LMlhSCIIE COURANT. iV. sol 1862. VRIJDAG 4 JULIJ. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEVDEN3 Jtil(j. Het Japansch Gezantschap zal, bij zijn bezoek dezer gemeente, op mor gen Vrijdag 4 Julij, achtereenvolgens bezigiigen: het Museum van natuur lijke historie, het Academiegebouw, den Horlus botanicus, de Slerrevvacht het Physisch kabinet, het Chemisch laboratorium, het Anatomisch kabinet, de fabriek van de lilt. J. A. Le Poole, het Raadhuis, de Kon. Ned. Grofsmederij en de fabriek van de hit. J. J. Krantz Zoon. Het gezantschap zal zich per rijtuig herwaarts begeven en wordt ten 10 ure verwacht. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de hierachter voorkomende aankondiging van de administratie der IIoil. ijzeren spoorwegmaatschappij, waaruit blijkt dat in de volgende week, ten gerieve van lien die de akade- mische feesten te Delft willen bijwonen, schier dagelijks nachttreinen uit die stad zullen vertrekken. Commissarissen der volks- en burger-zangscholen alhier mogen zich verheugen in het welgelukken hunner pogingen lot oprigting van hel man nenkoor, waardoor het departement Leyden der maatschappij Tot nut van 't algemeen hel getal zijner nuttige inrigtingen wederom met een vermeer derd ziet. liet mannenkoor, reeds 48 leden sterk, heeft in cene eergisteren avond met commissarissen gehouden vergadering een bestuur gekozen en zal eerstsdaags zijne wekelijksche oefeningen aanvangen; tot directeur is benoemd de heer C. de Jong alhier, le onderwijzer bij de volkszangscholen. Gedurende de eerste drie maanden na de oprigting worden door genoemde commissarissen nog leden aangenomen zonder ballotage of betaling van entreegeldendaarna vormt het mannenkoor eene meer zelfstandige vereeni- ging, welker reglementen voor alle belangstellenden voortdurend verkrijg baar zijn. Naar wij vernemen heeft het II. K. II. prinses Fredcrik der Neder-*" landen behaagd, aan de commissie van het gesticht de Voorzienigheid alhier, een prachtig geschenk te doen toekomen, bestaande in eene rijke theekist, ten behoeve der loterijwelke eerstdaags zal gehouden worden tot onder steuning van de in dal gesticht verpleegd wordende kinderen. Door de studenten in de godgeleerdheid aan de akademie alhier is een adres bij de algemcene synode der Ned. herv. kerk ingediend, waarin zij bezwaren aanvoeren tegen het afnemen van het kerkelijk examen door tien onderscheidene kerkbesturen en de VVaalschc commissie en op eene wijzi ging aandringen, bijv. door het instellen van een afzonderlijk collegie van examinatorendoor de verschillende klassen hij toerbeurt benoemd en be staande uil 12 leden, waarvan jaarlijks een vierde gedeelte zou aftreden, of anders van drie collegiönop soortgelijke wijze zamengeslcld en uitsluitend tot het examen geroepen. De onderhandelingendie gevoerd worden tnsschen het ministerie van nitenl. zaken en de Japansche gezanten betreffen alleen het uitstel, dal Japan verlangt van de uitvoering van die bepaling van het tractaat, door dat rijk met Nederland en andere landen gesloten, waarbij sommige havens van Japan met 1 Januarij 1863 voor die landen zouden worden opengesteld. Engeland heeft bewilligd in een uitstel van 5 jaren (Japan vraagt een uit stel van 7 jaren); Frankrijk heeft geen beslissend antwoord gegeven, maar voorgesteld om deze zaak gemeenschappelijk le regelen met de overige daarbij geïnteresseerde mogendheden. Of de Nederlandsche regering een uitstel heeft verleend, dan wel of het van de meening is van Frankrijk, is nog niet bekend. Heden intusschen zal, naar wij vernemen, op nieuw cene conferentie met den minister van builenl. zaken plaats hebbenen zullen welligl de onderhandelingen dan zijn afgeloopen. Tegen 7 Julij is liet vertrek van hel gezantschap naar Herlijn bepaald, ofschoon het verblijf hier te lande welligl nog met één dag kan verlengd worden, daar het nog niet zeker is of het gezantschap Soestdijk zal bezoeken. (iV. D.) Eergisteren is aan den Leydschendam de jaarlijksche harddraverij ge houden; 18 paarden namen aan den voormiddagrid deel. De prijs, eene fraaije pendule, is behaald door den zwarten ruin de Ruin van den lieer J. Steeneveld te Slompwijk; de premie, 12 zilveren dessert-messendoor den zwarten ruin David van den heer van der Marei te Nootdorp. Aan den namiddag-rid hebben 11 paarden deelgenomen, waarbij de prijs, een keurig bewerkte zilveren fruit-étagèreis gewonnen door den zwarten ruin de Vogel van den heer J. den Hertog te Purmerend pikeur Jan de Hoer; de premie, een zilveren inktkoker, door de zwarte merrie de Lietse van den lieer M. den Breems te Vlaardingenpikeur P. Fromberg. De belang stelling in dit volksvermaak was minder dan andere jaren, wa't voorname lijk aan liet gure weder is toe te schrjjven. Maandag avond II. had in de gemeente Middelburg, nabij Gouda, een treurig voorval plaats Eenige aldaar aan een molen werkzaam zijnde pol dergasten hadden