Per Telegraaf. Surgcvlijfic £»tant>. 5000 man zullen zoo spoedig mogelijk en later nog 10000 man gezonden worden. De gewapende bendenwelke de gemeenschap tusschen Yera-Cruz en het Fransehe leger stremmen, zijn omstreeks 4000 man sterk; zij be staan uit roovers, die aangelokt worden door de aanmerkelijke sommen „ejds, welke het Fransche leger bij zich heeft. ITALIË. Het officifiele dagblad van Rome geeft een uitvoerig verslag van het consistorie op den 9Jen dezer door den Paus gehouden. Dat consistorie is door Z. 11. met eene Latijnsche aanspraak geopend. Hij wees op «de hoofd dwalingen onzer ongelukkige eeuw" en op hare gevolgen en uitwerkse len. Die hoofddwalingen bestaan in de beginselen der rationalistender pantheïsten en der materialisten. Deze worden door Z. H. afgekeurd en ge wraakt met vele daaruit voortvloeijende dwaalbegrippenbepaaldelijk ook de meening dat «ieder mensch een aangeboren regt heeft om vrijelijk over godsdienstzaken te spreken en te denken en God naar zijn eigen goeddun ken te dienen;" verder de meening «dat het aan het burgerlijke gezag staat te bepalen wat de regten der kerk zijn en binnen welke grenzen zij die mag uitoefenen, en dat de dienaren der kerk en de hoogepriester van Rome van alle wereldlijke regten en alle wereldlijke gezag moeten wor den uitgesloten." Tegenover de laatst gemelde meening wordt als de ware en door al de bisschoppen der katholrjke wereld eenstemmig beledene leer volgehouden: «dat de wereldlijke souvereiniteit des H. Stoels door de Voor zienigheid met eene bijzondere bedoeling aan den hoogepriester van Rome is gegeven, en dat zij onmisbaar is opdat hij, aan geenen vorst of burger lijk gezag onderdanig zijnde, in de geheele kerk met volkomen vrijheid de oppermagt en het gezag uiloefene, waarmede hij van Godswege door onzen Heer Jezus Christus zeiven is bekleed, om de geheele kudde des Heeren te leiden en te besturen, en opdat hjj in staat zij voor het welzijn der kerk in vollen omvang te zorgen, en om te voorzien in de behoeften en de be langen der geloovigen." De uitwerkselen der aangewezen dwalingen werden doorZ. H. voorgesteld als zich wijd uitstrekkende en het cjiistendom niet alleen maar ook de burgermaatschappij met ondergang bedreigende en de zielen in liet eeuwige verderf stortende. Onder die uitwerkselen worden bepaaldelijk de door het Ilaliaansche gouvernement tegen de geestelijkheid genomen maat regelen vermeld, alsmede het feit dat het genoemde gouvernement benevens dat van Portugal de bisschoppen hebben belet zich bij deze gelegenheid naar Home te begeven. Eindelijk vermaant Z. H. de bisschoppen om de door hem aangewezen en op nieuw gewraakte dwalingen krachtig en manmoedig, met woord en geschrift, te bestrijden en de verbreiding daarvan tegen te werken vooral ook door het weren van slechte boeken en slechte dagbladen. Daarna heeft de kardinaal Malleihet oudste lid van het collegie, het adres der vereenigde prelaten voorgelezenwaarin mede de door den Paus opgenoemde dwaalbegrippen verworpen en verfoeid wordenen de noodza kelijkheid van het in stand houden der wereldlijke magt van den Paus wordt betoogd. «Wij smeeken u nederig," alzoo leest men in dat adres, «om in uw krachtig en volhardend verzet onwrikbaar te blijven, aan de engelen en aan menschen het schouwspel van een onversaagd hart en van echt vor- stelijken moed gevende. Hierom bidt li de kerk van Jezus Crhistusvoor wier gelukkig bestuur de wereldlijke souvereiniteit door de Voorzienigheid aan de hoogepriesters van Rome is gegeven. Hierom bidden u de gelooiige christenen, verspreid over alle oorden der wereld, die met vreugde zien dat wij vrijelijk tot u zijn gegaan en vrijelijk voor de belangen hunner ziel werkzaam zijn. Hierom bidt u, ten laatste, ook de burgermaatschappij, welke beseft dat hare eigene grondslagen door de