beste zorgen aan bel kiezen en rangschikken der stedelijke monumenten van oud-vaderlandsche schilderkunst, bestemd voor de doorloopende tentoonstelling in de nieuwgebouwde scbilderijen-zaal nevens het stadhuis. [H. C.) Op den 10den dezer hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam eenc gewone vergadering. Tegen woordig waren de hh. Moll, Koenen, Harting, van Lennep, van Heusde, Bake, Delprat, Leemans, Karsten, M. de Vries, KuenenBoot, Nyhoff, Beets, Brill, Janssen, Opzoomer, G. de Vries Az.Fruin en llulleman. Door den heer van Lennep werd het eindverslag uilgebragt in zake den letterkundigen eigendom. Dit verslag werd bij acclamatie aangenomenen zal. na ook aan de andere afdeeling te zijn medegedeeld, aan den minister, als het gevoelen der akademie, worden kenbaar gemaakt. De heer Bake deed eene mededceling betreffende een zeer uitvoerig werk van den geleerden Rcinesius, getiteld Eponymologictimen bevattende een naamregister van al de eigennamen die in opschriften of penningen voor komen. Hij had er melding van gemaakt gevonden in het 3de deel van Wolffs Literarische Analectaen het was hem eindelijk gelukt, het werk weder te vinden en in handen te krijgen. De heer llulleman bragt verslag uil, namens de commissie benoemd ter beoordeeling der vijf ingekomeu prijsverzen. Geene dezer gedichten is der commissie voorgekomen genoegzame verdiensten te bezitten om met goud te worden bekroond. De vergadering heeft zich met dat gevoelen vereenigd, ofschoon de heer Brill zijne meening kenbaar maakte, dat de commissie, blijkens haar verslag, aan de dichters eischen stelde, waaraan de moderne Latijnsche poëzy bezwaarlijk kondc voldoen; hetgeen andere ieden de aan merking deed makendat daaruit op nieuw bleekhoe onvruchtbaar de lloeuirtiaansche prijsuitschrijvingen in den tegenwoordigen lijd te achten zijn. De heer Koenen deed aan de afdeeling ecue mededecling betreffende een arbeid waarmede hij zich bezig hield, aangaande de uitbreiding van Chris tendom en beschaving door onze voorvaderen in andere werclddeelen gedu rende de 17dc en 18dc eeuw. Onderscheidene buitenlandsche schrijvers hebben onze voorvaderen beschuldigd dat zij zich alleen door baatzucht en bekrom pen koopmansgeest hadden laten besturen. Spreker wilde niet verbloemen, dat baatzucht en onedele drijfveren niet zelden in het spel zijn geweest, maar hij wenscht ook te wijzen op de hooger en edeler drijfveren die de Nederlanders van dien tijd bewogen hebben, en op vele historische bijzon derheden die duidelijk doen zien, dat men wel degelijk het besef had van eene hoogere roeping dan het zoeken van lijdelijke welvaart en aardsche schatten, en hij riep de hulp zijner medeleden in, om hem daartoe inlich tingen en bijdragen te verschaffen. De heer Koenen bood tevens voor de bibliotheek der akademie aan eer.en Catalogus Codicum Orientaliumzijnde de lijst der Ooslersehe I1SS.vroe ger toebehoord hebbende aan wijlen den hoogleeraar Willmet, aanvankelijk bewerkt door den heer Juynboll, vervolgd en thans in het licht verschenen door de zorg van dr. P. de Jong. Te Elburg had in de vorige weck een treurig voorval plaats. Een timmerman v. E. had het ongeluk, door een mistred, boven van een buis te storten, waardoor hem bijkans de geheele hersenpan verbrijzeld werd. De ongelukkige werd bewusteloos opgenomen, en is overleden. Te Franeker zag men dezer dagen op eenen der kunstwegenten noor den der stad, een zonderling rijtuig, zonder paarden, stoom of wind voort gedreven en dal toch zeer snel vorderde. Twee personen, in dit nieuwe middel van vervoer gezeten, veroorzaakten al zittende door middel van het nedertrappen van wipper., die beweging; deze wippen zijn op eene vernuftig gedachte wijze aan eene zigzagvormige as bevestigd, welke de raderen ronddrijft. De rig ting van bet rijtuig wordt aangegeven door een voorrad, waaraan eene stuurkruk is bevestigd. Dit rijtuig is vervaardigd door II. Reismaarchiteit en