LE1DSCHE COERAAT. VRIJDAG 2 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN 1 Mei. Wij vernemen dat, ter vervulling van de openslaande betrekking van j kantonregter te Woerden, door de arrond.-regtbank de volgende voordragt is opgemaakt: mr. Hengelaar, advocaat le Ulrechl; mr. Hazenberg, kan tonregter te Sluis; en mr. van Loenensubsf.-griffier le Amersfoort. De minister van binnenl. zaken beeft den 22sten April aan de militie- i raden, heeren militie-commissarissen en aan heeren burgemeesters en wet- j houders der gemeenten in de provincie Zuidholland, eene circulaire gerigt, betreffende de gedane vraag; of de vrijstelling van de militie, als cenige wettige zoon, volgens art. 47, n°. 3 der wet van den 19d™ Aug. 1861 ook kunne verleend worden aan den lotelipg, wiens vader of wiens moeder uit een ander huwelijk nog een of meer zonen heeft, met andere woorden, aan hem, die slechts eenige zoon is, hetzij van vaders, hetzij van moederszijde en die een of meer halve broeders heeft. De minister zegt dat, indien de wet ook dezen vrijstellen wilde, zij dit wel duidelijk zou hebben uitgedrukt maar dat bovendien, het verhandelde tusschen de regering en de tweede kamer eiken twijfel wegneemt. Ka de uiteenzetting van dit punt komt de minister tot de conclusie, dat de wet geene vrijstelling toekent vaii den cenigen wettigen zoon, alléén van vaders- of moederszijdewanneer bij een of meer halve broeders heeft. Kaar men verneemt heeft de hoofdcommissie tol stichting van een ge- denkleeken aan Joost van den Vondel van II. JU. dc koningin-weduwe eene bijdrage van ƒ300 en van H. K. H. prinses Marianne der Kederlanden eene bjjdrage van ƒ100 ontvangen. De Staats-Courant heeft een aanvang gemaakt met de mededeeling der lijsten van de hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingenverkies baar tot leden van de eerste kamer. In Zuidholland is de hoogst aange slagene Z. K. II. prins Frcderik, ten bedrage van /17406.52J.. Op hem volgt de heer Jantzon van Erffrenten van Babyloniënbroek te Dordrecht, ten bedrage van 13083.93 Te Zuidland is Maandag II.terwijl de meeste inwoners zich op het land bevonden, brand uitgebarsten in eene schuur, die ten gevolge had dal 7 woningen in de aseh zijn gelegd. Tc Lage Zwaluwe heeft Dingsdag nacht mede een zware brand plaats gehad, waarbij een logement, drie huizen en eenige schuren een prooi der vlammen werden. De bewoners konden slechts met moeite hun leven redden. Men verzekert dat het Z. M dezer dagen behaagd heeft den jongeling II., die eenige jaren geleden te Amsterdam werd veroordeeld, wegens een aanslag op den predikant S.kwijtschelding van zijnen verderen straftijd te verleenen. I)c algemcene'vergadering van de Ked. verceniging tol afschaffing van sterken drank zal dit jaar gehouden worden te Utrecht, op 8 en 9 Julijek. Kaar men uit Zalt-8ommel meldt zal men binnen kort overgaan tot liet aanbesteden van de in der tijd besproken vlugtheuvelste beginnen met de gemeenten Bruchcm en Kerkwijk. Uit Zwolle meldt men dat Z. M. aan elk der buitengewone kamêr- heeren, jhr. J. A. baron van Nagell, mr. E. F. baron dc Vos van Steenwijk en mr. D. baron Bentinck van Schoonheien, die tijdens Zr. Ms. verblijf aldaar dienst deden, ter gedachtenis aan dat verblijf, een photographisch portret beeft gegeven, voorzien van 's konings naanrteekening. Ook zou Z. M. heb ben benoemd tot groot-officier of grootkruis der orde van de Eikenkroon, jbr. mr. C. Backer, commissaris des konings in Overijssel, tol commandeur van die orde, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester der stad Zwolle, en tot officier mr. A. Wllewaall van Stoetwegen, burgemeester der stad Kampen. Voor zijn vertrek heeft Z. M. aan mevrouw Backer een prachtigen armband van groote waarde ten geschenke gegeven. Aan de algemecne armen der stad heeft Z. M. ƒ1000 geschonken. Kog meldt men dal Z. M. de koning zich Maandag van daar langs de Dedcmsvaart naar Nijverdal heeft begeven. Op dien weg waren ongeveer 70 eerebogen opgerigl, waaronder een, aan de Dedemsvaart, ge heel van turf zamengesleld. Z. M. heeft aldaar in de veenderijen het turf- trappen enz. in oogenschouw genomen. Over Ommen en llankate kwam Z. M. te Nijverdal, ten einde aldaar nachtverblijf te houden, ten huize van den agent van de N'cd. handelmaatschappij. Eene groote menigte uit de omliggende streek had zich derwaarts begeven om Z. M. le zien, dat ook gelukte, daar Z. M. na het diner eene wandeling deed om de illuminatie te bczigtigen. Dingsdag heeft Z. M. te Nijverdal de inrigtingen der Handel maatschappij benevens de stoomweverij van de hh. Salomonson en de sloom- hlcekerij van de lib. Salomonson en van Heel bezigligd, en is daarna over Bijssen, Enter, Goor en Dedel naar het kasteel Twiekel vertrokken. De oud-veldwachter van der Wold, uit dc gemeente Nieuwleusdeneen man van 90 jarenhad zich ook naar de Dedemsvaart begeventen einde aan den Hulst Z. M. te begroeten. Dal