omverwerping uwer rege ring zouden worden geschokt." RDSiLAN D. Uit Petersburg meldt men dat de keizer zijne bekrachtiging heeft ver leend aan eene voorloopige verordening, strekkende iot betere regeling en tot verscherping van het loezigt der politie op de boek- en steendrukkerijen. De regering zegt lot dien maatregel genoopt te zijn door de toenemende ver spreiding van geschriften van oproerigen aard. Het Journ. de St. Pél. berigt ook dat door den gouverneur-generaal een besluit is uitgevaardigd, waarbij de schaakclub wordt gesloten, daar die club de broeiplaals was van valsche geruchten. Zoo mede zijn alle volks leeskabinetten gesloten, omdat van daar oproerige geschriften uitgingen. De Zweedsche en Noorweegsche studenten hebben weder een uitstapje naar Kopenhagen gemaakt, ten einde op die wijze den Scandinavischen geest levendig te houden. Zij zijn aldaar op eene hartelijke wijze ontvan gen. Zelfs de koning heeft hun in den slottuin van Fredensborg een feest maal gegeven. Toen men aan tafel was gezetenzond de koning het vol gende telegram aan den koning van ZwedenOp dit oogenblik ben ik met uwe Zweedsche en Noorweegsche onderdanen aan een in mijnen slottuin aangerigt feestmaal vereenigd. Wij zijn hier met ons duizendendie u zegenen en u heil wenschen. 's GRAVENHAGE, 19 Junij. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn al de aan de orde zijnde onteigeningswetten voor spoorwegen en de verbreeding van straten alsmede tot uitbreiding van Rotterdam aangeno men. Morgén zullen de werkzaamheden voortgezet worden. Zaturdag zal de discussie over het koloniaal batig slot plaats hebben. De regering heeft geantwoord op het verslag der kamer nopens het ont werp omtrent de opheffing der slavernij in onze West-Indische koloniën. Zij is doordrongen van de noodzakelijkheid om de slavernij op te heffen en deelt het gevoelen om de behandeling dezer wetsontwerpen zoo zeer te be spoedigen, dat zij nog gedurende de tegenwoordige zitting in openbare be raadslaging mogen komen. Zij hoopt dat zij lot wet worden verheven. Het nieuwe bewind vercenigt zich met de strekking der wetsvoorstellen en be schouwt die als van zijne zijde ingediend. TURIJN, 18 Junij. In de kamer van afgevaardigden is voorlezing ge daan van het adres aan den koningnaar aanleiding van het bekende adres der bisschoppen te Rome aan den Paus. In eerstgenoemd stuk leest men het volgende: Bijna al de vreemde prelaten te Rome, vereeenigd voor eene godsdienstige plegtigheid, hebben ons vaderland zware beleedigingen toege voegd zij hebben het nationale regt miskend en buitenlandsch geweld in geroepen. Op de te Rome verkondigde stellingen antwoorden wijterwijl wij ons om u, Sire, scharen, dat wij besloten het regt der natie op hare hoofdstad, die gewelddadiglijk onderworpen is aan de regering der door haar afgekeurde kardinalenongeschonden te handhaven. Hopen wij dat onze wenschen weldra in vervulling komen. De woorden op het Vaticaan gesproken, verklaarden elke schikking voor onmogelijk. Door die taal is alle grond vervallen voor het dralen en de zoolang beproefde gematigdheid van het Italiaansche volk. Wanneer de prelaten, hun ambt vergetende, wenschen uiten ten gunste eener reactionnaire politiek, wanneer van uil het pauselijk grondgebied roovers verwoesting aanrigten in de zuidelijke provin ciën dan moet Europa zich overtuigd houdendat alleen het gezag van den koning des Italiaanschen volks de Romeinsche zaken kan regelen en Italië en Europa bevrijden kan van de verwarring van een gezagdat den vrede der wereld in gevaar brengt. Dit adres is na eene korte beraadslaging met bijna algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werd voorgesteld, om de interpellatiën betreffende de Romeinsche kwestie op zekeren dag te be palen. De heer Sirtori ondersteunde het voorstel, en viel het ministerie