LEOSCIIE COURANT» N 6ö. MAANDAG 26 MEI. 1862. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt ■uit Zalurdag avond. A' A*v De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Uit hoofde van den HElIELV/lARTSÜ.iC zal de Vrlj- dagselie Courant Woensdag avond worden uitgegeven. B5NNENLANÜSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 Mei. Gisleren heeft de algemeene kerkeraad der Nederd. herv. gemeente alhier het volgende drietal van predikanten gemaakt: dd. P. H. Hngenhollz, te Renswoude; P. M. Keiler van Hoorn, te Dordrecht; én F. W. Merens, te Ylissingen, bij herstemming tegen ds. G M. Roldantts, te Oostzaan; en daaruit terstond beroepen (is. P. H. Htrgenholtz, te Renswoude. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 136 lot 177 personen. De opgave, vroeger gedaan, van de schade door verschillende brand- waarborgmaalschappijen wegens den brand te Enschedé geleden is wat be treft de onderlinge brandwaarborgmaaiséhappij van de hli. de Jong en C".overdreven geweest. De schade door die maatschappij geleden kan, volgens eene officiële opgave, hoogstens 1,804,395 bedragen, als voor het 2dc onderdeel (gebouwen in kleine steden en gróote dorpenalsmede buiten plaatsen, waaronder Leyden dus niet is begrepen) 1,051,625; voor koop mansgoederen 445,570; voor meubelen enz. 307,200. De bijdrage, die dientengevolge van de leden zal gevorderd worden, zal p. m. moeten zijn per 1000 in de le afdeeling: voor het 2e onderdeel 8, voor koopmans goederen ƒ3.50 en voor meubelen ƒ2.00, alles voor gewone gebouwen, de overige klassen naar evenredigheid. Deze bijdrage is wel hoog, maar met hel oog op de zware ramp, die wel eene nationale ramp mag genoemd worden, zullen de deelhebbers zich deze opoffering wel willen getroosten. Voor de dienst van het stoomwezen in Nederl. Indie zijn benoodigd twee ingenieurs der tweede klasse. Aan die betrekking is verbonden eene bezoldiging van ƒ350 'smaands, met eene periodieke tractementsverhooging na flke drie jaren dienst, van ƒ30 'smaands, tot dat een maximum van ƒ500 'smaands is bereikt, en het vooruilzigt op bevordering. Zij die wen- sclien voor deze betrekking in aanmerking te komen, kunnen zich tot ultimo Junij eersik., bij behoorlijk gezegeld request, tot hel dep. vau koloniën wenden. De aanvoer van kersen, die steeds bij groote partijen uit Duitschland voornamelijk ter verzending naar Engeland, dagelqks le Rotterdam plaats vindt, getuigt van een zeer goed gewas aldaar. De heriglen die men van Duitschland ontvangt, houden dan ook in, dat omtrent alle fruitgewassen een overvloedige oogst wordt te gemoet gezien. Hoewel de laatste nacht vorsten op vroeguitgeloopen steenvruchten eenigzins nadeelig hebben ge werkt, luiden de berigten uit de Geldersche streken omtrent appelen en pecren niettemin zeer gunstig. Alom verneemt men ook omtrent de aard appelen gunstige berigten. Voor de eerstvolgende synodale vergadering der herv. kerk is nog afgevaardigd': door hel prov. kerkbestuur van Noordbrabant ds. J. Pleytc, pred. te Bergen op Zoom, sec. ds. J. Westhoff, pred. le Dussen. Door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant zijn als candidate» tot de h. dienst toegelaten de hh. H11van Witzenburg en G. II. ter Kuile. Naar men verneemt, zegt de Arnh. C., is aan ds. H.J. Spijker, pred. te Amsterdamten gevolge der opheffing van het dep van herv. eeredienst de betrekking van administrateur bij die afzonderlijke afdeeling aangeboden. De lieer Dnymaer van Twist, lid van de tweede kamer, heeft aan den voorzitter der kiezersvereeniging de Grondwet te Amsterdam een schrijven gerigt, waarin hij te kennen geeft, dat hij, dit jaar moelende aftreden, bij de aanslaande verkiezingen van afgevaardigden ter tweede kamer niet weder in aanmerking wenscht te komen. Door het transportschip Heldinonder bevel van den kap.