Per Telegraaf. hebben de brigade, onder bevel van generaal Pope, in de nabijheid van Famington, aangetast. Na een hevig gevecht, dat vijf uren heeft geduurd, bleven de zuidelijken meester van het slagveld; van heide zijden is het ver lies ontzettend groot. Beauregard gaat voort met zich te Corinthe te ver sterken. Aan beide zijden worden de toebereidselen voor een grootcn veld slag voortgezet. New-Orleans is in staat van beleg verklaard. Met den lslen Junij zal de blokkade der havens van New-Orleans, Beaufort en Port-Royal opgeheven worden onder de volgende voorwaardenvreemde schepen moeten voorzien zijn van een vrijgeleide door de Amerikaansche consuls af te ge ven; dat vrijgeleide zal geweigerd worden, .indien de schepen personen of goederen aan boord hebbendie als oorlogscontrabande te beschouwen zijn of indien zij berigten trachten aan te brengen, die aan die zaak der noor delijken afbreuk kunnen doen; de rijks-ontvangers in iedere haven moe ten na aankomst van een schip een certificaat afgeven, dal deze voorwaar den door het vaartuig niet geschonden werden; indien het tegendeel blijkt, wordt het schip verbeurd verklaard. Men gelooft dat deze maatregelalhoe wel hij voorloopig slechts op de havens van New-Orleans, Beaufort en Port-Royal betrekking heeft, elk denkbeeld van eene vreemde interventie den bodem zal inslaan. De leden van het stedelijk bestuur te New-Orleans zijn in hechtenis genomen, omdat zij geweigerd hebben den eed van trouw aan de Unie af te leggen. Te Baltimore liep het gerucht dat Richmond door Mac Clellan ingenomen was; met zekerheid is daaromtrent nog niets bekend. De kamer van af gevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomenhoudende de afschaffing der slavernij in het geheele grondgebied der Vereenigde Staten. FRANKRIJK. PARIJS. 25 Mei. De Moniteur berigt dat de keizer besloten heeft dat, ten gevolge eener vermindering van het effectief des legers, het bezettingscorps te Rome op nieuw georganiseerd zal worden. De generaal Goyon is geroepen om zijne dienst bij den keizer te hervatten, als blijk van 'skeizers hooge tevreden heid. Hij is met de hh. Chasseloup Laubat en Ingres lot senateur benoemd. Bij het wetgevend ligchaam is heden een wets-ontwerp ingediend strekkende om de verschillende calegoriën van 3 pCl. schuld tot één fonds te vèreenigen. De commissie van het budget heeft, na met de regering en den staats raad in overleg te zijn getreden, slechts eene besparing van 31 millioen op de begrooling kunnen verkrijgen. De Patrie bevat een artikelwaarin de beschuldiging wederlegd wordt als zoude Frankrjjk, ten aanzien van Mexico, van de Londensche conventie afgeweken zijn. Daarin wordt o. a. gezegd: Hetgeen ons bedroeft is, dat het verbond met Spanje kan verbroken worden eenig en alleen door de aanmatiging van een generaal, die zich zelfs de moeite niet neemt het ge voelen in te winnen van zijne regering, van zijne koningin. Hetgeen ons bevreemdt is, dat een zoo gewigtig besluit, als het verbreken van een ver bond lusscben Frankrijk en Spanje, door een generaal wordt genomen zon der medewerking van het kabinet van Madrid en dat dit kabinet daarna datgeen niet afkeurt, waartoe het a priori geen magliging heeft ver leend. Dat eene regering wijziging brengt in hare politieke rigling, men ziet het meer gebeurenmaar dat een generaalzonder bevel zijner rege ring, zich met zjjne troepen verwijdert, is en bljjft eeneonbegrjjpeljjkezaak. De onderkoning van Egypte heeft in de nabijheid dezer hoofdstad een fraai buitenverblijf gehuurd, waar hij tot October denkt te vertoeven. Hjj heeft de voornaamste geneesheeren geraadpleegd over zjjne steeds toenemende gezetheid. In Griekenland zijn tot dusverre alle pogingen, om een nieuw ministe rie te vormenmislukt. Geen der personendie door den koning ontboden zijn, heeft zich met de zamenstelling van een kabinet willen belasten dan op voorwaarden, welke de koning geweigerd heeft. Tot die