Derde Quartet-Soiree, Gymnastiekschool. ®l)édtre be iTetïre. MM. J. C. ALÓIS et L. JAHiN, Van Banjermassing meldt men hel volgende: Demang Lehman is ein delijk te Martapoera teruggekeerd met lijdingen van Hidajat. Deze moet zich reeds in de nabijheid van die plaats bevinden, maar schijnt nog door vrees weêrhouden om zijne onderwerping aan te komen bieden. Daarom is den 2dcn Januarij jl. aan Demang Lehman bevolen naar Hidajat terug te keeren, om hem alsnog van de wenschelijkheid zijner onderwerping te over tuigen. Volgens het zeggen van Demang Lehman was hij slechts omringd van zijne bloedverwanten en cenige getrouwe vrienden, te zamen uitmakende een getal van ongeveer 300 personenwaarvan 2/3 vrouwen en kinderen. Per Telegraaf. l'URYN, 17 Maart. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Gal- lenga verklaard, dat hij op den 9den Maart in de vergadering der comités te Genua tegenwoordig was geweest en dat er niet één woord was gespro ken dal vrees voor wanorde zou kunnen opwekken. Van hel programma van keizer Napoleon, betreffende Italië, sprekende, zeide hjj dat men niet wist waarin dat programma bestond en dat misschien de keizer zelf het niet wist. De heer Gallenga heeft in de kamer zijne aangekondigde interpellatie gedaan. Volgens hem verkeerde het ministerie in eenen dubbelzinnigen toe stand. Hel moest of spoedig voltallig zijn of zijn ontslag nemen. Door een ander lid werd deze interpellatie afgekeurd, aangezien het ministerie nog niet ééne daad had verrigtwaarover de kamer uitspraak kon doenen men geene prejudiciële quaeslie moest opwerpenwelk beweren door den heer Buoncompagni werd ondersteund. Na eene levendige beraadslaging gaf de heer Ratazzi een kort antwoord op de interpellatie. Groote moeijelijk- heden hadden het voltallig maken van bet ministerie in den weg gestaan, en hij was nog niet zeker of de meerderheid der kamer hem ondersteunen zou. Binnenkort zou hij uitvoering geven aan de door het parlement goed gekeurde wet betreffende de wapening, en hij kon aan geene vereeniging het regt toekennen om zich te wapenen of om de regering bij de wapening behulpzaam te zijn. Dit was uitsluitend de taak der regering. Hij kon nog niet opgeven in welken geest liet wets-ontwerp op liet regt van vereeniging zou verval zijn; eerst sedert kort was men er mede bezig, en hij moest zijne aandacht thans aan andere ernstige quaeslien schenken. Hij kon niet zeggen welk antwoord hij aan Garibaldi, betreffende de terugroeping van Mazzini, had gegeven, want Garibaldi had hem over deze zaak niet gespro ken. Men stelde toen voor omtrent deze zaak over te gaan tot de orde van den dag, met de verklaring dat de kamer zuiks niet als eene goedkeuring van het programma van het ministerie beschouwde. Dit voorstel lokte on stuimige beraadslagingen uit, die de schorsing der zitting noodzakelijk maakten. Toen de orde hersteld was, gaf de voorzitter te kennen dat de stemming een votum van vertrouwen of wantrouwen moest uitdrukken. De stemming leverde daarop een voor het ministerie gunsligen uitslag210 tegen 80 stemmen. ROME, 17 Maart. Mgr. Bernardi is tot nuntius te Petersburg benoemd. ATHENE, 14 Maart. De buitenwerken van Nauplia zijn door de kon. troepen genomen. PARIJS, 18 Maart. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Le- mercier ten gunste van de Vincentius-vereeniging gesproken. De lieer Bil- lault zeide dat de regering het regt niet had een voorzitter aan te wijzen. Paragraaf 10 van het adres werd daarop aangenomen. De heer Brame vroeg bij amendement eene enquête betreffende liet handelsverdrag. MADRID, 17 Maart. De Iberia eischt de regeling der passive schuld. De Epoca gelooft dat de regering na een naauwkeurig onderzoek aan de reglmatige vorderingen der houders zal voldoen. BERLIJN, 18 Maart. Bijzondere brieven uit Petersburg melden dat bij de regering het plan bestaat tot het aangaan eener leening, ten behoeve van de hervatting der betalingen in specie bij de bank. De aanslaande reis van den gouverneur der bank, den heer Stieglitz, naar het buitenland ter herstelling zijner gezondheid, moet met dit plan in verband staan. INGEZONDEN. Voor eenige dagen ontving ik een billet, van een persoon die te kennen gaf eene som van ƒ12 a ƒ15 bcnoodigd te hebben, lot uitoefening van een klein bedrijf, terwijl hij zonder verdienste was, en armoede leed met zijn gezinop de keerzijde van dat billet stonden 12 namenvan altijd welwillende ingezetenen, welke ieder 25 centen hadden bijgedragen. Toen «en kleine jongen het antwoord kwam afhalen, vroeg ik hem of die 12 vijfentwintig cents-stukken waren ontvangen, en wie die in bezit had; bij zeide, ja se zijn ontvangen, en vader heeft ze. Ik gaf hem de boodschap mede, dal ik niet één, maar twee vijfjes zoude geven, iudien zijn vader mij het reeds ontvangene, en nog te verkrijgeue, zoude ter bewaring ge ven, om te zorgen dal ecrstelijk de gestelde som bijeen werd gehouden, en ten tweede den aankoop voor de kleine negotie te surveilleeren. Gelijk ik verwachtte heb ik van den belanghebbende niets meer gehoord, ook geen aanzoek lot medehulp ontvangen, en het bevestigt mij in de veronderstel ling dat zeer dikwerf zelfs op groolere schaal de tot maximum gestelde som niet bijeenkomt, maar gaande weg wordt verbruikt, en zoodoende wordt de vraag niet anders dan eene bedelarij, niet van bedrog vrij te pleiten. Ik heb in geenen deele hel voornemen het verleenen van hulp tegen te werken, maar hoop met deze regelen te bevorderen, dat, door de bemoeijing van dezen of genen, ze meer en beter beantwoorden aan het doel van de gevers. 