BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EXKGLAN 1*. LONDEN, 16 Maart. Lord Palmerston heeft in het lagerhuis medegedeeld dat de bemoeijin- gen der regering om voor Matamoras en andere Spanjaardendie wegens het omhelzen der protestantsche godsdienst lot de kerkerstraf zijn veroor deeld, kwijtschelding van straf te verkrijgen, nog geene vruchten hadden gedragen. Voor het Alberts-monument is thans 40500 ontvangen. In eene ver gadering van de commissie voor de oprigting van een obelisk is eene aan bieding van een eigenaar eener steengroeve ontvangendie een zoodanig granietblok gratis wil afstaan. De kosten van dergelijk blokter lengte van meer dan 100 voet, nadat hij uitgegraven, gemodelleerd, gepolijst en tot vervoer aan het zeestrand is gebragt, worden op 25000 geschat. Dij het afbreken der steigers in het gebouw der tentoonstelling is wederom een werkman (zijnde thans de 10de) doodgevallen; hij viel van eene hoogte van 140 voet. De inschrijvingen ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der arbei ders, die bij de ramp te Hartley zijn omgekomen, bedragen reeds 70000 Daarvan is in de eerste behoefte der ongclukkigen voorzien en heeft men tevens ook voor de toekomst der weduwen en de opvoeding der kinderen gezorgdwaarna een plan ter sprake is gebragtom het overige te beleggen tot oprigting van een fonds, ter voorziening in de ongelukkige omstandig heden, die door andere dergelijke onheilen in de mijnen worden te weeg ge bragt. Te Newcastle in eene bijeenkomst der voornaamste eigenaars van mijnen is reeds een voorstel in dien geest aangenomen. Men is tevens voor nemens pogingen aan te wenden om dit fonds te stijven door de deelneming der werklieden zelveen wel in dien zin dat ieder meerderjarige daartoe één en ieder minderjarige een halve penny per week zou bijdragen. Het vermogen, nagelaten door den heer Duncan Dunbar, die eigenaar was van 50 schepen en voor den rijksten der bekende scheepsreeders ter wereld gehouden werd, beloopt 1,600,000 of bijna 20 millioen llollandsch en vervalt hoofdzakelijk in vier deelen aan zusters en nichten. De twee executeuren ontvangen ieder 5000 5000 zijn aan liefdadigheidsgestichten gemaakt, benevens 3000 aan de kinderen van een vriend. Bij een branddie dezer dagen in eene katoenspinnerij te Leicester plaats had, zijn verscheidene arbeiders, die zich niet langs de gewone uit gangen konden reddenin meerdere of mindere mate gekwetst door uit de ramen te springen, en is zelfs een meisje, dat uit de vierde verdieping in het water wilde springenop den oever te land gekomen en kort daarna overleden. De brand werd echter, na betrekkelijk weinig schade te hebben aangerigt, gebluscht. De heer Davis, president der zuidelijke staten van Noord-Atnerika heeft aan het congres van die staten eene boodschap gezonden, waarin hij zegt, dat de jongste gebeurtenissen bewezen hebben, dat de regering meer beproefd had dan zij bij magie was te volvoeren, toen zij het geheele ge bied wilde beschermen. Hij twijfelde echter niet dat, ten gevolge van het voortdurend afzenden van versterkingen, weldra gunstiger resultaten zouden verkregen worden. De tegenwoordige sterkte des legers kon geschat worden op 400 regimenten infanterie, met eene evenredige hoeveelheid cavalerie en artillerie. Aan het congres is het voorstel gedaan dat de staten zich be reid verklaren om den Iaatsten man en den Iaatsten dollar op te offerenom den oorlog voor de onafhankelijkheid voort te zetten. