LEIDSCKE COURANT. VRIJDAG 13 JUNIJ. J)e Courant wordt Maandag, IC oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar KIMKENLANDSCHK RËRIfiTEN.j LEV DEN, 12 Jung. PROCESVERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal den 10den Junij 1862 zijn ingeleverd. Op heden den elfden Junij des jaars achttienhonderd tweeenzestig, in de gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden, is door het bureau van stem- I opneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens ten negen ure. Het bureau is zamengesteld uit den heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, burgemeester, voorzitter, en de heeren M. G. ten Sande en mr. II. P. J. Tollens, leden van den gemeenteraad, slemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel vijfentwintig stembussen, bij hem den 10den en jldcn Junij 1862 overgebragt uit de gemeenten Leyden, Oegstgeest, Rijnsburg, Kat wijk, Valkenburg, Sassenheim, Warmond, Noord wijk, NoordwijkerhoutLisse, llil- legom, Haarlemmermeer, Leyderdorp, Koudekerk, Zoelerwoude, Voorschoten, Al- kemadc, Woubrugge, Oudshoorn, RijnsaterwoudeAalsmeer, Leymuiden, Uithoorn, Ter-Aar en*Nieuwveen. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden elfhonderd zes en dertig stembriefjes te bevallen. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de brieves zijn dooreengemengd, worden zij door den voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard dertien stembriefjeswaaraan -zes oningevuld één onderteekend en zes niet van het vereischte zegel voorziep, warenj Het getal der geldige uitgebragtc stemmen is .mitsdien geweest elfhonderd drieëntwintig. Van dit getal zijn nitgehragt op de heeren P. II. Huron Tacts van Amerongen 346 stemmen, mr. G. Groen van Prinsterer 345, Jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevcnaer 218, dr. P. Bleeker 184, Baron Tae'ts van Amerongen 11, Taets van Amerongen 5, mr. G. van Prinsterer 3, inr. D. Tieboel Siegenbeek en rnr. D. A. Grave van Limburg Stirum ieder 2 stemmen, rnr. VV. Wijnaendts, M. H. Esser, Jhr. M. Salvador, G. J. Obertbur, M. A. F. H. Ilolfrnanmr. L. Zegers Veeckens en rnr. A. Nederburgb, ieder ééne stem. Niemand de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen hebbende, is door het bureau van stemopneming de in art. 104 der kieswet bedoelde lijst opgemaakt van de personen waarover herstemming moet plaats vinden en daarop geplaatst de heeren P. H. Baron Taets van Amerongen en mr. G. Groen van Prinsterer. En zijn tegen deze opening van stembrieQes door de in de zaal aanwezige kiezers gecne bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den ll<leo Junij 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK Voorzitter M. G. ten SANDE, c# H. P. J. TOLLENS. St<">l0Pnemers- De uitslag der verkiezingen voor leden van de ivveede kamer der staicn- geiteraal is geweest als volgt: Zuidhorn. UilgebragL 439 stemmen. Herkozen de heer G. Reinders met 411 stemmen. Appingadam. Uilgebragt 1256 stemmen. Herkozen de beer J. F. Zijlker met 892 stemmen. Assen. Uilgebragt 628 stemmen. Herbenoemd ntr. P. van der Veen mei 541 stemmen. Leeuwarden. Uilgebragt 1477 stemmen. Herbenoemd dr. W. 11. Idzerda met 985 stemmen. Mr. S. baron van Heemstra bekwam 444 en mr. G. Groen van Prinsterer 29 stemmen. Sneek. Uilgebragt 1385 stemmen. Herslemming tussclien de lilt. mr. A. Jongstra die 616 en jlir. VV. 11. Lyklama it Nyeholt, die 329 stemmen bekwam. Zwolle. Uilgebragt 1416 stemmen. Hiervan bekwamen de lib. mr. G.A. de Meester 514; mr. G. Groen van Prinsterer 474; mr. G. A. IJssel de Schepper 173; en mr. A. J. llovy 172 stemmen. Herstemming lusschen de hh. mrs. de Meester en Groen van Prinsterer. Almelo. Uilgebragt 1067 stemmen. Herkozen nir. G. M. van der Linden met 626 stemmen. Zutphen. Uilgebragt 1133 stemmen. Herbenoemd ntr. VV. 11. Dullert niet 821 stemmen. Arnhem. Uilgebragt 1303 stemmen. Herbenoemd mr. A. baron Maekay met 727 stemmen. Mr. G. A. de Meesier bekwam 535 stemmen. Nijmegen. 1° Volstrekte meerderheid 1017. Herkozen jhr. J. A. C. M. van iNispen van Scvenaer met 1215 stemmen. De lieer mr. VV. C. C Sassen had 784 stemmen. 