COURANT. LEYD8C1IE JN°. f! WOENSDAG 14 MEI. .7 rV/1 fjl. MI 1862. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt nit Zaturdag apond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. LEYDEN 13 Hei. Ter verkiezing van Uvee leden der provinciale staten van Zuidholland zijn van de 971 kicsgeregtigden opgekomen 316 kiezers. De literarische faculteit van de hoogeschool alhier is voornemens ad- missie-examen te houden op Haandag den 16dcn Juuij e. k. Zij die verlan gen zich aan dat examen le onderwerpen, worden uilgenoodigd bij gefran keerde brievenvóór den 16den dezer maand daarvan kennis te geven aan den secretaris der genoemde faculteit, den hoogleeraar J. G. Hulleman. Door de werklieden van de hh. de Heyder en O. alhier is geheel vrij willig, uil het fonds ter hunner ondersleuning bestemd, de som van ƒ1000 afgestaan ten behoeve van de werklieden te Enschede'. Zij konden moeijelijk treffender blijk van erkentelijkheid geven voor de algemeene belangstelling die zij vroeger in hun eigen lol mogten ondervinden, dan door hunne be reidwilligheid om de in denzelfden nood verkeerende broeders te ondersteu nen. Deze onbaatzuchtige handelwijze strekt hun tol eer en loont dat de hulp, hun -zoo liefderijk door stad- en landgenoot verleend, niet aan on- waardigen werd geschonken. Wij kunnen vermelden, dat onze stadgenootende heeren W. Rongen- straaten Zoon, belast zijn met de levering van het diner, dat Z. M. den koning, bij zijn aanstaande bezoek aan de provincie Zeeland, door de stad Vlissingen zal worden aangeboden. Voor die gelegenheid zullen tevens een 500-tal uitmuntende bloem- en sierplanten gelevérd worden door den heer J. D. Speet, bloemkweeker even builen deze stad. Eergisteren middag, wordt ons gemeld, zijn, met eene groote lading aspersiesde eerste nieuwe aardappelenten bedrage van 4 mandjes of jmud, en heden middag reeds 11 dergelijke mandjes, uit het Westland langs den Vliet naar Amsterdam vervoerd. In de maand April zijn over den Roll, spoorweg vervoerd 9G472 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ77210.10. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ18259.03. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 95648het vervoer van goederen ƒ60440, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkl verkeer met Duitschland, ƒ32154 op- gebragt. De minister van marine heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt, dat het examen der adspiranten voor de betrekking van kadet bij liet corps mariniers zal aanvangen op Maandag den 16dc" Junij 1862, te Amsterdam, in een der localen op 's rijks werf aldaar. Te Rotterdam had Zondag morgen in de Groote Kerk de bevestiging plaats van ds. D. Chantepie de la Saussaye, lot leeraar bij de Ned. herv. gemeente aldaar. Deze plegtigheid werd verrigt door ds. Adriani, met eene rede naar aanleiding van 1 Corinthe IV1 en 2. Des avonds hield de bevestigde voor een buitengewoon talrijk gehoor zijne inlrce predikatie waartoe hij tot tekst had gekozen de woorden van 1 Corinthe 111: 11. Deze intree rede is reeds bij de uitgevers De llreuk Smits alhier in het licht verschenen. Te Delft vermaakten zich Zaturdag II. een viertal onder officieren van bel aldaar in garnizoen liggend bataillon van het 4de reg. infanterie, in de Vest nabij de üoslpoort, met roeijen, toen bij ongeluk het bootje omsloeg; drie hunner kwamen met den schrik vrij, doch de vierde, de sergeant de Koning, werd levenloos opgehaald. Men verneemt, dat de graaf van Bylandt, 's konings opper-ceremonie- tneesler, Zondag den lldcn dezer Rotterdam is gepasseerd, komende van Parijs, en zich, op last des konings, met den meesten spoed naar Enschedé begevende. De graaf was vergezeld van een adjudant van den keizer der Fransclien. Te Enschedé is men thans bezig met het omtrekken van de muren der afgebrande huizen. Al de inwoners zijn thans voorloopig onder dak gebragt. Dagelijks komen er wagens met levensmiddelen aan. De toevloed van men leken om de puinhoopen te zien is zeer groot. De godsdienstoefeningen hebben plaats gehad voor de Hervormden te Usselo, voor de R. Katholieken te Lonneker, en voor de Israëliten ten huize van S. A. Cohen. In de Amii. C. leesL men ten opzigte van den brand o. a. het volgende: De geruchten dat de brand, die Enschedé vernielde, ontslaan is door kwaad willigheid, hebben der justitie aanleiding gegeven een gestreng onderzoek in te stellen. Met leedwezen vernemen wijdal men termen heeft gevonden om een persoon in hechtenis te nemen, als verdacht van brandstichting in zijne woning, en welke daad, wanneer zij ten minste begaan werd, zulke heillooze gevolgen heeft gehad. Zekere Lodewijk van Voorst moet, onder die ijsclijke verdenking, geboeid naar Almelo gebragt zijn. Wij hopen dat de instructie nog het bewijs zal opleveren, dat de ramp, die ons vaderland trof, door een ongelukkigen zamenloop v,an omstandighedenen niet door hel