uvhsdu; COURANT. m± MAANDAG 7 APRIL. H r- v De Courant ivordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. iV. 4 De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSELinhoudende: 1°. Raads- jj besluit houdende afschaffingte beginnen met den 1 Januarij 1862, der plaatselijke belasting op de honden te Legden2°. Verordening houdende -! wijziging en aanvulling der Algemecne Policie-Verordeningvastgesteld 3 den 26 September 1861 3°. Verordening houdende het gewijzigd art. 37 der Algemecne Verordening van den 9 November/24: December 1855op de ;J invordering der plaatselijke belastingen te Legden 4°. Verordening houdende het gewijzigd art. 4 der Verordening van den 29 October 1859, regelende de invordering der plaatselijke belasting op het gedistilleerd te Legden. üKKHi f'EN. LEYDEN 5 April. Gisteren heeft tie kerkcraad der Ned. hervormde gemeente alhier, uit het vroeger opgegeven twaalftal predikanten, het volgende zestal gemaakt: dd. P. Hofstede de Groot, te Dwingelo; P. II. Hugenholtz, te Renswoude; J. Posthumus Meyjes, te Groningen; J. Stemberg, te Arnhem; A. Pierson te llotlcrdam; J. van Witzenburg, te Tholcn. Morgen avond zal het drie- lal gevormd en daarna het beroep gedaan worden. Eerlang zal aan ds. J. Tichler het voorregt te beurt vallen gedachtenis te mogen vieren zijner 25 jaren lang bij de Ned. hervormde gemeente alhier vervulde ambtsbediening. 'Zoo als de dagbladen vermeldden, heeft de heer E. Douwes Dekker gedurende den afgeloopen winter te Amsterdam, lot groot genoegen van een talrijk gehoor, eenige openbare voordragten gehouden. De schrijver toch van den Max Ilavelaar boezemt belang in. De man die zich, volgens de uitdrukking van mr. J. van Lennep, beurtelings in den hemel, op de aarde, en in de onderwereld ophoudt, weel altijd en overal de aandacht zijner lezers of hoorders te boeljen. Het is dan ook ontegenzeggelijk dat hij op letteikundig gebied de zeldzaamste talenten bezit, dat hij in geest, in humor, in sierlijkheid van stijl, in kracht van zeggen schaars of niet ge ëvenaard wordt. Wij vertrouwen daarom dat de heer Douwes Dekker aanst. Dingsdag met een zeer talrijk bezoek zal vereerd worden. (Zie de advertentie.) Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 327 lol 423 personen. Te Katwijk aan Zee, waar de hervormde gemeente vierdehalfduizend zielen lelde en slechts e'e'n predikant was, is onlangs eene tweede predi kantsplaats geslicht en in den loop dezer week met algemecne stemmen be roepen geworden ds. F. Hage, van de Kaag. De tegenwoordige predikant van Katwijk aan Zee, d». Lamb. Tiddens, zal Zondag d. 27 April zijn af scheid prediken. De bouw van de tweede pastorie is gisteren aanbesteed geworden en, behoudens nadere goedkeuring, gegund geworden aan G. de Best, timmerman te Katwijk-binnenvoor de som van 7300. Dit jaar zullen er onderscheidene algemecne verkiezingen worden gehouden. Den tweeden Dingsdag der maand Mei (13 Mei) verkiezingen tot leden van de staten der onderscheidene provinciën, in plaats van de helft der leden, die dit jaar aftreden. Den tweeden Dingsdag der maand Junij (10 Junij) verkiezing tot leden van de tweede kamer in plaats van de helft der leden, die dit jaar aftreden. Den eersten, op de opening der staten vergadering volgenden Woensdag der maand Julij (2 Julij) verkiezing van leden var. gedep. staten voor de helft van de leden dier collegiën, die dit jaar aftreden. Den tweeden Dingsdag van Julij (8 Julij) zal door de prov. staten moeten worden voorzien in de plaatsen van het derde deel der leden van de eerste kamer, die dit jaar moeten aftreden. Den derden Dingsdag der maand Julij (15 Julij) zal. ingevolge de missive van den minister van binnen), zaken, de