VRIJDAG 21 MAART. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINXENLANDSCÜE BERIGTEPi. LEYDEiV20 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is de geloofsbrief enz. J van liet nieuw inkomend raadslidden heer B. W. Wtlewaall, onderzocht en ij in orde bevonden, waarna tot zijne toelating werd besloten. Boor den raad J is benoemd tol hoofdonderwijzeres voor de openbare school voor meer uitgebreid j lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes mej. SI. Jesse, hoofdonderwij- j zeres aan eene bijzondere school alhier. Be benoemde verkreeg 14 stemmen j en mej. SI. van der Burg, hulponderwijzeres aan eene bijzondere school te ;j Gorinchem3 stemmen. Bet is ons aangenaam te kunnen melden, dat het Z. SI. den koning j behaagd heelt, den lieer mr. J.T. Bodel Nijenhuis, te Leyden, te benoemen tot oflicier der orde van de Eikenkroon. Allen, die den geachten man ken- i nenzullen zich zeker met ons verheugen over de liooge onderscheiding, hem door Z. SI. bewezen, en welke hij zoozeer waardig is. Lange jaren verdienstelijk en ijverig secretaris van de Maatschappij der Neder!. Letter kunde, eigenaar van eene met veel moeite en zorg gevormde en voor onze geschiedenis hoogst belangrijke verzameling van portrettenteekeningen en kaarten algemeen geacht en ook om zijne bereidwillige medewerking tot litlerarisclien en hislorischen arbeid, bemind, bekend door zijne veelvul dige geschriften van cartograpliisehentopographischen en hislorischen aard, stond hij ook van 1835 tot 18G2, den geleerden staatsraad mr. G. Groen van Prinsterer ter zijde, bij de uitgave zijner zoo belangrijke Archives de la Maison d'Orange-Nassauen getroostte hij zich de lastige taak van het vervaardigen der Tables des matières et des lettreswaardoor het ge bruik van deze rijke bronnen voor onze geschiedenis voor hare beoefenaren zoo zeer verligt wordt. Dgblv. 'sGr.) Wij vernemen dat twee geachte heelkundigen alhier, de lieeren L. J. A. Desertine en SI. J. Schreden op morgen gedachtenis zullen vieren hunner volbragte 25-jarige praktijk. Wij verwachten dat het hun bij die gele genheid niet aan hartelijke blijken van deelneming in hunne vreugde zal ontbreken. Bingsdag avond heeft hel studenten-gezelschap Arena Studiosorum in den daartoe smaakvol versierden schouwburg een openbaar assaut gegeven. Be leden van het gezelschap hebben bij die gelegenheid op nieuw hunnen gevesligden roem in de behandeling van onderscheidene wapenen en de gym nastiek gehandhaafd en de locschouwers meer dan eens door hunne "vaardig heid en krachtsontwikkeling verrast, zoodal een ieder hoogst voldaan den schouwburg verliet, overtuigd dat zjj in deze hunne uitspannings oefeningen eene meer dan gewone hoogte hebben bereikt. De leden niogten op die wijze weder de zelfvoldoening smaken iets te kunnen bijdragen lot leniging van den nood der algemeene armen der staddaar de opbrengst van het assaut daarvoor bestemd was. Wel was door het bestuur van het ge zelschap aan hli. commissarissen der vereeniging tot instandhouding en be vordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart alhier het aanbod gedaan die opbrengst te doen strekken ten voordeele dier school, maar hh. commissarissen, hoewel erkentelijk voor dit hernieuwde blijk van belang stelling in hunne inrigling, hebben gemeend dit aanbod niet te mogen aan nemen, daar de toestand der kweekschool die ondersteuning op dit oogen- blik niet dringend vorderdeen den wensch te moeten uitendat de voor stelling aan meer algemeene belangen rnogt dienstbaar gemaakt worden. Het assaut wordt heden gevolgd door een invitatie-bal op Zomerzorg. De Economist bevat onder den titel Gebrek aan katoen, het volgende correspondentie-artikel van S. L. P. te Leyden .- Voor cenigc dagen lazen wij met belangstelling hoe hel gebrek aan katoen velen had doen omzien naar een slof die aanvankelijk de plaats van dit gewas zou kunnen innemen. Napoleon I had gedurende het continentaal stelsel een belooning van een milliocu (rs. uitgeloofd aan hem die vlas lot dezelfde fijnte zou kunnen spinnen als katoen. Philippe de Girard van Vaucluse was het die hiertoe het middel uitvond, en ook den prijs zou weggedragen hebben, zoo de Keizer niet gevallen was. Van wege de Restauratie werd Girard de geringe som van 8000 fr. aangeboden, welke echter door hem, zoo als natuurlijk was, niet werd aangenomen. Liever dan dit te doen verliet hij zijn vaderland, terwijl hij zijn uitvinding met zich nam. Eerst ging hij naar Oostenrijk en van daar naar Polen, alwaar hij een spinnerij oprigtte die zich zoodanig uitbreidde dat er zich een klein dorpje, Girardow genaamd, om heen vormde. Sedert Girard zijn er door anderen uilvindingen gedaan; in het vorige jaar o. a. twee. De eene is die van Edmond Berlin, die hel vlas niet meer laat rooien, maar zjjn vezels door middel van een machine van de stengels los maakt, en daardoor de lengte behoudt van het draadje, dat nu tevens veel zachter en buigzamer is. De andere, eene uitvinding van, omstreeks