Deze was vroeger voor de arr.-regibank te Leyden gedagvaard wegens het op 1 Jan. 1862 voorhanden hebben van een fust gedistilleerd ongedekt do»r een bewijs der daarvan betaalde plaatselijke belasting. De regtbank te Leydrn veroordeelde den beklaagde deswege tot cene geldboete van ƒ172 en verbeurl- verklaring van het fust. Zij zag daarin overtreding van artt. 1 en 10 d:r verordening op de invordering van het gedistilleerd enz. der gemeente Ouds hoorn, van 3 Sept. 1861, goedgekeurd bij kon. besl. van 13 Dec. 1861n°. 6L Van dit vonnis kwam thans de heer C. in hooger beroep; voor den appel lant werd door zijn advocaat mr. A. W.Jacobson als hoofdverdediging voot- gedragen, dat hel feit, zooals het bij dagvaarding was ten laste gelegd, niet strafbaar was, omdat de gemeente-verordening op 29 Dec. 1861 afgekondigl en in werking getreden was op 1 Jan. 1862; dat bij art. 15 dier verorde ning bepaald was, dat alle inwoners der gemeente Oudshoorn, die bij de in-werking-treding der verordening gedistilleerd voorhanden hadden, verpligt waren binnen 2X24 uren aangifte daarvan en betaling der belasting te doen; dat dus de appellant verkeerde onder vigueur van deze transitoire bepaling, en het O. M. iivgebreke was gebleven het bewijs te leveren, dat het gedis tilleerd na middernacht was ingevoerd, en dat, zoo de regter oordeelde dat dit bewijs geleverd was, de appellant deswege niet mogt worden veroordeel!, omdat hij bij dagvaarding niet was beklaagd van invoer, maar van voorhan den hebben zonder dekking. Voorts werden als subsidiaire middelen van verdediging voorgedragen, dat hier het gedistilleerd op informele wijze was aangehaald, en de peiling door daartoe ongeschikte ambtenaren, geene ge- examineerde roeijers, had plaats gehad, zoodat de regter niet kon verbeurd verklaren, noch hel bedrag der verschuldigde belasting vvetteljjk kon consta teren. Door het O. M. werd bij monde van den adv.-gen. jhr. mr. van Nispen uitvoerig betoogd, dat hier geene nieuwe verordening, maar alleen eene ge wijzigde oude verordening was afgekondigd, en dat voorts uit een gehouden getuigenverhoor de behoorlijke aanhaling en peiling vaststondimmers en in ieder geval dat de voorschriften der wetten op dit punt niets op straffe van nietigheid vaststelden. Z. E. Gst. concludeerde lot bevestiging van het vonnis. Voorts bleek ter leregtzitlingdat de gemeente Oudshoorn op twee verschil lende wijzen en volgens twee verschillende teksten die verordening had afgekondigd, waarbij volgens de eene publicatie eene wijziging der oude verordening, volgens de andere eene geheel nieuwe verordening was vastge steld. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op 23 dezer. De commissie van enquête van de tweede kamer heeft heden gehoord de heeren J. P. Cheys, scheepsbouwmeester, te Amsterdam; F. S. G. Gau- tier, te 's Gravenhagc; U. Sloot, te Willemsoord; en H. T. G. Tuning, te Hellevoetsluisheden zijn gehoord de hh. P. H. Reynst, griffier bij de di rectie der marine te Amsterdam, en B. J. Tideman, constructeur der ma rine Ie Amsterdam. Men verwacht dat het onderzoek deze week zal alloopen. Bij de tweede kamer is ingekomen een wels-ontwerp houdende be grooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1862. Die uitgaven bedragen ƒ15,605,925. Tot dekking dier uitgaven worden aangewezen: 10 millioen beschikbaar gesteld of te steller, bij de begrooting der staatsuitgaven over 1862; het vermoedelijk batig slot der rekening var. uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen over 1860 262,530.92en het vermoedelijk batig slot der rekening over 1861 ƒ7,700,000. