BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leijdsche Courant van Maandag 23 Junij 3862, 1Y°. 75. BUITENLAITOSCIIE BERIGTEN. ËNGELAK E). LONDEN19 Junij. Lord Canning, voormalig gouverneur-generaal van Brilsch-Indiëen eerst onlangs van daar teruggekeerd, is overleden. Hij was een zoon van den beroemden staatsman George Canning. De onderkoning van Egypte heeft onderscheidene aankoopcn op de tentoonstelling gedaan, onder anderen een diamant van den heer Rouvenat (Fransche afdeeling); waarvoor hij 1600 betaalt. Z. 11. heeft zijn voor nemen te kennen gegeven om reeds den 25»lcn dezer te vertrekken. Volgens de berekening van den heer Bazley, voorzitter der kamer van koophandel te Manchester, heeft de Amerikaansche oorlog voor de arbeidende volksklasse in Groot-Britannie een geldelijk verlies van e'e'n millioen elke maand ten gevolge, en voor de arbeid-gevende volksklasse een verlies van 8 mill. in een jaar; hetgeen voor de arbeiders en voor de kapitalisten te zamen genomen een jaarlijksch verlies van 20 mill. uitmaakt. Volgens berigten uit New-York werd aldaar verzekerd dat de Fransche troepen in Mexico eene tweede nederlaag en zware verliezen geleden hadden en ten gevolge daarvan op den terugtogt naar Vera-Cruz waren. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Junij. De vice-admiraal Jurien de la Gravière is uit Mexico alhier aangeko men, en met den minister van marine naar Fontainebleau gegaan, om bij den keizer ten gehoore te worden toegelaten. De Turynsehe correspondent van den Constitutionnel schrijft: Alhier is een beambte van 's konings huis uit Parijs aangekomen met buitengewone depêches, het bcrigl inhoudende dat de keizer van Rusland dezer dagen tot het besluit is gekomen om het koningrijk Italië te erkennen. Deze stap schijnt afhankelijk gesteld te zijn van eenige bedingen, welke door het Italiaanschc gouvernement zullen worden vervuld. Men verzekert dat de maarschalk Randon eenige meer geruststellende tijdingen van den generaal Lorencez heeft ontvangen: het verlies van de Franschen in het gevecht van 5 Mei zou slechts 134 man bedragen; en de generaal stelde zich voor, om, zoodra de versterkingen waren aangekomen, op nieuw een aanvallende stelling in te nemen. ©«STENT© IJK. VVEENEN18 Junij. Het huis van afgevaardigen heeft, overeenkomstig het voorstel der com missie voor het budget, bepaald dat de begroeiing voor oorlog in vredestijd 92 millioen fl. niet mag te boven gaan. Het huis heeft tevens eene motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat het den levendigen wensch koestert, dat de regering zoo spoedig mogelijk langs diplomatieken weg er in moge slagen, om de Italiaansche aangelegenheden, in zooverre Oostenrijk hierbij betrokken is, definitief te regelen, ten einde alzoo ontheven te worden van de noodzakelijkheid, om eene groote legermagt in Venetië en in de aan grenzende gewesten op de been te houden. De inschrijvingen, door de regering opengesteld tot het aangaan eener leening voor een nominaal bedrag van 83 millioentot dekking van het te kort, hebben tot uitslag gehad dat voor eene som van 234 millioen in geschreven is, zijnde dus het vierdubbele bedrag. Het Oostenrijksche credit mobilier heeft alleen voor 45 millioen ingeschreven; hel huis Rothschild voor 16 millioen. KISL41V». Volgens berigten uit Warschau is de gematigde partij aldaar voorne mens aan den nieuwen stedehouder hare ondersteuning te schenken. De bewegingspartij heeft echter nu reeds eene proclamatie doen verspreiden om de bevolking tegen hem op te zetten. Te Petersburg zijn, ten gevolge der aldaar plaats gehad hebbende bran den, onderscheidene personen, meestal knapen, in hechtenis genomen. Er is ook eene commissie benoemd om de oorzaken der branden op te sporen. Het verlies, door de branden geleden, wordt op 10 millioen zilv. roebels geschat. De keizer heeft voorloopig aan de commissie, belast met hel in zamelen der liefdegiften, ter hand doen stellen 25000 zilv. roeb.de keizerin 29000 zilv. roeb. uit haren naam en die harer kinderen. Van alle zijden komen belangrijke giften in tot leniging van den nood der ongelnkkigen. Aan de Norcl. Post wordt gemeld dal Borowitsch bijna geheel is in de aseh gelegd, en dat ook te Tschernigow schrikkelijke branden hebben gewoed, waardoor 27 huizen, 17 stallen, 133 winkels en een kerk zijn verwoest. Te Odessa zijn mede onderscheidene magazijnen met granen verbrand. Men beschouwt de geheime genootschappen als de aanleggers van deze rampen omdat zij de regering, die niet spoedig genoeg voortgaat op den weg der hervormingen, vijandig zijn. welslagen te bevorderen der jaarlyRscne collecte, wenre, len gevolge van zupier Majesteits dispositie, van den 1 G'ten November 1820, N°. 81, door Ac Districts-Com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landenzal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemagtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dingsdagden 23sten en 245tcl» ■!unij aanslaande, aanvangende 's morgens ten negen nre, aan de huizen der Ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. I Burgemeester cn Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemcWé circulaire vervat, noodigen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door phbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersleuning en uitbrei ding der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar geloovcn tevens dat de be stemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder reglgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt tóch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en West- Indische bezittingenveteranen van 40-jarige dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans het vooruitzigt te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, lot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door de dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleencn, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tol beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangenslechts met slappe banden voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houdenhet doen ziendat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leydens Ingezetenen werd gebragt! Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden 19 Junij 1862. v. PUTTKAMMEItSecretaris. SCHITTTERTJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat de alpha- betischc naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 18 tot den 25 Junij aanst. (deZondag uitgezonderd), van des voormiddags ten 10 tot 's namiddags ten 1 ure, en dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis, en wel op Donderdag den 26 Junij 1862, 's voormiddags ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loling opgeroepen, mede op Donderdag den 26 Junij 1862, 's namiddags ten 2 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeiven tot de lo ting op te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit bet Gemeentebestunr. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachlens het 3de art. der I wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een niet hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekendals 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholen, aan de athenaea en deseminariën 5". de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben- bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligting niet om zich te doen inschrijven; 9°. de broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden): J 10°. zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspui ten zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verslaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; cn 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestiehten opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vcreischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van num mer willen verwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op Donderdag den 3 J al ij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet inogt zijn geschiedzullende op de reclatnen, zoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 17 Junij 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen heb bende eene circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, van den 4del> February jl., Provinciaal-Blad N°. 21, houdende, om, door het aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het

Leydse Courant | 1862 | | pagina 5