verkiezing plaats hebben van de leden van sommige ge meenteraden, voor zoo ver hun getal, uithoofde van de laatste volkstelling, moet worden uitgebreid. Den eersten Dingsdag der maand September (2 September) zullen de gemeenteradeningevolge dezelfde missive, overgaan lot de verkiezing van nieuwe wethouders, voor zoo ver hun getal in som mige gemeenten moet worden uitgebreid. Volgens de officiële opgave van de uitkomsten der jongste volkstelling bedroeg de bevolking der provincie Zuidholland op 31 December 1859 619,380 zielen, waaronder: Rotterdam 106,122 zielen, 's Gravenhage 78318, Leyden 37074. Dordrecht 22812Delft 20126, Schiedam 15167, Gouda 14749, Gorinchem 8943, Vlaardingen 8212, Woerden 4199, Schoonhoven 2782, Aarlanderveen 2739, Alketnadc 3566, Alphen 3160, Benthuizen 604, Bode graven 2794, Boskoop 2059, Hazerswoude 2769, Hillegom 2121Katwijk 5421, Koudekerk 1244, Leyderdorp 1893, Lisse 1747. Nieuwkoop 2291, Noordwijk 3136Noord wij kerhout 1214, Oegstgeest 2176, Oudshoorn 1895 Rynsburg 1902, Kijnsaterwoude 563, Sassenheim 1103. Soetermeer 1000, Soeterwoude 2730, Valkenburg 469, Voorhout 884, Voorschoten 1910, Noord-Waddinxveen 1386, Zuid-Waddinxveen 701, Warmond 1190, Was senaar 3089, Woubrugge 1730, Zwammcrdam 1295. Volgens de uitkomsten der jongste volkstelling bedroeg de bevolking van Nederland op 31 December 1859 3,308.969 zielen, op 1 Jan. 1830 telde de bevolking 2,562,300 z.op 1 Jan. 1840 2,860,450 z.op 1 Jan. 1850 3,056.591zoodat de bevolking van dit rijk in die 30 jaren is toegenomen met 746,663 zielen, of gemiddeld ruim 24,888 per jaar. Volgens de Nieuicc Bijdr. bedraagt het getal der thans nog vacante hulponderwijzers-plaatsen in ons land 125. Ondanks, alzoo schrijft men uit 'sllage aan de Amst. C.de zoo stellige tegenspraak van verschillende bladengeloof ik toch de verzekering te kunnen geven, dat II. M. de koningin eerlang een bezoek te Parijs zal afleggen. De juiste dag van het vertrek schijnt tot heden echter nog niet bepaald te zijn. Het Iibl. berigt dat de heer jhr. mr. J. de Bosch Kemper, hoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam, als zoodanig zijn ontslag heeft gevraagd. Het Ned. Israël, armbestuur Ie Amsterdam heeft van de erfgenamen van wijlen den ridder 1. C. de Brunei, in leven consul-generaal van Rus land, eene gift ontvangen van ƒ600. Te Koeverden is dezer dagen in ondertrouw opgenomen mejufvrouw A. S.oud ruim 19 jaren, en R. J., landbouwer te Dalen, oud 69 jaren. Te Middelburg had Woensdag II. een droevig ongeluk plaats. Een oppassend huisvader, timmerman van beroep, viel bij het inzetten van nieuwe ramen in het provoosthuis op den dam, van welk werk hij aannemer was, van een Imogen steiger op de straat, en met hem stortte een zwaar stuk uitgebroken steen naar beneden, waardoor een zijner beenen verpletierd werd. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Met betrekking tot den te Simpelveld (Limburg) gepleegden moord wordt nog het volgende medegedeeld: De vermoorde persoon noemde zich Brou wers, en was kalkbrander en graankooper van beroep. Hij was als een ge schikt en oppassend man bekend. De als medepliglig gevangen genomen vrouw had hemonder voorwendsel hem eene bestelling van kalk te moeten doen, ten haren huize welen te lokken, gelijk hij zich dan ook des avonds derwaarts had begeven, lil het midden van den nacht hoorde een buurman uit dit huis een geroep om hulp opgaanin het denkbeeld dat er brand in dit huis ontslaan was, haastte hij zich om te gaan helpen, doch zijne vrouw kreeg van de schrik eene flaauwie, zoodat hij haar niet kon verlaten. In- tusschen had hel hulpgeroep opgehouden. De misdaad werd overigens niet onmiddellijk ontdekt, maar wel eenige dagen later; men vond het lijk in eene sloot, in de weide, met een weinig aarde bedekt. Door de geneeskun dige lijkschouwing is men tot de overtuiging gekomen, dat Brouwers, tij dens hij begraven werd, nog niet dood was. Hij had zijnen ouden vader gedurende zijne laatste levensjaren ten zijnent onderhouden; de oude man had hem daarom bij zijn testament, boven zijne twee broedersbevoordeeld. Men gist dus, dal hebzucht en haat de oorzaken van den moord geweest. 