bMMEi II COURANT. 16 APRIL. Be Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Be prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN15 April. Bij kon. beslui! van 12 dezer is aan den heer mr. N. Olivier, op zijn verzoek, eervol onlslag verleend ais auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij alhier, en in zijne plaats benoemd de heer mr. C. A. Boonacker, vroeger kapitein bij die schutterij. De heer A. Pierson, thcol. doet. en predikant bij de Waalsche ge meente te Botterdam, heeft voor de beroeping naar de Ned. herv. gemeente alhier bedankt. Naar men verneemt komt de algemeene kerkeraad dezer gemeente morgen middag te dier zake weder bijeen. Naar wij met eenige zekerheid vernemen, zal de staf van het 4de reg. infanterie niet de hoornmuziek, met den lcn Mei aanstaande, alhier in garnizoen komen. Bij de aanbesteding van het tweede perceel van iiet nieuwe gebouw tot de nachtelijke afzondering der gevangenen in de militaire strafgevangenis nabij deze stad, welke lieden morgen plaats had, zijn de volgende inschrij- vings-billellcn ingekomen: A. Luijendjjk (die aannemer is geweest van het eerste perceel) te Noord- Waddinxveen ƒ62190, G. Rietbergen alhier 61120 J. P. Rietbergen alhier 61000Adr. Verhoog alhier 59000P. van dei- Kamp alhier ƒ58990, Anl. Oudjjk te Gouda 57800. Naar wij vernemen is jl. Zaturdag door den heer regter-commissaris bijgestaan door den beëedigden commies ter instructie, mr. D. A. graaf van Limburg Stirum, in tegenwoordigheid van den heer officier van justitie huiszoeking gedaan bij een oudroest alhier, verdacht van medepligtigheid aan diefstal, door het opkoopen en verborgen houden van gestolen voor werpen. Deze huiszoeking staat in verband met de onlangs door den heer commissaris van policie Hoogvliet gehouden instructie, ten gevolge waarvan dertien onderscheidene diefstallen zjjn ontdekt, begaan door vijf jeugdige boosdoeners des nachts in bewoonde huizen. Daar de diefstallen gepleegd zijn niet verzwarende omstandigheden en vermoedelijk in medepligtigheid met personen, op wie de verzachtende bepalingen der strafwet niet toepas selijk zijn, zal de zaak naar alle waarschijnlijkheid worden aangebragt bij hel prov. geregtshof in deze provincie. Zondag avond had in de Stads-gehoorzaal een concert plaats van het llaliaansche gezelschap van M. E. Merellionder medewerking van de be roemde zangeres mej. Adeline Patti. In weérwil van den hoogen entreeprijs had zich een talrijk publiek in de zaal vereenigd, om deze jeugdige zangeres van wie de builen), dagbladen en laatstelijk ook die der hoofdstad met zoo hoogen lof gewaagden, te hooien. Door haar werden op dit concert een drietal stukken ten gehoore gebragt: Rondo Somnambula van Relliui, duo Barbiere van Rossini, en l'Echo, variations, van Eckert. Bij de uitvoering van het laatste nonmer vooral moet hare begaafdheid bijzonder zijn uitgeko menen ter beantwoording aan het niet onduidelijk te kennen gegeven ver langen, gaf zij buiten iet programma nog een stuk van haar repertoire ten beste. Na den afloop van het concert gaven hh. studenten haar het bewijs dat ook liier haar veelzijdig talent'ioog vereerd werd, door hel brengen cener sere nade bij fakkellicht, waarhe het muziekcorps der dienstdoende schutterij zijne diensten verleende. Ove> het geheel viel hier zelden aan eene kunste- naresse een zoo vleijend onthaa te beurt als aan mej. Patti. Zondag mid dag werd zij in een met vier Parden bespannen rijtuig, voorafgegaan en gevolgd door eene zeer nel gekleedt cerewachl te paard uit het studenten corps, van het station van den spoor weg naar het hotel Verhaaff geleiden gisteren middag op nieuw op gelijk* wijze naar liet station gebragt. Bij haar vertrek liet zich de muziek der schutterij op het stations-plein ge plaatst, nogmaals hooren. Gisteren morgen te 11 ure had in d* bewaarschool in de Goenesteeg alhier hel examen plaats van 60 leerlingendje <je scbool zouden verlaten. Deze plegtigheid werd bijgewoond door de l^.ren bestuurders en de dames- patronessen der school en vele belangstellende. gje va„ jg |)un daarloe aan geboden gelegenheid hadden gebruik gemaakt, -jp jen vorigen Vrijdag wa ren door de dames-patronessen aan al de kindert ,jer school350 in getal, aan elk drie stuks klecderen uitgereikt; niemani|ton (jan 00j, 0p gg „e. dachte komenhun nog den naam van havelooze t^ngn ]e geveu z00 nel en zindelijk zagen zij er uit. Na een inleidend wog van ggp voorzitter, prof. P. O. van der Cliijs, gaven de kinderen, die de,,^] moeslen ïer|a. ten, proeven van hunne vorderingen in het lezen, rekci.,^ gc aardrijkskun de, de bijbelsche en vaderlandsche geschiedenis, welke>roeven g00|, zingen van onderscheiden liederen werden afgewisseld. werg aan 58 kinderen van protestantsche ouders, aan elk een N. v[an)ent met ge Psalmen uitgereikt, door de Lcydschc afdceling van het Nedi bijbelgenoot schap daartoe welwillend verleend, terwijl aan twee kinderevan r bath, ouders geschikte kerkboekjes werden geschonken. De voorter ganbte namens het bestuur de hoofdonderwijzeres der school, mej. van