-luit. ter zee Toutenhoofd, is van de Kaap de Goede Hoop medegehragl een fraaije lecnw, een geschenk van den Nederl. consul aldaar voor hel genootschap Nalura Artis Magistra te Amsterdam. Deze leeuw onderscheidt zich door eene meer dan gewone makheid, zoodal hij zich liet streelen door wien het wilde. Uit Enschedé wordt aan de V. C. het volgende medegedeeldLang zamerhand komt er een zekere orde in de vreeselijke verwoesting en wanorde. Eene beschrijving te geven van den toestand der stad is onmogeljjkmaar dat is zeker, welke voorstelling gij er li ook van maakt, de werkelijkheid is oneindig akeliger en verschrikkelijker. Hoe hevig en vernielend liet vuur gewoed heeft, kan daaruit blijkendat in de meeste huizen of liever puin- lioopen geen spoor van hotit meer aanwezig is; een houtkooper zou in de gelieele stad voor geen ƒ20 goed hout meer vinden. Thans is men allerwege bezig met opruimen van het puin, het omverhalen van muren en begaanbaar maken der straten; de geest van orde en kalmte onder de ingezetenen is voortreffelijk; natuurlijk vindt men enkele uitzonderingenmaar die zijn weinige. In de eerste dagen na den brand zag men gegoede burgers brood en andere levensbehoeften halen. Het is maar jammer, dat enkele goede burgers hunne huizen en inboedels volstrekt niet, en zeer velen verre bene den de waarde verzekerd hadden; ik voor mij geloof dat het wel een jaar of zesmisschien nog langer duren zalvoordat de huizen alle weder her bouwd zullen zijn. Vele fabriekanten hebben belangrijke sommen verloren, omdat hunne magazijnen door het kwijnen van den handel opgepropt vol met goederen waren. Te Deventer heeft eene collecte voor de noodlijdenden door den brand te Enschedé 1270 opgebragt, te Sneek ƒ917.082. Uit illiddelburg meldt men dat Z. 51. zich gisteren, na liet bezoeken van den Westkapelsehen dijk, naar Ylissingen heeft begeven en aldaar met geestdrift is ontvangen. Z. 51. heeft, even als te Middelburgook daar on derscheidene inrigtingen, o. a. ook de drijvende batterij, bezigligd. Des avonds zou, indien het weder gunstig was, de stad geillumineerd worden. Voorts meldt men van daar nog het volgende: Naar men verneemt moet de lieer van Heemstra aan eenige kiezers te dezer stede verzocht hebben om bij de verkiezing van een lid der tweede kamer alhier niet in aanmer king te komen, omdat men hem ook te Utrecht kandidaat wilde stellen, en hij bij eventueele keuze liever voor Utrecht zou zitting nemen. Van verschillende zijden is men nu voornemens den heer van Tets van Goudriaan oud-tninister en oud-commissaris des konings in Zeeland, voor kandidaat te stellen. Behalve dezen heer noemt men nog vele andere kandidatenzoodat er waarschijnlijk eene herstemming zal moeten plaats hebben. 's GRAVENHAGE, 24 Mei. Z. 51. heeft den kapitein-luitenant ter zee J. E. Buys, kommanderende hel schroefstoomschip de Vice-Admiraal Koopmangestationeerd in de wateren van Japan, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. 51. heeft benoemd: bij het 5dc reg. infanterie, lot kolonel, den luit.-kolonel F. 51. E. van Thielenkommandant van het corps, en tot fabriek- en magazijnmeester voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, den sergeant T. A. Kcmpc, van het 7ic reg. inf., gedetacheerd als schrijver bij het dep. van oorlog. Bij kon. besluit van 21 dezer worden de betrekkingen van ontvanger der domeinen le 's Gravenliage en te Breda met 31 Dec. 1862 opgeheven en hel beheer, door deze ontvangers uitgeoefend, opgedragen aan de ontvangers der registratie en domeinen aldaar, terwijl met 31 Dec. 1862 eervol ontslag uil 's rijks dienst wordt verleend aan de hh. mr. II. baron Collot d'Escnry, als ontvanger der domeinen le 's Gravenliageen jhr. mr. P. Six, als ont vanger der domeinen te Breda. Bij besluit van 2 Mei heeft Z. 51. ingetrokken het kon. besluit valt 8 Nov. 1858 n°. 