's GRAVEN 11 AGE. 5 April. Z. M. heeft den heer J. Kruseman jr.secretaris van het schilderkundig ge- noolschap Pulchri Studio alhier, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Bij kon. besluit van 1 April zijn de volgende controleurs der directe belastingen enz. verplaatst, als: naar Rotterdam, de heer J. 1). Btehon van lJsselmonde, thans te Gorinchem; naar Gorinchem, de heer J. Dufour, thans te Tiet; naar Tiel, de heer C. A. M. baron du Tour, thans te Har derwijk; naar Harderwijkde heer M. M. J. van denBergh, thans te Goes; en is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Meerkerk, de heer A. M. van Kessel, thans te Staphorst. Tot kapitein 3de kl. bij hel corps ingenieurs, mineurs en sapeurs is benoemd de l»tc luit. W. F. II. baron van Balveren, van het corps. Bij kon. besluit van 3 dezer is aan den kapitein-luitenant ter zee titu lair van hel sedentaire zeewezen in Ned. Indië D. L. Wolfson, laatstelijk directeur der fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerahaija, met verlof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend met toekenning van pensioen. Gisteren heeft de commissie van de tweede kamer, belast met hel hou den van eene enquête over den toestand der marine, gehoord de hh. O. A. Uhlcnbeck, kapitein ter zee te Arnhem, en A. C. van Braam Honckgeest, gepensionneerd kapitein ter zee, op den huize Zorgvliet bij Utrecht. De prachtige staten-bijbel met lezenaar is hier ter stede door ongeveer 8000 personen bezigtigd. De opbrengst zoo in de bussen als van de entree gelden heeft ruim ƒ500 bedragen. Volgens de N. II. C. is, na overleg tusschen den voorzitter der tweede kamer en de regering, bepaald dal de kamer tegen den 24slen dezer zal bijeengeroepen worden. BUITKNLANDSCHiC BER1GTEN. BISBKLAN I». LONDEN, 3 April. De Times berigt dat er naar alle rijkswerven in het vereenigd koning rijk bevel is gezonden om alle werkzaamheden aan houten schepen te staken. Door den minister van oorlog is in het lagerhuis o. a. medegedeeld dat er een kanon werd vervaardigd, waarmede men kogels van 300 pond zou kunnen schieten, en dal van den directeur der artillerie een voorstel was ontvangen om een kanon te doen vervaardigen, hetwelk kogels van 600 pond zou kunnen uitwerpen. Volgens de Morning Post zullen er tot den IS116" dezer goederen in het tentoonstellings-gebouw worden aangenomen. In dat gebouw heeft weder een ongeluk plaats gehad. Een timmerman is van eene hoogte van meer dan 200 voet nedergestort en op de plek dood gebleven. FRAK Ei R«il. PARIJS, 4 April. De Moniteur berigt dat de keizer, ten einde de uitgaven te verminde ren en al dadelijk het beginsel van bezuiniging toe te passen, waarvan bij het opmaken der bcgrooting voor 1863 zal worden uitgegaan, bevolen heeft de getalsterkte des legers met 32000 man te verminderen, de infanterie- regemenlen n°. 101 en 102 te ontbinden, en 2200 paarden te verkoopen. Naar men zegt zou de keizer, ten einde aan de moeijelijkhedendie tusschen den generaal Goyon en den heer Lavalette te Rome gerezen zijn, een einde te makengeneigd zijn beiden terug te roepen en de leiding der diplomatieke en militaire zaken aldaar aan den maarschalk Niel op te dragen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1