Pea* Telegraaf. zuidelijken aan boord van een vaartuighetwelk de blokkade had trachten te verbrekengevat is. Bij het aanvaarden van het bevel over het leger aan den Mississippi heeft de generaal Beauregard eene dagorder uitgevaardigd, waarin hij zegt: »Wel verre van ons door de geleden tegenspoeden te laten ontmoedigenmoeten wij daarin kracht zoeken voor nieuwe daden van dapperheid. Zoó wij aan onze zaak en aan ons zeiven getrouw blijven, dan moeten wij overwinnen; en met Gods hulp zullen wij de zege behalen Voorts wordt in een schrijven uit New-York het volgende medegedeeld: Zoodra de Merrimac, het geharnaste schip, waarmede de zuidelijken den Monitor der noordelijken hebben bestredenbeschadigdin de haven van Norfolk was binnengeloopenwerd dit met den voor korten tijd aangeleg- den telegraaf van het fort Monroe naar Washington, aan de regering der Unie overgeseind. Ten gevolge daarvan is uit Washington onmiddellijk be vel gezondenom den Merrimacdoor het laten zinken van eenige met steenkolen geladen vaartuigen, het nitloopen te beletten. Dit bevel is dade lijk zoo goed uitgevoerddat de Merrimac en te gelijk ook de Yorktoicn en Jamestown thans in de haven liggen opgesloten. FllANHftMH. PARIJS, 30 Maart. Naar men zegt heeft de keizer, 11a een onderhoud met den heer La- valette, besloten de Fransche troepen vooreerst niet uit Rome terug te roe pen, zelfs niet al kwam de Paus te overlijden. De gezant moet echter op zijne terugroeping aangedrongen hebbenen dien ten gevolge zou hij door den hertog de Monlebello worden vervangen. Het eskader van de Middellandsche zee zal den 12den April te Toulon terugkeeren. Zes schepen van hetzelve zullen naar Cherbourg gezonden wor den, om den keizer op zijne reis naar de Londensche tentoonstelling le be geleiden. Te Toulon worden 700 soldaten uil China verwacht. Naar men verzekert heeft de tot stand gebragte conversie slechts een geldelijk voordeel van 30 millioen fr. voor de schatkist opgeleverd. Mgr. Fransoni, aartsbisschop van Turyn, is le Lyo'n overleden. Hij woonde sedert 12 jaren in genoemde stadwaarheen hij was gevlugttij dens zijn verschil met de Sardinische regering. Berigten uit Vera-Cruz van 4 Maart melden dat Juarez de tusschen de beiderzijdsche commissarissen te Soledad getroffen overeenkomst had goedge keurd. De Fransche en Spaansche troepen waren dien ten gevolge naar Tetuacan en Orizaba opgerukt, terwijl de Brilsche troepen zich weder naar Engeland zouden inschepen en een gedeelte der Spaansche troepen naar Cuba zou terugkeeren. Ook de verwacht wordende Fransche versterkingen zouden zonder te ontschepen weder vertrekken. Den lsten April zouden de onder handelingen te Orizaba beginnenen men verwachtte dat die tot eene vreedzame vereffening zouden leiden en dat men voldoende waarborgen voor de toekomst zou verkrijgen. Een overbrenger van Amerikaansche depêches was tusschen Vera-Cruz en Mexico vermoord geworden. ITALIË. Garibaldi is te Parma met eene buitengewone geestdrift ontvangen. In eene aanspraak aan het volk heeft hij gezegd te verwachten dat Parma hetwelk hem reeds zoo vele krijgsmakkers verschaft had, er bij de eerste gelegenheid nog meer zoude opleveren. Naar men uit Turyn meldt zou er in het ministerie Ratazzi reeds nu verandering komen. De bh. Mancini en Cordova zouden uit hel kabinet treden, en de minister van openbaar onderwijs zou de portefeuille van den laatstgenoemde overnemen. Ook de secretaris-generaal Brioschi had zijn ontslag ingediend. Ilel dagblad van Rome geeft eene beschrijving van de kunstgewroch ten en edelgesteenten, welke binnen kort te Rome ten voordcele der pau- seljjke schatkist zullen worden verloot. Deze voorwerpen, tol nog toe 1600 loten uitmakende en alle doi