LEYDSCIIE COURANT. MAANDAG 16 JUNIJ. De Courant wordt J'rijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, ff'oensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 Jung. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is besloten aan den heer S. van der Paauw, ingevolge het vroeger door burgemeester en wethouders uitgebragt rapport, eene som van ƒ3000 toe Ie leggen, voor zijne bemoeijin- gen in zake de oprigting der stedelijke gasfabriek. Voorts is tot stads- apolheker, in te gaan 1 Julij, benoemd de heer G. Roskes alhier, en het tractemcnt aan die betrekking verbonden bepaald op 1440, waaronder be grepen zijn de kosten voor het houden van een bediende, enz. enz. Aan den 42s,eI1 verjaardag van Z. K. 11. prins Hendrik is gisteren op de gewone wijze gedacht. De algemeene kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier heeft in zijne vergadering van gisteren het volgende zestal predikanten gemaakt: dd. R. Koopmans van Boekerente llarlingen; B. ter Haar, te Nijmegen; J. van Wilzenburg, te Tholen,; M. E. van der Mculen, te Neede; N. U. de Graaf, te Apeldoorn; en W. H. van de Sande Bakhuyzen, te llerwijnen, bij her- stelnming legen P. BI. Keller van Hoorn, te Dordrecht; en uit dit zestal terstond liet volgende drietal gekozen: dd. B. ter Haar, B. Koopmans van Boekeren en BI. E. van der Bieulen. Het beroep is bepaald op Vrijdag aanst. den 2Cstcn Junij. V'an wege hel hoogreemraadschap van Delfland is heden nacht de door lating van water aan den Leydschendam begonnen. Die doorlating geschiedt op vastgestelde nachtelijke uren ten bate van Rijnlands boezemstand en waterverversching. Het concert van het muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst, ten behoeve der noodlijdendendoor den brand te Enschedé, zal Woensdag aanst. op Zomerzorg plaats hebben. Deze edelmoedige poging vindt aanvankelijk eene gewenschle ondersteuning, die naar wij hopen nog zal toenemen. Eene inzage van het hierachter opgegeven programma zal daartoe menigeen nog wel uitlokken. De nood der ongelukkige inwoners dringt tot hulpbetoon, en eene ruime opbrengst zou eene streelende zelfvoldoening zijn voor de in deze zoo belangloos werkzame leden van hel gezelschap. Programma der muziekstukken, Maandag avond ten 7 ure bij gunstig weder, op het plantsoen uil te voeren door het muziekcorps der stedelijke schutterij. N°. 1. Joseph-MarschIleinrich 2. Ouverture La part du Diable, Auber; 3. Sledevaart-Galop, Kuhner; 4. Fanlaisie de l'opéra les Blousque- taires de Ia Reine, llalévy; 5. Polonaise, Kuhner; 6. Pas-redoublé, Urban. Door wijlen den sergeant-majoor J. Hopman, in het invalidenhuis te Leydenis aan de diaconie der herv. gemeente te Leusden een legaat, groot ƒ100, vermaakt. Deze som werd door den overledene geschonken uit erkentelijkheid voor de verpleging gedurende eene reeks van jaren aldaar aan zijne zuster verleend. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 1G1 tot 179 personen. Door den feilen wind dezer dagen heeft het weelderig en zoo schoon staande veldgewas allerwege veel geleden. Als een bewijs van vruchtbaarheid kan dienen dal gisteren uit Boskoop minstens 10000 potten aardbeziën naar Amsterdam en 's Gravenhage ver zonden zijn. Te Katwjjk aan Zee is thans beroepen ds. S. II. Buitendijk, pred. te Beekbergen. Blogt op den 9dcn April II. de heer P. den Boumeester te Benthuizen de vervulling van zijn 50-jarig hoofd-onderwijzersambt herdenken, op eer gisteren werd hem het zeldzame voorregt geschonken, van die betrekking, 50 jaren te Benthuizen bekleed, gedachtenis te vieren. Het ontbrak dan ook thans niet aan de belangstelling van vele ingezetenenwaarbij het ge meente- en kerkbestuur zich inzonderheid onderscheidde. Onder andere blijken van toegenegenheid ontving hij van wege de gemeente eene fraaije staande klok, en van den ambachtsheer den heer 't Hooft eene sierlijk be werkte zilveren inktkoker met toepasselijk opschrift. Op den avond van den dag kwam liet gemelde bestuur met vele genoodigden in het daartoe net ingerigte schoollocaal bijeenwaar men zich aan tafel plaatste en me nige dronk werd toegebragt aan den volijverigen en algemeen geachlen 75-jarigen jubilaris. Ook werd hem namens het gemeente-bestuur, bij afwe zigheid van den burgemeester, door den heer wethouder Oosthoek, in eene toespraak, welverdiende hulde gebragt voor de langdurige diensten aan de gemeente beloond. Bij de vele en treilende verliezen van de dierbaarste betrek kingen die de heer Boumeester ondervondwas deze dag voor hem een der gelukkige dagen zijns levens, waarvan de indruk niet spoedig zal verloren zijn. Te Delftshaven is eergisteren een der werklieden in de branderij der firma P. van der Helst, die bezig was een jeneverkuip schoon te maken, daarin geslikt. De ongelukkige