Terwijl deze week in het Wcstland 15 schuilen met aardappelen voor Engeland werden bevracht, alwaar die vrucht, naar wij vernemen, zoolang die niel volkomen rijp is, tot vervaardiging van porselein gebezigd wordt, vertrokken er heden nacht naar Amsterdam 13 schuiten. Iedere schuit be vat cene lading van p.m. 425 halve mudden, een vervoer, nu reeds gelijk staande met dat van 8 Julij ten vorige jaar door ons vermeld. De miliciens der ligting van 1861die den 228,fn der vorige maand door ziekte verhinderd zijn geworden onder de wapenen op te komcr.zul len niet langer dan tot den l8len der volgende maar.d in hunne haardsteden verblijven, maar alsdan in het in hunne standplaats gevestigde militaire zie- ken-etablissement ter verpleging worden opgenomen. Het provinciaal gereglshof van Zuidholland (kamer van strafzaken) heeft uiispraak gedaan in zake J. van der Kamp, kleedermaker te Leyden. Het hof heeft den bescli. niet schuldig verklaard aan één misdrijf van bedriege- lijkc opligling, maar daarentegen sehuldig verklaard aan het misdrijf van valschheid in onderhandsch geschrift en het des bewust gebruik maken daarvan en aan vier misdrijven van bedriegelijke opligting. Het hof heeft echter de geringe waarde der voorwerpen en het gemis van schade als ver zachtende omstandigheden aangenomen en den schuldig verklaarde dienten gevolge veroordeeld lol eene gevangenisstraf voor den lijd van drie jarenen tot zes geldboetentwee van 50 en vier van 25. Te Rijnsaterwoude had Zondag II. een treurig voorval plaats. Een ge zelschap van drie personen, de kapt. Mellema met zijne vrouw en dochter, van Rotterdam, kwam ten 6 a 7 ure aan de hooge brug over de vaart, die voor rijtuigen is afgesloten. Door middel der pont zou het met zijn rijtuig naar den overkant gaan, doch bleef, en wel tot zijn ongeluk, in het rijtuig zitten. De voorwielen van den wagen waren reeds in de pont, toen het paard begon achteruit te loopen. Hierdoor ging de pont van den wal, het paard stortte in de diepe vaart en sleepte het rijtuig met zich. De voerman behield wel zijne tegenwoordigheid van geest, doch kon weinig ter redding doen. Met moeite en inspanning werden zij, die er zich in bevonden, door insnijding der kap, uit het rijtuig gehaald, twee echter schijnbaar levenloos. Geneeskundige hulp was wel spoedig aanwezigdoch het mogt den genees heer niet gelukken, bij de COjarige vrouw het leven weder op te wekken. Gelukkiger was hij in zijne pogingen bij de jonge dochter, die door zijne onvermoeide pogingen als in het leven werd teruggeroepen. Hoewel zij twee dagen sprakeloos geweest is van den schrikbevindt zij zich thans beter. Het lijk der vrouw is eergisteren naar Rotterdam vervoerd. Op Vrijdag 20 Junij zal te Roskoop door de leden van de Pomologi- sche vereeniging eene tentoonstelling van aardbeziën worden gehouden. In den Haarlemmermeer-polder heeft, ten gevolge van de ijverige en met geldelijk bezwaar verzelde pogingen van den heer mr. J. P. Amersfoort eene proefvaart plaats gehadmet een stoomschip van den heer J. v. d. Maaden, te Amsterdam, van de Onde-Wetering door de ringvaart, langs de Cruqnius over het Nieuwe-Meer, de Overtoomsche vaart en sluis tot in het Westerdok te Amsterdam; welk schip met 80000 Ned. ponden was geladen, en geschikt om zee te bouwen. Die proef is uitnemend wel gelukt, en heeft het bewijs geleverd, dat met een dergelijk vaartuig steenkolen, regtstreeks uit Enge land, voor de stoomwerktuigen van den polder kunnen worden aangebragt, en de voortbrengselen van dezen even zoo naar Engeland kunnen wor den uitgevoerd. Ook heeft eenige dagen geleden de smak de Zaanstroom onmiddelijk eene lading steenkolen van 1100 mudden met den besten uilslag van New-Castle lot voor de Leeghwater aangevoerd. Uit Harderwijk meldt men aan de R. C. dat aldaar onlangs van het bureau van administratie van het koloniaal werf-dépót vermist is een paket assignatiën, ter waarde van ruim 86,000. Aan de Nederlandsche Bank, alwaar de assignatiën