r gcloovigen als bijdragen voor den Sint- Pieterspenning geschonkenzijn op het Kapilool voor het publiek ter bezig- tiging gesteld. PKUISSENJ. BERLIJN, 30" Maart. De verkiezingen in de grondvergaderingen zullen den 28stcn April plaats hebben en den 6den Mei die voor de kamer van afgevaardigden. De Elberf. Ztg. berigt dat acht hooggeplaatste ambtenaren als ge- volmagtigden van het ministerie door de provinciën reizenom de bedoelin gen der regering aan de plaatselijke autoriteiten mondeling uileen te zetten en met deze zoodanige schikkingen te maken als naar gelang van omstan digheden tot een gunstigen afloop der verkiezingen kunnen leiden. Uit Keulen wordt gemeld, dat een wijnstok, staande in den tuin van een der woningen in de Röhrergasse, niet slechts met bladeren is bedekt, maar reeds knoppen vertoont. Volgens het Dresdener Journal heeft de koning van Saksen het op den voormaligen kapelmeester, den bekenden componist Richard Wagner, se dert eenige jaren rustend banvonnis opgehevenen dezen vergunning ver leend om zich weder naar goedvinden hier te lande op te houden. liet officiële blad van Warschau spreekt het berigt tegen van dcCzas, betreffende de zware mishandelingdie de heer Zamoyski. zou hebben onder gaan. Die heer bevindt zich integendeel in volkomen welstand. OOST-INDIE. BATAVIA, 14 Februarij. Tot eersten docent in de wis- en natnurkundigc wetenschappen aan het gymnasium Willem III is benoemd dr. N. J. Hoorweg en tot docent in de Nederl. taal, J. H. Beddigs, onderwijzer aan de gouvernements-school te Magelang. Van Banjermassing worden door den Java-Bode de volgende berigten medegedeeld: Op den 28stcn Januarij is Hidayat met zijn gezin en gevolg te Martapoera aangekomen om zich te onderwerpen. Den 30stcn daaraan volgende heeft hij ootmoedig vergiffenis gevraagd aan den luit.-kolonel. waar nemend resident, die inmiddels te Martapoera was gekomen. Deze vergiffenis werd hem geschonken, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat hij naar Java zoude vertrekken. Hidayat betoonde zich lot dit vertrek genegen, en de 3de Februarij werd tot zijn vertrek bepaald. Op dien morgen zeer vroeg tijdig ontving de luit.-kolonelwaarnemend resident, die inmiddels naar Banjermassing was teruggekeerd, de tijding, dat de regent van Martapoera aan den majoor, waarnemend assistent-resident, Koch des avonds te voren had berigt, dat de bevolking zich tegen het vertrek van Hidayat wilde ver zetten. De luit.-kolonel Verspyck vertrok onmiddellijk op het ontvangen dezer tijding en kwam dienzelfden dag nog le Martapoera aan, waar hij den volgenden stand van zaken vond. De waarn. adsistent-resident cmbarkeerde zich des morgens van dien dag aan boord eener praauw, met een detache ment, om Hidayat, die zich met zijn gezin en gevolg in twee andere praauwen bevond, naar de stoomboot van Os le begeleiden, welke hem naar Banjermassing zou brengen, alwaar de stoomschepen Bali en Celebes op hem wachtten. Hidayat was reeds van wal gestoken, toen hij eensklaps terugkeerde, door een talrijken en goed gewapenden volksoploop begeleid. Aan den majoor, waarn. assistent-resident, werd op zijne vraag, wat dit te beteekenen had, geantwoord, dat men in geen geval Hidayat naar Java wilde laten vertrekken, waarop deze hoofdofficier besloot geen geweld le gebruiken maar zich in de redoute te retireren. Hidayat en Demang Lehman waren intusschen in de nabijheid van Martapoera. Bij zijne aankomst ont ving de luit.-kolonel een verzoekschrift van de geestelijkheid aldaar, de bede inhoudende, Hidayat niet van de kust te verwijderen. Ter vermijding van bloedvergieten heeft de luit.