15 Maart 1862. X. «TABS. ISEKiGTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den llde[1 dezer maand invorderbaar verklaarde, Kohieren voor de belasting op het Personeelover hel dienstjaar 1861 en 1862hou dende half- en voljaarsch aanslagen, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voette voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden17 Maart 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 20 Maart 1862's namiddags ten 2j ure. Onderwerpen 1°. Onderzoek van den geloofsbrief en de verder overgelegde stukken door het nieuw inkomende raadslid, B. VV. Wttewaali. 2". Benoeming van eene hoofdonderwijzeres voor de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2dc klasse voor meisjes. 3°. Voordragt van curatoren van het stedelijk gymnasiumom te beschikken over 2 maanden van het tractement, bij de begrooting voor den 2den praeceptor uitgetrokken. 4°. Voordragt omtrent de brug, ter vervanging van de bestaande Borstelbrug. Burgerlijke ONDERTROUWD: T. Plallcel, jm. 26 j. en J. Maas, jd.29j. A. J. K. Seyffer, jm. 26j. en H. M. Releljd. 26 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 15 Maart. Notaris P. Muller. Een Huis, Erf en Tuin, aan de noordzijde van het Marendorp of Haar lemmerstraat. Wijk VI. N». 487. Kooper J. van der Tas. ƒ1880. Een dito, naast het voorgaande perceel, Wijk VI. N°. 486. Kooper J. P. Sloots. 901. Een dito aan de oostzijde van de Middelstegracht, Wijk VII. N°. 551. Kooper W. T. Lambinon. ƒ300. Twee dito, nevens het voorgaande perceel, Wijk VII. N°. 550a en 550. Kooper M. Splinter, ƒ594. Een dito naast het voorgaande perceel, Wijk VII. N°. 547. Kooper J. van Duuren. ƒ350. Vier dito, in de lloozenpoort, Wijk VII. N°. 546, 546a, 545 en 545". Kooper J. Smit. ƒ246. Een dito aan de oostzijde van de Middelstegracht, Wijk VII. N°. 544. Kooper J. H. Roesteen. ƒ312. Een Pakhuis aan de westzijde van de Dnizendraadsteeg, Wijk VI. N°. 611. Kooper J. P. Cattel. ƒ131. ADVERTENTIEN Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon U. M. WOLTHUIS, geliefde Echtgenoot van Leyden, 16 Maart 1862. J. KUIPER. Met eene hartverscheurende en zielgrievende smart, werd heden van mijne zijde weggenomen mjjne zoo innig geliefde oudste Zuster JEANNE SUSANNE DE L'ECLUSE, wed. den Heer Dirk Daniel Frederik Lijnhardt. Zij was mij, gedurende vele jaren, eene lieve gezellin op den levensweg, die lief en leed met mij deelde; doch, daar zij in de hope des eeuwigen levens ont sliep, doet dit mij in 's Ileeren wil, hoe smartelijk ook, berusten. Leyden, 15 Maart 1862. S. A. DE L'ÉCLUSE. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel en Nalatenschap van wijlen den Heer JACOBUS DOOYMANS, in leven Mr. Metselaar en Koopman, gewoond hebbende en overleden te Voorscho ten, zoomede zjj ten wier behoeve de overledene zich als borg mogt hebben verbonden, worden verzocht, voor zoo verre zulks niet reeds is geschied, daarvan als nog ten spoedigste en wel uiterlijk voor of op den 5dcn April 1862 franco opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris TROMER, te Voorschoten. CURATELE. De Officier van Justitie te Leyden maakt bekend, dat bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank aldaar, in dato 18 Maart 1862, ANTONIE van RUITEN, Antonieszoon, zonder beroep, wonende te Lisse, op eigen ver zoek is gesteld onder Curatele. De Officier van Justitie voornoemd F. MACLAINE PONT. Les Artistes du Tliédtre Royal Frangais de la Ilaye, sous Ia direction de auront l'honnetir de donner, Vendredi 21 Mars 1862 grand Opéra en 4 actes. Paroles de A. Roijer el G. Vaez, Musique de Donizetti. Suivi de 18OUÏIIkt\RD LE CAMOTIER, Operette en un Acte, Musique de Mr. Villebicdot. On coinmencera a 6 heures et demie. Prix des places: Loge 2.50. Parterre 1.50. Galeries ƒ0.60. MUSIS SACRIJ.l. op Vrijdag den 21sten Maart 1862, des avonds te zeven ure, in het Gebouw tot Nut van 't Algemeen. Entrée buiten inleekening 1.50. L. J. A. DESERTINE, Comm.-Secretaris. Tot het inschrijven van Leerlingen zal worden gevaceerd op Woensdag en Zaturdag, 19 en 22 Maart 1862, des namiddags van twee lot vier ure, in het Schoolgebouw op de S'. Pieterskerkgracht. Belanghebbenden worden herinnerd aan de bepaling van Ari. 6 van het Reglement voor de School, luidende: Bij de Inschrijving moet worden overgelegd de verklaring van eenen Geneeskundige, dat de Leerling zonder nadeel de lessen kan bijwonen." De Comm.-Secret., Leiden, 18 Maart 1862. P. C. LEZWYN.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3