zouden betaald worden, is dadelijk berigt gezonden, terwijl nasporingen in het werk worden gesteldten einde den misdadiger te ontdekken en de assignatiën terug te bekomen. Op dit oogenblik is evenwel nog geen spoor ontdekt. Uit Almelo klaagt men dat aldaar dagelijks de metselaars- en timmer mansknechts de in aanbouw zijnde werken verlaten om zich naar Enschedé te begeven. Hoe verbazend de hitte bij den brand te Enschedé op verschillende plaatsen is geweest, zal men eenigzins kunnen nagaan als wij mededeelen dat er blaanwe dakpannen zijn gevonden, welke geheel ineengeloopen waren en blijkbaar in toestand van smelting zijn geweest dat uit de puinen verschil lende brokken zijn gehaald die bestonden uit een te zamen gevloeid geheel van gesmolten metaal, ijzer, koper, glas, vermengd met eveneens gesmolten por- celein gruis van steenen, enz.; dat onder meer een metalen klok, welke op den toren van het raadhuis geplaatst was, geheel is versmolten en zoo danig vervloeid, dat geen herkenbaar stuk is teruggevonden en alle over blijfsel van dal metaal in met ijzer en steen te zamen gevloeide massa's zijn gevonden. EnschC.) Door den gemeenteraad van Enschedé is het algemeene plan voor den wederopbouw der stad vastgesteld. Volgens dat plan zullen niet alleen de rigtingen der straten aanmerkelijk worden verbeterd en op eenige plaatsen worden verbreed, maar zullen levens de bestaande hoofduitgangen, de Veld en Echpoortenzeer veel worden verbeterd en drie nieuwe voorname uitgan gen uit de binnenstad aangelegd. Bij het besluit van vaststelling van dit bouwplan is tevens aangenomen het beginsel van schadevergoeding, ook voor hen, die, ten gevolge der wijzigingen, nieuwe fundamenten moeten leggen. De hoegrootheid dier vergoeding zal nader worden geregeld. Gelijk reeds gemeld is, wordt in de memorie van beantwoording be treflende de herziening van het tarief van reglen op den in-, uit- en door voer door de regering verklaard dat zij voornemens is in de volgende zitting voorstellen te doen tot afschaffing van de belasting op de brandstoffen en eene hervorming van de patentbelasting. Daaromtrent wordt in de memorie het volgende gezegd: De klagt over de buitengewone schraalheid van de memorie van toelichting schijnt ongegrond, waar men zelf op den voor grond stelt, dat, bij de bekendheid van het onderwerp, om der beknoptheid wille in het algemeen naar vorige verslagen wordt verwezen. De regering is van hetzelfde beginsel uitgegaanen heeft gemeend menige belangrijke afwijking van hel bestaande zonder toelichting te kunnen voorbijgaandaar alles reeds herhaaldelijk èn in de gewisselde stukken èn bij de beraadsla gingen in 1859 breedvoerig is behandeld. Vele leden hadden gaarne iels ver nomen van de denkbeelden en voornemens des tegenwoordigen ministers be treffende de wijzigingenin het belastingstelsel te brengen. De regering had gemeend zich daarvan bij deze gelegenheid te kunnen onthouden, deels omdat die wijzigingen in geen zoo direct verband staan met dit tarief, deels omdat eene gedachlenwisseling daarover, bij de behandeling van dit ontwerp, tot geenerlei praktisch resultaat leiden kon; en deels ook omdat de weg bekend is, dien de minister wenscht in te slaan met betrekking tot verbetering van ons belastingstelsel. Als lid der kamer heeft hij daarom trent zijne meening uitgesproken, en hij heeft lot nog toe geene aanleiding gegeven om te veronderstellen, dat zijne inzigten zouden veranderd zijn nu hij geplaatst is aan het hoofd van het departement van finantiën. Thans echter, nu vele leden verklaren, dat zij alsnog op eenige inlichtingen hoo- 8GLGIE. Omtrent den brand te Anderlecht verneemt men nader dat de oorzaak vermoedelijk aan onvoorziglighcid is toe te schrijven. Gebouwen en goe deren waren gezamenlijk voor 1,016,000 fr. bij verschillende maatschappijen in Frankrijk en België verzekerd. De meeste grondstoffen zijn kunnen ge red worden, maar de voorraad afgewerkte goederen is meerendecls door de vlammen