LEÏDSCIfE COURANT. 1862. IV. 69. MAANDAG 9 JUNIJ. -80 f, De Courant wordt Maandag, JFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dio van Maandag komt mt Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3. jaars. Afzonderlijke nommers Cents verkrijgbaar. per vierendeel zijn tegen 10 BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDËN, 7 Jiinij. Gisteren heeft de algemeene kerkeraad der Nederd. hervormde gemeente alhier het navolgende twaalftal van hh. predikanten gemaakt: li. Koopmans van Boekeren, te Harlingen; J. van der Ven, te Lichtenvoorde; P. Steen, theol. doet., te Delden; B. ter Haar. te Nijmegen; J. van Wilzenburg, te Tliolen; J. G. 11. Acqtioy. theol. doet., te Koog aan de Zaan; N. 11. de Graaf, te Apeldoorn; P. M. Keiler van Hoorn, te Dordrecht; W. U. van de Sande Bakhiiyzente Uerwjjnen; S. Essenius tireefl', te Assendelft; 91. E. van der Heulen, te Neede; 11. Picrson te llcinenoord, bij herstem ming legen 11. Brouwer, te Vcendam. Vrijdag aanst. zal men overgaan lot liet maken en van het zestal en van het drietal. De, inspectie voor de verlofgangers der nationale militie te lande zal alhier op 16 Junij aanst. plaats hebben. De commissaris des konings in deze provincie heeft hh. burgemeesters uitgenoodigd om de miliciens opmerkzaam te maken dat zij niet meer, zoo als vroeger, alleen onder de inspectie, maar thans, volgens art. 130 n°. 3 der wet, zoo lang zij in uniform zijn gekleed, worden geacht onder de wapenen te zijn. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Mei 1061 en 1862 alsmede van die opbrengst over de vijf eerste maanden vlier beide jaren. MIDDELEN. Geshgl(bijnpccnteneninvoer) liiuncnl. Gedistilleerd Iidem llniteiil. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel AVijn, Fruit-'enKunstwijn(icf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Mei. 1861 1837. 7816 166. 6100. 2045. 1586, 101. 494 24} 30 61 211 32} 84 07} 20 ƒ20148.41 1862 1772.98 6416.30} 236,80 6623 46} 1797.45 994.41} 142.85 303.55 ƒ18287.81}; Zuivere opbrengst over de vijf eerste maanden 1861 1862 10087.38} 30593.42} 1317.63 28733.10 7812.90 4297.16 2742 45 1490 55 9710.74 27342.30} 1114.18} 27614.21} 7519.35 3399.03} 2205.05 781.90 ƒ87074.60 ƒ79686.78 Voor het prov. geregtshof in Zuidholland (kamer van strafzaken) is gisteren behandeld de zaak van J. van der Kamp, klecdcrmaker alhier, be schuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift en liet des bewust gebruik maken daarvan, en voorts van vijf opligtingen bij verschillende winkeliers gepleegd. In deze zaak werden vijftien getuigen gehoord. Hel O. 91. heeft de schuld van den besch. aan de verschillende hem ten laste gelegde misdrijven volgehouden en geconcludeerd lot zijne veroordeeling tot eene tuchthuisstraf voor den lijd van Biet minder dan vijf en niet meer dan tien jaren en lot drie geldboeten, ieder van 150. De hem ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. G. Hel in fa n teheeft de qualification bestreden en de verzachtende omstandigheden aangevoerd. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 153 tot 183 personen. De commissie, door Z. 91. den koning benoemd tol geleide van het Japansch gezantschap, is reeds naar Engeland vertrokken, liet gezantschap zal in de volgende week te Botterdam aankomen, en zich, na cenige oogenblikken aan hel jagtclub-gebouw vertoefd te hebben, terstond naar 's Uage begeven. Ter bijwoning van de synode der N'ed. herv. kerk zijn afgevaardigd: door de commissie voor de zaken der Waalsche kerken d'. J. A. Stoop, pred. te Nijmegen; sec. d'. 