77, houdende bepalingen omtrent het gelijktijdig genot van wachtgeld en bezoldiging. Z. K. 11. de prins van Oranje, zal zich morgen uil de residentie naar 's Ileriogeubosch begeven om eene inspectie te houden over de aldaar in garnizoen liggende escadrons dragonders. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de beraadslagingen over het wets ontwerp tot vaststelling van de begrooling van uilgaven voor den aanleg van spoorwegen, dienst 1862, in de zitting der tweede kamer op Donderdag II., heeft de heer Hoffman inlich ting gevraagd omtrent hel verspreid berigt dat op nieuw eene concessie zou zijn aangevraagd voor den aanleg van eenen spoorweg van Sclieveningeii over 's Gravenliage naar Gouda. De minister van binncnl. zaken heeft daarop geantwoord dat hij werkelijk den vorigen dag de aanvrage tol liet bekomen van die concessie van de hh. Maxwils en Schrellen had ontvan gen, maar dal hij er op dit oogenblik niets umcr van kon zeggen. De afdeelingen van de tweede kamer hebben gisteren onderscheidene wets ontwerpen onderzocht. Heden beraadslaging over liet wets-ontwerp tot rege ling van liet koloniaal batig slot. 5Ien verzekert dat de kamer, na behan deling van dat en eenige andere wets-ontwerpenomstreeks de helft van 5 de volgende week een nieuw reces lot na den alloop van de aanslaande ver kiezingen zal nemen. De eerste kamer van de stalen-generaal is tegen Donderdag den I2dcn Junij aanstaande bijeengeroepen, om hare werkzaamheden te hervallen. «UITENLANDSCHE BERIGTEN. MCIËLAND. LONDEN. 22 Mei. De prins van Wallis is Dingsdag middag te Konstantinopel aangekomen. De Sultan heeft hciu in liet Eugelsche gezantschaps-hötel een bezoek gebragt. Het blijkt thans dal de overstrooming, die in Lancashire eene zoo groote schade heeft veroorzaakt, door het bestuur van den waterstaat voorgekomen had kunnen worden. Die overstrooming is toe te schrijven aan het bezwij ken van een sluis, gelegen aan de rivier Onse, ongeveer 12 mijlen van Lynn in het graafschap Norfolk. Die sluis vereischte reeds sedert eenigen tijd herstel. De deuren waren gedeeltelijk verrot en acht dagen voor dat zij geheel braken, werden er vreeselijke scheuren in opgemerkt. 51aar toch werden er geen maatregelen genomen om liet onheil voor te komen. Gisteren nacht is bij den boekverkooper en drukker Joel brand ont staan die zoo snel toenamdal geen behoud van het huis en zelfs geenc redding der bewoners mogelijk was. 5Iej. Joël, haar zoon en de dienstmaagd zijn in de vlammen omgekomen, en eene dochter heeft zich door uit een raam te springen zoodanig gekwetst, dat men aan haar herstel wanhoopt. Alhier ontvangen telegrafische berigten maken gewag van ernstige rust verstoring te Shanghae; met de Taipings werd een openbare oorlog gevoerd, en de admiraal, vermoedelijke de Eugelsche, was gevaarlijk gewond. FRANKRIJK. PARIJS. 22 Mei. De generaal Goyon, uit Rome alhier aangekomen, is door den keizer met voorkomendheid ontvangen. De voorstanders van het statu quo te Rome uieenen hieruit gunstige gevolgtrekkingen te mogen opmaken. De Esprit Public verzekert dal in den ministerraad besloten is om den oorlog tegen Slexico met kracht voort te zetten. Dit besluit moet da delijk ter kennis van de kabinetten van Madrid en Londen gebragt zijn. Ook verzekert dat blad, dat tusschen de kabinetten van Parijs en Turyn

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1