Per Telegraaf. NEDERLANDSGHE HANDELMAATSCHAPPIJ. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen: f 464.19, bedrag eener te Breda gehouden collecte; ƒ130, opbrengst eener te Waardenburg gehouden collecte. Bij het dep. van koloniën is ontvangen ƒ14.50, bij den heer H. Nygh te Rotterdam ingekomenten behoeve der noodlijdenden door de rampen welke het eiland Haitian (res. Ternate) hebben getroffen, ten gevolge der uitbarstingen van den vnurspuwenden berg aldaar. De leden van het Japansche gezantschap maken dagelijks gebruik van de baden zoo te Scheveningen als in de bad-inrigling hier ter stede. De begrooting der kosten var. het provinciaal bestuur van Zuidholland voor zoo veel het rijksbestuur is, voor het jaar 1863, beloopt 71580. De post van jaarwedden van de vaste ambtenaren en bedienden bij de prov. griffie, wordt bij vergelijking met dien des vorigen jaars, toen die ƒ26930 bedroeg, thans met een verhoogd bedrag van ƒ3000, en alzoo tot eene som I van ƒ29,930 voorgedragen. De bcgrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven van de provincie Znidholland voor de dienst van 1863 bedraagt aan inkomsten en uitgaven 195,464.09i. Het aantal opcenten, bij de artl. nopens grondbelasting en personeel op de begrooting gebragt, is gelijk aan dat voor de thans loopende dienst. Op het voet spoor van hetgeen hij de begt'ooting voor 1802 is medegedeeld is ook thans geene helling van buitengewone opcenten voorgedragen, hetgeen onnoodig is voorgekomen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn behandeld en voorts met algemeenc stemmen aangenomen1°. onderscheidene wels-ont- werpen lol het vcrleenen der hoedanigheid van Nederlander aan 42 perso nen; 2\ het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooling vau uilgaven voor I den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1862; 3°. dat tot wijziging en verhooging van hoofdstuk VI11 (marine) der staatsbegrooting voor 1861 4°. dat tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld; 5°. dat tot goedkeuring van eenige bepalingen van het handels- en scheepvaartver drag tusschen Nederland en Tttrkye; 6°. dal tot bekrachtiging eener pro vinciale belasting in Groningen; 7". dat tot verlenging van den termijn, omschreven bij art. 3 der wet van 24 Dec. 1857, Stbl. n". 173, wegens het Indische muntwezen; 8°. begrooling der uitgaven voor de gestichten te Ommerschans en te Veenhuizen, dienst 1861. Tweede Kamer der Staten-(leneraal. Zitting van Vrijdag 20 Junij. In deze zitting zijn ingekomen vijf ontwerpen van wet, als een tot ont binding van den raad der gemeente Heemstede en vier betreffende het ge neeskundig staatstoezigt. De gemeente Heemstede lelt thans slechts 2751 zielen, zoodat de raad, uit 11 leden bestaande, met 4 leden moet worden verminderd. Het beste middel om daartoe te geraken meent de regering te zien in eene geheele vernieuwing van den raad. De geloofsbrieven van den heer Heydenryck nieuw benoemd lid, zijn on derzocht en in orde bevonden, zoodat tot de toelating werd besloten. Aan de orde was de beraadslaging over het ontwerp tot herziening van het tarief van reglen op den in-, uit- en doorvoer. De heer Blom gaf zjjne ingenomenheid met het ontwerp te kennen en ook de hh. van Zuylen van Nyevelt, Cool, Reinders, Mackay en Dumbar konden zich met de voordragt wel vereenigenbehoudens nadere toelichting op de onderdeelenzij be schouwden het als ecnen doelmatigcn vooruitgang op den weg der handels vrijheid. De heer Heemskerk Az.hoewel niet tegen handelsvrijheid ge stemd, had enkele bedenkingen. Zij betroffen de wjjze om tot het beoogde doel te geraken door tariefsveraudering gelijktijdig met pogingen om met andere volken handelsverdragen te sluiten, hetgeen hij oordeelde tot moeije- lijkheden te moeten leiden; en het tarief zelf, waaromtrent hij twijfelde of de op sommige artikelen voorgestelde reglen wel in alle opzigten aan het algemeen belang bevorderlijk zouden zijn. De hh. Hoffman, van Lyndeu Gnljé en van Goltstein hebben de voordragt bestreden, vooral uit het