I BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 3d Maart 3862, 39. De Pr. Dr. C. deelt het volgende berigt uit Borger mede. Voor onge veer een jaar werd alhier een huwelijk gesloten tussehen zekeren E. H., schaapherder te Buinerveen, en T. M. Toen men van de huwelijksaangifte huiswaarts keerde, kreeg de bruid reeds berouw en was het slechts op aanraden van anderendat zij in de voltrekking van het huwelijk toestemde. Een huwelijk, onder zulke omstandigheden gesloten, kon niet gelukkig zijn; de eerste tijden kenschetsten zich dan ook door veelvuldige huiselijke twisten; in den laatslen tijd scheen dit beter te gaan, ofschoon, naar men zegt, de man in eene ongeoorloofde betrekking stond lot eene andere vrouw. Zon dag 11. was zijne vrouw op visite" geweest, doch keerde reeds vroegtijdig en gezond terug. Hoe verwonderden zich dus de buren, toen zij des nachts omstreeks 3 ure door genoemden E. EI. gewekt werden met de tijding, dat hij zijne vrouw dood naast zich op het bed had gevonden. Al spoedig ver spreidde zich het gerucht, als zoude die vrouw niet haren natuurlijken dood zijn gestorventerwijl de buren een rooden kring om den hals van de over ledene opmerkten. Die geruchten schijnen den burgemeester ook ter oore gekomen te zijn, ten minste hij begaf zich, vergezeld van twee deskundigen en den gemeente-veldwachter, naar genoemde plaats en deed aldaar in loco onderzoek. Wat resultaat dit onderzoek opleverde weten wij niet, maar wel dat E. H. gevankelijk alhier is binnengebragt. Woensdag morgen kwa men alhier de heer officier van justitie en de regter-commissaris bij de arr.- regtb. te Assen, om de zaak nader te onderzoeken. Bij een bezoek echter in de cel, waarin E. H. was opgesloten, ontdekte men, dat hij zich door ophanging van het leven had beroofd. Hel is der justitie gelukt den dader van den moord, op de 73-jarige vrouw te Asten (Noordbrabant) in den morgen vau Zondag II, gepleegd, in handen te krijgen. Het is een jongman van 22 jaren, genaamd van Huchte, wonende te Asten kort geleden ontslagen uil de gevangenis waar hij, wegens diefstal, zes maanden in eenzame opsluiting had doorgebragt. Hij heeft zijne misdaad bekend. Des morgens was hij met de verslagene in de kerk geweest en zij was gedurende de late godsdienstoefening alleen te huis. Hij heeft haar eerst met een hamer op het hoofd geslagen, daarna, toen hij zag dat de vrouw nog teekenen van leven gaf, haar den hals af gesneden en vervolgens eenige voorwerpen uit het huis medegenomen. Van wege het departement van justitie is openbaar gemaakt het ver slag van de statistiek van het gevangeniswezen over 1860. Daaruit blijkt' dat, terwijl het totaal-cijfer der gevangenen over 1859 aanzienlijk minder was dan in vorige jarenover 1860 het tegenovergestelde plaats had. Die vermeerdering bepaalt zich echter tot de huizen van verzekering en van arrest, maar vooral ook tot die van bewaring. In de groole strafgevange nissen was ook over 1860 het getal gevangenen geringer. De vermeerdering in.de huizen van bewaring doet zich in alle provinciën voor, uitgezonderd alleen Utrecht en Friesland. Zij is vooral toe te schrijven aan een ver meerderd getal veroordeelden door de kantonregters; immers dit getal be droeg in 1860 11450 en in 1859 9967. Aanwezig op uit. Dec. 1860 waren in de strafgevangenissen 2091, huizen van verzekering 1266, huizen van arrest 625 en huizen van bewaring 143; te zamen 4125. Ofschoon dit cijfer 142 meerder is dan dat van 1859zoo is het toch minder dan in de jaren 1855—58, waarvan het middengetal 4745 was. De verhouding van het getal gevangenen tot de algemeer.e bevolking was in 1860 op 1000 zie len ruim 13 tegen ruim 12 in 1859. De grootste verhouding in de jongste 9 jaren was in 1856, te weten ruim 14, de kleinste in 1853, namelijk bij de 9. Bij afwisseling werden in de