timmerman te Beetgum. Bij kon. besluit van 15 Maart is de kamer van koophandel en fabrie ken te Goes opgeheven. De leden dier kamer hadden gezamenlijk hunne betrekking nedergclegdomdat de gemeenteraad de bezoldiging van eenen secretaris, ten bedrage van ƒ50 'sjaars, niet ten laste der gemeente wilde brengen; vroeger was het secretariaat onbezoldigd waargenomen. De raad had daarop de opheffing der kamer verzocht, terwijl eenige handelaren en fabriekanten te Goes een adres indienden om dat verzoek niet in te willigen. Het besluit der opheffing is gegrond op de overweging dat, daar hel geble ken was dat niemand der belanghebbenden bereid is liet secretariaat zonder bezoldiging waar te nemen, de belangstelling in het bestaan eener kamer van koophandel te Goes r.iel zoo groot schijnt, dat zij tegen den wensch van hel gemeentebestuur in siand zou behooren Ie worden gebonden. Volgens de officiële opgave van de uitkomsten der jongste volkstelling bedroeg de bevolking der provincie Friesland op 31 December 1859 274,305 zielen, waaronder Leeuwarden 25450 zielen, Harlingen 9968 zielen, Sneek 8396 zielen. Uil Harlingen meldt men hel volgende: In spijl van de woelingen, die er in Noord-Amerika heerschengaat 'de emigratie derwaarts nog be stendig voort. Tot verwondering van velen zagen wij Donderdag II. van hier nog een gezelschap Friesche landverhuizers naar Rotterdam vertrekken om zich aldaar voor dat land in te schepen. Een daarvan is hier echter heden teruggekeerd, daar hij bij de inscheping tot andere gedachten kwam. Naar men verneemt zal, even als in vorige jaren heeft plaats gehad, den 15den Junij aanst. het kadetten-kampgelegen op de Teteringsche heide nabij Breda, worden betrokken, door de kadetien der verschillende wapens op de kon. militaire akademie, behoorendc lot het 3de en het 4de studiejaar, om tot den laatslen Julij aldaar te kamperen. 's GRAVENHAGE 20 Maart. Z. M. de koning heeft benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon den Pruissischen gcneraal-majoor graaf zu Miinster-Meinhoevelcommandant van dc 8sle brigade cavalerie; en tot officier dezer orde, den Pruissischen luit.-koloncl Riickcrl, genaamd Burchardi, directeur der genie in de bonds- vesting Luxemburg. Door Z. M. zijn benoemd: lot griffier bij het kantongeregt te Horst de heer mr. J. L. G. L. P. llaex, thans adjunct-commies der lstc kl. ter prov. griffie van Limburg; tol notarissen ter standplaats 's Gravenhage: de hh. J. L. R. Le Rutte, candidaat-notaris aldaar; mr. II. Reijers, can- didaat-notaris en procureur bij de arrond.-regtbank aldaar, en tot commis saris van politie en waterschout te Hellevoetsluisen commissaris van rijks politie op het kanaal van Voorne, de heer J. W. Kemna, thans inspecteur van politie te 's Gravenhage; tot ontvanger der directe belastingen enz. te Tie! de heer J. G. Niehot, titans in die betrekking te Oss. Aan den beer mr. F. van Dcinsc is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het zesde schooldistrict der provincie Zeeland, terwijl in zijne plaats als zoodanig benoemd is jhr. mr. L. F. van Panhuys, le Goes. De officier van gezondheid 3de kl. C. F. A. Moorrees, van het perso neel der geneeskundige dienst van het leger hier te lande, thans lijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië, is definitief overgeplaatst bij het personeel der geneeskundige dienst van genoemde landmagt. Z. M. heeft beslotendat de algemeene commissie van liquidatie der zaken, betreffende de voormalige wees- en momboirkamersingesteld bij de wet van 5 Maart 1852, voortaan bestaan zal uit hoogstens zeven leden. