ii; VHs (in; COURANT. 1862. MAANDAG 31 MAART. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. B1NNKNLANDSCHE BËRIGTEN. LEYDEN, 29 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van heden is hel nieuw inkomend lid, de heer IS. W. YVltewaall, na het afleggen der gevorderde eeden, als lid van den raad geïnstalleerd. Tol wethouder, in plaats van den heer mr. N. Olivier, werd benoemd de heer P. 1. de Fremery, die, hoewel al het ge- j wigt beseffende der verpligtingenaan deze betrekking verbonden, vooral j| ook met het oog op de waardige wijzewaarop zijn voorganger die had vervuld, zich echter bereid lerklaarde haar aan te nemen. Voorts werden benoemd: tot hoofdonderwijzer voor de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs der 2de kl. voor jongens J. D. van Wijk, hoofdon- l derwijzer eener bijzondere school alhier; tot ambtenaren bij de plaatselijke i belasting: tot gaarder B. Kok, thans commies-portier, tot commies-portier M. F. de Wild, thans commies, en lot commies A. Smagtelthans adsis- j tent commie.s-porlier. De hh. G. W. A. Plaat en J. van Kaathoven wer- |j den in hunne betrekking van slads-doclor gecontinueerd. De hoogleeraar A. E. Simon Thomas alhier is door het genootschap voor verloskunde te Berlijn lot buitenlandsch lid van die instelling benoemd. Op de jongste vergadering van het archaeologisch genootschap te Praag is tot eerelid benoemd de heer dr. L. J. F. Janssen, conservator bij hel museum van oudheden, alhier. Onze voormalige stadgenoot, de heer W. F. G. Nicolaï, gaf gisteren avond in de Pieters-kerk een orgel-concert, ten voordeele van de bewaar school op de Garenmarkl. Een talrijk publiek was opgekomen om den be gaafden toonknnstenaar te hoorenen met meer dan gewone aandacht werd de voordragl van de zeven op liet programma voorkomende nommers bij gewoond. Zij waren de volgende: 1. Sonate n». 1 van Felix Mendelssohn Bartholdy, 2. Trio (wie maar den goeden God Iaat zorgen), van Bach, 3. Fuga, over de naamletters Bach, van Schumann 4. Andante uil de 5esim- fonic van von Beethoven, 5. Variation op de melodie van het Gebed des llecren, van Mendelssohn, 6. Adagio van Schneider, en 7. Finale. De uil voering dezer stukken deed niet alleen de kracht van het orgel uitkomen, maar stelde ook weder de talenten van den heer Nicolaï in een helder licht. In de volgende maand zal door de militaire genie onder nadere appro batie van het dep. van oorlog alhier openbaar aanbesteed worden het onderhoud gedurende één jaar aan de kazernenslallen enz., bij de militaire bezetting te dezer stede in gebruik. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenoinenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 371 tot 440 personen. Bij kon. besluit van 27 dezer is de heer A. E. Roest van Limburg, thans notaris te Katwijk, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den lslc" Mei aansl.verplaatst naar, en mitsdien benoemd tot notaris te Rotterdam. Door Z. M. is bepaald dat de miliciens der ligting van 1861, inge deeld bij hel wapen der inf., het ls,c 2dc en 3de reg. vest. art., het korps pontonniers, liet bat. mineurs en sappeurs, en de miliciens stukrijders be- hoorende lot de kompagnie art. transporttrein van het reg. vcld-art.die nog ongekleed en ongeoefend zijn, den 22stcd Mei a.s. bij die korpsen in activiteit zullen moeten optreden, ten einde daarbij gekleed en in den wa penhandel te worden geoefend. Volgens het Journ. des Pays-Bas wordt H. M. de koningin op 23 April te Parijs verwacht, om ongeveer cene maand aan het Fransche hof te ver toeven. Later zou ook Z. M. de koning een bezoek aan dal hof brengen. De commissie uit het prov. geregtshof van Zuidholland, tot het afne men der examina van al degenen die zonden verlangen naar het ambt van notaris te dingen, heeft de belanghebbenden verwittigd, dat zij tot voor schreven einde zal vaceren op Donderdag den 8sten Mei 1862en zoo noodig de daarop volgende dagen. Den 25ste11 dezer leed de r. k. gemeente van Hoorn een smartelijk verlies. De algemeen beminde priester en pastoor, de weleerw. beer P. Does, landdeken van West-Friesland, bezweek na een langdurig ziekbed tot smart niet alleen voor de leden der kerkmaar ook voor vele ingezetenen van andere gezindten, voor welke hij, zonder bekend te zijn, een wel doener was. Slechts voor weinige maanden mogt hij het 25-jarig feest van zijn priesterschap bij de gemeente te Hoorn vieren; een feest, dat deelne ming vond bij de meeste ingezetenen dier stad, omdat de man die deel- ming werkelijk verdiende. Hij mogt slechts den ouderdom van 63 jaren bereiken. Zoo men hoort, heeft hij zijne geheele nalatenschap, die wel niet zeer groot zal zijn uithoofde van zijne weldadigheid, aan de armen