten en voorzien van de portretten harer ouders, in edelgesteenten gezet, bene vens drie ringen, een van diamanten, een van smaragden en een van robjj- nen. Daarenboven heeft de prinses van den prins van Wales eene dames parure in smaragden en diamanten en een diadeem van dezelfde steenen en van hare speelnooten een zilver-verguld thee-servies ontvangen. Het huwelijk van de prinses met prins Lodewijk van Hessen is heden voltrokken. De Daily News geeft eene beschrijving van den nood in de fabriek- districten en houdt het voor waarschijnlijk, dat het gebrek aan brood in den eersten tijd eer toe dan af zal nemen. Volgens dat blad zjjn b. v. in Stockport van de 17000 fabriekarbeiders 7000 geheel zonder werk, en ongeveer even zoovelen hebben slechts korten tijd werk; 4000 daarvan wor den door het district onderhouden, terwijl 3000 familiën (meer dan 12000 personen) van de plaatselijke commissiën van onderstand eene wekelijksche toelage krijgen. In de grootere steden is de nood in verhouding natuurlijk nog grooler. Zoo is o. a. te Blackburn het aantal behoeftigen onder de laagste klassen wekelijks met eenige honderden toegenomen. Te Manchester heeft zich eer. comité gevormd om de ondersteuning van alle arbeiders, die zonder werk zijn, in Lancashire, Yorkshire, Cheshire en Derbyshire op eene geregelde wijze te doen plaats hebben. Blijkens een op 24 April te Agra in Indië uitgesproken vonnis van den krijgsraad is de luit. Glover lot drie maanden vestingstraf veroordeeld, omdat hij, de kracht van uit klei vervaardigde geweerkogels willende be proeven een inlander had gedwongen tot doelwit te dienendie alzoo ernstig was gekwetst geworden. Uit New-York zjjn berigten ontvangen van 21 Junij. Volgens deze hadden de znideljjken bij Richmond eene meer dreigende houding aangeno men. De noordelijken zouden volgens geruchten van Korinlhe tot Memphis eene linie van defensie vormen, en in het westen de aanvallende operatiën gedurende den zomer staken. De minister van oorlog der Unie zou op het aanwerven van nieuw krijgsvolk aandringen. Hel huis van afgevaardigden der Unie had een wetsvoorstel tot verbeurdverklaring der slaven van oproer lingen aangenomen, en de commissie voor de geldmiddelen van dat huis had voorgeslagen het invoerregt op sterke dranken nog hooger te stellen. De zuidelijken hadden Mobile versterkt, en deden al het mogelijke om de in neming dier stad te beletten. De Herald van New-York behelst een berigt uit Yucatan van 28 Mei, volgens hetwelk de Mexicanen overal in het land in grooten getale te wapen waren geloopen, en de Fransche troepen zich zouden moeten overgeven. Volgens een schrijven uit New-York van 18 Junij zou het nog wel minstens drie weken aanhouden eer er voor de noordelijken kans bestond om Richmond Ie bemagtigen. Dit oponthoud werd inzonderheid veroorzaakt door de zware regens, die in de laatste veertien dagen de wegen onbruik baar hebben gemaakt, terwijl generaal M'Clellan tevens sinls eenigen tijd i ongesteld was. Inmiddels ontvingen de zuidelijken dagelijks versterkingen, i niet slechts te Richmond, maar ook te Charleston en Mobile. Naar men verzekerde was die versterking op cersigeinelde plaats zoo aanzienlijk, dat M'Clellan om eene vermeerdering van 45000 mau heeft verzocht, waarvan dan ook reeds een gedeelte op weg was. I'KAI* KKIJH. PARIJS, 1 Julij. Een hoofdofficier van de landmagt, de heer d'Ornaut, is aan boord der stoomkorvel le Forfait naar Vera-Cruz vertrokken. Hij heeft in last zich naar Orizaba bij den generaal de Lorencez te begeven, en hem met heigeen te Parijs omtrent het zenden van versterkingen besloten is, en met den staat der zaken in het algemeen bekend le maken. Een klein corps troepen zal den 5dc" Julij van Algiers vertrekken en zich reglsireeks naar Guadeloupe begeven, om aldaar gedurende de maanden Julij en Augustus in een zeer gezond oord op eene liooge bergvlakte gelegerd te blijven. Indien, tegen alle verwachting, de generaal de Lorencez onverwijld versterkingen meende te bchoeveu om zich le kunnen staande houden, zal hij aan die troepen op Guadeloupe bevel zenden om zich terstond te Orizaba bij hem te voegen. Het overige van de naar Mexico bestemde troepen zal tegen het einde van September aldaar aankomen om de krijgsbedrijven te hervatten. Een brief uit het kamp voor Puebla geeft berigten aangaande de nederlaag door het Fransche leger geleden. Daaruit blijkt, dat men op geen tegenstand had gerekend. Te 9 uur 's ochtends stond de colonne op 3 mijlen afstands van Puebla. Te 11 uur begon de artillerie, die eene bat terij had gesteld op 2 mijlen afstands van het fort Guadeloupe, te schieten, doch de Fransche kogels hadden volstrekt geene uitwerking. Generaal de Lorencez deed, nadat men 3 uren bezig was geweest, het geschut zwijgen en de infanterie oprukken, die van 2 tot 4 uur een hevig gevecht volhield en zeer dikwijls door de vijandelijke cavalerie in den flank werd aangeval len. Ten 4 ure gaf de generaal last tot den storm en de Zouaven en jagers le voet ijlden met hunne gewone dapperheid en vlugheid op het fort aan.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2