1'. J. Marcus, pred. te Botterdam; door de commissie voor de zaken der prot. kerken in O. en W. Indié, ds. H. L. Dort, sec. d®. J. C. Zaalberg, beiden predd. te 's Gravenhage. Ds. R. Brouwer, pred. bij de doopsgezinde gemeente te Knollendam, aan de Zaan, is beroepen naar Giethoorn. (Overijssel). Uil Middelburg meldt men het volgende: Uit een stellige bron verne men wij dal de heer van Tets als minister van financien eenen belang rijken maatregel heeft genomen ten aanzien der dezer dagen veelbesproken kloostergoederen van St. Agatha. Die minister heeft, natuurlijk altoos on der de noodzakelijke mits van bekrachtiging door de wetgevende magt, bij onderhandschc overeenkomst den slaat verbonden om aan de kloosterboeren die goederen te verkoopen voor ƒ185.000. Deze verkoop heeft te meer be vreemd, daar gcene taxatie is voorafgegaan, en dus iedere maatstaf ontbrak om de werkelijke waarde dier goederen te beoordeelen. De door de kloos- Icrheeren gebodene en door den heer van Tets, naar het schijnt, buiten re delijke gronden terstond aangenomen sommoet naar het oordeel van be voegden veel te laag worden geacht, en het is dan ook niet te verwachten dat door de tegenwoordige regering die handeling zal worden ondersteund. Aan de diakonie der herv. gemeente te Ridderkerk is door wijlen den heer C. van der Waal eene som van 1000 gelegateerd. Te Weespercarspel liet dezer dagen de veehouder W. Korver een paard hetwelk een veulen had uit het land halen en bij hem op stal zetten. Het veulen volgde niet onmiddellijk. Zoodra het paard in den stal kwam zag hel naar zijn veulen om, en dit niet ontwarende, sloeg het achteruit en 'tof den knecht van genoemden veehouder zoo geweldig tegen den buik, dat hij dadelijk dood ter aarde stortte. Omtrent de troepenvereeniging in de legerplaats bij Millingen wordt nog het volgende medegedeeld: Bij de brigade cavallerie worden ingedeeld de luit.-kolonel Boreel de 9Iauregnaultde majoors Wildeman, Boelaard en Tobias. De 12 balt. infanterie worden op eene sterkte van 350 soldalen per battaillon gebragl. Aan de predikanten en r. k. geestelijken, die lot het waarnemen van de godsdienstoefeningen in de legerplaats worden bestemd, zal voor elke dienst, welke door hen wordt waargenomen, ter bestrijding van alle kosten eene som van ƒ50 worden te goed gedaan. In den morgen van 26 Mei jl. hebben eenige arbeiders te Onna, ge meente Steenwijkerwold opzettelijk de fundamenten weggegraven onder de woning van den arbeider R. J. Kroes aldaar, ten gevolge waarvan de zij muur van dat huis gedeeltelijk ingestort, de voormuur gebarsten en het huis bouwvallig geworden is. Tegen den zijmuur was eene bedstede, waarin een kind lag, hetwelk zeer zeker het offer van deze verregaande roekeloos heid zou geworden zijn, had de moeder het niet bij tijds gegrepen en uit de bedstede genomen, liet is tot nog toe onbekend, wat aanleiding zoude hebben gegeven tot zoodanig boos opzet. Men meldt uit Zwolle: Een te lloogeveen woonachtige, doch met zijne turfpraam hier aan den wal liggende schipper, genaamd H. Bokking, werd Dingsdag II. zeer laat te vergeefs door zijne vrouw aan boord terug verwacht. Het wachten moede begaf zij zich te bedmaar werd te middernacht gewekt door eenig gestommel op het dek. Zij kwam echter spoedig lot de gerust stellende gedachte zich vergist te hebbenomdat men bij onderzoek op de schuit geen levend voorwerp zag. Het is evenwel werkelijk de ongelukkige man geweest, die, zoo als dagelijks zijne gewoonte was, in beschonken toestand de kroeg had verlaten enreeds op het dek van zijn vaartuig ge komen zijnde, over boord in het water viel en, zonder eenig hulpgeschrei te laten liooren, verdronk. Bij bet aanbreken van den dag werd zijn lijk gevonden. Te Maastricht had dezer dagen een der agenten van politie zijn horlogie aan den muur van het bureau gehangen, alwaar gewoonlijk het publiek wordt ontvangen. Eenigen tijd later kwam hij tot de ontdekking dal een der bezoekers er zin in had gekregen en het, in bijzijn der politie, in den zak had gestoken. 