vermaakt. Te Utrecht droeg Woensdag II. de boogleeraar J. A. C. Rovers hel rectoraat der hoogcschool aan zijnen opvolger over, na liet uitspreken eener redevoering de aetate nostra optirnatibus praecipue et civitatum rectoribus sapientiae magistra, d. i. een blik op onze eeuw als leermeesteres van wijs heid voor hoofden van staten en voor de hoogere standen der maatschappij. Voor het sluiten der plegtigheid reikte de aftredende rector de namens Z. M. den koning ten vorigen jare uitgeloofde eerepenningen uit aan de hh.: J. W. Schuit, student in de geneeskunde, en J.F. Moutoncandidaat in de wis- en natuurkunde, beiden te Leyden(ieder eene gouden medaille), J. J. Cornelissen candidaat in de letteren, mede te Leyden, (de zilveren medaille) en II. C. üibbits, candidaat in de wis- en natuurkunde aan de Utrcchtsche hoogcschool, wiens ingezonden verhandeling, even als die van den heer Mouton de gouden medaille was waardig gekeurd, maar die, bij loting, voor zijn mededinger had moeten onderdoen, een loffelijk getuigschrift. (B.C.) Eergisteren nacht heeft te Arnhem een hevige brand gewoed, waar door in zeer weinig lijds de cementmolen en de machinale broodbakkerij van de hh. de Waal en O. geheel in de ascli werden gelegd. Niet zonder krachtsinspanning is het gelukt de belendende percelen te behouden. Te Zutphen heeft een reeds bejaard burgerman, B. genaamd, eene zijner aanverwanten, eene 16-jarige wees, die bij hem dienstbaar was, derwijze schrik aangejaagd door woorden en bedreigingen, dat het meisje in haren angst uit een der bovenvensters van het huis op straat is gesprongen. Zij verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Zoo als wij reeds mededeelden, leest men in de Arnh. C.zullen aanst. Donderdag voor bet prov. geregtshof van Gelderland teregt staan de per sonen uit Barneveld, beschuldigd van bunnen ouden vader en schoonvader herhaaldelijk te hebben willen vergiftigen. Thans vernemen Wij, dat tegen een dezer beschuldigden levens zware vermoedens zijn gerezendat hij een voorkind zijner vrouw moedwillig van het leven zou hebben beroofd, toen het pas 6 weken oud was. Het maken van de aardenbaan enz. voor den staatsspoorweg van Ilar- lingcn naar Leeuwarden is gisieren alhier aangenomen door A. Visser te Sliedrecht, voor de som van ƒ630,000. Vervolg der berigten in het Bijvoegsel.) Per Telegraaf. 's GR A VENHAGE29 Maart. De commissie van de tweede kamer, hclast met het houden van een onderzoek (enquête) over 's lands marine, heeft he den gehoord de hh. J. W. L. van Oordthoofdingenieur der stoomboot maatschappij te Rotterdam, en D. Wolfson, vroeger directeur van het stoomwezen te Soerabaya, thans directeur der kon. Ned. grofsmederij te Leyden. AMSTERDAM, 29 Maart. Heden avond bezoekt de kon. familie den schouwburg. Morgen ochtend zal de kon. familie de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk, onder het gehoor van d8. Vinke, bijwonen. Op de soiree die morgen avond bij II. M. de koningin zal plaats hebbenzal de heer Louis Splitgerber zijne kunstverzameling, prenten en teekeningen, be kend als de Atlas van Amsterdam, laten zien. Maandag aanst., ten 11 ure, keert de koninklijke familie naar 's ll'age terug. TURYN28 Maart. Het besluit betreffende de zamcnsmelting der zuide lijke bij de overige Italiaansche troepen heeft algemeen eenen gunstigen indruk gemaakt. De geruchten omtrent eene ministeriële verandering zijn ongegrond. Er wordt wel onderhandeld, maar slechts om het ministerie voltallig te maken. Naar men zegt is de portefeuille van buitenl. zaken den generaal Durando aangebodendie haar echter nog niet heeft aan genomen. LONDEN, 28 Maart. De heer Layard heeft in het lagerhuis verklaarddas de onderhandelingen met België, over het sluiten van een handelsverdrag, waren afgebrokenomdat de Engelsche regering zich met kan vereenigen met de voorwaarde betreffende den afkoop van den Scheldelol; de regering hoopt dat België daarop niet zal blijven aandringen. T A - W K HL 3 «S V SC SI De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat de IBorbtcl- biug, die door eene vaste ijzeren brug wordt vervangen, dientengevolge niet kan bereden worden, zoodat, met het oog op de arlt. 104 en 105 der Algemeene Policieverordeningvoor rijtuigen en wagens van twee of meerdere wielen voorzien, op welke wijze ook in beweging gebragt, de passage van de zijde der Haarlemmerstraat naar de Breèstraat het naaste kan plaats hebben door de Donker- en Maarsmansstegenen de Haarlem- j meistraat van de zijde der Breèstraat niet dan door de Vrouivenstegen vegtstrecks kan worden bereikt. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 27 Maart 1862. D. TIEBOEL S1EGENBEEK.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1