LEYDSCHE II t ii A N T. 1802. JX°. 70. I WOENSDAG 25 JUNIJ. J)c Courant wordt Maandag, Woensdag en J'riji/ag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN LEVDEN, 24 Jung. Bij dc heden gehouden herslemmingter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaalzijn alhier van de 976 kiesgeregtigden opgekomen 558 kiezers. lieden middag ten 3 ure heeft het Japansche gezantschap de Koninkl. Nederl. fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. van Kempen te Voorscholen bezocht. Het terrein voor de fabriek was met Ne- derlandsche en Japansche vlaggen en wimpels en de vestibule van het woon huis met fraaije bloemgewassen versierd. Na eenige oogenblikken aan het woonhuis te hebben doorgebragt is het gezantschap de fabriek binnengeleid waar het met veel belangstelling onderscheidene proeven, met ruw goud en zilver genomenalsmede de vele voltooide en smaakvolle geplaatste gouden en zilveren werken heeft bezigtigd. Na omstreeks een uur aan de fabriek vertoefd te hebben heeft het gezantschap aan het woonhuis eenige vervcr- schingen gebruikt, waarbij het tot aandenken een rond schilderij is aange boden voorstellende het borstbeeld van Z. M. den koning en relief in zilver op gouden grond bewerkt, met het onderschrift in verheven letters: «Willem III koning der Nederlanden"; op de achterzijde van de schilderij achter een bol glas: «Hulde aan den keizer van Japan 1862". Dit bezoek had vele be langstellenden uitgelokt. De minister van oorloggezien en geëxamineerd hebbende de rekening en verantwoording, door de commissie van het onderofficiers-fonds over 1861 overgelegdheeft de uitkomst daarvan ter kennis van het leger gebragt. Daaruit blijkt, dat dc ontvangsten hebben bedragen ƒ69660.54 en de uitga ven 67481.41zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven ƒ2179.13 terwijl daarenboven een kapitaal van ƒ693,000 op het grootboek der 2j. pCls. natio nale werkelijke schuld als eigendom van het fonds is ingeschreven. Het aan tal contribuerende deelgeoooten bedroeg 2781357 personen zijn in het genot van jaarljjksche lijfrenten lot een gezamentlijk bedrag van ƒ11522; 11 deel- genooten hebbenbij het verlaten der dienstaan hunne echlgenooten weduwen-pensioenen verzekerd. De minister van binnenl. zaken heeft, ingevolge het kon. besluit van 15 Jnnij II., weder 11 premien (1 van ƒ50 en 10 van ƒ20) uitgeloofd ten behoeve der schippers van haringschependie in 1862 de beste waarnemin gen zullen geleverd hebben aan het kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht. Morgen ochtend zal het Japansche gezantschap met den trein van 7u. 56 m. van 'sGravenhage naar Amsterdam vertrekken. De Nederlandsche handelmaatschappij zal op den volgenden dag aan de gezanten een diner aanbieden. Onder dc feestelijkheden, die aldaar zullen plaats hebben, wordt ook genoemd de uitvoering door het Park-harmonie-concert eener marche triomphale door den lieer A. Berlijn naar Japansche melodiën gecomponeerd, liet gezantschap zal zich van Amsterdam naar het Nieuwe Diep begeven en vervolgens naar men zegt Haarlem en Leyden bezoeken. Zondag is te Vlaartfingen de eerste haringjager met 18J tonnen maatjes, 9; tonnen volle haring aangekomen. Aangezien slechts een klein gedeelte der vloot vroeger dan gewoonlijk uitliep, is deze aanbrengst dan ook de vangst van slechts 12 schepen. Kort na de aankomst zijn dc gewone geschenken aan Z. JI. den koning, de leden van het vorstelijk htiis en het Japansche ge zantschap verzonden. De haring is van uitmuntende qnalileit en tot ƒ700 per ton verkocht. Naar men verneemt is van wege de Japansche regering, door de be middeling van den Nederl. consul, ten behoeve der beide weduwen, wier echtgenooten in Febrnarij 1860 door het gemeen te Yokuhama in Japan wer den vermoord, weder eene som van ƒ1925 voor ieder beschikbaar gesteld, terwijl zij vroeger reeds ƒ2300 ieder ontvingen. Voor de 2de reeks der stedelijke leening te Utrecht, groot 300,000, is voor ƒ4,731,000 ingeschreven. Voor eene provinciale leening van 50000 in Noordbrabant is ingeschreven voor 185,000. Uit Hel meldt men het overlijden van J. Koppes, in den ouderdom van ongeveer 101 jaren. Aan de te Zwolle gevestigde hoofdcommissie voor de verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschede'is op haar verzoek toegestaanom het getal der voor die verloting uit Ie geven loten, hetwelk bij de vroegere vergunning op 10000 was bepaaldtot op 20000 te verhoogen. Te Groningen is Donderdag II. de 24ste algemcene vergadering gehou den van de Vereeniging tegen het pauperisme onder voorzitting van den heer Blaupot ten Cate. Bij het bespreken van den voor- of achteruitgang van 't armwezen in 't algemeen onder de tegenwoordige wet, werd het beginsel der wet goedgekeurdmaar verklaarde men zich tegen het stelsel van resti tutie. Er werd geklaagd over de vele fouten in de cijfers om treilt het arm wezen openbaar gemaakt. Yereenigingen voor