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Maart. Bij gelegenheid van den verjaardag van den kciz. prins, die heden zijn 7dc jaar intreedt, heeft de keizer 63 maircs met de orde van het Legioen van Eer begiftigd. Gisteren heeft de keiz. prins al de regimentskinderen der garde bij zich ontvangen, en op het plein der Tuileriën eene inspectie over hen gehouden. Daarna hebben zij bij den prins hel dejeuner gebruikt. De prins is tot sergeant bevorderd. Men verzekert dat koning Victor Emmanuel aan den keizer heeft ge schreven dat hij overvleugeld was door de revolulionnaire beweging en onmogelijk kon nalaten het besluit lol herroeping van Mazzini te teekenen. De heer de Morny heeft in eene der jongste zittingen van het wetge vend ligchaam in toepassing gebragt, hetgeen door hem bij liet openen der zitting betreffende het voorlezen van redevoeringen was gezegd. Den heer Girou de Buzareingues werd het woord ontnomen, omdat hij eene redevoe ring voorlas, waarnaar de leden niet wilden luisteren, blijkbaar uit de onderlinge gesprekken die gevoerd werden. De heer Daumcry, een der correspondenten van de lndép. Beige, is dezer dagen bij den heer de Persigny ontboden, die zich zeer scherp heeft uitgedrukt nopens de houding van dat blad tegenover de Fransche regering. De minister heeft zelfs zekere bedreigingen doen hooren. De heer Daumery heeft echter verklaard, dat de Indépendance op den weg der onafhanke lijkheid zal voortgaan om, de Fransche regering geheel vrij latende, van hare zijde te doen wal zij noodig mogt achten. In het paleis van den aartsbisschop Morlot is eene prachtige rellquie- kast te bezigtigen, die naar de tentoonstelling te Londen zal worden gezon den. Die kast is bestemd voor eene reliquie, aan de Parijsche domkerk toebehoorende, te weten de spijkers en stukjes hout van het 11. Kruis, door den 11. Lodewijk in 1254 uit Palestina medegebragt. De door Sue's Verborgenheden van Parijs beroemd of berucht gewor den herberg: Het witte konijntje, in de straat aux Fèves, wordt thans om vergehaald. Terwijl de werkzaamheden onder toezigt van een commissaris van politie en onderscheidene agenten geschieden, heeft men onder zeer vele voorwerpen, die tot hooge prijzen aan liefhebbers werden verkocht, aan den voet van den trap, die lot de groote kelders van dat huis voert, 15 men- sehelrjke geraamten gevondenEen bewijs dat Sue niet heeft overdreven. ITALIË. In de vergadering van de kamer der afgevaardigden heeft het lid Pe- trucelli de regering geïnterpelleerd en hare denkwijze gevraagd over de aan staande zamenkomst der bisschoppen te Rome. Volgens hem waren de bisschoppen staatsambtenaren en van de regering afhankelijk. Wilden zij naar Rome gaan, dan hadden zij daartoe de toestemming der regering noodig enindien zij naar Rome gingenkonden zij niet als bisschop pen, maar alleen als eenvoudige burgers terugkeeren. De minister Poggi heeft den spreker beantwoord. Ilij zeide dat wel het doelwaarmede de vergadering te Rome belegd is, niet bekend was, maar dat men het des niettemin er voor houden kon, dat de godsdienst daarbij in 't minst niet betrokken zou wezen. Overigens meende de minister dat de regering door de wet genoegzaam gewaarborgd was tegen die bisschoppendie zich naar Rome begeven zouden en daar hunne adhaesie zouden verleenen aan beslui ten waardoor de belangen van Italië in de waagschaal zouden gesteld wor den. Niemand had nog verlof voor die reis gevraagd, maar mogt dit ge vraagd worden of mogt iemand eigendunkelijk zich daarheen begeven, dan zou de regering weten wat haar te doen stond. De te Genua, onder voorzitting van Garibaldi, vergaderde comités van het Provedimcnto hebben ecu reglement vastgesteld voor de «Italiaansche Emancipatiemaatschappij:" deze naam is op voorstel van Garibaldi voor de vereeniging aangenomen in plaats der aanvankelijk voorgeslagen benaming van Italiaansche demokraten-vereeniging." In dat reglement is bepaald dat de toetreding tot de nienwe maatschappij zou vrijstaan aan ieder ge nootschap, hetwelk de vier volgende punten aannam: 1». Italië's eenheid onder het monarchaal-constitutionele bestuur van koning Victor Emanuël; 2°. Rome Italiës hoofdstad; 3°. gelijkheid van politieke regten voor alle klassen der bevolking4°. de volkswapening of wapening