BIDSTOiND VOOR ISRAËL, KIESDISTRICTJLEIJERDORP. Per Telegraaf. "VERGADERING DER LEDEN HULPGENOOTSCHAP ter bevordering en uitbreiding van Gods Honingrijk op aarde, HOOFD-KIESDISmCT LEYDERDORP. onderhandelingen geopend zijn om in dc Romeinsche quaestie tot eene schik king te geraken. Die schikking zou eene algeheele reorganisatie van het pauselijk bestuur ten gevolge hebbenonder anderen zouden de Romeinsche staten voortaan door afgevaardigden in het ltaliaansch parlement vertegen woordigd zijn. Door den heer Bischoffsheim is aan de keizerin éene som van 50000 fr. aan geboden, ten behoeve der onlangs opgerigte Societé du Prince Imperial. Die heer voegde echter bij deze aanzienlijke gift de opmerking, dat de benoe ming van geestelijken uit andere kerkgenootschappen in het bestuur niet weinig zou bijdragen om de overtuiging te vestigen, dat de weldaden dezer instelling door alle behoeftigen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, konden worden genoten. Dit schrijven had ten gevolge, dat er een besluit in den Moniteur verscheen, waarbij wordt vastgesteld, dat in steden, waar andere kerkgenootschappen beslaan, de geestelijken of rabbijnen in comité zullen zitting hebben. Op den dag dat de deelen 3 tot 6 van den roman van Victor Hugo: Les Misérables, het licht zagen, was de toevloed van koopers bij den heer Pagnerre des ochtends vroeg zoo groot, dat de policie herhaalde malen de orde moest herstellen en zorgendat de gemeenschap niet belemmerd werd. De 12000 exemplaren (48000 deelen) waren denzelfden dag uitverkocht. Alhier is het berigt ontvangen, dal de heer Lallemand, het hoofd der geneeskundige dienst bij de Fransche expeditie in Mexico, aldaar overleden is. Te Lorient is een schip met zieke militairen van die expeditie uit Vcra-Cruz aangekomen. Naar men uit Konstantinopel meldt is door de Porte het stellige bevel afgezonden om Montenegro aan te lasten. Indien dit berigt waar is, zal zij daardoor zeer zeker in botsing komen met Rusland. ITALIË. Koning Victor Emmanuel is, vergezeld van den heer Ratazzi, van Napels te Turyn teruggekeerd. De bijzonderheden van het plan der expeditie, die door de waakzaam heid der regering is verijdeld en waarvan de ontwerpers zijn gevangen ge nomen zijn nog niet met zekerheid bekend. Volgens een door het dagblad Italia vermeld gerucht had de expeditie op drie verschillende punten het rijk moeten verlaten, namelijk hij het Stilfser Joch, bij de stad Ferrara en over zee. Over het Stilfser Joch wilde men zich in betrekking stellen met het ltaliaansche gedeelte van Opper-Tyrol, hetwelk een deel van het Oosten- rijksche grondgebied uitmaakt en lot den Duitschen bond behoort; aldaar waren zelfs, naar men zegt, reeds verslandhoudingen aangeknoopt. Bij Ferrara en over de Adriatische zee wilde men regtstreeks in het Veneliaan- sche binnendringen. Omtrent de ontdekking van het plan der expeditie wordt het volgende medegedeeld: Aanvankelijk was men voornemens, onder de leiding van den kolonel Caltabeni, den opstand in Griekenland te gaan ondersteunen, maar ten gevolge van de ontvangen tijdingenwelk lot de revolutionaire beweging aldaar wachtte, werd van het ontwerp lot eene ontscheping afgezien, en de ongeduldige opperhoofden meenden de strijdkrachten, ter hunner beschik king, niet nuttiger te kunnen aanwenden dan door een aanval in Tyrol en in Venetië te doen. De regering kreeg daarvan de lucht en gaf instruction, om een waakzaam oog op dc Venetiaansche uitgewekenen te houden. Een toeval bragt tot de ontdekking van het opperhoofd en het plan der ontwor pen beweging. Een der personendie zich schuldig hadden gemaakt aan den diefstal bij den bankier Parrodi, in volle zee met zijne meagezellen in hechtenis genomen, was in het bezit van den pas van Caltabeni, welke