LEYMCIIE C© ER INT. WOENSDAG 2 APRIL. 1862. Do Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit ZdVurdag avond. Maandag, Woensdag en Die rail Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt uitgegeven blad 3 der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNKNLANDSCHK BEKiGTEN. LEVDEN1 April. Hel apologisch genootschap Ie Londen heeft den heer dr. P. Illeeker, al hier, tot buitenlandscb lid benoemd. Wij zijn in slaat gesteld mede te deelen dat het orgel-concert, Vrij dag II.gegeven .ten behoeve der bewaarschool pp de Garenmarkt, na aftrek der onvermijdelijke kosten, heeft opgebragt de aanzienlijke som van ƒ360.66. Wij verheugen ons daarover, daar die som beslemd is voor eene hoogst nuttige inrigling die door den waardige» Laurillard werd in hel leven ge roepen; wy mogen niet alleennamens het bestuur, onzen stadgcnooten voor hel gegeven blijk van belangstelling dank zeggen, maar ook dien dank over brengen aan onzen voormaligen stadgenoot, den heer Nicolaï, die ten be hoeve der zaak zijne talenten ten beste gaf. Zondag avond is in den singel nabij de lleercnpoort een man in het water geraakt en verdronken, hoogstwaarschijnlijk teil gevolge van dron kenschap. Naar men verneemt, zullen dit jaar, voor zoo verre de infanterie, be treft de l5tc, 3dc, 4de en 5de regimenten aan het kamp bij Willigen deel nemen. De afleveringen van Petermann's geographische Mittheilungendie sedert onze vorige aankondiging het licht zagen, de twee laatste voor 1861 en de twee eerste voor 1862, zijn weder rijk aan belangrijke bijdragen. Wij noemen eene vertaling van een door den luitenant-kolonel Sarei opge steld en te Hongkong gedrukt verslag van de Engelsche ten vorigen jare volbragte expeditie in China., bevattende eene beschrijving van de Jang-tsc- kiang (Blaauwe rivier), van Hongkowtot welke plaats lord Elgin in 1858 met een eskader was gekomenlol Ping-schan, een punt dat tot dusverre nog niet door een Europeaan bereikt was; eene mededeeling omtrent de Mozes- bronnen (/Vin Mtisa) in steenachtig Arabië, gelrokken uit eencn brief van dr. Steudner, lid der bekende Heuglin'sche expeditie, en met eene schets der landstreek, alsmede een plan van de golf van Suez verrijkteene natuur- en aardrijkskundige beschrijving van het zuidelijk grensgebied van Oost-Siberië door den verdienstelijken Gustav Radde, met eene kaart, welke door dezen naar de nieuwste bronnen inzonderheid naar de groole nog onuitgegevene kaart van den heer Schwarz, chef van de mathematische afdeeling der Si berische expeditie, 18551859. ontworpen is; eene uitgebreide verbande ling van den majoor Emil von Sydow over den stand van de cartographie der verschillende landen van Europa in 1860 en 1861 een tabellarisch ovcrzigl van de oppervlakte der verschillende staten, die het keizerrijk Oos tenrijk uitmaken, door dr. A. Fickcr, met eene physiseh-statistische kaart van Hongarije, Gallicië, Zevenbergen, enz.; eene voorlezing van den heer Vivien de S'. Martin, 13 Sept. 1861 in de Acad. des Inscr. et B. I.. ge houden en door een kaartje toegelichtover de ligging der oude steden van Tripolis; het zevende berigt omtrent de Duilsche expeditie naar de binnen landen van Afrika, dat de brieven van den heer von 11 euglin uit Keren in de Bogos-landen20 Aug.19 Oct. 1861, geschreven, bevat en tevens in lichtingen geeft omtrent de expeditie door de groote woestijn die onder de leiding van den heer M. von Bcurmann wordt ondernomen een opstel over de Zigeuners in Egypte, genomen uit een nog onuitgegeven werk: «Egypte in zijn legenwoordigen toestand," door A. von Kremer; een brief van Th. von Heuglin d. d. Keren 19 Oct. 1861betreffende het bestijgen van den Zad-Ambadoor den briefschrijver in gezelschap van zijne reisgenootendr. Steudner en H. Schubert, volbragt; uitvoerige en merkwaardige verhalen van Stuart's tweede reis door de binnenlanden van Australië, 1 Jan.31 Aug. 1861, en van Burke's reis door hetzelfde werelddeel, Aug. I860Jitnij 1861enz. Verder zag als 7e bijvoegsel lot de Mittheilungen het licht het eerste ge deelte van een werkgetiteldInner-Afrika nach dem Stande der geo- graphischen Kenntniss im Jahre 1861. Nach den Quellen bearbeitet von A. Petermann und B. llassenstein en bevattende het 4e en 6e blad van eene kaart der Binnenlanden van Afrika, (Nubië, Darfour en Kordofan) weike uit tien bladen bestaan zalbenevens drie oorspronkelijke reisverha len van M. von Beurmann, Th. Kotsehy en Brtin-hollet. Voorts moet nog vermeld worden, dat de voortreffelijke Adolf Stieler's Hand-Atlas weder verrijkt is met eéne aflevering, welke uit drie nieuw bewerkte kaarten van liet noord-oostelijk deel van Duitschlandde Pruissische provinciën Pruissen en Posen (met een overzigl van den geheelen Pruissischen staat en een plat ten