denzelfdcn aard, is door den rid der Claussen uit Amerika naar Frankrijk overgebragt. Door deze worden de vlasvezels, door een chemisch proces en door herhaalde weeking, van de stengels losgemaakt, waardoor tegelijk het draadje van de harts- en gom achtige'bestanddeelen wordt gezuiverd. Wat na deze bewerking wordt ver kregen is naar men zegt een stof die veel overeenkomst heeft met katoen. Met wol gesponnen geeft het mooijcr goed dan van katoen alleen, terwijl het, wanneer het op zich zelf bewerkt wordt, hel katoen in sterkte overtreft. Gaarne zon ik met deze uitheemsche uitvindingen, die misschien de roe ping hebben om aan het groot gebrek van katoen eenigzins te gemoet te komen of althans een tijdelijken plaatsvervanger daar te stellen voor dit belangrijke gewas, eens nader hebben kennis gemaakt (om alzoo den lezer er beter van op de hoogte te stellen), maar aangezien mij dit nog niet is mogen gelukken; wil ik van eene poging gewagen die ook eenigermate de strekking heeft het heerschend gebrek aan katoen te verminderendie po ging is aanvankelijk gelukt in het werkhuis van mijne woonplaats, waar de nijvee en knappe directeur op eene aardige wijze partij trekt van het katoen-afval, dat anders lot schoonmaken van machines gebruikt wordt, en daardoor den naam van poclskatoen gekregen heeft. Onder die benaming weid het in de dagen van overvloed voor 20 a 25 cents uil de weverijen verkocht, terwijl er nu reeds 35 a 40 cents voor gegeven wordt. Op die wijze wordt er in de weverijen nog iets gemaakt van het verlies, dat on vermijdelijk bij het weven plaats heeft. Dit verlies (afval) komt voort uit den inslag, daar het onderste gedeelte van den sloof een peervormige garenbundel bij het inbrengen van den priem van den schietspoel door het toesnoeren van het neusje, hel bovenste gedeelte van den sloof, onge schikt wordt om zonder veel tijdverlies verder gebruikt te worden. Die al dus gemaakt wordende afval gaf den directeur van het werkhuis, bij het gebrek dat er bestond aan inslaggaren en bij de behoefte om werk te ver schaffen, aanleiding tot het scheppen van een nieuwe industrie. Hij laat nu namelijk de stukjes afval op een spilletje steken en van daar op een kroontje afhaspelen, waardoor hij weder strengen katoen krijgt die hij, na het te hebben laten dubbelenweder als 2 dr. inslaggareu gebruikt tot het weven van hemden, jassen en zakjes voor grutterswaren. Aan dit haspelen, dal natuurlijk met één man begonnen werd, zitten nu al 50 mannen, en hoewel deze bewerking uiterst langzaam gaat, kunnen deze, zoo zij met vrouw en kinderen daaraan werken, te zamen een gulden of vijf verdienen. Bijzonder trof ons dit bedrijf, dat op eene zoo eigenaardige wijze dc behoefte aan katoen vervult. Eene vervulling die waarschijnlijk goedkooper resultaten oplevert dan bovengenoemde uitvinding, en die tevens aan vele behoeftigen niet alleen iu de werkhuizenmaar ook in hunne woningen werk verschaffen kan. Wij kunnen thans melden, zegt het Dagbl. v. 'sGrav., dat de zaak der bewuste stukkeu van Balthasar Gerards geheel ten genoege der verschil lende partijen beslist is. De lieeren van Doorn en Zoon hadden to[ dusverre in naam van cenen ongenoemde gehandeld en in diens naam ook den ver koop dier stukken aangekondigd. De wezentlijkc houder van die stukken heeft zijne toestemming gegeven, om ze aan het rijk, waaraan hij ze had aangeboden, af te staan. De heer mr. P. A. G. van Limburg Brouwer, te 's IIageheeft aan den akademischen senaat te Groningen, ten behoeve van de verzameling portretten van hoogleerarendie vroeger en later aldaar onderwijs hebben gegeven, het portret van wijlen zijnen vader, den hoogleeraar dr. P. van Limburg Brouwer, door L. Moritz uitmuntend geschilderd, ten geschenke aangeboden. (/V. R. C.) Dingsdag avond is nabij Schipluiden zekere C. met paard en wagen in de Vlaardingervaai l gereden, liet rnogt eenige personen gelukken met be hulp van eene melkschuit hem van een anders wissen dood te redden dewijl misbruik van sterken drauk hem tot handelen ongeschikt, ja zelfs onwillig maakte. De stad Haarlem en inzonderheid de lïaarlemsche kunstwereld heeft door hel overlijden van den heer J. A. Kruscman een even gevoelig als on verwacht verlies geleden. Haarlemmer van geboorte en geslacht, keerde hij, na een aantal jaren elders te hebben gewoond, laatstelijk naar Haarlem te rug en genoot eene werkzame rust, die niemand hem misgunde en waarvan integendeel >elen wenscblen, dal zij ongestoorder had mogen zijn. Hij was niet slechts ecu bij uitstek innemend en beminnelijk menseh, aller hoogach ting en vertrouwen waardig, maar bovendien mag zijne vaderstad zich be roemen, in hem een schilder te hebben voorlgebragtzoo populair en in het tijdperk zijner kracht zoo lercgt gevierd, als slechts bij uitzondering hier te lande aan kunstenaren te beurt valt. Nog in de allerlaatste dagen voor zijnen dood nam hij de lïaarlemsche belangen ter harte, en wijdde zijne

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1