der burgers om mede te werken tot bevordering en verzekering van 's lands eenheid en vrijheid. Garibaldi heeft bestendigen niet zonder behendigheidzijnen invloed aangewend, om de vergadering van buitensporige besluiten terug te houden en twecdragt te voorkomen. Dit gelukte hem ook vrij wel; en hij nam afscheid met de woorden: »Vaartwel; Europa zal vernemen dat Italië eendragtig is." PKVI88EN. BERLIJN, 16 Maart. Omtrent eene ministeriële crisis, in verband met de ontbinding van de kamer van afgevaardigden, zijn onderscheidene geruchten in omloop; er is daaromtrent nog niets met zekerheid bekend. Men meldt uit Dusseldorp dat de beruchte Reichnowdie onlangs de bank voor ruim 100,000 thai, heeft bestolen, aldaar gevankelijk is binnen- gebragt. Een dagblad deelt mede dat dezer dagen in een bekend danshuis aan de militairen 10 sgr. entree werd gevraagd, terwijl burgerlijke perso nen slechts 5 sgr. betaalden. De waardnaar de reden van dit verschil gevraagd zijnde, gaf ten antwoord, dat hij tegenwoordig 25 pCt. meer voor het budget van oorlog moest betalen. OOSTENRIJK. WEENEN, 15 Maart. De keizer bevindt zich thans te Venetië en zal aldaar een twaalftal dagen vertoeven. In dien lijd zal hij Padua, Vicenza en Verona bezoeken en over Tyrol herwaarts terugkeeren. Op den spoorweg tusschen Göding en llullem, nabij de liongaarsclie grenzen, heeft eene vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. In een rijtuig van de derde klasse is een reiziger door twee personen van zijn geld ten bedrage van ruim 300 fl. beroofd en vervolgens uit den wagen op den spoorweg ge-1 worpen, bij welke gelegenheid hij op de jammerlijkste wijze is verminkt, De daders van dit feit zijn nog niet in handen der justitie. OOST-IN0IE. BATAVIA, 31 Januarij. Op den 21t,cn is Ie Soerabaya, in den ouderdom van ruim 62 jaren, overleden jhr. C. F. Goldman, in leven gouverneur der Moluksche eilanden. De staat verliest in hem een trouw en ervaren dienaar. In de Molukken heeft de vuurspuwende berg op het eiland Makian, tegenover Ternate, die sints 1781 niet meer werkte, eene verschrikkelijke verwoesting aangerigt. Het geheele eiland is onder asch en zand bedolven, en het aantal menschenlevens, door deze ramp omgekomen, is nog niet op te geven. Sommige berigtgevers zeggen van 300, andere tijdingen spreken van 2000, maar bepaalde opgaven ontbreken nog steeds. Ook Ternate, 7 geogr. mijlen benoorden Makian, werd door de uitbarsting met eene laag asch en zand overdekt. Een groot gedeelte der bevolking van Makian isj naar de naburige eilanden gevlugt. In verband met genoemde nitbarsting hebben ook op Ternate vreeselijke natuurverschijnselen plaats gehad. In den avond van 28 Dec. omstreeks 9; uur werden eenige ligle horizontale trillingen en des avonds van 31 Dec. ruim 9 uur eenige ligte verticale trillingen van den bodem waargenomen. Gedurende den nacht van 28 op 29 Dec. werd herhaaldelijk een geluid, ge lijk aan kanonschoten of donderslagen, gehoord; den 29sten Dec. van 61 uur 's morgens af zag men bij bijna helderen hemel en zeer flaauwen Z.Z. 0. wind eene fijne asch nedervallenwelke van uur tot uur in massa toenam, waarbij de lucht meer en meer betrok en een grijs roodachtig voorkomen kreeg. Op dezen aschregen volgde, tusschen 6 en 7 uur 's avonds, een ligt onweder uil het N. VV.waarbij echter slechts een geringe hoeveelheid regen viel; van 9j tot 10; 's avonds viel bij een onweder uit het Z. Z. O. eene met slechts weinig water vermengde soort van aarde of zand, waarbij de lucht met dampen van zwavelig zuur sterk bezwangerd was. Na dien tijd begon weer de gewone aschregen, die den geheeleu nacht aanhield, waarbij liet zoo donker werd, dat men builen hoegenaamd niets kon onderscheiden, terwijl den geheelen dag en nacht een op hevige en verre donderslagen ge lijkend geluid werd gehoord.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2