LEVDSCHE COURANT. 1862. iV. 78. hi' at -jf MAANDAG 23 JUNIJ. J)e Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt nit Zalurdag avond. -O rtk. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. B1NNENLANÜSC5IE WSRlttTKiV LEY DEN, 21 Junij, De algemecnc kerkeraad der Nederd. herv. gemeente alhier heeft gisteren lot predikant, in de plaats van ds. E. Laurillard, beroepen d!. R. Koopmans van Boekeren, pred. te Harlingen, by herstemming, tegen d8. B. ter Haar, pred. te Nijmegen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomcngn bedroeg gedurende deze week dageljjks van 152 tol 190 personen. Gisteren heeft aan den Leydschcndamdoor burgemeester en wethou ders van Stompwijk, de aanbesteding plaats gehad van het verbreedenop- lioogen en begrinden van den weg loopende van den Leydschendam door Slompwijk tot aan de grensscheiding van Soeterwoude. Voor dat werk zijn 20 inschrijvingen gedaan, waarvan de hoogste was G. Verschoor Voor/28800, en de minste J. K. de Jager voor ƒ15905; zöodat de heer de Jager, te 'sGravenhagtvoor laatstgemelde som aannemer van dat werk is geworden. De tentoonstelling van aardbeziëndoor de Pomologische vereeniging te Boskoop gehoiidenis, naar ons gemeld wordt, vrij goed bezocht, doch heeft aan de verwachting niet voldaan, liet sedert verscheidene dagen zeer ongunstige weder is de reden dat deze tentoonstelling is mislukt en zich door geene verscheidenheid van soorten heeft gekenmerkt. Het vervoer van aardbeziëp pit Boskoop is dan ook uil lioofde van het ongunstige iweder zeer verminderd en zal spoedig geëindigd zijn. Uil de Veenen zijn dezer dagen verscheidene duizende mudden peulen en doperwten naar Engeland verzonden. Van de 71 jongeliedendie dezer dagen het admissie-cxamen hebben afgelegd voor de Delftsche akademiehebben 50 aan de vereischten voldaan. Dc Japansche gezanten hebben gisteren de stad Rotterdam bezochten in de eerste plaats zich naar Fijenoortl begeven alwaar eenc zeer fraaije tent tot hunne ontvangst was in gereedheid gebragt. Met de grootste be langstelling hebben zij dit etablissement in oogenschouw genomen en de ver schillende werkzaamheden bijgewoond. In de gieterij werden in hunne te genwoordigheid gegoten de woorden welkom op Fijenoorddoor een stra- lcn-bundel omgeven. Een bijzonder genoegen verschafte hun ook de hulde aan het gezantschap bewezen met een Japansch opschrift boven den ingang der stelplaals, waarop zij elkander opmerkzaam maakten en waarvoor zij ook hunnen dank betuigden aan de werklieden, die hen in sommige localen met een driewerf herhaald hoera! ontvingen en uitgeleide deden. Vervol gens hebben zij nog bezocht het oostelijk en westelijk stoomgemaal, de itt- rigting voor doofstommen-onderwijs, het gemeente ziekenhuis, hel museum lioyraans, het Bataafsch genootschap, het gebouw der kon. Ned. jaglclub, en ten slotte de diergaarde. Eeue groote menigte menschen was op de heen en de aandrang van het publiek werd niet weinig aangemoedigd door dat de Japanners steeds handjes gaven aan kinderen en dames en kleihc geschen ken uitreikten. In de inrigting voor doofstommen-onderwijs gaven de leer lingen in tegenwoordigheid der gezanten proeven hunner vorderingen en een der leerlingen verwelkomde hen met de volgende toespraak: »De leerlingen der Koltcrdamsche school voor doofstommen heelen tl hartelijk welkom in ons dierbaar vaderland, ook welkom in de ons zoo dierbare woonplaats, maar vooral welkom in de schoolwaar ons de grootste weldaden worden bewezen. Geachte vrienden onzer voorvaderen, nog eenmaal: met eerbied en met hartelijke vreugde heeten wij u welkom waarvoor de gezanten hun nen dank betuigden. Volgens het Dagbl. van 's Grav. zijn de Japanners uiterst tevreden over dc behandelingdie zij hier te lande ondervinden, en gevoelen zij zich hier veel beter te huis dan in Frankrijk en Engeland, waar zij ook niet zoo goed gelogeerd waren. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Haarlem is door wijlen den Heer L. Koning Dz. gelegateerd 2000, uit te keeren na het overlij den van zijne echtgenootc, en door wijlen vrouwe A. M. Hunrkamp van der Vinnc, wed. den heer C. van Kelwich 1000, benevens 500 aan het onder hel beheer der diakenen staande fonds voor kinderen van bedeelden. Dc arrond.