deze verloren had. De dieven maakten van de gelegenheid gebruik en noemden zich Garibaldisten. Zij zeiden bevel ontvangen te hebben, zich te vereenigen voor eene onderneming, waarvan het welzijn des lands afhing. Voor de expeditie had men intusschen geld, 100,000 fr., noodig. In het belang van het vaderland hadden zjj dus bij den kassier een diefstal, niet van 100,000 fr. maar van 800,000 fr. begaan. Men nam daarop den kolonel Caltabeni in hechtenis en verijdelde daardoor de expeditie. Volgens berigt uil Bergamo van den 15den dezer heeft Garibaldi aldaar dien dag aan de bevolking verklaard, dat hij zijne goedkeuring niet kon ge ven aan de heimelijke aanwervingen en ontijdige expedition; hij zeide, dat deze voor Italië's belangen gevaarlijk konden zijn en dat hij nooit zijne toestemming daartoe had gegeven. Maar hij heeft ook bij een in de dag bladen openbaar gemaakt schrijven aan de personen, welke wegens de ver ijdelde onderneming in hechtenis gesteld zijn, betuigd dat de natie hun voorzeker voor hunne vaderlandsliefde en zelfverloochening erkentelijk zou zijn. In een dagblad van Turyn heeft de generaal o. a. gezegd dat zij die te Brescia op het volk hebben geschoten moordenaars van beroep zijn en dat hij die daartoe het bevel hebben gegeven, kon aanbevelen voor den post van beul. De generaal Turr heeft zich naar Trescore bij Garibaldi begevennaar men meent op last des konings. In een op 22 Mei ie Rome gehouden consislorie, waaraar. 23 kardi naals en 120 bisschoppen deel namen, is tot de heiligverklaring der Ja- pansche martelaars besloten. De Paus heeft eene rede gehouden, waarbij hij tot tranen toe bewogen was. 's GRAVENHAGE, 24 Mei. In de zitting van de tweede kamer van he den zijn de algemeenc discussion over het koloniaal batig slot aangevangen, j De hh. van Bosse, Fransen van de Putte, dc Brauw, Duymaer van Twist, Uodinan, Myer en van der Linden hebben het woord gevoerd. Al de groote koloniale punten zijn besproken. Maandag is de minister van koloniën aan het woord. Ter Gemeente-Secretarie is ad ƒ1.50 verkrijgbaar: het door Burgemeester en Wethouders op den 24s,en April jl.ingevolge art. 182 der Gemeente-Wet, aan den Raad dezer Gemeente gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der Gemeente, over 1§61. 'I Waarde Stadgenooten Onder den indruk van de vrceselijke ramp, welke de stad Enschedé on langs heeft getroffen, besloten wij een beroep op uwe zoo menigmaal krach tig geblekene milddadigheid te doen, en daartoe op Maandag den 26aten dezer maand, des voormiddags ten tien ure, eene Schaalcollecte aan uwe huizen te houden. U den omvang van die ramp te schetsen of in herinnering te brengen hoe duizenden daardoor van hunne bezittingen of bun middel van bestaan wer den beroofd en aan kommer en ellende prijs gegeven, achten wij overbodi» Levendig toch staat het u allen voor den geest, hoe legen het einde des vorigen jaars binnen onze muren het geweld der vlammen in een oogwenk des tijds eene fabriek vernietigde, door onvermoeide vlijt en inspanning allengs tot eene hoogte gebragl, welke haar ten sieraad voor deze gemeente deed verstrekken. Nog weerklinken in uwe oorer. de klaagtoonen, welke i als om strijd uit ieders mond opgingen bij den aanblik van zooveel jammers, nog gloeit uwe borst van dankbaarheid bij de gedachle dat het gevaar' i 'tgeen menig aangrenzend pand bedreigde, door Gods goedheid werd afge wend, nog roemt gij erkentelijk in de blijken van deelneming, toenmaals van alle zjjden ruimschoots ondervonden. Zoudt gij dan onverschillig kunnen zijn waar eene nijvere, door dergelijke fabrieken bloeijende, stad bijna ge heel in een puinhoop werd verkeerd, waar naauwelijks iels gespaard bleef en de vuurgloed zoo oneindig veel verteerde? Gewisselijk neen. Vol vertrouwen noodigen wij u dus, van uw medegevoel te doen blijken, door mildelijk uwe liefdegaven te offeren lot leniging van den druk uwei' fel geteisterde landgenoolen. Burgemeester en Wethouders van Leyden, Leyden, 20 Mei 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt te Leyden on den 17de° Mei 1862. 