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het dempen van het Spui en de vaart onder de Kapelsbrug enz., was voor dat werk de minste in schrijver de heer Bunningh alhier, voor de som van ƒ24220. AMSTERDAM16 April. Maandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Moll, Koenen, G. de Vries Az.Hulleman, Schollen, Janssen, Dclprat, G. Mees Az., Bakhuizen van den Brink, Millies, Bake, Leemans, van Heusde, Boot, de Geer, te Winkel, Brill, M. de Vries, Godefroi, Karslen en Harting. De heer Bakhuizen van den Brink deed daarin eene mededeeling over de confessie en deverhooren van Balthazar Gerards, in den laatsten tijd in het bezit gekomen van het rijks-archief. Hij legde die stukken ter tafel om de leden te doen oordeelen over de echtheid. Hij vertoonde hel facsimile der onderteekening van Balthazar Gerards, voorkomende op een van de stuk ken in België aanwezig, welke door spr. van den aanvang voor onecht zijn verklaard, en gaf de punten op, welke hem deze stukken voor echt doen verklaren. De heer üelprat deelde mede, dat hem en den heer Bakhuizen van den Brink brieven en minuten van Hugo de Groot, ook eenige van Maria van Reigersbergen, zijn ter hand gesteld door den curator in den boedei van de laatste afstammeling in de vrouwelijke lijn van den groolen man. Vele der Latiinsche brieven zijn uitgegeven, de Fransche en Hollandsche niet, even zoo een pak brieven van Oxenstiern en Salvius, welke misschien een nieuw licht over de geschiedenis van dien tijd kunnen werpen. De heer Bakhui zen van den Brink zeide, dat hij geloofde, dat de regering bereidwillig zou zijn de stukken over te nemen. De heer Bake deed de aangekondigde mededeeling over het eponymologicum van Reinesius, nciens liet voorstel om eene commissie te benoemen ten einde het werk, op de bibliotheek te 'sHage, te onderzoeken of het belangrijk voor de wetenschap was daarvan eene uitgave te bezorgen. Het voorstel werd aangenomen en tot leden der commissie werden benoemd de hh. Janssen, Hulleman en van Heusde. De heer Koenen droeg daarna bedenkingen voor, naar aanleiding eener bij de afdeeling ingekomen mededeeling der Madridsche sociélé de la langue universellewelke zich voorstelt de invoering eener internationale taal met eerbiediging der landstaal van de verschillende natiën. De heer Brill deed daarna eene mededeeling over het denkbeeld eener uit te vinden algemeene taal. Hij toonde aandat daarmede alleen kan bedoeld worden een alge meen schrift (pasigraphie)en deed de gebreken van zoodanig denkbeeld en de nadeelige gevolgen daarvan uitkomen. Door den heer M. de Vries werd de 13Jf aflevering van Maerlanls Spie- ghcl llistoriael aangeboden. BUITENLANDSCIIE BER1GTEX. JEUfGEJLAlï 1». LONDEN, 15 April. Op de tentoonstelling zal van wege II. M. ter bezigtiging worden gestelj de Koh-i-noor, eene fraaije verzameling onbewerkte robijnen van Lahore eene zilveren tafelfontein en eenige fraaije zilveren vazen, voorts het prach tige dessertservies, waaraan bijkans drie jaren is gearbeid in de Worcester porselein-fabrieken; dit voortbrengsel van Engelsche nijverheid wordt gezegd alles te overtreffen wat Sèvres, Dresden of Weenen kunnen leveren. Zondag 11. is te Falmouth een brand ontstaan, die weldra zoodanig ij hevigheid toenamdat 23 huizen eene prooi der vlammen werdenten gevolge waarvan 32 huisgezinnen bijna alles verloren hebben. Dit een onlangs bij het parlement ingekomen onderzoek blijkt, dal sedert het jaar 1851 lot 1861dus gedurende eeuc tijdruimte van 10 jaren, 605,154,940 tonnen steenkolen (van 20 centenaars) ontgonnen zijn en daarbij 8466 menschen het leven hebben verloren. Men berekent dus dal 71,880 ton kolen op een menschenlevcn te staan komt, en de 5 millioen tonnen kolen, die jaarlijks naar Londen vervoerd wordenaan 70 menschen het leven kosten! Voor de katholieke universiteit te Dublin wordt thans van de regerin» het voorregt gevraagd, om, even als de universiteiten in Engeland en Schot land, hare studenten tot doctoren te benoemen. De regering schijnt daartoe; niet genegen te zijn. Volgens berigten uit New-York was het gepantserde schip der zuide lijke stalen, de Minolaurushersteld en, zou het, in vereeniging met no; twee andere minder sterke vaartuigeneerstdaags de vloot der noordelijkea weder aanvallen. FHANKRIJ». PARIJS. 