vernielddaaronder bevonden zich 4000 kisten waskaarsenwelke den volgenden ochtend moesten verzonden worden. ENCtËLAN O. LONDEN, 10 Junij. Gisteren is de eerste vergadering gehouden van het internationaal wel dadigheids-congres. Graaf Shaftesbury is tot voorzitter gekozen. Volgens de thans op nieuw uit New-York ontvangen beriglen had de generaal Banks weder eenige voordeelen op de zuidelijken behaald. Men geloofde dat te Richmond 200,000 man der zuidelijken was bijeengetrokken. Te New-Orleans begon de aanvoer van katoen toe te nemen. FKANKRIJH. PARIJS, 10 Junij. De zitting van het wetgevend ligchaam is op nieuw tol 27 Junij verlengd. Bij herhaling verzekert men dat er lusschcn de Fransche regering en die van Rusland ijverig onderhandeld wordt over de erkenning van het ko gen prijs stellen, wil de regering gaarne te kennen geven, dat onder de voorstellen, die zij in de volgende zitting wenscht te doen, behooren de afschaffing van de belasting op de brandstoffen en eene geheele hervorming van de patentbelasting, waardoor die belasting op billijke grondslagen zal gevestigd wordenook ten opzigte van handel en nijverheid. Daarenboven meent ook de regering, dat de suikerbelasting verbetering vereischt en dat de schatkist daarvan meerdere voordeelen trekken moet. Reeds worden dan ook de eerste stappen gedaan om daartoe te geraken; maar de zaak is zoo ingewikkeld en eischt zulk een veelzijdig onderzoek, ook omdat de belan gen der industrie moeten worden in het oog gehouden, dat de regering ver trouwt, dal men zich voor het oogenblik met de gedane mededeeling zal tevreden stellen. 's GRAVENHAGE 12 Junij. Tol ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd te llerwijnen de heer M. Beute, thans te Spaarndamen te Spaarndam de heer J. L. van Gennep, surnumerair te Arnhem. Door Z. M. is de rang van generaal-majoorzonder bezwaar van den lande, verleend aan Zijne Hoogheid den Soesoehoenan van SoerakartaPakoe Boewono Senopati lugalogo Ngabdoer Rachman Saidin Ponotogomo IX. Door den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijden den door den brand te Enschedé ontvangen: ƒ116.20, het bedrag van een door het muziekcorps der schutterij te Schiedam gegeven concert. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren mogt den heere lands-advocaat J. C. Faber van Riemsdijk het zeldzaam voorregt ten deele vallen om het 55-jarig feest te vieren van zijne optreding als advocaat bij de 'sGravenhaagsche balie, waarvan hij sedert geruimen tijd de deken is. Het Japansche gezantschap is nog niet alhier aangekomen. Er is zelfs nog geen berigt van het vertrek van die ambassade uit Lor.den alhier ontvangen. Gisteren is alhier geopend de 448te vergadering der evang.-luthersche synode. De leden dezer synode zijn: d». A. J. Schröder, te Arnhem, presi dent; dr. R. J. Andreae, te Zierikzee, vice-president; d8. K. N. Meppen, te 's Gravenhage; secretaris; d8. J. H. Michelsen, te Haarlem, tweede secre taris; prof. F. J. Domela Nieuwenhuis, te Amsterdam, praeadviseur; d8. L. C. Lentz, te Amsterdam; d8. C. Rieken, te Zaandam; d8. W. D. Statins Muller, te Schiedam; d8. J. G. Manssen, te Groningen; d8. F. W. Born- scheuer, te Vaals; de hh. mr. F. F. Karseboom, te 's Gravenhagemr. II. C. Hedeman HGzn.te Amsterdam; C. P. Sander, te Rotterdam; II. Hen- drikse, te 's GravenhageJ. Backer, te Oosterbeek; J. Diephuis Schutter, te Groningen; J. A. Schmidt, te Vlissingen en prof. jhp. mr. J. de Bosch Kemper, te Amsterdam. De tweede kamer der statcn-generaal is bijeengeroepen tot hervatting van hare werkzaamheden tegen 17 dezer, des middags ten 2 ure. Heden nacht kwam de eigenaar van de heignés-kraam van Schcvenin- gen. Op den weg werd hij onverhoeds door twee onbekende personen aan gevallen. Een hunner vatte hem bij den hals, terwijl de andere zich van al zijn geld meester maakte, waarna beiden ijlings zijn weggeloopen. De aangevallene is daardoor ernstig ongesteld. BUITEIYLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2