Steenbergen, voor haar trouwen ijver, wederom in het afgeloopcn jaar aan het onderwijs cn de verzorging der kinderen besteed en de dames-patronessen voor de onvermoeide zorgen aan den bloei der school te koste gelegd. Nadat d». van der Loef! zijn mede-bestuurder, prof. van derChijs, die als zoodanig aftreedt, had dank gezegd voor al wat hij sedert de oprigting der school voor haar had gedaan, cn hare belangen aan de aanwezigen dringend had aanbevolen, werden de kinderen op de gewone wijze onthaald. Bij allen, die dit school feest met hunne tegenwoordigheid vereerdenheeft zonder twijfel hetgeen zij zagen en hoorden een aangenamen indruk achtergelaten en de overtuiging van het groote nut dezer instelling voor de armen van Leyden vernieuwd. Na het groeizame en warme lenteweder, alzoo schrijft men ons uit den omlrek dezer stad, hebben de sneeuwbuijen en de felle koude der laatste dagen aan veldgewassen en vruchtboomen nadeel loegebragt, te meer omdat alles vroeg ontloken was. Hoewel er geen gebrek aan hooi bestaat, loopt er in deze omstreken reeds veel vee in de weide, dat thans lijdt door het gure weder. De minister van finanliën heeft bekend gemaakt dat de 248stc staats loterij zal beslaan uit 20000 loten10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 12 Mei en gesloten op Zaturdag 24 Mei. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op 10 Junij, terwijl de laatste 100 nommers op Zaturdag 30 Augustus zullen getrokken worden. In de Midd. C. leest men het volgende: De werkzaamheden bij de depariemen'en van eeredienstdie tot strekking hebben om eerlang tot de opheffing dezer beide departementen te kunnen overgaanzijn thans zoover gevorderd dat men spoedig de verwezenlijking van dat plan kan te gomoef zien. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen reeds met 1 Julij die departemen ten ophouden te beslaan en de bemoeijingen van den slaat in de kerkelijke aangelegenheden, voor zoo ver die nog noodig zullen zijn voor betaling van traciementen enz., aan het departement van financiën worden opgedragen. Behalve de aan te bieden en vermoedelijk aan te bieden vvets-onl werpen waarvan wij eene opgave deden, vernemen wij thans met eenige zekerheid dat men ook het ontwerp eener nieuwe wet op de registratie en het zegel kan te gemoet zien. De dagbladen zouden daarbij geheel van het zegel worden vrijgesteld en de gemeenten voor een groot deel in hunne admi nistratie van die belasting worden ontheven. Daarentegen zouden de obliga- tiën aan belasting onderworpen worden. Bij de voorgenomene herziening der personele belasting is, naar ons gemeld wordt, het beginsel aangenomen om de opbrengst voor een gedeelte aan de gemeenten af te staan. De patent belasting zou worden vervangen door eene belasting op hel uitoefenen van beroepenwaaronder ook dat van landbouwer zal worden begrepen. In het jaar 1861 zijn uit Nederland 291 hoofden van gezinnen en op zich zelf slaande personen als landverhuizers over zee vertrokken, waarvan 153 als reden voor het vertrek opgaven verbetering van stand, cn bestaan en vermogen, alsmede familiebetrekkingen. In den nacht van 13 dezer is een met vaten teer beladen vaartuig komende van Rotterdam en bestemd naar Amsterdam, op den lJssel gezon ken, met het ongelukkig gevolg, dat een van de drie opvarenden daarbij is verdronken. Ter bevordering van de veiligheid der reizigers op spoorwegen, heeft de heer Roosdorp, stations-chef te Amsterdam, voorgesteld: om de zooge naamde scholten van de rijtuigen ook van glazen, welke opengeschoven kunnen worden, te voorzien, waardoor men een gezigt verkrijgt door den geheelen trein, zoodat de conducteur, die in den eersten wagen zit, in den 3dc" en 4dcn wagen kan zien. Zoo er nu in de 2de, 3de of 4d0 wagen een ongemak is, laat hij den trein stilstaan, door zijn gewoon signaal aan den machinist en onderzoekt daarna wat er gebeurd is. Onder N ij kerk woedt eene ziekte onder de paarden. Den 6den dezer was het getal gestorven paarden reeds 23. Als bewijs van de kwaadaardig heid der ziekte wordt aangevoerd, dat in de vorige week bij den land bouwer Hartman op ée'n dag twee paarden, die des morgeus nog gezond schenener aan stierven. Van gemelden landbouwer zijn reeds 7 beste paarden aan de ziekte gestorven, waaronder een dat hem 700 had gekost. Een ingezeten van Andel ontving op den 9dcn dezer, des avonds, over den post een brief, welke bij de opening bleek een brandbrief te zijn. Genoemde heer moest nabij zijne woning een half uur na aankomst van den post eene som van ƒ50 nederleggen. Hiervan werd oogenblikkelijk aan de politie kennis gegeven. Werkelijk kwam dan ook op den bepaalden tijd en plaats een zeker persoon om het geld te zoeken; maar naauwelrjks be vond hij zich daar of hij werd door den veldwachter overvallen en gevangen genomen. Bij onderzoek bleek het een arbeider uit de gemeente Giessen te zijn. die den volgenden dag naar het huis van arrest te Heusden is overge- bragt en reeds zijne misdaad zon hebben beleden. Van dezen persoon heeft

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1