laat eene vrouw en 4 kinderen na. Te Gouda waren eergisteren drie personen in beschonken toestand op den Kattensingel bijeen, en daagden elkander uit om in het water te sprin gen. Door twee hunner werd hieraan gevolg gegeven, waarvan de een deze moedwillige daad met den dood moest bekoopen, daar hrj onmiddellijk in de diepte verdween; zijn makker werd slechts met veel moeite gered. lu de zitting van den gemeenteraad van Haarlem van Woensdag jl. heeft de voorzitter medegedeeld dat de stads-bibliothecaris dr. A. de Vries heeft opgemaakt eene lijst der stukken betrekkelijk de uitvinding der boek drukkunst door Lourens Janszoon Coster, op het raadhuis berustende, en dat daarvan door de boekdrukkers Enschedé en Zonen 300 exemplaren zijn gedrukt buiten kosten der gemeente. Aan ieder lid van den raad is een exemplaar uitgereikt. Eenige vrienden van wijlen den heer de Génestct hebben voor den zoo vroeg ontslapen dichter te Utrecht een gedenkteeken doen vervaardigenhet geen in de volgende week op zijn graf te Roozendaal zal worden geplaatst. Langs den Rijnspoorweg zijn op de Pinksterdagen 29G84 personen vervoerd. De minister van hinnenl. zaken heeft bepaald, dat de herstemming, welke voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der slaten- generaal noodig is in de hoofdkiesdistricten Sneek, Zwolle, Amersfoort, Haarlem, Leyden, Roermond en Bliddelburg, zal plaats hebben op Dings- dag den 24s,en Junij aanst. Te Middelburg is Woensdag II. de bliksem geslagen in den schoorsteen van een huis in de Seisstraat. Hij verbrijzelde een waterketel, die over het vuur hing, en baande zich door een der glasruiten weder een uitweg, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. De bewoonster der kamer, die met hare kinderen aan de tafel zat, is met den schrik vrij gekomen. Tc Aardenburg zag men Dingsdag avond II. een luchtbol zweven. Daar deze ballon den grond naderde, nabij eene plaats waar juist eene verkoopiug gehouden werdliepen eene menigte menschen derwaarts. Ook van S'. Kruis verzamelden zich een aantal lieden, die zich ter plaats der nederdaling, een kreupelbosch onder S'. Kruis, met de Aardenburgers vereenigden. De ballon hlcéf in dat bosch vast zitten waarna men er zich meester van maakte. Bleu vond in de afhangende tnand een lakensche jas, een hoed, een fleseli champagne en eenige schrifturen, zoodat het vermoeden bestaat dat hiermede welligt een menschenleven is verloren gegaan. Men gist dat hij van Ant werpen afkomstig zal zijn. Het N. D. v. 's Gr. deelt de namen mede der leden van het Japansch gezantschap en voegt daarbij het volgende. Het gezantschap reist op kos ten van het gouvernement, welks land het bezoekt, hetgeen eene niet ge ringe som uitmaakt. Te Parijs kostte dat gezantschap dageljjks tusschen de 45 en 50000 fr. Zoodra men weigert de kosten te dragen, weigeren ook de heeren Japanners een voet te verzetten, en wij welen uit een zeer goede bron dat het Belgische gouvernement, bezwaar makende om de schat kist te laten betalen voor hetgeen bij slot van rekening niets anders kan zijn dan bevrediging van eene volks-nicuwsgierigheid, de een van een be zoek, waartoe het voorstel van de zijde van het Japansche gezantschap was gedaan, mits tegen betaling van reis- en verblijfkosten, heeft van de hand geslagen. 's GRAVENHAGE 14 Junij. Z. BI. heeft den heer J. van Duine, burgemeester van Kapellc, benoemd tot ridder der orde van de Nederl. Leeuw. Z. BI. heeft goedgekeurd de benoeming van den heer C. W. Opzoo- mer, te Utrecht, tot voorzitter van de letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen gedurende het loopende akademiejaar. Z. BI. heeft aan den heer mr. J. A. Jolles, op zijn verzoek, met den lstcn Julij aanst. een eervol ontslag verleend als minister voor de zaken der hervormde en andere eerediensten, behalve die der roomsch-katholijke. Gisteren is er een buitengewone ministerraad gehouden. De commissaris des konings dezer provincie is gisteren avond uit de residentie naar Rotterdam vertrokken om het Japansche gezantschap te ont vangen. Blen verneemt dat de minister van binnenlandsche zaken voornemens is om aan de tweede kamer, dadelijk na hare aanstaande terugkomst, aan te bieden de wets-onlwerpen omtrent de geneeskunde en hel hooger onderwijs. De afdeelingen der eerste kamer houden zich met hel onderzoek van verschillende wetsontwerpen bezig. Bij de kamer zijn onderscheidene adressen ingekomen, o. a. een van Dros en gebr. Tieleman c. s. te Leyden, Gouda en Woerden, ten geleide van een afschrift van hun adres aan den minister van fiuanliënhoudende bezwaren tegen de belasting op de zeep. Den 30s,e" dezer zal ten raadhnizc alhier worden aanbesteed het bou wen van een nieuw gasthuis.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1