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des konings heb ben bekend gemaakt, dat Z. M. op Woensdag den 26slcn dezer, des mor gens ten 9^ ure, in hel paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen aan commissien, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, er. op Donderdag den 27slcn daaraanvolgende, ten 9j- ure, aan particulieren. Naar men verneemt zal de baron Stratenus, Nedcrl. gezant in Hanover, binnen eenige dagen de residentie verlaten. Van bet reg. grenadiers en jagers zijn door bel dep. van oorlog een 20-tal manschappen overgeplaatst bij bet wapen der infanterie van het Oost- Indisch leger, aan welke de vastgestelde gratificatie van ƒ120 is toegekend. Volgens den Courrier de la Meuse heeft de Paus aan zijn internun- j tius bij ons hof, den heer Vecchiotti, als blijk van erkenning der diensten door Item aan den 11. Stoel bewezen, doen toekomen eene verzameling van alle medailles, die tijdens het pontificaat van Pius IX te Rome zijn gesla gen. Daaronder zijn exemplaren van groote waarde. Ingevolge het besluit van den gemeenteraad tot benoeming van een plantage-meester, op eene bezoldiging van ƒ1500 'sjaars, worden door burgemeester en wethouders al degenen, die daartoe in aanmerking wenschen te komenuitgenoodigd zich voor 1 Mei aanst. ter secretarie aan le melden. De vcreischten zijn practische kennis en ervaring in hout- of bosch-cultuur en den landbouw; ervarenheid in het teekenen het practisch landmeten en het in kaart brengen van terreinen; en kennis der natuur- en scheikunde, vooral met toepassing op cultuur en landbouw. Gisteren avond ten 8j ure werd er brand ontdekt in de woning van den meester schoenmaker de Leur op het Spui. Hoewel de vlam reeds op verscheidene plaatsen uit het dak sloeg, slaagde men er in den brand spoedig meester te worden. "Vijf spuiten zijn daarbij in werking geweest. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. EÏCKLAS D. LONDEN. 18 Maart. II. M. de koningin beeft Zaturdag II. in den tuin te Frogmore den eersten steen gelegd van het mausoleum, in hetwelk de stoffelijke overblijfselen van den prins-gemaal, en later hare eigene, moeten worden bijgezet. De steen draagt ten opschrift: «Het leggen van den eersten steen tot dit door konin gin Victoria ter vrome gedachtenis aan haren grooten en goeden echtgenoot gestichte werk had plaats op den 15dcn Maart 1862. Gezegend zijn zijdie rusten in den lieer." Vrijdag avond is ten huize van sir Culling Eardly eene vergadering gehouden, ten einde met den bisschop van Londen en.andere geestelijken plannen te beramen voor het geestelijk welzijn der vreemdelingen gedurende de aanstaande tentoonstelling. In de kon. Duilsche kapel in Marlborough House, daartoe door 11. M. de koningin afgestaan, zal gedurende den tijd dat de tentoonstelling duurt, in onderscheidene talen gepredikt worden. De onlangs overleden Heer A. Bairddie een vermogen van 1,500,000 heeft nagelatenheeft daarvan bij uitersten wil 20000 ten behoeve van liefdadige instellingen aangewezen. Onder de geruchten behoort dat eenige invloedrijke mannen van de zuidelijke staten van Amerika een denkbeeld geopperd hebben tot eene schik king lusschen Noord en Zuid. Het plan komt daarop neder, dal de Unie zal blijven bestaan zoo als tol dusverre, onder voorwaarde dat de heer Lincoln president, en de heer Jefferson Davis vice-president zou worden. Verder zouden om de vier jaren hel Noorden en het Zuiden beurtelings een president voor de Unie kunnen benoemen, doch met dien verstande dat de vice-president steeds tot het ander gedeelte der Unie zal behooren als waar toe de president behoort. FKAAklUJH. PARIJS, 16 Maart. Bij het wetgevend ligchaam is door de regering eene wet voorgedragen, strekkende om de sterkte der volgende ligling van miliciens voor de land en zeemagt op 100,000 man te bepalen. Die sterkte wordt bij voortduring beschouwd als onmisbaar om dc active krijgsmagt en de reserve in eenen voor vredestijd voldoenden staat te houden. De minister van binnenl. zaken heeft een buitengewoon crediet van 300,000 fr. geopend, om het eigendomsregt te koopen van het reeds vroeger besproken telegraaf-systeem Hughes, en om het noodige aantal toestellen, volgens dat systeem ingerigt, aan te koopen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2