Per Telegraaf. ningrijk Italië door de laatstgenoemde mogendheid, alsmede dat er op nieuw onderhandelingen zyn aangevangen tusschen Frankrijk en Engeland over eene tusschenkomst in Noord-Amerika. De prins van Wallis is aan boord van het kon. jagt Osborne te Mar seille aangekomen. Zalurdag 11. zijn in een koffijhuis in het Qnarlier Latin eenige studen ten, die oproerige gesprekken hielden, in hechtenis genomen. De studenten, ondersteund door eenige werklieden hebben eenen ernstigen tegenstand geboden. Hier te lande mag niemand een koffijlmis, kroeg of slijterij open stellen zonder vergunning van den departementsprefect. Bij eene circulaire van den minister van binnenl. zaken is aai: de prefecten te kennen gegeven dat het aantal plaatsen, alwaar sterke drank wordt verkocht, aanhoudend in bedenkelijke mate toeneemt, en dat zij, een aanzoek om eene vergunning van dien aard ontvangende, niet alleen het zedelijk karakter van den aan vrager in aanmerking moeten nemenmaar ook het aantal reeds beslaande inrigtingen van dien aard. Dien ten gevolge is in het dep. van het Noorden thans door den prefect tot regel gesteld, dat nergens meer kroegen enz. mogen zijn dan één op ieder honderdtal inwoners. ITALIË. In het op 9 Junij door den Paus gehouden consistorie, heeft Z. H. j eene allocutie gehouden, waarin hij zijne droefenis uitdrukte over de verder- j fehjke dwaalbegrippen die door den omwentelingsgeest tegen het gezag der kalholijke kerk en tegen goddelijke en menschelijke wetten verspreid wor den, over de onderdrukking der kerk in Italië, en over den strijd legen het wereldlijk gezag des pauselijken stoels. Hij noodigde de vergaderde bisschoppen uit hunnen ijver te verdubbelen om de verdere verspreiding de zer dwalingen te bestrijden en tegen te houden. Na deze allocutie heeft de kardinaal Mattei voorlezing gedaan van het adres der bisschoppen aan Z. H. De gezamenlijke bisschoppen hebben vervolgens in de bibliotheek van het vatikaan hel middagmaal met den Paus gebruikt. In hel den Paus aangeboden adres der bisschoppen geven deze hun leed- wezen Ie kennen over de onderdrukking der kerk in Italië, en verkla ren zij dal hel wereldlijk gezag noodzakelijk is voor 's Pausen onafhanke lijkheid. Zij keuren goed al wat door den Paus is verrigt ter verde diging vaa de regten van den H. Stoel, veroordeelen de door hem veroor deelde dwaalbegrippen en dringen bij hem aan zijnen krachligen wederstand voort te zetten. Het adres is onderteekend door 21 kardinalen en 244 bisschoppen. liet officiële blad van Rome bevat een besluit van den Pauswaarbij ter gelegenheid van de heiligverklaring der Japansche martelaren, voor alle veroordeelden, uitgezonderd die wegens diefstal, valschheid of opligting, de gevangenisstraf met zes maanden verminderd is. II Movimento van Genua berigt dat, naardien de priesters van het seminarium te Perugia het pauselijk vaandel uit hun venster gestoken had den, het volk zich gereed maakte het seminarium aan te vallen toen de krachtige tusschenkomst der overheid zoodanige gewelddadigheden nog in tijds verhinderde. Op bevel der regering is het seminarium te Rieti, insge lijks wegens het uitsteken van het pauselijk vaandel, gesloten, PK VISSEN. BERLIJN, 10 Junij. Het adres van de kamer van afgevaardigden aan den koning, wordt bij voortduring door de dagbladen besproken. Over het algemeen is de indruk daardoor teweeg gebragt niet gunstig. Men had van deze kamer krachtiger laai verwacht. Uit Stockholm meldt men dat de koningin en prinses Louise, hare dochter, op 25 Mei jl. in groot gevaar hebben verkeerd. Omtrent het mid daguur verlieten beide het paleis om een toertje met rijtuig in de nabijheid der hoofdstad te doen op de brug van het palcis werden de paarden schich tig en mogt het slechts aan de vereenigde krachten van den koetsier, de lakkeijen en