voorwaarden behooren de ontbinding der kanier, de uitvoering der constitutie in haren geheelen omvang en hel uitvaardigen eener volledige amnestie, ter zake van de laatste gebeurtenissen. Deze voorwaarden zijn juist die, waarop de open bare meening met nadruk aandringt. ITALIË. Den 15den Mei is te Rome een openbaar consistorie gehouden ter ver- rigting van formaliteiten in verband staande met de aanstaande heiligverkla ring der Japansche martelaren. De kardinalen, een patriarch, 11 aartsbis schoppen en een 50-tal bisschoppen, allen nit andere landen overgekomen, woonden de plegtigheid bij. De Paus kwam in den draagstoel de vergade ring binnen, met den gouden mijter op het hoofd en voorafgegaan door het talrijke personeel van zijne hofhouding. Nadat de kardinalen aan Z. H. hunne hulde hadden gebragtwerden er Latijnsche memorien Voorgelezen, behelzende een omstandig verhaal van het uileinde der gemelde martelaren en van de daarop gevolgde wonderen. De personenwelke die stukken voor lazen, en die bij het consistorie als advocaten of pleitbezorgers der heilig te spreken zaligen handeldennaderden daarop den troonwaarop de H. Vader gezeten was, bogen de knie en rigtten in den gebruikelijken vorm eene nederige bede tot Z. H. om bevel lot de heiligverklaring te geven. Hierop werd door eenen secretaris van den Paus, in den naam van Z. H., in het Latijn geantwoord dat de heiligverklaring op Pinksterzondag den8sten Junij aanst. bepaald bleef, maar dat Z. H. zich voorbehield eerstdaags een half-openbaar consistorie te houdenom er het advies van het kardinaals- collegie en van zijne medebroeders in het bisschopsambt te ontvangen. Hiermede was de plegtigheid afgeloopen. Volgens de Italia heeft Mazzini heimelijk de hand gehad in de bewe ging te Brescia, welke de regering onmiddelijk heeft welen te onderdruk ken door het gevangen nemen van de hoofden. Deze volksmenner heeft zich, volgens dat blad, te Milaan opgehouden, van waar hij de beweging geleid heeft, doch het plan mislukt ziende, heeft hij in allerijl Italië verlaten en Calais weten te bereikenvan waar hij naar Engeland zou teruggekeerd zijn. PRUISSEN. BERLIJN, 25 Mei. In eene buitengewone zitting van de bondsvergadering is men overge gaan tot de stemming over het op 8 Maart jl. door Oostenrijk en Pruissen gedane voorstel betrekkelijk de wederinvoering der Keurhessische constitutie van 1831. Dat voorstel is met 14 tegen 2 stemmen aangenomen. De Keur hessische gezant, die zich van de stemming onthouden had, heeft vervolgens het woord opgevat, om op grond van de bondswetten en van de bij volken- regtelijke verdragen gewaarborgde onafhankelijkheid van zijnen souverein tegen het genomen besluit te protesterenmaar tevens te verklaren dat de Keurhessische regering zich aan de magt der omstandigheden onderwierp en aan het bondsbeslnit gevolg zou geven. Men meldt uit Gothenburg (Zweden) dat op 21 dezer een hevige brand die stad heeft geteisterdwaarbij 26 gebouwen in het voornaamste gedeelte der voorstad Mojomo in de asch zijn gelegd. Verscheidene bewoners dier gebouwen hebben daarbij het leven verloren. De schade wordt op 220,000 rjjksd. begroot. OOST-INDIE. BATAVIA, 12 April. Aan berigten omtrent kleinere of grootere onheilen, door zware regens of overstroomingen veroorzaakt, ontbreekt het nog niet. Hier ter plaatse is de weêrsgesteldheid aanmerkelijk verbeterd, en hebben wjj fraai, hoewel zeer warm weder. De rivieren toonen echter door haar hoogen stand nog dikwjjls dat er in het gebergte zware regens vallen. Van Banjermassing zijn te Soerabaya de volgende berigten ontvangen Toemenggoeng Gamar heeft aangeboden om demang Lehman dood of levend te Martapoera aan te brengen. Te Banjermassing, Martapoera, Amonthai en in de Tanah-Laut, Kapoeas en Kahajan bleef het rustig. In het Aman- ditsche beproefde eene bende opstandelingen de bevolking weder tot opstand aan te zetten, doch het gelukte nog tijdig den vijand met verlies van 3 