LEYDSCIIE C III' BI ,1A T. 1802. N°. 78. MAANDAG 30 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Dlijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCBE BERIüTEN. LEVDEN, 28 Jung. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn de hh. D. A. Schretlen, H. Zaalberg en J. van ileukelom, die als bestuurders over het werkhuis moesten altreden, als zoodanig herbenoemd. Ook zijn de stads-chirurgyns J. II. J. Groolhols en M. J. Schretlen in hunne betrekking gecontinueerd. Op de ingediende adressen lot wederinvoering van een verpligtenden ijk op de botervaten is met 11 tegen 7 stemmen besloten die voor geene inwilliging vatbaar te achten. Ingekomen was een adres van d'. J. de Vlaamwaarbij deze ontslag verzoekt als l*t{0 docent in de wiskunde bij hel sled, gymnasium. Bij kon. besluit van 25 Juntj is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan den heer II. van Hall, als lstc luit. bij de dienstdoende schutterij, en als ls,« luit. bij die schutterij benoemd de heer S. P. II. Noordendorp, thans 2de luitenant. Bij den dijkgraaf van hel hoogheemraadschap van Rijnland is van wege.de commissie, door Z. #1. den koning benoemd lot ontvangst en be-, geleiding van bet Japanscli gezantschap, eene uitnoodiging ontvangen om aan dit gezantschap eenige belangrijke werken van Rijnlands waterstaat te laten bezigiigen, hunne Exc. te ontvangen en hun alle noodige inlichtingen te geven. In gevolge dit aanzoek zal de logt door Rijnland in hel begin der volgende maand op een nader te bepalen dag plaats hebben en zich van het station Veenenburg over Lissc door een deel van den Haarlemmermeer- polder naar den Leeghwater uitstrekkenalwaar bet bestuur van den polder de gezanten zal ontvangen en dat groote werktuig ter hunner eere zal wor den in werking gebragt. Ilel voornemen is zich van daar over Noordwijk naar de sluizen van Katwijk te begeven, alwaar een déjeuner aan de ge zanten zal worden aangeboden en de sluizenin al hare bijzonderheden1 zullen worden opgenomen, waarna het gezantschap weder naar 'sllage zal terugkeeren. Programma der muziekstukken. Maandag avond ten 7 ure bij gunstig weder, op liet plantsoen uit te voeren door het muziekcorps der stedelijke schutterij. N°. 1. Parade MarscliSchroder; 2. Ouverture Ie Domino Noir Aitbcr3. Quadrille Militaire, Strauss; 4. Fantaisie uit de Opéra les Vèpres SicilicnnesBuggenhout; 5. Souvenir d'Ems, Wals, Labilzky; 6. Feld- JUger MarschScbötluer. Het getal der in bel Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 172 tot 202 personen. Wegens hel aanhoudend regenachtige weder ligt het gemaaide gras op vele plalllsen aan bederf onderhevig op het veld en begint men voor het welslagen van den hooibouw, die anders in vollen gang zou zijn, bevreesd te vvorden. Om dezelfde reden en het gemis van warmen zonneschijn ver neemt men ongunstige beriglen omtrent de druiven en overal den kwijnenden locstand van de snijboonenkomkommers en dergelijke teedere tuinvruchten. Dingsdag aanst. zullen de staten der provinciën in de hoofdplaatsen der verschillende provinciën vergaderen. De verkiezing van leden der eerste kamer moet op 8 Juljj plaats hebben. Voor Zuidjiolland moeten aftreden de hh. mr. J. A. Philipse en A. van Ryckevorsel Hz.. Ook moet er een lid gekozen worden in plaats van den heer mr. P. Loopuyt, die bedankt heeft. Van de 12 jongeliedendie dezer dagen aan de koninklijke akademie te Delft examen hebben afgelegd voor de betrekking van civicl-ingenieur, hebben 10 aan de daarbij gestelde vereischten voldaan, zijnde de heeren: J. C. Estor, A. W. '1'. Koek, jhr. E. J. P. van Meeuwen, W. II. de Roos, J. II. L. A. von Rosenthal, J. Rouppe van der Voort, C. F. M. H. Schnebbelie, J. II. Telders, W. K. M. Vrolik en P. J. Waller. Woensdag II. heeft ds. D. T. F. Patijn, pred. bij de Ned. herv. ge meente te Voorburg, gedachtenis gevierd van zijne aldaar vervulde 25jarige evangeliebediening. Van wege den kerkeraad en leden der gemeente werd hem bij die gelegenheid een geschenk in zilver aangeboden, bestaande in een zilveren theeblad, met het opschrift: «Blijk van achting en genegenheid van de Ned. herv. gemeente van Voorburg aan haren leeraar den wel-eerw. zeer gel. lieer D. T. F. Patijn, bij gelegenheid zijner 25-jarige evangeliedienst in haar midden, 25 Junij 1862." Ilel blad is vervat in een keurig bewerkt kistje van kostbaar hout, aan de binnenzijde met fluweel bekleed. In het deksel is gevat een prachtig album met zilveren sloten waarin de namen zijn geschreven van hen die tot het geschenk bijgedragen hebben. Een en ander heeft eene waarde van p. m. ƒ625. Van hh. notabelen en kerkmees ters werd den jubilaris een prachtige zilveren beker aangeboden. Te Rotterdam heeft de verzending van nieuwe aardappelen naar Enge land onafgeboken op eene groote schaal plaats. Behalve dat men daartoe in •bet Weslland nacht en dag in de weer is, worden aldaar de van Gelderland aangebragte partijen als met een tooverslag opgekocht en verzonden. Alleen uit het Weslland berekent men, dat in 10 dagen rnim 60000 halfmuds man den naar Groot-Brittannie zijn uitgevoerd. Tegen directeuren van Teyler's stichting te Haarlem is, gelijk men weet, eene regtsvordering ingesteld tot vernietiging van die slichting, hoofd zakelijk op grond, dat het testament van den heer Teyler geene erfstelling zou bevatten. Op de pleidooijen van mr. A. de Pinto voor de eischers, en van mr. A. S. van Nierop voor Teyler's stichting, had de arrond.