onderling twist gekregenten gevolge waarvan twee dezer personen elkander buiten de keet hadden uilgedaagd. Aldaar heeft de een den ander met een mes een steek in den onderbuik toegebragt, zoodanig, dat men voor het leven van dien man vreest. Bij het thans afgeloopen examen aan 's rijks kweekschool voor mili taire geneeskundigen le Utrecht hebben aan de vereischten voldaan de hh. G. L. AalbertsbergA. C. van Beest, F. de Boer, N. A. Bonthuis, A. ten Bosch, M. J. van Geelkerken, C. J. A. de Groot, W. E. de Jong, J. F. Manikus, H. Moermans, M. C. Pannevis, 11. J. E. Peelen, A. E. Post, P. Schmidt, J. W. F. E. Sikkes en H. A. Zegers. Van de 18 jongelingen, die eergisteren te Utrecht aan het examen, om tot de akadeuiische lessen aldaar te worden toegelaten, deelnamen, zijn er 8 afgewezen. Een landbouwer te Raalte, 54 jaren oud, die Zaturdag avond in wel stand met zijne vrouw ter ruste was gegaan, werd Zondag morgen dood aan hare zijde gevonden. De overledene laat, behalve zijne vrouw, 5 kinde ren en een 81-jarigen schoonvader, in min gunstige omstandighedenachter. Door den gemeenteraad van Enschedé is besloten lot het uitschrijven eener leening van ƒ100,000 legen 5 pCt. rente. 's GRAVENHAGE3 Julij. Door Z. M. is de baron von Steffens, laatstelijk raad van legatie bij het Pruissisch gezantschap alhier, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. zijn benoemd: tot president van het prov. geregtshof in Gelderland mr. J. Ran van Gameren, thans vice-president van dat geregts hof, en tot president van het prov. geregtshof in Overjjssel mr. A. van de Graaff, thans raadsheer in dat geregtshof. Z. M-. heeft aan de hh. mr. J. T. Netschcr, mr. R. baron van Brengel Douglas, J.-D. graaf van Rechleren van Alinem, en dr. G. Simons, een eervol ontslag verleend als leden van den raad van state, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezene dienstenen hen benoemd tot staats raden in buitengewone dienst. Een gelijk eervol ontslag is verleend aan den heer jhr. mr. M. YV. Qnarles van Ufford, als referendaris der lste kl. bij den raad van state, en aan de hh. jhr. mr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, mr. II. A. Piepers, mr. YV. G. baron Brantsen van de Zijpe en mr. W. A. J. baron Sehimmelpenninck van der Oye, als commiesen bij den raad van state. Bij het dep. van oorlog zijn benoemd tot commies M. A. Nabal, thans adjunct-commies, en lol adjunct-commies C. P. Kahlmann, thans schrijver der lstc kl. De ls,e luit. van den staf der infanterie L. J. M. Glasiuswerkzaam bij de kon. militaire akademie, zal gedetacheerd worden bij de landmagl in West-I ndië. Door den minister van binnenl. zaken zijn bij beschikking van 30 Junij jl. bij de dienst van den rijkstelegraaf benoemd: tot opzigter der 3de kl. de tijdelijke opzigter H. van Erkel; tot telegrafisten lstc kl. de telegra fisten der 2d° kl. L. van Bergen, K. van Asperen, J. W. (lagers, P. G. Bosch en Z. van der Vegte; tot telegrafisten der 2de kl. de telegrafisten der 3Je kl. M. C. Filet, J. OuwenbroekL. F. van Ileumen, J. M. J. Gram, F. J. II. Huysmans, A. J. Overtveld, J. F. Zier, 11. Walzak, J. Noest, II. U. van Eek, H. P. II. Eversen, C. B. Loose en YV. J. Geerling; tot telegrafisten der S*1" kl. de leerlingen A. J. van Beek, L. Broudert, C. P. Ehrman, 11. C. van der Horst, A. M. Prins, J. P. II. Hofstede, H.J.Meis- sink YVz., J. II. Mooren, J. Ltiymes, II. F. Bordcwijk, D. Noest, J. II. Meijer, A. Oudshoff, G. G. Covers, T. P. Straus, P. S. Oudkerk Pool, J. J. Koen, jhr. B. L. Teding van Berkhout, jhr. A. J. B. II. Nahuys, A. VV. J. Welffer, J. VeltmanJ. de Smidt, L. Keck, D. A. van flam, L. M. Betleiihaiissen en A. Winkelman jr. Voorts zijn als leerlingen voor de tele grafie toegelaten: J. M. A. Kramps, te Grave, J. P. de Keizer, te Doorn, W. Bos, le 's Gravenbage, P. F. Kelner, te Middelburg, J. F. Vacs, le 's Hertogenbosch B. Lampe, te's GravenhageL. F. Canié, le Amsterdam, J. van YVolfswinkelte Wijk bij Duurstede, J. E. Schmitz jr.te Haarlem, G. P. J. de Haan, te Amsterdam, J. K. van der Borgh, te Groningen, H. W. Brandt, te Zwolle, W. Geerke, te Purmerende, G. de Vries, te Am sterdam, J. P. Leenart, te 's Gravenhage, II. J. van Balenburg, te Delft, C. A. van der Harst, le 's Gravenhage, F. Versloot, te Amersfoort, A. G. Wjllekens, te Bergen-op-ZoomG. Weiter, te Oudewater, J. W. de Wolf, te 's Hertogenbosch J. F. Niermeycr, te Amsterdam, L. de Hoog, le Nieuwe Diep. B. J. R. Engelbregt, te Leyden, li. Hyink, te Winterswijk, 11. A. Pastor, le Zntphen, A. Schuilenburgte Gouda, D. YV. Evers, te Ooster beek, A. Obbes, le Ten Post, en C. Zylslrate Leeuwarden. Z. M. de koning zal den 10den dezer uit de residentie naar Wiesbaden vertrekken. Eergisteren middag ten half zes ure heeft het Japansch gezantschap zich in plegligen optogl naar het paleis des konings begeven. De optogt

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1