's GRAVENIIAGE, 7 Junij. Z. M. heeft benoemd tol ridder der orde van den Nederl. Lcetiw de hh.: mr. G. A. Fokkerlid van ged. staten van Zeeland; en mr. M. F. Lanlsheer, president van het Zeetiwscli genootschap der wetenschappen te Middelburg. Z. 91. heeft in verschillende klassen der orde van de Eikenkroon, bij gelegenheid van zijn bezoek in Zeeland, nog de volgende benoemingen ge daan: lot ridder-grootkruis de luit.-gen. van der Linden, in dienst van Z. 91. den koning der Belgen; lot groot-oIHcierde hh. B. Vramhout, gouverneur van West-Vlaanderenen E. de Jaegher, gouverneur van Oost-Vlaanderen tol kommandeur, de lib. A. Galandpresident der centrale directie van Walcheren, en jhr. J. R. T. Ortt, hoofdingenieur van den waterstaat; tot officier, de hh. J. II. Hennequiii, P. P. T. Pierssens en C. J. de Vulder van Noorden, burgemeester der gemeenten Sluis, Hulst en Tliolen; tot rid ders, de hh. mr. J. Snijder, J. II. Bybau, J. Schalkwijk en J. Kerkhaert, burgemeesters van Veere, ColijnsplaatEllemeet en Sas van Gent, J. 91. lienneqiiinwethouder te Sluis, en P. J. Dirksen, chef van het bureau van statistiek ter provinciale griffie van Zeeland te 91iddelburg. Bij besluit van 5 dezer heeft de koning, op voordragl van den minister van binnenl. zaken, den zilveren eerepeiining, of des verlangd de geldelijke belooning. toegekend aan 73 genees- en heelkundigen en aan 4 bureaux van vaccinatie, die zich in 1861 het meest verdienstelijk hebben gemaakt door belangelooze koepok-inenting der minvermogenden. Door Z. 91. zijn benoemd: tot officier van justitie bij de arr.-regtbank te Assen, de heer mr. '1'. H. Bondam, thans in die betrekking te Appiugc- damlot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Appingedam, de heer mr. 11. C. A. Thiemc ACz., thans substituut-officier bij die reglbank; en tol substituut-officier bij de arrond.-regtbank te Haarlem, de heer mr. P. C. Visser, advocaat Ie 's Gravenhage. Bij kon. besluit van 4 dezer is bepaalddal voor dit jaar de commissie tot hel doen eener inspectie van het instituut voor de marine te Willemsoord zal bestaan uit: den vicc-admiraal G. Vogelpoot. als voorzitter; den hoogleeraar C. van Heynsbergenden kapitein ter zee C. P. de Brauwen de kapitein- luit5. ter zee E. 91. C. Baak en J. Vos, als leden; en de commissie, tot het afnemen van liet eindexamen der adelborsten van de 2dc kl. bij gezegd instituut uit: den hoogleeraar C. van Heynsbergen, als voorzitter; den ka pitein ter zee G. P. de Brauw; de kapitein-luit*. ter zee J. A. II. Sell reu- der en J. Vos, en den heer J. 91. Obreen, directeur van bet depót van kaarten en van de bibliotheek bij het dep. van marine, als leden. Door Z. 91. is de gepensioneerde generaal-majoor van het leger in Nederl. Indie C P. Schimpf, laatstelijk gouverneur der kolonie Suriname, benoemd lot Initenaiil-generaalkommandaiit van genoemd leger. Z. M. de koning is lieden morgen ten 5 ure met een extra-spoortrein naar hel Loo vertrokken. Z. M. zal aldaar vermoedelijk tot den 18dcn of 19de" verblijven. Bij den minisler van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangenvan burgemeester en wethouders van Ooltgensplaat ƒ221.45, het bedrag eene aldaar gehouden collecte, van de te Wolvega gevestigde commissie ƒ348.74; en van burgemeester en wet houders van Hardinxveld ƒ69 15. opbrengst eener gehouden collecte, waar bij gevoegd is 3 53 van de leerlingen der school van nicj. Creuz Lechleit- ncr, en 3.80 van de leerlingen der openbare school. Bij de tweede kamer is ingekomen het wets-ontwerp houdende rege ling 'van het middelbaar onderwijs.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1