en van arbeiders werden alge meen nuttig genoemd, op meerdere kennis bij de arbeiders werd zeer aan gedrongen. Ook werd er een gunstig verslag uitgebragt over de meel- en broodfabrieken. In het te Middelburg gehouden landhuishoudkundig congres is besloten adressen te rigtén tot de tweede kamer om aan te dringen op de afschaffing der tienden en op het weder in het leven roepen van de rijks-commissie voor'statistiek. In het volgende jaar zal het congres te Leeuwarden wor den gehouden. Uit 's llcrtogenbosch meldt men het volgende: In de maand Augustus van het vorige jaar was de lste luit. der artillerie A. J. C. d. R. uit zijne garnizoensplaats Bèrgen-op-Zoora verdwenen, zonder dat iemand wist waar om en waarheen, en zonder eenige orde op zijne zaken gesteld te hebben. Op last van den krijgsraad werd hij lot viermalen toe op dc gebruikelijke Wjjze ingedaagd, doch liet niets van zich vernemen. Thans heeft hij zich vrijwillig als deserteur aangemeld. Naar zijn zeggen moet hij zjjn eigen- inagtig genomen verlof in Algiers hebben doorgebragt, en daar als soldaat b|j het Fransche vreemden-legioen gediend hebben. Bij gelegenheid van de kermis te Roermond heeft aldaar een ernstige twist plaats gehad. Het gevolg daarvan is geweest dat Vrijdag in den vroe gen morgen 3 dragonders en 1 korporaal aangevallen zijn geworden door 5 burgersdie zichgewapend met zware knuppels en tigchelsteenenop twee plaatsen in hinderlaag hadden gesteld langs den wegdien de militai ren nloesten nemen om naar hunne kazerne te gaan. De militairen ontwe ken telkens den stryddoch ten laatste besloten zij hunnen weg huiswaarts te vervolgen, de burgers ontvingen hen daarop met zware tigchelsteenen, met dat gevolg, 'dat een dier steenen den dragonder W. Foy tegen den regterslaap des höofds trof, waardoor zjjn hersenpan werd verbrijzeld en hij bewusteloos ter aarde zonk. Ujj is kort daarop overleden. De daders van het feit zijn in hechtenis genomen. 's GRAVENIIAGE. 24 Junij. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den luit.-kolonel van den Bosch, adjudant van Z. K. den prins van Oranje en den ritmeester der kavalerie, baron van ltlcrsum,tol officier van die orde. Z. M. heeft benoemd lot raadsheer in het prov. geregtshof in Gronin gen mr. J. II. de Sitter, thans regter in de arrond.-regtbank te Groningen. Tot burgemeester van 'sGravesande is benoemd jhr. J. L. II. Pompe van Mecrdervoorl, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Goedereede en Stellendam. Door Z. M. zijn benoemd tot commies der posterijen lstc kl.de heer E. J. C. Greven, thans commies van de 2de kl.; tot commies der posterijen 2dc kl. de hit. C. J. Schollen van Aschat en jhr. W. N. de Pesters, thans comntiesen van de 3dc kl.tot commies der posterijen 3dc kl.de Ith. L. ten Brummeler Andriessen, H. G. J. Dijk en C. J. B. de Ponthier, thans surnumerairs bjj dat vak van administratie; tot surnumerair bij de admi nistratie der posterijen, de Ith. M. A. T. M. van der Aa; A. G. Wesleroneri van Meeleren, A. M. de Swart, J. A. Teljer en L. O. Wolf van Naerssen. Z. M. heeft goedgevonden bij bet wapen der infanterie te benoemen bij het 5de reg. tot kapitein 3de kl. den lsleo luit. W. Zalm, van het corps, en bij het 2de reg. tot lsten luit. den 2dcn luit. van lleekeren, van het wapen der infanterie in O. I. Voorts zjjn bij beschikking van den minister van marine benoemd lot kadets bij bet corps mariniers jhr. W. J. Quintus en G. C. Slokhuyzen. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. A. Hoynck van Papendrechtals regter in de arrond.-regtbank te Rot terdam, en benoemd tot subst.-griffier bij het prov. geregtshof in Noord holland den heer mr. N. Muntendam, thans in die betrekking bij de arrond - reglbank te Amsterdam. Zaturdag avond heeft er aan het ministerie van buiten), zaken weder eene langdurige conferentie lusschen de Japansche ambassadeurs en den mi nister plaats gehad. Eergisteren heeft dal gezantschap een bezoek gebragt bij den heer Suermondl op Boschlusl en met veel belangstelling diens uit muntend kabinet schilderijen bezigtigd. Gisteren heeft het gezantschap het Diaconie-gesticht op het Spui, alsmede andere gestichten van liefdadigheid bezigtigd en o. a. ook de stadsschool, in de Nieuwe Schoolstraat, bezocht. Des namiddags had op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een groot diner plaats, dat door den minister van buitenl. zaken aan het gezantschap werd aangeboden en waaraan onderscheidene ministers, leden van het corps diplomatique en vele hooggeplaatste personen deel namen. In het dorp wapperde van vele huizen de nationale driekleur en van het badhuis woei ook de Japansche vlag. In de fraaije bovenzaal werden de aanzienlijke ge- noodigden ontvangen. De tafel was uiterst keurig aangerigt en met bloemen en gewassen versierd. Aan liet hoofd van de tafel, niet den rug naar de

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1