Suriname ie ondersteunen, veel tegenspraak vond. De meerderheid deelde echter dit gevoelen niet. In berigten van de Kaap de Goede Hoop wordt algemeen over droogte geklaagd. Te Swellendam en Riversdale zijn wel regens gevallen, maar lang niet genoeg. Verreweg het ergste is het intusschen in het district Olanwilliam gesteldwaar vele boeren al hun vermogen te gronde zien gaanen waar onder de kleurlingen in den volsten zin des woords hongers nood heerscht, zoo zelfs dat velen hunner zich met beestenhuiden en leder voedenen anderen naar Bosjesmansland trekkenom te zien of zij er al thans geen graszaad voor zich kunnen bekomen. 's GRAVENHAGE, 3 Junij. Z. M. de koning heeft de hh. mrs. P. Blaaubeen, burgemeester van Goes, en B. C. Cau, burgemeester van Zierikzee, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, en tot ridder van de orde den heer Mazzara, te Parijs, vervaardiger van het standbeeld van Ary SchcfTer. Tot burgemeester zjjn benoemd: te Werkendam de heer J. J. van Tienhoven van den Bogaard, en te Neer de heer P. Thcelcn. Tol procureur bij de arrond-reglbank alhier is benoemd de heer mr. J. II. C. Lisman, advocaat alhier. Tot lid van den raad van bestuur van liet pensioensfonds voor burger lijke ambtenaren is benoemd de heer C. H. B. Boot, lid van den raad van state, en lot voorzitter van genoemden raad van bestuur de heer W. K. van Gennep, lid van dien raad. Z. BI. heeft goedgevonden te benoemen bij het wapen der infanterie, tot l5,en luitenant bij het lste reg.dc 2de luit®. jhr. A. M. C. H. Bowier, van het 2de reg., J. C. van MeegenF. J. E. Cokart, H. Vermeulen, A. 11. A. Reyers en M. J. W. van Vlierden, allen van het corps; bij het 2de reg., den 2deD luit. K. Henry, van hel corps; bij het 3de reg., de 2de luit5. W. G. van der Noordaa en J. L. Le Bron de Vexela, beiden van het corps; bij hel 4de reg., de 2dc luit5. D. J. H. N. den Beer Poortugael, van het 3de reg., C. F. 11. Putman Cramer en E. J. F. Franck, beiden van het corps; bij het 5de reg., de 2de luit5. L. Scbellus en T. Cieremans, beiden van het corps; bij het 6de reg., de 2de luit5. A. E. van der Heide en B. H. Hilvers, beiden van het corps; bij het 7de reg., de 2de luit5. G. Lnymes, P. BI. van der Meer Mohr, J. Coster, L. Schneilher, G. J. P. D. Muller en J. H. Textor, allen van het corps; bij het 85te reg., de 2de luit5. II. A. vanReyn, J. A. P. Theunissen en L. van Os, allen van het corps; bjj het instructie- bataillon, den 2dcn luit. A. J. R. de Vrede, van het bataiilon; bij het wa pen der artillerie, tot l5ten luitenant den 2den luit. J. Bleijers, van het wa pen, tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in Wesl-Indië; bij het l5le reg. vesting-artillerie, den 2deo luit. J. B. Heymans, van het corps; bjj het 2de reg. vesting-artillerie, den 2de" luit. W. B. Westhoff, van het corps; bij het 3de reg. vesting-artillerie, den 2den luit. A. Harrebomée, van het corps; voorts tot 2den luit., administrateur van kleeding en wapening bij het in- structie-bataillonden sergeant-majoor F. W. Eckenhausen, van het 3dereg. vesting-artillerieen tot apotheker 3de kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt, den heer H. G. Stam. Tot lid van het collegie voor de zeevisscherijen isin plaats van wijlen den heer mr. J. van Eeghen Pz.benoemd de heer mr. E. N. Rahusen, te Amsterdam. Z. BI. heeft aan den heer J. C. Eyssell, gewezen referendaris bjj het ministerie van binnenl. zaken, verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ1850 'sjaars. Aan den heer H. J. van der Plas, laatstelijk president der weeskamer te Batavia, thans met verlof hier le lande, is, op zjjn verzoek, een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. BI. zal Zaturdag morgen ten 5 ure naar het Loo vertrekken. II. BI. de koningin wordt Vrijdag aanst. uil Stuligard aldaar verwacht. In het paleis van