he- I vig aan, dat hij beschuldigde onder de afhankelijkheid eener vreemde mo gendheid te zijn. De voorzitter van den ministerraad wierp deze beschuldi ging van zich af en noemde haar lasterlijk. Wij, zeide hij, handhaven openlijk onze regten. Maar men kan verschillende diplomatieke phrases be- I treffende internationale regten niet aan de geheele wereld bekend maken. De kamer ging over lot de orde van den dag. TURYN, 19 Junij. Uit Napels meldt men dat twee benden roovers inde provincie Bari verslagen zijn met een verlies van 16 man. MADRID, 18 Junij. Door de bh. Wyke en Dohlado is in zake Mixico een tractaat geleekend, waarbij aan Eiigelands vordering wordt voldaan. De ratification worden te Mexico uitgewisseld. PETERSBURG, 19 Junij. Volgens hel heden verschenen nommer van het Journ. de St. Pét. heeft de keizer de gouverneurs der provinciën gemagligd in geval van brandstichting de krijgswet af te kondigen. Dezelfde gouver neurs zijn gemagligd tot bekrachtiging der vonnissen. Roof, moord, brand stichting, vernieling van den oogst worden met den dood gestraft. STA0I - BGK1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen heb bende eene circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Znidhollandvan den iiea Februarij jl.Provinciaal-Blad N°. 21, houdende, om, door het aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16Je0 November 1820, N°. 81, door de Districts-Com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landenzal worden gebonden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe geinagtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dingsdag, den 23ste" en 24!t™ Junij aanstaande, aanvangende 's morgens ten negen ure, aan de huizen der Ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester cn Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krotnpene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersleuning en uitbrei ding der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de be stemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder reglgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht; strijders van den Belgischen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en West- Indische bezittingenveteranen van 40-jarige dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans het vooruitzigt te genieten, van hetgeen hunne landgeriooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen lot leniging hunner smarten, lot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door dè dienst infirm is geworden, er een fonds beslaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe banden voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leydens Ingezetenen werd gebragt! Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 19 Junij 18G2. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Van den 12 tot en met den IS Junij 1862. BEVALLEN: G. Vromesteyn geb. de Jong, D. G. Charitd, geb. Ouds- hoorn Z. M. Pardon, geb. Heitsma, D. D. T. Verhoevengeb. de Smit Z. C. van Disselgeb. Flatnan Z. N. A. Klein geb. FlesD. - E. de Beer, geb. van der Stok, D. P. la Rooygeb. Verhoeven, I). levenl. .1. M. Keyzer, geb. Neuteboom, D. E. Zwanenburg, geb. LigtvoetZ. M. van der liijl, geb. IlannaartZ. W. van lterson geb. van Steenbergen Z. M. Staffelen geb. DoolZ. C. Smilteuaar, geb. HoogkamerD. - S. M. Dilgeb. Coronel Z. G. Kooien D. A. M. M. Franchimon geb. Vcrbrugge, Z. M. Fakkel geb. Taffijn Z. P. M. Brtminggeb. HaveruiansZ. SI Kramer, geb. Bené D. J. van Beuimel. geb. Moniagne, D. E. Meijer, J. Brakel, 1). E. lirybag, geb. Arbouw, D. II. Labordus, geb. Giezen D. C. Renné, geb. Vinkesteyn, D. J. lltiygens. geb. Selie, Z. M Binkgeb. van Es, Z. M. J. van der Klaauwgeb. van der DriftD. GEHUWD: P. de Wilde, jtn. en II. du Croix jd. N. Blyleven jm. en D.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3