In de noordelijke declcn des lands is in de vorige week eenc groole hoeveelheid sneeuw gevallen, op sommige plaatsen ter hoogte van 18 duimen. De daarop gevolgde zachtere weêrsgesteldheid veroorzaakte eene overstrooming, gelijk de oudste bewoners van Selkirk en andere plaatsen zich niet kunnen herinneren. De bekende koorddanser Blondin is in den schouwburg te Liverpool, waar hij eene vertooning gaf, met een man, dien hij op den rug droeg, van het louw gevallendoordien het eene eind losschoot en alzoo een paar voet zakte; gelukkig, dat het ongeval boven het tooneel plaats greep; hij werd door eenige omstanders opgevangen en kwam dus met zijne vracht j met den schrik vrij. Toen het touw weder bevestigd was, heeft hij zijne kunstverrigtingen voortgezet. Men vermeeml dat bij de haai Rio Grande weder een Engelsch vaar- tnig, de Labuan, met katoen geladen, door de Amerikaansche kruisers is aangehouden. Hoewel het schip bij de aanhouding in de Mexikaansche wateren was, is het echter naar New-York opgezonden. Men gelooft ech ter dat het teruggegeven zal worden. Volgens de Amerikaansche bladen is het Japansche gezantschap op 24 Januarij II. uit Jedo vertrokken. ITALIË. Men verzekert dat het Turynsche kabinet door de Franschc regering j dringend aangemaand is om de zoogenaamde commissiën van uitrusting, onder wier leiding de bewegingspartij in Italië werkzaam is, te ontbinden of althans binnen de perken der gematigdheid en der ondergeschiktheid aan 's lands regering te houden. Garibaldi wordt te Turyn verwacht en zal als vice-president tegen woordig zijn bij de nationale bijeenkomst voor het schijfschietenwelke vergadering zal plaats hebben onder voorzitterschap van prins Humbert, zoon van koning Victor Emmanuel. Garibaldi is voornemens eene reis door Italië te doen, ten einde op verschillende plaatsen de nationale bijeenkom sten voor het schijfschieten Ic presideren. P ES GISSEN. BERLIJN, 13 Maart. Men wil weten dat de regering bij het nieuwe huis der afgevaardigden een gewijzigd wels-or.lwerp ten opzigle van de reorganisatie des legers zal indienen, hij hetwelk van de 25 opcenten op de belastingen afstand gedaan wordt. De leden van het huis van afgevaardigdendie voor het voorstel van den heer llagen hebben gestemdhebben eene verklaring onderteekend en in de dagbladen openbaar gemaakt, waarin zij het regt van het huis om op meerder splitsing van de begrootingen aan te dringen, en de noodzake lijkheid om dezelve reeds nu te vorderen, in het licht stellen. Aan het slot van die verklaring leest men het volgendeDe regering heeft op dat besluit met eene ontbinding van het huis geantwoord. Wij hebben ons duidelijk en ontwijfelbaar regt om het budget te bewilligen in behoorlijken vorm uitgeoefend, en geenszins eene inbreuk gemaakt op de regten der uit voerende magt. Wij hebben geene onvruchtbare oppositie gemaakt, geenen kleingeestigen twist gezocht. Wij hebben ten aanzien van een groot en ge- wigtig belang het grondwettige regt der volksvertegenwoordiging tot eene waarheid willen maken. Wij verwachten met een gerust geweten de uit spraak des lands. Op den dag dat de ontbinding der kamer van afgevaardigden plaats had is een persoon aangehouden, die uit eigen beweging zeide voornemens te zijn op den koning te schieten, en die werkelijk van een geladen pistool voorzien was. Men gelooft dal hij krankzinnig is. Na het opnemen der rekeningen blijkt het dat de kosten der feesten bij de plegtige inhaling des konings, na zijne krooning te Koningsbergen, de stad Berlijn op de som van 78000 th. zijn te staan gekomen. Te Ruhrorl heeft een zoon zijnen 72-jarigen vader wegens schulden laten gijzelen. Vader en zoon waren vroeger in handelszaken geassocieerd na ontbinding der compagnieschap bleef de vader den zoon eene zekere som schuldig, en om deze betaald te krijgen heeft de zoon hel middel van lijfs dwang te baat genomen. S®er Telegraaf. TURIJN, 14 Maart. In den senaat heeft de heer Ratazzinaar aanlei ding eener interpellatie van het lid Oldofredi, gezegd dat, in geval er op de vergadering der comités van het Provedimento te Genua iets was gespro ken of behandeld in strijd met 's lands wetten, de