den voorrijder gelukken, hen te beteugelen. Alles ging nu goed. tol dat hel rijtuig op de Plaiue voorbij Logaarden was gekomen, waar de paarden andermaal doorgingenzoodal men vreesde dat paarden en rijtuig van de Laslkaai in het water zonden storten. Alvorens echter de paarden, die niet naar de teugels luisterden, de bedoelde gevaarlijke plek waren genaderd, had men den hagchelijken toestand der vorstinnen be speurd en was een aantal personen toegesneld, aan wie het gelukte de wild geworden dieren meester te worden en de koningin en hare dochter van een wissen dood te redden. Toen de beide vorstinnen uit het rijtuig waren geholpen, keerden zij te voet naar het paleis terug, na alvorens op de har telijkste wijze haren dank aan hare redders te hebben betuigd. OOST-INDIE. BATAVIA, 30 April. De heer mr. A. Loudon is van zijne zending naar Siam teruggekeerd. De heer J. J. Peelers, referendaris ter algemeene secretarie, die hem als secretaris was toegevoegdis wegens ziekte te Bangkok moeten achlerblij- yen. Later is het berigt van zijn overlijden alhier ontvangen. Berigten uil Banjermassing melden dat de rust aldaar ongestoord bleef, niettegenstaande er in de geheele afdceling groot gebrek aan leeftogl begon te komen, zoo zelfs dat reeds eenige mcnschen van honger zijn gestorven. Hel bestuur doet het mogelijke om de bevolking te gemoet te komen en ferscheidene kooplieden te Banjermassing verwachten ladingen rijst. Er zijn eenige gevangennemingen gedaan van medepligtigen aan den vroeger gepleegden moord op den korporaal Neyerlie. De berigten uit de afdeeling Martapoera luidden gunstig; de aanhang van deroang Lehman werd hoe langer hoe kleiner en hij scheen bij het volk slechts weinig sympathie te 'inden. Waarschijnlijk heeft vrees voor sluipmoord van de zijde zijner bende hem de nabijheid van Martapoera doen verlaten en naar de bosschcn zuid oostwaarts van Mocnghoe Tajoe doen trekken. Eene poging van een zijner 'rocgere vertrouwelingen, met name toemenggoeng Gamar, om hem in onze handen te doen vallenis mislukt. Te Samarang is de sergeant Rijman, van het 3de bataillon, door een soldaat zijner compagnie met een geweerkogel doodelijk in den rug gewond, naar men zegt uit wrok, omdat den laatste, ingevolge een door den ser geant uitgebragt rapport, een arrest van 4 dagen was opgelegd. Uit Bewean wordt gemeld dat de kusten en naburige eilanden weder door zeeroovers worden verontrust. Ongeveer 60 personen waren door hen gedood of gevangen genomen. Het stoomschip Bali was met twee kruisboo- ten derwaarts vertrokken. Uit de afdeeling Ogan Oeloe (Palembang) is het berigt ontvangen, dat op den 19^° Maart de rivier Langkajap vijf doesons heeft overstroomd waaronder die, alwaar de zetel van het bestuur is gevestigd. Van deze doeson werden 41 huizen door den stroom medegesleeptterwijl in de an dere doesons 16 huizen en 6 gevulde padi-schuren zijn vernield geworden. Verkiesingen tot leden van de tweede kamer. Dockum. Herkozen de heer J. T. ter Bruggen llugenholtz met 601 van de 750 uitgebragte stemmen. Alkmaar. Uitgebragt 1171 stemmen. Herkozen de heer m°. K. A. Poort man met 606 stemmen. De heer J. J. Rochussen bekwam 288 en de heer J. L. Kikkert 251 stemmen. Middelburg. Herstemming tusschen mr. W. P. Vis, die 369 en mr. S. baron van Heemstra, die 301 stemmen bekwam. Zierikzee. Herkozen de heer mr. S. H. Anemael. 's GRAVENHAGE12 Junij. De eerste kamer heeft heden hare werk zaamheden hervat. De heer Loopnyt, afgevaardigde uit Zuidholland, heeft als lid der kamer zijn ontslag genomen. Al de door de tweede kamer aan genomen wets-ontwerpen zijn ingekomen en naar de afdeclingen verzonden. PARIJS, 11 Junij. BePatrie verzekert, dat eerstdaags te Londen onder handelingen geopend zullen wordenten einde voorstellen tot bemiddeling te ontwerpen, welke Frankrijk en Engeland gezamenlijk de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zullen aanbieden. LONDEN, 12 Junij. De Times is van meening dat de door Engeland voorgestelde bemiddeling in de Amerikaansche zaken door het noorden ver worpen zou worden, en dal, indien Frankrijk zijne bemiddeling mogt aan bieden het Zuiden weldra erkenning zou eischen. ST.