grond van Berlijn en omstreken), beide door C. Vogel bewerkt, en het zuid oostelijk deel van Australië, bewerkt door A. Petermann, bestaat. Men verneemt dat de Engelsche commissarissen der tentoonstelling te Londen 14 dagen uitstel hebben verleend voor de inzending der Neder- landsche voorwerpen. Vermoedelijk staat dit uitstel in verband met de om standigheid, dal het tentoonstellingsgebouw op 1 Mei aanst. niet geheel ge reed zal zijn. De 18dc algemcene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genootschap zal dit jaar gehouden worden te Gorinchem op 30, 31 Julij en 1 Augustus. Uil Alblasserwaard meldt men dat de longziekte onder bet rundvee in die streken toeneemt. Vooral langs de rivier de Lek en in eenige binnen waarts gelegen gemeenten schijnen de meeste gevallen voor te komen. Naar men verneemt is door het dep. van hervormde eeredienst hand opening gegeven tot vervulling der vacature bij de Waalsche gemeenten van 's 11 age- en ■Haarlem. 1111. KK. 1111. prins en prinses Hendrik hebben, naar men verneemt, ƒ200 toegezonden aan de hoofd-commissie tot stichting van een gedenk- teeken voor Vondel. Door wijlen mevr. Everdingen geb. de Groot, te Tiel, is aan de lierv. diaconie te Culenborg een legaat van ƒ1000 gemaakt. Aan de Arnh. C. meldt men uit Eindhoven het volgende: Door de arrond.-regtbank alhier is eenige dagen geleden huiszoeking bevolen in het klooster der Capucijnen-orde te Gemert en wel, naar men zegt, wegens eene plaats gehad hebbende poging tol vergiftiging, welke door een der broeders capucijnen zou gepleegd zijn op zijne medebroeders of, zooals men meent, op den prior van het klooster. Dit onderzoek heeft tot niets ge leid omdat de brocder-capueijn in quaestie eensklaps spoorloos verdwenen is en het meest gestrenge regterlijk onderzoek niets heeft kunnen aan het licht brengenwaar zich de verdachte op dit oogenblik bevindt. 's GRAVEN IIAGE, 1 April. Z. M. heeft benoemd lot grootkruis van de orde der Eikenkroon de vice- admiraal Bijl de Vroe, en tot olFicier van die orde den Belgischen violon cellist Servais. Tol notaris te Aardenburg is benoemd de heer G. Vcrdooren, cand.- notaris te Zicrikzec. en tot deurwaarder bij het prov. geregtshof in Utrecht, de heer J. W. de Wilde. Tot tweeden onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen is benoemd de heer R. R. Rijkens, hoofdonderwijzer der open bare school te Nieuwolda. Aan den luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indië J. C. J. Smits, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, onder toekenning van pensioen. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen: tot kapitein ter zee, den kapitein-luit. ter zee P. A. Matthysentot kapitein-luit. ter zee, den luit. ter zee lslc kl. C. J. Damtnc; tot luitenants ter zee lslc kl. die van de 2de kl. J. B. A. de Jong en E. F. Hiinel von Cronenthall; tot luitenants»ter zee 2dc kl., de adelborsten lslc kl. L. A. Walaardt Sacre', F. K. Engelbrecht J. E. C. Coster van Voorhout, H. A. Sirks, W. J. II. de Kanter, E. 11. E. van Woelderen, J. P. Hovy, J. C. Commys, M. Rochussen, P. M.Cochius, G. Eek, P. Crans, J. F. M. Lange en F. J. Slokhuyscn; tot officieren van administratie lstc kl., die der 2dc kl. O. Eschauzier en M. J. Duvelaer van Kampen; lol officieren van administratie 2de kl., die der 3de kl. C. C. M. Bervoets, A. L. Thierens, G. H. Verboon en K. J. Adams; tot adjunct administrateurs, de scheepsklerken J. M. A. van Roggen, F. A. Frederiks, F. Bamberg en L. G. Sas, en tot officieren van administratie der 3de kl. de adjunct-administrateurs E. Canneman, II. L. F. Pisuisse, J. Beyer, W. K. Lenling, W. P. J. L. Stort, L. F. C. Seelking en C. J. P. Furnée; heb bende Z. M. zich voorbehouden, om de adjunct-administrateurs J. F. J. van Son en F. T. Courier dit Dubekart nader tot officieren van administratie der 3dc kl. te bevorderen, nadat zij hier te lande zullen zijn teruggekeerd en het examen voor hunnen legenwoordigen rang voldoende zullen hebben af gelegd. Voorts is tot kapitein 3de kl. bij het 7de reg. infanterie benoemd de lsle luit. W. Jarmanvan het corps. Naar men verneemt, zal II. M. de koningin zich eerstdaags naar Sluttgard begeven. Naar men verneemt zal II. M. de koningin-moeder een bezoek brengen aan het k?iz. hof te Petersburg; ook wil men weten dat Z. K. H. prins Hendrik haar op die reis zal vergezellen. De reis moet in verband staan met de plegtigheden van het duizendjarig bestaan van het Russische rijk, dat dit jaar zal gevierd worden. Gisteren is in het hotel de 1'Europe door de hoofdambtenaren van het depart, van oorlog aan den afgetreden minister jhr. de Casembroot en aan den nieuw benoemden minister, kolonel Blankeneen prachtig diner gegeven.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1