reglerlijke magt alsdan zou tusschen beide komen. De wet op het regt van vereeniging gaf geen j krachtig wapen tegen die vereeniging in de hand. Eene herziening van die i wet was wenschelijk en daarmede zou de regering zich bezig houden. PARIJS, 14 Maart. De Pays meldt dat de opstand in Griekenland, te Nauplia begonnen, zich lot de aangrenzende provinciën heeft uitgestrekt. Te Tripolitza zijn de ambtenaren der regering verdreven. De opstandelingen j hebben de gemeenschap tusschen den Piraeus en de westelijke havens van j den Peloponnesus afgesneden. Geen der soldaten heeft gebruik willen maken van de uitgevaardigde amnestie, in geval van onderwerping, In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Darimon bij de behandeling der paragraaf van het adres betreffende de finantiële quaestie een afkeurend oordeel over de nieuwe belasting-ontwerpen uitgesproken en de wenschelijkheid betoogd eener vermindering der uitgave. De heer Magne heeft hem beantwoord. De heer Devinck heeft zich mede tegen de voorge- j stelde belastingen verklaard. LONDEN, 14 Maart. De heer Layard heeft in het lagerhuis gezegd dat, J volgens het rapport van de hh. Forster en flobert, het finantie-wezen van Turkije op eenen zuiveren grondslag is gevestigd. Bij eene goede admini stratie zullen de bestaande moeijelijkheden opgeheven en het evenwigt her steld worden. ROME, 14 Maart. De Paus heeft in ligtc graad de koorts gehad. Hjj heeft gisteren het bed verlaten en gevoelt zich thans beter. BOMBAY, 27 Februarij. De belasting op de indigo-planlagiën is afgeschaft. ALEXANDRIE, 14 Maart. De prins van Wallis is den Nijl opgevaren j en gisteren te Siouth aangekomen. INCiEZONDEN. „De kraamkamer van Dou." Met het oog op eene teekening in waterverw, vervaardigd naar »de Kraamkamer van Dou," op de laatste kunstbeschouwing ter bezigtiging ge steld, ben ik voor de opheldering en de beantwoording van een paar vragen, voorkomende in het jongste nommer dezer courant, den kunslminnenden navorscher erkentelijkheid verschuldigd. Door den naam van Lagtié, achter op de copij van A. Delfos geplaatst, te laten varen, en dien van Laquy te kiezen, is deze mij terstond gebleken de bedoelde persoon en een niet onbekend kunstenaar te zijn geweest. Dit verschil is dus weggenomen. Maar dat de Kraamkamer van Dou" niet «met sapjes uitvoerig nageleekend" zou wezen, is mij bij meergemelde van Eynden en van der Willigen, Geschiedenis der vaderlandsc/ie schilder kunst, deel II, bladz. 278, anders gebleken. Willem Joseph Laquy werd in 1738 geboren te Brueltusschen Keulen en Bonnde beroemde kunst minnaar Braamcamp te Amsterdam was later zijn voornaamste schutsheer en tot diens uitmuntende kunstverzameling had hij steeds toegang. Laquy ver vaardigde daar fraaije teekeningen o. a. naar «de vermaarde Kraamkamer van Dou," welke teekening naar deze schilderij in later tijd werd verkocht voor ƒ146. (Catal. v. Ploos van Amslel, teeken. bl. 124 n°. 17) en of schoon hij een bekwaam kunstschilder was, blijkt het echter bij zijne le vensbeschrijvers niet, dal hij, althans naar de bedoelde schilderij eene copij in olieverw zou vervaardigd hebben. Niet onaanneemljjk komt het mij voor om te besluiten dat hij naar zijne teekening zulk eene copijten zijnen genoege, geschilderd heeft, te meer omdat die nog bij zijne eenige dochter woonachtig te Kleef, (waar de kunstenaar in) 1798 overleed) berustende is. De wensch om den bezitter der oorspronkelijke teekening op te sporen zou dus nog niet, naar mijn gevoelen, van alle belang ontbloot zijn. K-s. AKAPBMIK-aflKIJ'Wg. PROMOTIE AAN DB LETDSCIIB HOOGESC1IOOL. Den 14dc" Maart de heer G. D. L. Huet, med. en cliir. dr. te Amsterdam, in de verloskunde. Gewezen vonnissen in strafzakendoor hel Kantongeregt te Leydenop den 10den Maart 1862. 1 wegens het in den winkel voorhanden hebben van broodonder het be paalde gewigt. 3 wegens het werpen van vuilnis in het water. I wegens het zich na het sluilings-uur in eene tapperij bevinden. 1 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 1 wegens het werpen van vuilnis op eens anders afgesloten plaats. 1 wegens het rijdenzittende op eene hondenkar. 