genoegen viel hem ook te beurt doch bij het naar huis wandelen, kwam hij te struikelen en viel op den we neder; ditmaal echter om niet weder op te staan; hij was onmiddelijk dooi Op 26 April II. heeft te Fransum, gemeente Aduard, een afschuwi lijk feit plaats gehad. Een elfjarig meisje diende bij den arbeider VVichi Haayema, terwijl een eenig kindje, zijnde een knaapje van ongeveer eei jarigen ouderdom, aan hare zorg was toevertrouwd. Op genoemden da- was zij, terwijl de ouders zich des morgens naar hunnen arbeid haddei' begeven, met dit kind alleen te huis gelaten, en daar de zorg daarvoor, geljjk zij zelve verklaard heeft, haar verveelde, heeft zijten einde die dienst te kunnen verlaten, getracht dat kind te vermoorden. Zij heeft het met een mes in den hals gesneden, en toen zij ontwaarde, dat het nog niet dood was, het met datzelfde voorwerp nog een paar keeren in den hals gestoken. Daarop deelde zij aan een voorbijganger mede, dat een vreemd persoon de woning was binnengetreden en het kind had gesneden, en voegde daarbij het verzoek, het aan de afwezige moeder te willen berigten. G lukkig zag het knaapje er heel welvarend nil, waardoor de wonden denk lijk minder gevaarlijk zullen zijn; althans men hoopt, dat ze onder het aanwenden van doelmatige heelkundige hulp geen ernstige gevolgen zullen hebben. Het meisje is in verzekerde bewaring genomen. Te Leek (Groningen) bevindt zich een man, met name E. Woliers, die thans 100 jaren oud is, en zich nog dagelijks met eenig landbouwbf drijf bezig houdt. Hij is in het volle bezit.zijner verstandelijke vermogen;- en heeft levens zeer goed alle zintuigen tol zijne dienst, zoodat hij met hel grootste gemak nog zonder bril leest. Van zijne 13 kinderen zijn 3 in I veil, waarvan het oudste 74 jaren telt. Hij is grootvader over 29, ove grootvader over 75 en oud-overgrootvader over 7 personen. Kaar men uit Enschedé meldt zal de Enschedesche kaloenspinnei hare werkzaamheden in deze week staken. Ook de sloom-katoenspiiinei der hh. Jannink en C°. is gesloten; 300 a 400 menschen zijn daardoor zoh der middel van beslaan. 's GRAVENHAGE. 1 Mei. Z. M. heeft den heer J. F. van den Kerckhove, beeldhouwer te Brus sel, tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Ook heeft Z. M. de:, heer J. J. Keucher, lid van het hoog militair gereglshof van Luxemburg, en ridder van de genoemde ordebevorderd tot officier: Men verneemt dat Z. M.gedurende zijn verblijf te Kampen, heeft b. noeind tot officieren der orde van de Eikenkroonde hh. jhr. Wttewaall va Stoetwegen, burgemeester, en den luit.-kolonel Schuaek van het instrncti bataillon, en tot ridder dier orde den'kapitein Pel van genoemd bataillon Z. M. heeft goedgevonden, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen ie stellen den kapitein A. Glimmerveen, van het 6dc reg. infanterie, en bii dat reg. te benoemen lot kapitein 3dc kl. den lslcn luit.-adjudant P. J. j. Sloop, van het corps; voorts den l»leD luit. der artillerie van het leger hier lande P. C. W. de Gelder, tijdelijk gedetacheerd bij de lanilmagt in Wc: Indië, definitief over te plaatsen bij de artillerie van die landmagt; en di officier van gezondheid 2dc kl. hij de Ned. zeemagt II. Evertse', te bcvord ren tot officier van gezondheid lste kl. Tot notaris in het arrond. Appingadamgemeente 't Zandt, is benoen dc lieer II. Visscher, cand. notaris te Buren. Aan den heer A. A. T. de Man, administrateur van financiën in de kolonie Suriname, thans meL verlof hier le lande, is op zijn verzoek, een eervol ontslag uit Js lands dienst verleend met toekenning van pensioen. De heer mr. B. Servatius, procureur generaal bij het prov. geregtsh van Drenthe, heeft zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. Wij vernemen met genoegen dat onze verdienstelijke stadgenoot heer S. J. van den Bergh door Z. M. den koning der Belgen benoemd is lot ridder der Leopolds-orde. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld de memorie van beant woording der wet op het binnenl. gedistilleerd benevens eene nota van w zigingen en het eindverslag. Onder de specialiteiten, dezer dagen door den minister van binnen' zaken geraadpleegd over de oprigling van een Indisch instituut aan eene onzer hoogescholen, komen, naar men verneemt, voor de hh. dr. P Bleeker prof. P. J. Veth en prof. T. Roorda. De minister van binnenl. zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. Kaar men verneemt zal het Japansch gezantschap gedurende zijn ver blijf alhier het hotel de Bellevue betrekken. De gemeenterand beeft op nieuw aan den heer Soetens concessie ve leend tot den aanleg van eene railronle van 'sGravcnhage naar Scheveninge Gisteren heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het houwen van eene kerk voor de oud-gereformeerden alhier in dc Wagenstraat. De minste inschrijver was de lieer H. Hooyte Amsterdam voor dc som van 1237 i

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1