Z. BI. den koning zjjn tot ontvangst van den onder koning van Egypte Said-pacha cenige vertrekken in gereedheid gebragt. Naar men verneemt zal de Japansche ambassade van Rotterdam naar 's llage met een extra-spoortrein vertrekken, en alhier aan het station af gewacht worden door den militairen gouverneur en den burgemeester; het gezantschap zal daarna naar Bellevue rijden, vergezeld van een detache ment cavalerie. Gedurende het verblijf van het gezantschap in het hotel Bellevue zullen aldaar twee schildwachten slaan. Op een nader te bepalen dag zal de ambassade door den koning op het Paleis worden ontvangen en zal het gezantschap, vergezeld van de haar toegevoegde commissie, in hofrjjtuigen worden afgehaald door den kamerheer-ceremoniemeester. Dc minister van builenl. zaken zal het gezantschap aan den koning voorstellen door hel oplezen van hunne namen, waarna de eerste ambassadeur staande de vastgestelde toespraak voorleest, die door den eersten Japanschen tolk in hel Nederlandsch voor den koning wordt overgebragt. Het door den koning gegeven antwoord, insgelijks te voren medegedeeld, wordt door het lid der commissie, den hoogleeraar Hoffmanin de Japansche taal overgebragt. Bjj den minister van binnenl. zaken is ontvangen eene som van ƒ100, zijnde eene gift van den heer J. C. baron Gevers, Ned. gezant te Peters- burg ten behoeve der noodlijdenden door den brand le Enschedé. Naar wij vernemen heeft d5. W. Hoevers, pred. te Leeuwarden, het op hem nitgebragt beroep tot predikant bjj de Ned. Iierv. gemeente alhier aangenomen. Gisteren heelt ten raadhnize de aanbesteding plaats gehad van de le vering van 20000 illumineerglazcnten gebrtiike bij de plegtige viering van het aanstaande verjaarfeest van H. BI. de koningin. Daarvoor waren drie inschrjjvingsbillellen ingekomen, waarvan de minste inschrijvers waren de heeren Das en Comp. te Leyden, voor 8£ cents per lampion. lieden morgen trof den knecht van den stalhouder van Gerven alhier een treffend ongeluk. Bij het in de webben brengen der paardenbeet er hem een de beide voorste vingers en den duim geheel van de hand af. Op dc Prinsegracht alhier wekt sedert eenige dagen een hond bij. zonder de aandacht der voorbijgangers. Zijn meester werd naar het huis van verzekering aldaar overgebragt en nu is het beest troosteloos en wil zich niet van het gebouw verwijderen. Het medelijden van de bewoners der buurt voorziet hem overvloedig van eten en drjnken. De hond blijft echter lusteloos en wacht steeds op zijnen meester. AMSTERDAM, 2 Junij. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Simons, Vrolik, Lobatto, van der Hoeven, Conrad, Bierens de Haan, Ver loren, van der Boon Mesch, Elias, Matthes, Buys Ballot, Bleekcr, van Rees, Halbertsma, van Hasselt, Stamkart, van Geuns, Seelig, Storm Buysing, van Breda, Oudemans, van Oordt, Donders en van de letlerk. afd. Opzoomer. Er was ingekomen een brief, houdende kennisgeving van het overlijden van den hoogleeraar Hulleman, lid der akademie; deze brief zou aan de zuster-afdeeling worden gezonden, waartoe de overledene behoorde. Ook was ingekomen de kennisgeving van het overlijden van den hoogleeraar J. L. C. Schroeder van der Kolk. De heer Vrolik droeg een levenbes- rigt voor van den heer Schroeder van der Kolken bragt daarbij hulde aan de uitstekende verdiensten en de voortreffelijke hoedanigheden van geest en hart van den mandien de wetenschap en de akademie diep betreuren, Daarna leverde de heer Verloren eene bijdrage over de beteekenis der stikslofvrije organische beslanddeelen voor het dierlijk leven. Van den heer Brutel de la Rivièrc was eene brijdrage ingekomen over de werking van het zeewater op het metaal der schepen. De heer Bleeker boodt de drie eerste afleveringen aan van zjjn werk over de Ichthyologie van Neêrlands Indië. De heer van der Hoeven sprak over eene