LEÏRSCIIE COURANT. VRIJDAG 30 MEI. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Mei. In dc zitting van den gemeenteraad van heden is besloten tot het weg nemen van de Builen-Wiltenpoort en om, door het wegbreken van den muur aan de zijde van de kweekschool voor zeevaart en het aanleggen van plant soen aldaar, de stad aan die zijde een beter aanzien te geven en hel bin nenkomen voor rijtuigen gemakkelijker te maken. Ingevolge het verlangen van hh. commissarissen der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart is hun de vrije toegang naar de school over het aan te leggen plantsoen toegestaan. Bij de op heden in het hoofdkiesdistriet Leyderdorp gehouden herstem ming, ter verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zuidholland, zijn uitgebragt op den lieer jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caanbur gemeester van Noord wijk287 stemmen, en op den heer mr. D. A. graaf van Limburg Slirumadvocaat alhier, 137 stemmen, zoodat de eerstge noemde tot lid der prov. staten is gekozen. Men leest in den IV. Spectator: Reeds had de residentie het voorregt in den salon van den heer van Gogch (Goupil) eene aangename aanleiding te bezitten voor ingezetenen en vreemden om van vele nieuw verschenen schilderijen kennis te nemen. In de eerste dagen van Junij zal eëne nieuwe inrigting van dezen aard worden opengesteld door den heer Boer in" eene daartoe gebouwde zaal van zijne bazar. De heer Boer wil deze zaal doen strekken lot eene soort van voortdurende tentoonstelling, gelijk die in vele plaatsen bestaat, doch welke in dezen zin in den Haag nog ontbrak. Hier moet de schilder gelegenheid hebben zijne werken ten toon te stellen en aan te bieden en welk eene gunstige gelegenheid zij is, behoeft niet gezegd Ie wordendaar men weet dat geen vreemde deze stad bezoekt zonder de bazar te bezien. Hier moet de liefhebber voortdurend kunnen vinden wat onze schilderkunst in onzen lijd oplevert. Slechts ééne beperking heeft de heer Boer gesteld, zij is deze: dal hier alleen Hollandsche kunst zal wor den opgenomen. Bekrompen noeme men die beperking niet. Zeker de kunst heeft geen vaderland. Maar zij mag immers wel haar inticmen kring hebben. Wereldburgers willen ook wel eens onder ons" zijn. Daaren boven de vreemdeling zal in Nederland liever Nederlandsche kunst zien dan Franschc, Duilsche of Engelsche, die hij in elk dier landen toch altijd in grooler verscheidenheid zal aantreffen. Wij zijn overtuigd dat voor de Nederlandsche schilde s deze nieuwe gelegenheid eene gunstige is tot het meer algemeen bekend maken van hunne werken, en hopen dat zij zich flink zullen doen vertegenwoordigen. De door den heer Boer gebouwde zaal bevindt zich aan hel eind van de grootc zaal zijner bazar. Zij is goed van grootte cu inrigting cn van boven Ier wederzijde verlicht. lil eene circulaire, door Z. Exc. den minister voor de zaken der lierv. ccrediensl, enz. op den 24s,cn dezer aan de kerkeraden en kerkbesturen der Israëlitische gemeenten in het rijk gerigtworden de middelen besproken, die bij de opheffing van den tegenwoordigen niet op de wet gegronde» staat der zaken van de Israëlieten kunnen worden aangewend, om tot de vesti ging van een kerkgenootschap te gerakenmet een centraal bestuur van algemeene zaken aan het hoofd. Dc minister vereenigt zich met de denk beelden van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten omtrent dit onderwerp cnzonder bepaalde voorschriften te geven, noodigt hij de ker keraden en kerkbesturen met nadruk uit, om de door de hoofdcommissie aan de hand gegevcne maatregelen in ernstige overweging te nemen. De maatregelen bestaan hoofdzakelijk in hel bijeenroepen eener constituerende vergaderingdie het bepaalde mandaat zou hebbenom een algemeen regle ment voor de beide in Nederland bestaande kerkgenootschappen (liet Ned. Israëlitische en het Ned. Portug. Israëlitische) onder een centraal bestuur voor algemeene zaken vast te stellen. Omtrent de zamenstelling der con stituerende vergadering was de algemeene vergadering der hoofdcommissie de meening toegedaan Dat krachtens art. 108 van het algemeen ringreglementde ressortale vergaderingen bevoegd kunnen worden geacht tot het benoemen van afge vaardigden, en dat die voor liet Portugeesch kerkgenootschap, waar geene ressortale vergaderingen beslaan, gekozen zullen dienen te worden door de groote kerkeraden der Portugesche hoofd-synagogen te Amsterdam en te 's Gravenhage. Dat de constituerende vergadering in de maand Julij aanstaande te 's Gra venhage zou bijeenkomen cn bestaan uit 18 ledente verdeele» in15 voor het Nederlandsch-lsraëlitisch en 3 voor het Nederlandsch-Portugeesch-Israë- lilisch kerkgenootschap, te kiezen als volgt: 4 door de ressortale vergadering der Nederlandsch-Israëlitischc gemeenten in het ressort Amsterdam. 