oog punt der ontijdigheid, en ook omdat de heffing van het regt naar de waarde zou geschieden, een stelsel, dat volgens hen onbetwistbaar zijne nadeelen had. In de volgende zitting zal de minisler van finantiën het eerst het woord voeren. Bij de kamer is ingekomen een adres van het hoofdbestuur der vereeniging lot bevordering van de fabriek- en handwerknijverheid, waarbij het zich verklaart voor het tarief, doch de invoering daarvan wil zien uilstellen tot dal de lasten, op de nijverheid drukkende, zoowel wat de belastingen als het patent betreft, zullen opgeheven zijn. Vervolg der Berigten in het Bijvoegsel.) 's GRAVENHAGE21 Junij. In de zitting van de tweede kamer van heden is eene nieuwe amortisatievvet ingekomen. De discussie over het tarief is voortgezet. De minister van finantiën heeft de voordragt breedvoerig verdedigd tegen de bedenking van ontijdigheid, en de verdere bezwaren le gen de hoofdbeginselen van het unifoi mregtvermindering van bescherming en tarifering naar waarde, wederlegd. Daarop zijn de algemeene beraad- sloten en die over de lariefsposten aaneevangen. Een amendement var. den heer de Brauwom het regt van 1.50 per last graan en van 40 cents op 100 pond meel weg te laten, is verworpen met 36 legen 24 stemmen. Een amendement van den heer Fransen van de Putte, om het regt op meel van 40 op 10 cents te brengen, is mede verworpen met 49 tegen 13 stemmen. Een amendement van den heer de Bieberstein, tot eene kleine vermindering op kalk, kalkasch en kluitkalk, is aangenomen met 46 legen 12 stemmen. Maandag voortzetting. In de zitting van de eerste kamer is na beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp houdende regeling van het koloniaal batig slot, 1859. Eenige leden evenwel verklaarden dat hunne gunstige stem voor hel ontwerp niet als een votum van vertrouwen voor den miiuster moest beschouwd worden. De kamer is lot nadere bijeenroeping gescheiden. Het Japansche gezantschap heeft gedurende eenigen tijd de zitting bijgewoond en de heer van Swinderen heeft bij die gelegenheid de hoop te kennen ge geven dat de vriendschap en de goede betrekkingen met Japan mogen wor den aangekweekt en bevorderd. PARIJS, 20 Junij. De dagbladen verzekeren dat de generaal Forey be noemd is tot opperbevelhebber van het leger in Mexico. Volgens de Patrie zijn de versterkingen, die naar Mexico vertrekken, aldus zaamgesteld: twee régimenten Zouaveneen bataillon jagers, vier regimenten infanterie en ver schillende escadrons van verschillende wapens. Volgens berigten uit Turijn heeft de aanwezigheid van Garibaldi aldaar aanleiding tot vele onderstellingen gegeven. De ultra-liberale party heeft hem aangemaand om te verklaren, welke partij hij kiest, de hare, of die van de regering. Als gevolg daarvan heeft Garibaldi eene vergadering belegd met de hoofden der genootschappen voor de algeheelc emancipatie van Italië, in welke vergadering hij, naar men verzekert, zijn ontslag als president genomen heeft. TURIJN, 20 Junij. De bisschop van Orvjelo is in hechtenis genomen wegens hel openbaar maken van een geschrift, belecdigend voor de natie en hoonend voor 's lands wetten. Op hevel der regtbank is de bisschopi ter weder in vrijheid gesteld, hoewel de instructie der zaak wordt voortgen PARIJS, 21 Junij. De IfJoniteur wederspreekt het gerucht dat er n willigers zouden zijn gevraagd voor Mexico bij het leger var. Parijs, i minister zegt zich verzekert te houden dat hij onder alle corpsen gciijy naijver bij de manschap zou ontmoeten. Daarom heeft hij zich bepaald j zelf de troepen aan te wijzen voor hel expedilionnaire leger. STAD» BKKHiTKN. j BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN doen te ~^j 1°. dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare schot voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens en vot meisjes, die met 1° Julij ek. worden geopend, aan de ouders of die h' vervangen gelegenheid wordt gegeven tot en met 25 Junij bevorens, f-Voensdag en Zaturdag van iedere week, des namiddags van I tot 3 ure/al voor de