nieuwe soort van Pottonil Old-Calabar, in tropisch Afrika. Door den heer Conrad werd een exemplaar der laatste uitgave van de kaart der landengte van Suez en een kaartjevoorstellende den tegenwoor- digen staat der werken aan het kanaalen door den heer Donders een werk over het astigmatismus in het oog, ten behoeve der bibliotheek, aangeboden, BÜÏTËNLANDSCHË BERIGTEN. ENGELAN D. LONDEN, 1 Junij. Hel fonds, voor de oprigling van een gedenkteeken ter cere van prins Albert, is thans tot nagenoeg 52000 geklommen. In Church-street, Shoreditschheeft eene hevige gasontploffing plaats gehad, ten gevolge waarschijnlijk van belangrijke herstellingen, die aan hel hoofd-riool onder de straat worden gedaan en waardoor een buitengewoon gewigt van aarde en steenen op de gaspijpen moet hebben gedrukt, zoodat deze laatslen in het ongercede geraakten. Eene vrouwAlice Smithwerd door de ontploffing op de plaats zelve onmiddellijk gedoodeenige andere personen zjjn meer of minder gevaarlijk gekwetst. Onderscheidene huizen hebben zoowel door de hevigheid van den schokals door het ontvlammen van het ontsnapte gas veel geledenzoodat meer dan eene woning in een puinhoop ië verkeerd en het wonder is, dat er niet meer slagtoffers zjjn gevallen. Te Liverpool is de groote kurkfabriek der hh. Blalcolm BI'Eachen en Comp. afgebrand. Uit Wolverhampton wordt gemeld, dat op nieuw in eene steenkolen mijn van de hh. G. B. Thorneycroft en C°.nabij Bilston zeven arbeiders het leven hebben verloren door het plotseling binnendringen van eene over stelpende massa water. Blen verneemt dat de heer H. Blouchot, die als reiziger in Siam veel naam verworven heeft den I0den November jl. in 37-jarigen ouderdom in Siam is overledenop de laatste reize in het binnenland die hij aldaar vóór zijnen voorgenomen terugkeer naar Europa had aanvaard. Berigten nit New-York van 21 Blei bevatten het volgende. President Davis heeft aan de wetgevende vergadering in Virginia te kennen gegeven, dat hij het voornemen niet had, zijne troepen van daar le doen terugtrek ken en dat, wanneer Richmond viel, de oorlog in Virginia nog 20 jaar zou kunnen voortduren. Het hoofdkwartier van M'Clellan was op korten afstand van Richmond gevestigd. Te New-Orleans heeft Butler met geweld bezit genomen van het bureau van den consul der Nederlanden; hij heefi hem den sleutel ontrukt van een kelder, waarin 800,000 dollars geborgen warendie aan hel kantoor van Hope te Amsterdam moesten overgemaak! worden ter betaling van de rente van de obligaliën der zuidelijken. Even eens heeft hij bezit genomen van de Fransche en Spaansche consulaten,. Verder heeft hij een proclamatie uitgevaardigd, waarin hjj de armen tegen de rijken opzet en hun 1000 vaten vleesch en suiker belooft, die hjj in Orleans heeft genomen. Bij een gevecht, dat nabij het fort Darling plaats had, zijn van df scheepsmagt der noordelijken twee pantserschepen beschadigd. Dp Galent werd door 18 schoten doorboord en aan boord van dc Naugatuck sprong een 100 ponder, waardoor 17 personen werden gedood. Alleen de Monitor bleef ongedeerd. Bjj eene proclamatie van den 3den Blei heeft de president Davis de be volking van het Zuiden uitgenoodigd om op Vrjjdag den 16den in de kerk gebouwen gezamenljjk den Hemel om zegenbescherming en herstel des vredes voor het land te bidden. Hjj zegt in deze proclamatie, dat het Zuiden door de rampspoeden van den laalsten lijd neêrslaglig maar niet moedeloos is, en dat het op God en op de reglvaardigheid zjjner zaak bouwt. FRANKRIJK. PARIJS. 1 Junij. De Moniteur bevat een kciz. besluit, waarbij het garnizoen van Rome verminderd wordt tot eene enkele divisie, bestaande uil drie brigades, onder bevel van den generaal Monlebello. Velen willen in dezen maatregel een overgang zien lol de geheele ontruiming van Rome.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2