-PETERSBURG11 Junij. Het Journal de Saint-Pélersburg bevat een keizerlijke ukase, houdende benoeming van den heer Constantijn Na- miestnik Wielopolski tot hoofd van het burgerlijk bostnur en tot onder voorzitter van den raad van state in Polen. Generaal Liiders blijft met de leiding der zaken belast, tot dat de grootvorst Constantijn te Warschau zal zijn aangekomen. ATAMS BKKIETEA. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 14dcl1 Junij 1862, 's namiddags ten 1£ ure. Onderwerpen 1°. Voordragt omtrent de belooning van den architect S. van der Paauw, in zake de gazverlichting. 2°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1862. 3°. Staat van af- en overschrijving, dienst 1861. 4°. Voordragt omtrent de uitbetaling der pensioenen aan gepensioneerden van den staat. 5°. Rapport omtrent den weg buiten de Wittcpoort. 6°. Benoeming van een stads apotheker. 7°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving van het Gereformeerde Minnehuis, 1861. 8°. Rekening, 1861, van het Heiligen Geest of Armen Wees-en Kinderhuis. 9°. Rekening, 1861, van Vrouwen Kraammoeders. 10°. Rekening, 1860, van de Onderwijzers Kweekschool. 11°. Plan en voorwaarden tot inrigting van een gebouw voor den Rijkstelegraaf. 12°. Vijf plans en voorwaarden van gemeente fabricagewerken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: 1°. dat lot het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2(le klasse voor jongens en voor meisjes, die met 1° Julij ek. worden geopend, aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven tot en met 25 Junij bevorens, op JVoensdag en Zalurdag van iedere week des namiddags van 1 tol 3 ure, als: voor de jongensschool, ten huize van den hoofdonderwijzer, den heer J. D. van WIJK, op de Langebrug, tegenover de Wolsteeg; voor de meisjesschool, ten huize van de hoofdonderwijzeres, mejufvrouw M. JESSE, op de Hooglandsche Kerkgracht, naast de Luthersche kerk; 2°. dat bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewjjze» van geboorte-inschrijving en van koepok-inenting der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehadopgave moet geschieden van den naam des geneesheers die hen heeft behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 7 Mei 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Burgerlijke JStaub. Van den 5 tot en met den 11 Junij 1863. BEVALLEN A. Albert, geb. Devilee, Z. S. Duykers, geb. TelengZ. M. G. Roelanlsgeb. RoelantsD. M. G. Roelants geb. RoelantsZ. levenl. G. van der Nat, geb. llennebiekD. H. J. Snoekgeb. VrossinkD. M. C. Keereweer, geb. de Meede, Z. H. J. Plattelgeb. Makko. D. C. van Ros- sum du Chattelgeb. van der lleydenD. G. van der Weydeu Z. M. C. van der Markgeb. van Solingen D. F. Neiwoldgeb. Siemerink D. M. Siljee, geb. van Leeuwen D. C. W. van den Ordel, geb. JonglasD. J. H. P. Aalberse, geb. Hermans, Z. levenl. M.J. Kooygeb. Zuyderduyn A. H. Lens, geb. Schuller, Z. J. Neuleboomgeb. Rietbergen 1). C. van Nieuwkerk, geb. van Leeuwen, Z. C. A. Hoyer, geb. Termos, D. M. de Haay, geb. Duyverman, D. W. C. van der Steen, geb. Brussé,Z. E. T. van Beekgeb. de KruisZ. GEHUWD H. de Klerk jm. en C. van der Spek jd. H. A. van Ulde, jm. en J. C. Smitjd. A. Vildersjm. en A. van der Nat, jd. W. J. Gerlenaar jm. en S. H. Lardé, jd. H. Buitendijk jm. cn J. Zaalberg jd. M. van Haas- teren jm. en C. van den Dop,jd. H. W. J. van Deventer, jm. en M. C. van Lindenjd. S. Broekveldtjm. en C. J. Schroderjd.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3