15 April. De Moniteur zegt, naar aanleiding van hetgeen sommige dagbladen aangaande eene reis des keizers naar Engeland en Pruissen berigtenge- magligd te zijn om te verklaren dat de keizer lot nog toe geeiierlei plat gemaakt heeft om eene reis te ondernemen. De statievertrekken van het pavilloen Marsan worden voor H. M. d: koningin der Nederlanden in gereedheid gebragt. Ten gevolge van de geruststellende mededeelingen van den heer fr Lavalettc, betreffende het concilie te Rome, legt de regering aan de bit schoppendie daarheen vertrekkengeenerlei hinderpalen in den we; Zelfs is er sprake, om aan de bisschoppen van Algerië eene vergoeding voo- reis- en verblijfkosten toe te kennen, in navolging van de schadeloosstellin gen, die in de koloniën aan de muzelmannen worden uitgereikt, ten eind hen in staat te stellen den pelgrimstogt naar Mekka te doen. De heer di Lavalette heeft overigens nog medegedeelddat het concilie door 4 a 50 prelaten zal worden bijgewoond. De minister van openbare werken heeft van de timmermans- en hiti- schildersbazen verkregen dat zij meer loon aan hunne werklieden geve» zoodat deze thans ook weder aan het werk zijn. Aan 's rijks artillerie-magazijn te Vincennes zijn proeven genomen uk geschut en kogels van een nieuw maaksel. Naar men verneemt heeft tf die proeven een kanonskogel ijzeren platen van 12 duim dikte doorboord. Gisteren heeft de heer Mirès voor het hof van Douai zelf zijne zai bepleit, en uitsluitend op eene contre-experlise aangedrongen. Hij wild niet dal de zaak au fond werd behandeld. Zijn verdediger, de heer Desèzi die na hem het woord voerde, zeide daar niet buiten te kunnen blijven, ti werd zoo dikwijls door Mirès in de rede gevallendat hij van het woor. moest afzien. De regtbank te Vendome heeft een postbode, die, om zijne dienst!1 vergemakkelijken, iele brieven en dagbladen niet aan de adressen bezoi'gdt veroordeeld tol 4 jaren gevangenisstraf en 25 fr. boete. Het aantal achlti gehouden brieven bedroeg 440. Tc Mauleon, in het dep. der Beneden-Pyreneënzijn door de gendü mes 4 kisten met bommen a la Orsini in beslag genomen. I TA E IE. In een schrijven uit Rome van 8 Maart wordt het volgende mcde;t dceld: Ter slaats-secretarie is reeds berigt van de aanstaande komst hi 400 bisschoppen ontvangen. De Paus, zijne erkentelijkheid willende at den dag leggen over de bereidvaardigheid waarmede zij aan zijn verlangt komen voldoen en hem ook de opbrengst der inzameling van den Sic: Pieterspenning komen brengenis voornemens aan verscheidenen van hE eene gastvrije ontvangst aan te bieden in paleizenwelke daarvoor opzetü lijk worden ingeruimd. Zoo zullen de kanunniken van Sint Pieter het pi leis, waarin het kapittel gevestigd is, voor eene korte wijle verlaten. OS in het geslicht van S'. Michaël en in verscheiden mannenkloosters zullr. verblijven voor de gasten van den Paus worden gereed gemaakt. He M vloed van buitenlanders bij gelegenheid der Paaschweek is groot. In b(l algemeen is bij de pelgrims, welke dit jaar de heilige week te Rome komt doorbrengenmeer ware godsvrucht dan wereldschë nieuwsgierigheid zitt baar. Die gemoedsstemming laat zich trouwens uit het bedenkelijke df tijdsomstandigheden volkomen verklaren. Ouder de dezer dagen aan liet Engelsche parlement van regeringsweg medegedeelde bescheiden betreffende zuidelijk Italië is eene depêche van te Engelschen consul te Napels van 27 Maart jl., waarin hij aan den grai Russell meldt, van eenen geloofwaardigen ooggetuige vernomen te hebbel dat de rooverbende van Crocco, eenige dagen geleden, in de provincie Capi lanala nabij Bovino eenen politiebeambte, dien zij met andere reizigers ui eene diligence had gesleurd, levend verbrand had, terwijl een oude sergean van het corps veteranen, welke zich ook onder de reizigers bevond, dof de roovers werd gefusilleerd. T E V it I.! K. WEENEN, 12 April. Te Baltasek in het Tolnaër comitaat (Hongarije) is voor eenige dag£- brand uitgebarstenwelke door een hevigen storm in dier mate werd aai

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2