1 1 wegens het in een wagen vervoeren van brood onder het bepaalde gewigt. 1 wegens het bij nacht op straat laten liggen van ladders, zonder iemand ter waarschuwing daarbij te stellen. 1 wegens het vervoeren van riviervisch in gesloten vischtijd, meer dan veertien dagen na die sluiting. 2 wegens het uitslaan van mattenna den gezetten lijd. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 2 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het rijden op de kleine straatsteenen. 5 wegens het in verboden rigling rijden door de Donker-en Vrouwenstegen. 3 wegens het baggeren in den Vliet en de Meiwetering, zonder consent van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 1 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 10 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 2 wegens overtreding van art. 315 der Algemecne Policieverordening. AHADEMIE-NlEirWS. PROIMOTIEN AAN DE LETDSCUE HOOGESCIIOOL. Den 24stcn Mei de heer P. J. van Beymavan Leeuwardenin de regten na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: De vergoeding der schade, ontstaande uit het niet rigtig overkomen van telegrammen. AD VEHTENTIEN. Bevallen van eene Dochter J. J. LONGEPEE KELDER. Leiden, 22 Mei 1862. In de ZAAL, Noordeinde, Wijk I. N". 29, Op Bingsdag 97 Mei 1862avonds ten 7 ure. Spreker: Ds. P. A. van TOORENENBERG te Barneveld. van het Op Donderdag 2D Mei 1862, des avonds ten 6 ure. ZAAL Noordeinde, Spreker: den Heer F.'KIJFTENBELT, Zendeling-Kweekeling. Bij de herstemming voor een Lid der Provinciale Stalen in het hoofdkies district Leijerdorp, op Dingsdag den 27slen Mei 1862, wordt door de onder staande kiezers aanbevolen Jlir. Mr. EI. A. C. DE LA BtSSECOEK CAAH, Burgemeester van Noordwijk die bij de eerste stemming verre weg de meeste stemmen heeft verkregen. Daar hij steeds geloond heeft de belangen van genoemd kiesdistrict bijzon der te behartigen, achten zij iedere verdere aanbeveling overbodig, it. KRUYFF. J. KROON. K. KRUYFF. J. van KONIJNENBURG. JOH. van RHIJN. N. BARNHOORN. Bij de herstemming op 27 Mei 1862, voor een Lid van de Provinciale Staten in het Hoofdkiesdistrict Leyderdorp, wordt de Heer: Mr. D. A. Graaf VAM LIMBER» STIR EM Advocaat te Leiden door de OndergeleekendenKiezers te Voorschoten, Oegstgeest, Leyderdorp en Soeterwoude aan hunne Medekiezers aanbevolen. F. H. van ITERSON. Voorschoten, Leyderdorp,),: P. F. de BORDES. Oegstgeest, Soeterwodde, j t ei 18o2. P. VROMESTEYN. C. GROENENDIJK. TURYN, 23 Mei. Het officiële blad verwerpt de beschuldiging, als zou de regering eenig deel gehad hebben in de laatste gebeurtenissenen geaar zeld hebben daartegen maatregelen te nemen. De regering zal haar gedrag in het parlement verdedigen; zjj geeft tevens de verzekering, dat er door de regterljjke magt eene strikte onpartijdigheid zal in acht genomen worden. WEENEN, 24 Mei. Uit Ragusa meldt men: Het Turksche leger, dat Montenegro moet bedwingen, telt 200,000 man, onder het bevel van Muchir Abbi, en verzamelt zich te Podgorizza in Albanië, 4 stoomschepen op het meer van Scutari ondersteunen de bewegingen van het leger. De Monte- negrijnen zijn binnen hunne grenzen teruggekeerd. MADBII), 23 Mei. Doblado heeft zich namens de Mexicaansche regering verbonden tot het sluiten van een verdrag, waarin de voldoening van al onze eischen toegezegd en de betaling van de kosten der expeditie gewaar- borgd wordt. «TABS - KKKIBTKH.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2