2°. (in de plaats van wijlen jhr. Dommer van Poldersveldl.) Volstrekte meerderlieid 1017. Gekozen de lieer mr. C.J. A. Heydenryek met 1084 stemmen. De heer Schouten had 787 stemmen. Ti el. Uitgeliragt 692 stemmen. Herkozen de heer mr. VV. F. C. van Lidlh de Jcude met 539 stemmen. Amersfoort. Herstemming lusschen de hh. jhr. mr. 11. A. M. van Aseh van Wijckdie 598 en mr. R. Verloren van Themaatdie 527 stemmen bekwam. Utrecht. Uilgebragt 960 stemmen. Herbenoemd mr. N. P. J. Kien, met 616 stemmen. Hoom. Tiitgebragt 764 stemmen. Herbenoemd de heer 11. Mensonides met 622 stemmen. Haarlem. Uitgebragt 728 s'lcmmen. De hh. mr. F. A. baron van llall verkreeg 225, generaal-majoor J. J. van Muiken 197, mr. J. Heemskerk Bzn. 164, jhr. M. Salvador 132 stemmen. Herstemming lusschen de hh. van Hall en van Mnlken. Amsterdam. Uitgebragt 1419 stemmen. Herbenoemd mr. G. C. J. van Reenen met 1376 stemmen. Benoemd mr. M. H.Godefroi met 1198 en mr. J. Heemskerk Bzn. met 755 stemmen. De heer J. D. van Herwerden bekwam 506 en de heer S. R. van Frauck 320 stemmen. Gouda. Uitgebragt 1843 stemmen. Herbenoemd de beer M. A. F. li. Hoffman met 1080 stemmen. Mr. P. F. llubrccht bekwam 603 en mr. S. barön van Heemstra 134 stemmen. Delft. Uitgebragt 1046 stemmen; van onwaarde 18. Herbenoemd mr. W. Winlgens met 923 stemmen. Rotterdam. Uitgebragt 1112 stemmen; van onwaarde 12. Herbenoemd de hit. .1. D. Fransen van der Pulte met 802 en mr. A. Iloynck van Papendrccht met 770 stemmen. De heer mr. Groen van Prinsterer bekwam 276 en de heer Hoffman 265 stemmen. 's Gravenhage. Ingekomen 644 bilielten; van onwaarde 15; geldige stem men 629. Gekozen de lieer mr. J. Kappeync van de Coppello met 411 stem men. Dr. A. Vrolik bekwam 154 stemmen. Dordrecht. Uitgebragt 663 stemmen. Herbenoemd mr. G. A. de Raadt met 471 stemmen. Mr. J. S. Lotsy bekwam 84 stemmen. Gorinchem. Uitgebragt 1536 stemmen. Herkozen de heer W. C. M. Be- gram met 1031 stemmen. De lieer Scheifer verkreeg 405 stemmen. Breda. Uilgebragt 1399 stemmen. Herkozen de heer N.R. 11. Guljé met 1215 stemmen. Tilburg. Uitgebragt 944 stemmen. Herkozen de beer mr. F. J. Jespers met 756 stemmen. Eindhoven. Uitgebragt 935 stemmen. Herbenoemd mr. A. A. J. Meylink met 851 stemmen. Maastricht. Uitgebrast 917 stemmen. Herbenoemd C. A. baron de Bie- berslein Rogalla Zawadsky met 902 stemmen. Roermond. Uilgebragt 1360 stemmen. Herstemming lusschen de hh. mr. P. L. de Lom de Berg die 645, en F. baron de Keversberg die 502 stem men verkreeg. 's Hertogenbosch. Uitgebragt 1062 stfmmen. Herbenoemd de heer mr. A. F. X. Luyben mei 936 stemmen. Door de oprigting eener volkszangschool heeft het alhier gevestigde departement der maatschappij tol Nut van 'l Algemeen getracht nuttig werk zaam te zijn tot verbetering van het gezang der lagere volksklasse, dat in menig opziet zoo veel tc wcnschen overlaat, van welke poging men echter eerst in later tijd de vruchten kan verwachten. Commissarissen van die volkszangschool meenden evenwel een middel gevonden te hebben, dat niet alleen krachtig kan werken, maar ook spoedig gunslige resultaten zoude kunnen opleveren, namelijk de oprigting van een of meer mannenkooren voor personen uit de volksklasse, om ziclt te oefenen in meerstemmig ge zang. Dat plan droeg de goedkeuring weg van liet departement en aan commissarissen der volkszaiigschool werd de uitvoering opgedragen. Dat aan die uitvoering groote moeijelijkheden verbonden zijn, zal niemand ontkennen en het daarom ook niet ongepast vinden dat commissarissen zicli ter ver wezenlijking van het plan gewend hebben lot alle vrienden en voorstanders der volksbeschaving in ons middenten einde eene jaarlijksche geldelijke bijdrage te verkrijgen ter voorziening in de onvermijdelijke kosten, en hen te verzoeken geschikte personen op te wekken en aan te sporen om lol de mannenkooren toe te treden. Een tweeledig verzoek dat, hopen wij inliet belang der zaak, met eencn gunstigen uitslag zal bekroond worden. Blijkens liet door hh. commissarissen ontworpen huishoudelijk reglement voor liet bedoelde mannenkoor is de deelneming voor de daartoe geschikte personen gemakkelijk gemaakt. De leden betalen slechts eene wekelijksche bijdrage van vijf cents en uil die bijdragen en enkele boelen voor afwezig heid enz. en de bijdragen van begunstigers zullen de kosten van het koot- gevonden worden. Zoodra de vereeniging zal zamengesteld zijn, kiest zij uit haar midden een bestuur van vijf leden, waarvan er jaarlijks twee af treden. De zangoefeningen hebben eenmaal 's weeks plaats, onder de leiding van eenen directeur, die door commissarissen der volkszangschoolin overleg met het bestuur van het koor, benoemd wordt. De leden van het koor moeten minstens den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. Gedurende de eerste drie maanden na de oprigting worden de leden door genoemde com missarissen (de hh. dr. C ter Laag, van de Pavord Smits, J. H. Eichmau, dr. C. A. X. G. F. Sicherer en B. M. Drayer) aangenomen, na dien tijd moet men ziclt daartoe aanmelden hij den secretaris van liet bestuur der vereeniging. Door de mededeeling van een en ander hebben wij getracht meerdere bekendheid aan deze inrigting te geven; moge zij lot deelneming opwekken en aizoo aan de goede zaak bevorderlijk zijn.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1