-regtbank te Amsterdam heeft den gewezen kassier-generaal van de Nederl. bank, J. A. Hinsbeek, schuldig verklaard aan diefstal in dienstbaarheid en bij verstek veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 ja ren. Een der getuigeneen neef des beklaagdendie afwezig was geble ven, is eene geldboete van 25 opgelegd. Bij de behandeling dezer zaak is gebleken dat de beklaagde op een bedrag van ruim 4 millioen, dat in zijne kas aanwezig moest zijn, ƒ233,450 te kort kwam. Zes maal 'sjaars werd <le kas nagezien en laatstelijk nog op 27 Maart, maar altijd werd die in orde bevonden, waarschijnlijk omdat de beklaagde de daartoe benoodigde som van eenige vrienden wist te leenenwelk geld na de verificatie werd teruggegeven. Op 11 Junij jl.des namiddags, is op den straatweg van Utrecht naar Hilversum, ,nabtj laatstgemeld dorp. eene vrouw aangerand, door een tot heden onbekend gebleven manspersoon, die haar met een mes bedreigd en met geweld ter aarde geworpen heeft, waarna hij haar een collier, een paar oorringen en een beursje met geld heeft afgenomen. Volgens éene opgave van de sub-commissie te Enschedé zijn sedert den brand door de commissie voorzien van levensmiddelen op 9 Mei 2780 per sonenop 10 Mei 3808 personen, welk getal langzaam is verminderd en op 10 Junij 1713 personen bedroeg. Hierbrj'moet worden opgemerkt, dat overal in de eerste dagen na den brand,, ook vele personen wonende in de gemeente Lonneker, zyn geholpen geworden omdat zjj als, fabriekarbeiders door het geheel ygrbggpd of belangrijk beschadigd zijn van de fabrieken te Enschedé, plotseling 'zonder arbeid en dus broodeloOs waren geworden. Tot op heden zijn ontvongén aan gelden 129,994.88i:. Uit Leeuwarden meldt men dal Woensdag 11. de boerenhnizinge van Sjoerd Molenaar te Dedgura geheel is afgebrand. Een 14-jarig meisje, dat vermoed werd den brand te hebben geslichtwerd door de justitie aange houden en heeft; naar men verneemt, de misdaad reeds beleden. Een telegram uil Batavia bij de legering ontvangen luidt: «Goede lijdingen van Banjermassing. Iloodljjding vaii den Fcrdana Mantri. Voor hel overige niets nieuws.'' liet in de afdee|iugen der tweede kamer gehouden onderzoek van het wels-onlwerphoudende:regeling van de pensioenen der protcstanlsche predi kanten en van hunne weduwen heeft aanleiding gegeven tot onderscheidene bedenkingen. Verre de meeste leden zouden er de voorkeur aan gegeven hebben, het voorstel nog eenigen tijd te laten rusten, ten einde niet alleen voor zich zeiven gelegenheid le vinden om dit geheel nieuwe onderwerp van wetgeving met meer naatiwkeurigheiddan het korte tijdsverloop toelaat, te onderzoekenmaar om bovendien ook aan de belanghebbenden en daarbij betrokkenendie te naauwernood van het wets-onlwerp kennis hebben kun nen nemen, eenigen lijd te gunnen om zich, des verkiezende, er over te laten Itooren. Onderscheidene leden gaven als hunne meening te kennen dat de slaat eigenlijk niets te doen behoort te hebben met de bezoldigingen en pensioenen van geestelijken of bedienaren der godsdienst. De regeling van een en ander is van zuiver kerkelijke zorg, geheel hehoorende tot de huishouding der kerk zelve, afhankelijk van begrippen en inzigien, welke in den boezem der kerk kunnen ontslaan en bij afwisseling verwezenlijking kunnen erlangen. Het zou mitsdien, naar het oordeel van die leden, ver kieslijk zijn geweest, zich te bepalen met aan het hervormd kerkgenootschap jaarlijks le blijven uilkeeren de gelden, welke het tot nu toe uit de staats kas genoot, en aan hetzelve tevens geheel over te laten in de verdeeling van dat bedrag te voorzien. Tegen deze beschouwing werd evenwei iugebragt dat, hoe wenschelijk op zich zelf, de aangeprezen maatregel ook zijne be denkelijke zijden heeft. De staat zon zoo doende afstand doen van alle toe- zigt over de besteding van de sommenwelke als subsidiën aan de kerk genootschappen worden uitgekeerd; wat niet raadzaam schijnt. Tegen het beginsel van de classificatie der pensioenen lieten zich van verschillende zijden stemmen hooren. De hervormde kerk, herinnerden zeer vele leden, kent eigenlijk geen geestelijken stand in den strengen zin des woords, en heeft in elk geval de gelijkheid van hare dienaren of voorgangers lot grond slag. Zij kent geene hiërarchie, geene rangen. Al hare predikanten staan gelijken bezitten dezelfde regten, onafhankelijk van hunne standplaats. Eenige leden kwamen met klem op tegen de stelselmatig lagere classificatie der andere kerkgenootschappen dan het Nedcrduilsch-hervormde. 's GRAVEN HAGE. 21 Junij. Z. M. heeft benoemd lol administrateur voor de zaken der hervormde en andere eerediensten behalve die der r. k. dr. 11. J. Spijker, thans pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam; en eervol omslag verleend aan den heer A. van Heel, uit zijne betrekking van secretaris-generaal hij ge noemd dep., alsmede aan de hh. J. F. C. Leers en mr. J. J. Bergsuia th. dr., commiesen, den heer W. F. Keizer, adjunct-commies, en A. Appo, kamer bewaarder en concierge, allen bij cvengemeld departement. Z. M. heeft aan den heer P. J. M. Fauchey, llanoversch consul te Rotterdam vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 4dc kl. der Gtielphenorde, hem door den koning van Ilanovcr geschonken. Dc terugkeer van Z. M. den koning van het Loo blijft nog onbepaald. Naar men verneemt is door den minister van finantiën een concept ontwerp van wet voor de registratie aan de directeuren der registratie en andere deskundigen gezondenten einde hunne aanmerkingen daarover te vernemen. Men mag alzoo verwachten, dat dit ontwerp in de volgende zitting der statcn-generaal zal worden ingediend.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1