jongensschool, ten huize van den hoofdonderwijzer, den'ht J. D. van WIJK, op de Langebrug, tegenover de Wolsteeg; voor de meisjesschool, ten huize van de hoofdonderwijzeres, mejufvrot M. JESSE, op de Hooglandsche Kerkgracht, naast de Luthersche kerk- 2°. dat bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewijzen 'J geboorte-inschrijving en van koepok-inenting der kinderen, terwijl, ingei zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, opgave moet geschieden den naam des geneesheers die hen heeft behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoem! D. T1EBOEL SIEGENBEEKBurgemeeslt Leyden, 7 Mei 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten,4 dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, des voormiddags tusschen 10 en 1 mi de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de li: ting van den jare 1857, verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, mitst zich in persoon daartoe aanmelde. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 17 Junij 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeesit v. PUTTKAMMER, Secretaris. Vervolg der Stads-Berigten in het Bijvoegstl AKADEMIE-AIKUWS. PR O VIO TIEN AAN DE LEYDSCHK UOOGESCUOOL. Den 20sten Junij de heer M. W. C. de Jonge, van Middelburg, inl regten, na verdediging van zijn academisch proefschrift over de vrat' kunnen buitenlandsche namelooze vennootschappen in Nederland in re ten optreden? Denzelfden dag de heer H. B. Kaufman, van Rotterdam, in de genee kunde, na openbare verdediging van zijn academisch proefschrift: on breukbeklemming. ADVERTENTIES. Heden overleed tot onze diepe droefheid in den ouderdom van ruit 82 jaren onze geliefde Vader en Behuwdvader HENDRIK de RUYTER. H. A. de RUYTER, Leyden, 19 Junij 1862. Uit aller naam. Er zullen geene uiterlijke teekenen van rouw worden gedragen. Voor de belangstelling en vriendschap, bij de sluiting van ons Huweliji ondervonden, betuigen wij onzen harteltjken dank. O. H. C. MOULIN. Dordrecht, 20 Junij 1862. M. J. MOULIN, van Hoogevzei Voor de vele bewijzen van deelneming, bij de bevalling mijner Echlgt noote ondervonden, betuig ik by deze mijnen welgemeenden dank. Leyden, 23 Junij 1862. J. A. G. PROOT. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de bevalling zijne Echtgenoote, betuigt de Ondergeteekende, mede namens haar en wederzij! sche Ouders, zijnen welgemeenden dank. F. A. VERSTER. Aan de Houders van Obligatiën ir. de Leening van de Koninklijk Nederlandsche Grofsmederij te Leyden, wordt berigt dat op hedei in de Vergadering van het Bestuur, ten overstaan van de in de Algemees Bijeenkomst benoemde Heeren Deelhebbers, de" UITLOTIKIG heeft plaat gehad van zses Obligatiën, en daarbij zijn uitgekomen de Nos. 93, 7J 27, 71, 73 en 25, welke met den eersten Julij aanstaande worden afgf lost en kunnen worden ontvangen ten Kantore van de Kassiers LEZWÏ! en EIGEMAN te Leyden en de Heeren LEEMBRUGGENGUEPIN i MUYSKEN te Amsterdam. Leyden, 21 Junij 1862. De Directie maakt bekend dat, ten gevolge der goedkeuring van de Balatit over het Boekjaar 1861 besloten is, volgens hel bepaalde bij het 80ste def artikelen van overeenkomst tot-de uilkeering van een DIVIDEND vat acht en zestig Gulden over elk geheel Aandeel groot ƒ1000 en over de halve, kwart en achtste Aandeelen in evenredigheid, tot de betaling vu welk dividend tegen intrekking van het twaalfde der bij de nieuwe Aas deelen afgegeven Dividend-Bewijzen, van heden af aan zal worden gevaceeri bij de Nederlandsche Bank. Amsterdam, 20 Junij 1862. Alle bekende en onbekende Schuldeischersde bevoorregte, Pand ol; Hypotheek hebbende daaronder begrepen, in het faillissement van GERAR DUS OTTEN, vroeger Logementhouder en Tapper te Oudshoornwordei bij deze opgeroepen om in persoon of bij gemagligde te verschijnen, «I Woensdag den 2den Julij 1862, des voormiddags ten elf ure, in de Verga derzaal der Arrondissemenls-Regtbank te Leyden, ter verificatie hunner schuldvorderingen. De Curator, NEEB.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2