11 door de ressortale vergaderingen der Nederlandsch-Israëlilische gemeen ten en wel ieder ressort ée'n afgevaardigde. 2 door den groolen kerkeraad der Nederlandsch-Portugeesche-Israëlitische gemeente te Amsterdam. 1 door den grooten kerkeraad der Nederlandsch-Portugeesch-Israëlitische gemeente te 's Gravenhagezullende door iedere ressortale vergadering en grooten kerkeraad tevens een gelijk getal leden als dat der afgevaardigden tot plaatsvervangers worden benoemd. Ten slotte zegt de minister: De regering is met den wensch bezield, dat de voorgestelde maatregelen gunstig zullen worden ontvangen en spoedig zullen worden ten uitvoer gelegd. Zij heeft daarom besloten, hoede uilslag ook moge zijn, dat alle beaioeijenissendie zij en die de hoofdcommissie met de kerkelijke aangelegenheden der Israëliten thans heeft, en die niet op wettigen grond steunenin geen geval langer zullen worden voortgezet dan tot 1 Augustus.,1863. Naar men verneemt is door de militaire genie reeds de opneming ge daan voor te verrigien herstellingen aan het gebouw bestemd voor kazerne te Schoonhoven, alwaar door Z. M. is bepaald, dat de artillerie-instructie compagnie zal gestationneerd worden. Te Rotterdam is een kind van drie jaar overleden ten gevolge van het overmatig gebruik van medicamenten (poeders), bestemd geweest voor de moeder van een ander kind en door dit laatste spelende aan het thans over ledene toegedeeld. Ook andere kinderen hadden van de poeders genuttigd, doch in zoo geringe mate, dat deze daarvan geen erge gevolgen hebben ondervonden. In den nacht van 25 op 26 dezer is er te Dordrecht twist ontstaan in een danshuis, genaamd: de Vijf Kolommen, met dat gevolg, dat een Noorman door boeren met een mes doodelijk gewond is. De vermoedelijke dader, die te Puitershock te huis behoort, is in hechtenis genomen. -— Bij arrest van liet prov. geregtshof van Noordholland is J. W. Schuur man schuldig" verklaard aan moord, gepleegd op zijn 12-jarig zoontje, en dientengevolge veroordeeld tol de straffe des doods, te oudergaan op eene der pleinen binnen Amsterdam. Door het prov. geregtshof van Utrecht is mede uitspraak gedaan in de zaak van P. P. van der Wart, conducteur-bagagemeester in dienst van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij. Hij is schuldig verklaard aan de misdaad van vijf diefstallen door een bediende van een voerman gepleegd, ten aan zien van goederen, die hem als zoodanig waren toevertrouwd, en veroor deeld tot tuchthuisstraf voor den lijd van 5 jaren. Volgens de l'.C. heeft dc kerkeraad der Ned. lierv. gemeente te Utrecht het verzoek var. het Ned. zendelinggenootschap, om op het Pinksterfeest eene collecte in de kerken aldaar te mogen houden, afgewezen, op grond dat die instelling niet in voldoende mate een specifiek Christelijk karakter draagt. Te Arnhem is iu de Varkenstraat eene vrouw bevallen van een kind van het mannelijke geslacht, met twee hoofden, twee halzen, drie armen en vier handen (aan een arm twee) en vier lepels, zijnde twee aan twee boven elkander geplaatst. Hel benedengedeelte van het ligchaam is daar entegen goed gevormd. Het kind heeft niet geleefd. De moeder is welvarend. ArnhC.) Men verneemt dat Z. M. heeft bepaald dat de verschillende kampen zullen zijn zamengesleld als volgt: het kamp te Millingen zal worden be trokken door twaalf bat. inf.; acht escadrons kavalerie en twee batterijen van het reg. veld- en eene batterij van tiet reg. rijd. art., alsmede eene kompagnie van den art. transporttrein. Het bevel over die troepen is door Z. M. opgedragen aan Z. K. H. den prins van Oranje, luitenant-gene raal, inspecteur van het wapen der kavalerie. De troepen, die aan het kamp zullen deelnemen, zijn de volgende: de le en 4e bal8 van het le reg. inf.; het 4C bat. van het 2« reg. inf.; de le, 2e cn 4e bals van het 3e reg. inf.; de 2e en 4C bats van hel 4e reg. inf.; het 4C bat. van het 5e reg. inf.; de 2e en 4C bal8 van liet 6e reg. inft; en het le bat. van het 8e reg. inf.; alsmede de lc en 2C escadrons van liet le reg. drag.; de 2C en 4e escadrons van het 2e reg. drag.; de le en 2e escadrons van het 3e reg. drag.; het 4e escadron van het 4C reg. drag, en het 1« escadron van het 5e reg. drag. verder twee batterijen van het reg. veld-art. uit Utrecht en uit Amersfoort, en eene batterij van het reg. rijd. art. uil Arnhem, alsmede eene treinkom- pagnie. Die troepen worden in twee brigades verdeeldde eerste brigade zal gekommanderd worden door den generaal-majoor Wilbrennincken dc 2C brigade door den generaal-majoor Ilappé. Tot chef van den staf der kam perende troepen is benoemd de generaal-majoor van Muiken, zijnde aan ge- melden generaal toegevoegd dc luitenant-kolonel Le Clercq van den generale» staf. De verschillende bat' inf. zullen in 4 reg. verdeeld wordenwelke gekomtnandeerd zullen worden door dc kolonels van EnulcnBeekman, van De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1