onderscheiden gevangenissen enz. opgeno men in 1860 44309 gevangenen waarvan in de huizen van bewaring 24542, in die van arrest 8211, in die van verzekering 8721 en in de straf gevangenissen 2835. Van het totaal waren 36208 van het mannelijk en 8101 van het vrouwelijk geslacht. Verhouding der vrouwen op de 100 mannen ruim 22. De vreemdelingen onder de gevangenen zijn iets toege nomen. Men telde 656 in 1860 tegen 590 in het jaar te voren. Men lelde onder het getal gevangenen 6636 gehuwden, 12059 ongehuwden, 671 we- duwenaars en 401 weduwen. Het getal der gevangenendie bij hunne aan- komst konden lezen of schrijven, bedroeg in 1860 10340 tegen 9427 die I dat niet konden; wel was hel laatste cijfer minder, maar de verhouding van hendie deze eerste beginselen van onderrigt mistenwas toch nog groot. De gezondheidstoestand in de gevangenissen was over het algemeen iets gunstiger. 's GRAVENHAGE 29 Maart. Tot notaris zijn benoemd: te Amsterdam de hh. J. W. II. H. Druyve- steyn en J. F. Meier, cand.-notarissen aldaar; te Enschede' de heer H. van de Velde, cand.-notaris te Olst; te Sittard de heer L. J. B. van der Hey- den, cand.-notaris te Venray, en tot notaris te Rotterdam de heer H. J. van der Hoevencand-not. aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij het wapen der infanterie: bij het 3dc reg. tol kolonel, den luit.-kolonel J. C. W. Beekman, komman- dant van het corps; bij hel 4de reg. tol kolonel, den luit.-kolonel W. A. van Toll, kommandant van het corps; en bij het algemeen depót van disci pline, tot kolonel, den luit.-kolonel C. F. de Bockkommandant van het corps. De commissie van de tweede kamer, heiast met het houden van een onderzoek (enquete) over 'slands marine, heeft met het hooren van de op geroepen deskundigen een aanvang gemaakt. Men wil weten, dat eerstdaags een kon. besluit het licht zal zien, waarbij het personeel der ambtenaren aan de prov. griffie van iedere provincie afzonderlijk zal geregeld worden. Daarbij zou het getal en de vaste jaar wedden der commiesen, adjuncl-commiesen en klerken bepaald en vastgesteld worden en de vooröragt voor die ambtenaren na afgelegd openbaar examen plaats hebben. De benoeming zou door Z. M. den koning geschieden. Bbl AMSTERDAM, 28 Februari). Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje zijn hede ten 10 ure uitgereden, om eenige bezoeken af te leggen. Aan hel oude en vrouwenhuis op den Binnen-Amstel werden de vorstelijke personen opgewacht door de regenten en regentessen. Z. M. heeft zich zeer lang onderhouden zoowel met de bestuurders enz. als met de verpleegden. Daarop hebben Z. M. en Z. K. H. met een bezoek vereerd prof. Vrolik, vervolgens de diamant slijperij van den heer Coster in de Zwanenburgerstraat, waar de vorstelijke personen door den eigenaar werden rondgeleid. Z. M. heeft zich zeer min zaam met dien heer onderhouden. Z. M. heeft met veel belangstelling het snijden, kloven en slijpen der diamant gadegeslagen, waarbij Z. M. zich zeer lang onderhonden heeft met de werkliedendie een diamant al deze bewer kingen in Z'. Ms. tegenwoordigheid deden ondergaan. Daarna hebben Z. M. en Z. K. H. de tusschenschool in de Oostenburger Middenstraat bezocht. Z. M. en Z. K. II. zijn ten 3 ure aan het paleis teruggekeerd. H. M. de koningin is ten 12) ure uitgereden en heeft hel museum Fodor bezigtigd. Ook heeft H. M. het meubelmagazijn van den heer D. Siem, in de Kalverstraat, met een bezoek vereerd. H. M. heeft daar eenige aankoopen gedaan. Des namiddags ten 6 ure was er diner ten hove van 35 couverts. Bestuurders van het diamantwerkers weezenfonds alhier hebben van H. M. de koningin, beschermvrouw dezer instelling, weder eene gift van ƒ100 voor het fonds ontvangen. BUITEN LAN DSUHK BKR KI TEN. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Maart. Aan het wetgevend ligehaam is een ontwerp van wet toegezonden, strekkende tot vaststelling van een buitengewoon budget voor 1863. Daarbij wordt voorgesteld het vestigen van een fonds bestemd lol dekking van bui tengewone uitgaven. Dit fonds zal telken jare bij eene bijzondere wet wor den vastgesteld, welke levens magtiging zal geven tot het doen der uitgaven waarvoor het bestemd zal zijn. Voorts worden onderscheiden inkomsten, ten bedrage van 138,870,000 fr.aangewezen om voor het dienstjaar 1863 dat fonds uit te maken. Daaronder is de vermeerdering van den accijns op suiker en op zout. Het gerucht, dat de keizer van deze vermeerdering had afgeziendewijl zij impopulair wasis dus onwaar. Dezer dagen heeft alhier de eerste algemeene vergadering plaats gehad van de deelnemers aan het plan eener permanente algemeene tentoonstelling. Uit de overgelegde plannen bleek de onmogelijkheid om in de stad Parijs zelve een zoo uitgebreid terrein te bekomen als men voor het beoogde ge bouw noodig heeft, waarom de grondleggers hunne keuze gevestigd hebben op een terrein bij Auteuil, vooraan in het bosch van Boulogne. Van de zijde van het gemeentebestuur is aanvankelijk de meest welwillende medewer king ondervonden, en heeft men toezegging gekregen dat er een boulevard langs den voorgevel van het gebouw zal worden aangelegd. De werklieden in de departementen Beneden Seine en du Nord, die zonder werk zijn, hebben hel plan gevormd om twee deputation naar den keizer af te vaardigen, ten einde hem op hunnen dringenden nood te wijzen. Uit Lyon en Tarare zijn zeer geruststellende berigten omtrent den stand der nijverheid ontvangen. Te Tarare heeft men gebrek aan werkvolk en te Lyon zijn de zijde-weverijen weder in vollen gang. Te AlgeriO is men ijverig bezig met plannen om het suikerriet aldaar aan te kweeken. 400 acres land zijn voor de cultuur van dit product reeds beschikbaar gesteld. Op den 8stcn is te Alexandria de Europesche schouwburg afgebrand. Uit Havanna meldt men, dat de tabakoogst, welke de fijnste sigaren oplevert, mislukt is. ITALIË. Men verzekert dat de Fransche gezant van zijne regering den last heeft gekregen om Batazzi op ernstige wijze de gevaren onder het oog te brengen, die het gevolg moeten zijn van Garibaldi's met den dag klim- menden invloed op de bevolking. Vooral de scherpschutters-vereenigingen in Italië schijnen den keizer bezorgdheid in te boezemenwant die scherp schutters vormen bijna een leger. Die vereenigingen tellen toch te zamen» niet minder dan 190,000 leden. Hoezeer het volk in Italië verwaarloosd is, moge onder anderen uit het volgende blijkendat door officiële bescheiden gestaafd is. Aan het einde van 1861 werd er eene algemeene volkstelling gehoudenwaarbij de door de regering gestelde vragen over hel algemeen vrij volledig beantwoord werden. Hieruit is geblekendat in Lombardije 30 tot 40 en in Toskane 10 lot 20 van de honderd lezen konden en op 7 tot 8 mijlen van Rome niet e'e'n van de honderd. pu ris sew. BERLIJN, 27 Maart. Z. M. de koning heeft aan de beroemde tooneelkunstenaresmevrouw Ristori, de gouden medaille voor kunst geschonken. De circulaire van den minister van binnenl. zaken omtrent de verkie zingen heeft over het algemeen eenen slechten indruk gemaakt. Overal wor den liberale kiesvereenigingen opgerigt. De Czas berigt dat dezer dagen de heer Zamoyski te Warschau, ten wiens huize eene geheime drukkerij was ontdekt, bij zijn verhoor zooveel geeselslagcn heeft ontvangendat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. OOSTEWKMK. WEENEN, 26 Maart. De hertog van Modena heeft zijne uitgestrekte rijke bezitting Caltajo, in de provincie Padua, aan prins Giovanelli verkocht. Alleen het museum van wapenen, zeldzaamheden, enz., daar bijeen gebragtwordt op eene waarde van 12 millioen lire geschat. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 5