4 wegens het rondventen van ongekeurden zeevisch. 2 wegens het in verboden rigting berijden van de Donkersleeg. 1 wegens het rijden op de kleine slraatsteenen. 4 wegens het baggeren, staande op den wal. 1 wegens het baggeren in den Korten Vlietzonder de vcreischle toestemming. 1 wegens het hebben van bezoekersin eene tapperij onder de gemeente Soeterwoudena hel voor de sluiting bepaalde uur. 2 wegens het zich na het bepaalde sluilings-uur in eene tapperij bevinden onder de gemeente Soeterwoude. 5 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. werden vastgesteld en gedurende de eerstkomende veertien dagen voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd op de plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van ieder is aangeplakt op de kleine Pers van het raadhuis; voorts dat van die lijsten zijn afgelaten de navolgende personen, die een of meer der voor het kiesregt gevorderde vereischten verloren hebben of overleden zijn. Prof. C. L. Blume, J. T. van der Blij, L. Boezaart, W. Bosman, H. Brenimer, J. Broer, P. J. Burgersdijk, P. J. Coffrie, D. Collet, A. N. Dekker, J. E. van Gor- kum, P. J. Greeven, J. J. Hepp, AV. J. Hoefman, Prof. T. AV. J. Juynboll, Dr. H. A. Kleyn, P. J. Kop, D. J. Lamair, H. van Leeuwen, H. Leeuwenburgh Mr. C. J. Luzac, P. A. Meerburg, C. Mussert, Mr. J. B. Prins, D. K. Rolsma, P. Sam- wel, J. F. Sandiforl, N. J. Teerlink, Mr. D. C. Viruly van Poederoyen, A. N. Vis- ser, Prof. AV. H. de Vriese, F. T. van der AVocrd, AV. AVolters, A. AVijnstroom en A. de AVringer, die overleden zijnE. van der Valk, die niet gelieven is in het genot zijner burgerschapsregten. J. J. C. Baron Taets van Amerongen, H. ArbouwL. Avelingh H. B. Burgers- dijk, A. S. Cales, P. A. C. van AVickevoort Croinmelin, P. J. van Eersel, C. J. Fa- ber, D. H. R. van Gelder, B. R. de Graaf, A. A. Haay, Mr. AV. B. fluygens, C. J. Jansen, J. tl. Kaïis, M. Koppeschaar, R. F. C. Lamaire, Dr. E. Laurillard, P. G. Le Gné, AA'. J. Creutz Lechleitner, P. Rouwenhorst Mulder, Jhr. A. C. J. van Rap- pard, J. van Rijkom, J. C. Smissaert, tl. L. Speel, G. Spierenburg, J. Stemfoort, J. II. van der Slnyt, F. C. II. Baron van Tuyll van Serooskerken J. J. Spöhler, H. L. Verspyck, C. J. van Orsoy Veere, J. E. Vlaanderen Jr., Jhr. A. L. F. T. van der AVyck en A. AVaasdorp, die naar elders zijn vertrokken. A. Ballego, M. Bolderdijk D. J. Bolstier, B. A. van Dijk, AV. Goldberg, A. de Haan, J. de Haay, A. L. van tleusden, II. M. van der Hoek, D. Key, J. AV. Knippen berg, C. van der Krogt, AV. A. Laverman, A. de Mare, H. Mulder, A. deMunnik, J. Springer, L. van Tol, A. J. Trap, J. van AVelzenJ. tl. AVurster, J. F. Zuur, S. van den Berg, J. J. D. Buys, J. Doesburg Lannooy, tl. J. van Ewyk, C. F. Gerike, A. Hasebroek, A. den Hoed, L.'den Holder, F. van der Klugt, G. J. van Leeuwen, J. J. Lokkers, J. Moens, tl. J. Root, P.Scbouten, P. Scbreuder, tl.Slok, A. de Smit, P. D. Sleenhuizen, L. van der Stok, H. N. Veefkind, tl. C. Vermaat, R. Vink, G. van Vliet, J. F. AVanna, H. AVijnnobel, H. van der AVeyden, A. AV. AVillebrands en A. Zwanenburg, die niet tot den bepaalden census zijn aange slagen voor de keuze van leden voor den Gemeenteraad. AV. L. van Ameroin N. Anel, tl. van Ark, J. F. R. de Balbian, P. J. van Bergen en Henegouwen, J. J. Biljouw, P. R. Boelen, A. A. Boerma, K. Broekveid, J. de la Bye, P. Buys, G. Couvée, M. Derken, G. Diepenhach, tl. DercksenJ. van der Drift, D. Engels, A. van der Graaf, H. van der Graaf, A. Groolenbuis' D. de Ilaan, P. tlasselbach, J. A. Hoogendoorn, A. van Iterson, L. van der Kaay, Klaas Laman, J. Marks, J. tl. Maryt, Mr. J. F. C. Moltzer, T. L. Muusers, C. AV. Nayer, J. Pols, A. H. Seljee, J. Snyders, L. Steenbuizen, H. T. Verwaaijen en C. Vlielanddie niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd, I D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 13 Maart 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. STABS - HEKILTKM. BURGEMEESTER in AVETHOUDERS van LEYDEN, gezien de artt. 10, 34 en 35 der AVet van 4 Jnlij 1850 (Staatsblad n°. 37); doen te weten, dat de lijsten der personendie tot het verkiezen van leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2