dooden en 7 zwaar gekwetsten te verdrijven. Van de opstandelingen uit de omstreken van Bantan Gadong is een 15-tal der voornaamslen te Margasari vergiffenis komen vragen. Zoo men zegt, zou het volk der Ajoe en Man- lallat zich willen onderwerpenmaar daarin belet worden door de muite lingen van pangeran Mas Kasoema Moeda en Goesti Mas Jassan, die zich met hunnen aanhang aan de Roentoek-rivier ophouden. Met het stoomschip Bali zouden den 4den April jl. naar Java worden opgezonden pangeran Tjitra Kasoema, oom van Hidajat, en zjjne 6 zonen. In eene der Javaansche couranten wordt gemeld dat op den 9 Maart in een padi-tuin onder Menado een 15-jarig jongeling door een patola-slang is gedood en verslonden. Den volgenden dag is die slang afgemaakt en be vonden dat zij 20 voeten lang en l£ voet dik was. 's GRAVENHAGE27 Mei. Het wets-ontwerp tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1859 is, na zeer bedaarde discussiën over de onderscheidene paragraphen, met algemeene stemmen aangenomen. TURYN, 26 Mei. De Constituzione bevat het berigt, dat de overheid te Florence een groot depót van vuurwapenen heeft ontdekt, en 44 kisten iu beslag heeft genomen. Er hebben eenige gevangennemingen plaats gehad. ROME, 26 Mei. Heden heeft de Paus zich naar de kerk Santa-Maria- delIa-Navicella begeven. De talrijke optogt, door een groot muziekkorps voorafgegaanwerd overal met geestdrift en groot gejuich ontvangenter- wjjl men op verschillende punten den weg met bloemen bestrooide. Gisteren zijn hier 6 Oostenrijksche bisschoppen en 100 priesters aangekomen; heden kwamen kardinaal Wiseman, 60 priesters en 2 bisschoppen aan. LONDEN, 27 Mei. De Morning Post bevat een depêche van lord John Russell aan sir Charles Lennox Wyke, Britsch gezant bij het Mcxtcaansche bewind, dd. 22 Maart, houdende goedkeuring van diens gedrag: afbreken der deelneming aan de conferentie der verbonden mogendheden en aan hunne gemeenschappelijke handelingen. KASSEL, 27 Mei. In de gisteren bij den heer Voltnar gehouden bijeen komst der ministers is besloten, dat zij hun ontslag zullen indienen. Men beweert dal de gezanten van Oostenrijk en Beijeren dezen maatregel als volstrekt noodig hebben verklaard, ten einde verdere stappen van Pruissen te voorkomen. Zonder eenigen twjjfel zal de keurvorst het ontslag aanne men. Men weet nog niet wie de nieuwe ministers zullen zijn. »TA»g - KEKIUTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenWoensdag den 28s,en Mei 1862, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Voorstel lot wegneming van de buiten-Wittepoort. 2". Voordragt tot het tijdelijk in gebruik geven van een lokaal, aan de Nederduitsch Hervormde gemeente. 3®. Voorwaarden van verpachting der visscherij en van het baggerwerk in en om deze gemeente. 4°. Voordragt tot het in gebruik geven van grond langs het Haarlemmer- trekpad, aan J. Loos. 5°. Voordragt tot onderhandsche verhuring van grasgewas langs het Haar- lemmer-trekpad. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEYDEN doen te weten: 1°. dat lot het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens en voor meisjes, die met 1° Julij ek. worden geopend, aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven lot en met 25 Junij bevorens, op ff oensdag en Zaturdag van iedere week, des namiddags van 1 tot 3 ure, als: voor de jongensschool, ten huize van den hoofdonderwijzer, den heer J. D. van WIJK, op de Langebrug, tegenover de Wolsteeg; voor de meisjesschool, ten huize van de hoofdonderwijzeres, mejufvrouw M. JESSE, op de Hooglandsche Kerkgracht, naast de Luthersche kerk; 2®. dat bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewijzen van geboorte-inschrijving en van koepok-inenting der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, opgave moet geschieden van den naam des geneesheers die hen heeft behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 7 Mei 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3