boos; opzet van een misdadiger is veroorzaakt. Een onzer stadgenooten, die Enschedé heeft bezocht, verhaalt ons nog verscheidene bijzonderheden. De notaris van de Velde, die den 6e° Mei zijne betrekking, waartoe hij dezer dagen benoemd was, aanvaardde en zich dien dag met der woon te Enschedé had gevestigd, verloor den 7eD Mei al zijne bezittingen, waaronder vele papieren van waarde, iGecne enkele der vele in Enschedé aanwezige brandkasten heeft aan het vuur weêrsland geboden. Muntstukken, in die kasten Aanwezig, waren gesmoltenalle papieren zijn dus verbrand. Dat de waardé, die daardoor verloren ging, ontzaggelijk groot is, beseft men, als men zich herinnert, dat ééne dame voor een be drag van 3ilon in hare brandkast had liggen. Men meldt uit Zwolle, dat door den burgemeester van Wijhe aan den commissaris des konings in Overijssel het denkbeeld is aan de hand gege ven; om de door den brand te Enschedé ongelukkig gewordenen, die zonder woning zijn, bij wijze van vrijwillige inkwartiering in andere gemeenten huisvesting en voeding te verschaffen, in welk geval genoemde burgemeester in zijne gemeente genoegzame bereidwilligheid denkt te vinden, om gedu rende eenigen tijd een paar honderd dier ongelukkigen kosteloos te plaatsen. Door ged. stalen van Overijssel is in dat gewest eene algemeene collecte uitgeschreven ten behoeve der slagloffers van den brand te jEnschedé, Op vele andere plaatsen zullen mede collecten worden gehouden. Door den commissaris des konings in Overijssel is van Z. K. H. prins Hendrik eene som van 300. ontvangen, lot leniging van die ramp. Te Zwolle is Donderdag II. een metselaar, een ijverig en oppassend werkman, op eene treurige wijze om het leven gekomen. Hij maakte eene opening in een steenen pijp, die eene verbinding vormt lussclien eene zekere plaats op een bovenhuis en een diep onder den grond liggenden put. Bij den aanvang van zijnen arbeid was hij volkomen wel, maar naauwelijks had hij een steen uitgenomen of bij werd bedwelmd en dermate ongesteld dat hjj naar zjjne woning moest gebragt worden, alwaar hij spoedig onder hevige benaanwdheden overleed. Uit Breda meldt men nader omtrent den proost van hel St. Catharina klooster, die naar men gezegd had spoorloos was verdwenen, dat hij, we gens verschil van opvalling omtrent de regelen der Norbertijner orde, door eenen anderen is vervangen en thans met toestemming van den aartsbis schop van Utrecht op reis is naar Rome. Te Vaals in Limburg is hel fraaije gesticht der zusters van het H. Hart bijna geheel afgebrand. 's GRAVEN HAGE, 13 Mei. De hh. J. W. P. Kennis, buitengewoon prov. opzigter van den water staat in Limburg, H. VrendeiibergC. Gast en H. J. Roeland, opziglers der 4de kl. van 's rijks waterstaat hier te lande, zijn benoemd tot adspirant- ingenietir van den waterstaat enz. in Ned. Indië. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Staphorst is benoemd de heer E. K. H. W. Vermeer, surnumerair der dir. belastingen te Groningen. Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland, belast met het afnemen van het examen voor de betrekking van candidaat-notaris, zijn als kandidaten toegelaten de hh.: W. J. Drooglever, te Rotterdam; J. Tromer, te Voorschoten; A. J. Bakker, te Rotterdam; B. J. ten Cale, te Leyden F. D. Chauson, te Gouda; J. G. J. D. van Wessem, te Rotterdam; J. C. van Meursen, te Dordrecht; G. C. Voorhoeve, te Rotterdam; C. J. A. van Es, te 's Gravendeel; D. J. van Spanje, te Rotterdam; J. Visser, te 's Gravenhage; F. Jas. idem; mr. H.H. de Bas, idem; mr. L. V'. Ledeboer, te Rotterdam; mr. 11. Trosiorff, idem; mr. M. L. A. Vorstman, idem en mr. J. H. Vernhont, te Delft. r— Heden heeft de gewone jaarlijksche paardenmarkt alhier plaats gehad. Er was nog veel kooplust. Men merkte daarbij vele vreemde kooplieden op. Bij de alhier bestaande commissie ten behoeve van de hulpbehoevenden van Enschedé is reeds ingekomen eene som van 4571.49. Tweede HfaKtee der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 12 Mei. In deze zitting zijn ingekomen een wets-ontwerp betrekkelijk de afkoop baarheid der tienden, en een wets ontwerp nopens de regeling der pensioenen van de protestantsche predikanten en hunne weduwen. Met algemeene stemmen werden aangenomen een aantal wets-ontwerpen tol naturalisatie van onderscheidene personen. Bij de behandeling daarvan verklaarde de minister van justitie dat hij geheel instemde met het gevoelen van zijnen voorganger, om de naturalisatie van een vreemdeling niet te ver- leenen, zoo deze ook, na diens opneming onder de Nederlandsche staatsbur gers. zijne oorspronkelijke nationaliteit niet verloor. De hh. van Goltstein en Mackay verklaarden zich tegen deze zienswijze. Daarna werden de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot onteigening van percelen voor den aanleg van een spoorweg van Leyden

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1