-kolonel vermeend geen dadelijk geweld le moeten gebruiken, maar te trachten langs den weg van onderhandeling lot het be oogde doel le geraken. Bij de expeditionaire geneeskundige dienst in de zuider- en Ooster-afdee- ling van Borneo is overgeplaatst de officier van gezondheid 3de kl. A. J. van der Burg. Volgens bijzondere berigten is de luitenant Voogt aan zijne bij Barabaja ontvangen wonden overleden. Van Madura en Banjoemas wordt gemeld dat aldaar ten gevolge van zware regens overstroomingen hebben plaats gehad. In de Lampongsclic districten heeft men in den nacht van 8 op 9 Januarij eene vrij sterke aardbeving gevoeld. PARIJS, 31 Maart. De keizer heeft eene wapenschouwing gehouden over de keiz. garde, welke deze stad verlaat. De prins von Hohenzollern was daarbij tegenwoordig. Volgens de Patrie is het gerucht omtrent de terug; roeping van den generaal Goyon ongegrond. TURYN, 31 Maart. RO.) I11 een brief, door de Corresp. lith. mede gedeeld, leest men het volgende: De herhaalde bezoeken van keizer Frans Jozef te Venetië, waar hij zich bijzonder met de vestingwerken bezig houdt, en de krijgstoerustingen van Oostenrijk, geven een wantrouwen te kennen, waardoor de staat van spanning tusschen deze mogendheid en Italië ver meerderd wordt. De Italiaansche regering daarentegen maakt zich tot eene krachtige verdediging gereed. Italië vreest de bedreigingen zijner vijanden niet meer en zou iederen aanval weten af te slaan. Genoemd blad meldt ook dat 30 roovers gezien zijn op zes mijlen afstands van Brindisi, den weg naar de kust inslaande, ten einde eene ontscheping te begunstigen, welke in dien omtrek plaats moest hebben. Zij werden door de troepen vervolgd. De nationale garde houdt mede de kust in het oog. De kerkelijke partij deed alle moeite om te Palermo onder de studenten onlusten te verwekken maar hare pogingen waren ontdekt en verijdeld. De heer Ratazzi heeft heden in de kamer van afgevaardigden kennis gegeven, dat de ministers Cordova, Mancini en Poggi hun ontslag hebben genomen en dat de generaal J. Durando benoemd is tot minister van bui- tenl. zaken en de senator Matteucci tol minister van openbaar onderwijs. De heer Ratazzi behoudt de portefeuille var. binnenl. zaken en belast zich voor eenige dagen ad interim met het depart, van justitie. LONDEN, 31 Maart. Lord Palmerslon heeft in het lagerhuis verklaard dat Engeland, door hel bevorderen der Turksche leening, gcenc verantwoor delijkheid op zich heeft genomen, maar alleen zal waken voor het behoor lijk besteden der gelden. PARIJS, 1 April. De Monileur meldt dat het Italiaansche ministerie definitief is zamengesleld als volgt: Ratazzi, voorzitter van den ministerraad en minister van binnenl. zaken; Durando, buitenl. zaken; Matteucci, open baar onderwijs; Conforti, justitie; de overige ministers behouden hunne portefeuilles. MADRID, 1 April. Marocco zal weldra zijne verbindtenissen nakomen, en Spanje maakt toebereidselen om Tetuan te ontruimen. I11 het congres heeft de minister Salavernia een besluit voorgelegdstrekkende lot verhoo ging, met zes millioen realen, van hel bedrag der jaarlijksche amortisatie van de passieve schuld, te beginnen met Januarij 1863. NEW-YORK20 Maart. [R. O.) Eerlang ziet men de overgave van Sa vannah te gemoct. De zuidelijken hebben hunne laatste stelling aan den Benedcn-Polomac ontruimd. De dagbladen verzekeren dat onder de verbon den mogendheden in Mexico eene ernstige oncenigheid licerschl, en men eene breuk tusschen de Fransche en Spaansche legatiën verwacht. VERA-CRUZ, 4 Maart. Een deel der Spaansche troepen keert naar Cuba terug. Generaal Prim voert het bevel over de verbonden krijgsmagt. Een der door Print met Doblado overeengekomen bepalingen was dat geen andere troepen zouden worden ontscheept.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3