-regtbank te Uaarlem de eischers niet ontvankelijk verklaard. Deze, daarvan in hooger beroep gekomen, zijn thans op nieuw afgewezen door het prov. geregtshof in Noordholland, dat, bij gemotiveerd arrest, het vonnis van den Haar- lemschen regter heeft bekrachtigd. Uit Amsterdam meldt men omtrent het verblijf der Japanschc gezanten aldaar, datzy eergisteren eenen geruimen tijd in de kon. fabriek van stoom werktuigen van de bh. van Vlissingen en van Iieel hebben doorgebragl en de verschillende afdeelingen en werkzaamheden roet de grootste belangstelling hebben bezigtigd. In de gieterij werden in hunne tegenwoordigheid als in een tooverslag de volgende woorden in hel Japanscli gegoten: «Over hel bezoek, door de Japansche ambassade gebragt, verheugen zich de werklieden der Hollandsche koninklijke ijzerfabriek." Een der Japannezen, die een weinig Fransch spreekt, gaf te kennen, dat de letters zeer fraai waren gevormd en dat dit niets te wensclien overliet. Nadat alles was bezigtigd werd den gezanten een collation aangebodenbij welke gelegenheid de lieer van Vlis singen een toast uilbragt op den keizer van Japan, die door den Ja- panschcn tolk Maryama in zuiver Hollandsch aldus beantwoord werd: Wij danken u voor dien toast en wij bedanken levens voor de goede ontvangst. Het diner, op dien dag den gezanten door de Nederl. handelmaatschappij aangeboden, was zeer luisterrijk. Daartoe waren eenige kamers in hel ge bouw der maatschappij op eene prachtige wijze ingcrigt. Tijdens het diner brugt de voorzitter der maatschappij, de heer de Monchy, ecu toast uit op den keizer van Japan, waarop de eerste gezant antwoordde dal het hem genoegen deed zijn hart lucht te kunnen geven door te bedanken voor dc vele vriendelijkheden, waarmede de Hollandsche natie ben als overlaadde, en dat hel zijn vurige wensch was, dal de bloei van Holland en de vriend schap lusscheu de beide mogendheden steeds mogten toenemen. Na een toast op de Nederl. handcl-maatschappij te hebben uitgebragt, bedankte hij den burgemeester voor de moeite, die deze zich gaf om hen overal rond te leiden. Gisteren hebben de gezanten het rijkstelegraaf-kanloor bezocht, alwaar de inrigting der verschillende toestellen in hooge mate hunne belangstelling op wekte. Bijzonder aangenaam gevoelden zij zich verrast, toen hun, terwijl zij bij een der toestellen op Londen stonden, door de directie van den tele graaf te Londen een berigt in de Hollandsche taal werd toegezonden waarbij hun geluk werd gewenscht met den gelukkigen overtogt naar Hol land. Voorts hebben de gezanten nog bezocht het blinden instituut en de tuinen van het zoölogisch genootschap Natnra Artis Magistra. Ter laatst genoemde plaats hebben zij van een collation gebruik gemaakt, dal hun door het genootschap werd aangeboden. Het gezantschap heeft van zijne voorgenomenc reis naar het Nieuwe Diep afgezien. De 78sle algetneene vergadering der maatschappij tot Nut vau 'l Alge meen zal geopend worden op Dingsdag den 12dcn Augustus in hel kerkge bouw der Doopsgezinde gemeente Ie Amsterdam. Tot algemeenen voorzitter is door hel hoofdbestuur gekozen mr. J. A. Mollster. Bij de Nederl. Port. Israël, gemeente te Amsterdam zal morgen dc huwelijks-inzegening plaats hebben van een paar, waarvan zoowel dc bruid als de bruidegom doofstom is. De bisschop van Haarlem deed den 23stcn, omgeven van zjjn kapit tel en bijgestaan door eene talrijke geestelijkheidin zijne kathedraal een pontificale mis. Dezer dagen uit Rome teruggekeerd gevoelde hij behoefte om, op den verjaardag zijner bisschoppelijke wijding, aan de roomsch-kath. van Haarlem den pauselijken zegen te geven. Bij de mededeelingendoor hem omtrent de Pinkstcr-verrigtingen te Rome gedaan, gewaagde hij van de tevredenheid van Z. H. den Paus over het vele goede, dat de katholieken van Nederland in zoo hooge mate onderscheidt. Ilel koloniaal militair invalidenhuis, dal door de grootmoedige schen king van 's konings landgoed Bronbeek welhaast voor vele oud-militairen uil dc koloniale dienst eene aangename verpleegplaats kan worden, ontving dezer dagen een onverwacht blijk van belangstelling. De boekhandelaars van den 11 euvell en van Santen te Leyden en M. J. Visser te 's Graveuhage boden, uit eigen beweging, eene belangrijke verzameling boekwerken aan, als eerste geschenken voor de bibliotheek van het gesticht. Naar men ver neemt zal genoemd invaliedenhuis met 1 Julij in gebruik komen. Naar men verneemt mag de te Zwolle gevestigde Dames-vereeniging voor de verloting van voorweipeii van kuust en smaak ten behoeve der

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1