LE1DSCDE COURANT. 1862. .V. 53. -V MAANDAG 17 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN15 Maart. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben de lotelingendie verlangen bij de zeemilitie te dienen, nitgenoodigdom zich daartoe vóór den lst<-'n April aanst. ter plaatselijke sceretarie aan te melden. Wij vernemen heden dat de uitvoering van hel Slabat Mater van Rossini in de H. Maria kerk alhier, waarvan wij in ons voorlaatste nommer gesproken hebben, wegens bijzondere omstandigheden, op morgen niet zal plaats hebben. De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij belanghebben den gebragl, dat in de tweede helft van de maand April aanst., bij de directie der marine te Amsterdam, een vergelijkend examen zal plaats heb ben van jongelingen, die als machinist-leerling der tweede klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodapig te plaatsen jongelingen zal zich tot 12 bepalen. Tot hel examen worden alleen toegelaten zij die geboren zjjn in de jaren 1843 tot 1847. Het verzoek om toelating tot het examen rtioet voor of op 10 April bij den minister van marine ingediend- wórden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 386 lot 599 personen. Men verneemt dat gedurende de zomermaanden in de vlakte te Waals dorp weder zal gekampeerd worden en dat even als in vorige jaren dat kamp afwisselend door artill.-troepen zal worden betrokken. Het bevel daar over zou zijn opgedragen aan den majoor Moorrces, van het lste reg. vest. art. De wed. Abrahams geb. Keyser, in de vorige vveek te Amsterdam overleden, heeft o. a. aan het Ned. Israël, armbestuur aldaar vermaakt eene som van ruim ƒ6000, vooreerst nog bezwaard met vruchtgebruik. Van Texel meldt men dal een der beide jongelingenwelke zich te Nieuwe Diep in een bootje hadden begeven om visch te halen van een der schuiten, en ten gevolge van den stormwind op zee afdreven, thans behou den is aangekomenna 3 bange dagen en nachten in het ranke schuitje op zee te hebben doorgebragt, en zijnen broeder te hebben zien verdrinken. Deze jongeling was geheel verstijfd en bewusteloos van koude en honger, doch bevindt zich thans vrij wel. Blijkens een ingezonden stuk in de Kerk. C. heeft het classikaal be stuur van Arnhem ds. J. F. W. Königsfeldl, pred. tc Rheden, wegens de aanneming tot lidmaat der herv. gemeente van C. A. F. graaf Bentinck, tc Ellecoinzonder toestemming van den kerkeraad dier gemeenteschuldig verklaard aan overtreding van art. 62 van het reglement op het godsdienst onderwijs onder verzwarende omstandigheden, en veroordeeld tot eene schor sing in de waarneming zijner kerkelijke bedieningen en ambten voor den tijd van twee weken. Volgens de Dr. Ct. heeft het vermoeden, dat de brand te Dievcr aan moedwil moest worden toegeschrevenzich niet bevestigd. De Pr. Dr. en Asser C. berigt dat zich dezer dagen twee personen uit de gemeente Achtkarspclen naar cenen zoogenaamden duivelbanner te Knijpe hebben begeven, om zijne hulp in te roepen voor een 18-jarig meisje, dal steeds over lusteloosheid en pijn in het hoofd, de rug enz. klaagde, en dat men meende dat door den duivel bezeten was. Toen zij den duivelbanner een zeer uitvoerig verslag van den toestand der lijderes hadden gedaan, gaf hij de verklaring, dat de dochter nog niet geheel, maar gedeeltelijk van den duivel was bezeten, zoodat zij nog door zijn toedoen kon worden geholpen. Uit liet fleschje met water, dat zij hem lieten zien, zeide de duivelbanner te kunnen opmerken, dat de duivel door buitengewoon voedsel zeer snel aanwies en er dus ten spoedigste gehandeld moest worden. Hij gaf hun den volgenden raad: zoodra gij te huis komt, moet gij een uwer hanen den kop afslaan en dien des nachts tusschen 12 en 1 ure koken in varkensbloed daarna moet de patient de teenen met dat vocht bestrijken, en, na dit ge daan tc hebben, door den vader driemaal om het huis op een kruiwagen rond gereden worden. Vervolgens gaf hij hun een bierkruik vol medicijnen mede, doch deze mogl zij niet gebruiken, maar de jonge dochter moest die zelve achter haar huis in den tuin met aarde bedekken en om den anderen dag, telkens vóór zonsopgang, aan haar neus houden. Zoo de patiënte naauwkeurig dezen raad opvolgde, zou zij spoedig genezen zijn. De Staats-Courant bevat het volgende kon. besluit van 12 dezer «Handhavende de vrijstelling van de bij art. 9 van het kon. besluit van 20 October 1842, n°. 55, bevolen jaarlijksche storting van ƒ200 voor de aan de kon. akademie te Delft voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië opgeleid wordende candidaat-ambtenarenop den voet waarop die vrijstelling is ver leend bjj art. 1 van ons besluit van 2 Mei 1859, n°. 33, en de bij art. 4, 2dc lid, van hetzelve verbonden voordeelen aan eene benoeming lot Indisch ambtenaar der lstc of 2dc klasse ten gevolge van het bezit van het diploma van het aan de voormelde akademie afgelegd eind-examen als zoodanig, worden van stonden aan ingetrokken en buiten werking gesteld de navol gende bepalingen van ons besluit van den 2den Mei 1859, n°. 33, tc weten de artt. 1 en 2, en het lste lid van art. 4." Bij die artt. was bepaald dat de kweekelingen aan de kon. akademie te Delft, bestemd voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië, die na een vol doend overgangs-examen tot den cursus van het derde studiejaar waren toe gelaten, en daarbij ten genoegen van het bestuur der akademie bewijzen leverden van goed gedrag en van een gezond ligchaamsgesteldoor den minister van koloniën aangesteld zouden worden tot candidaat-ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Ned. Indiëen daardoor vrijgesteld zouden zijn van de bij art. 9 van het kon. besluit van 20 Oct. 1842 bevolen jaar lijksche storting van ƒ200, welke alsdan ten laste kwam der koloniale geldmiddelen alsmede dat aan den minister van koloniën door het besluur der academie te Delft als candidaat-ambtenaar voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië konden worden voorgedragen zij die aan eene van 's rijks hooge- scholen den rang van doctor of van candidaat met den eersten of tweeden graad in eenig vak van wetenschap hadden verkregen, en zij die aan de landbouwkundige school te Groningen, na een volledigen cursus, een eind examen hadden afgelegdmet de verklaring dat zij uitstekend voldaan hadden. Dit besluit is genomen op de overweging dat er, bij de handhaving der bestaande regelen, op het einde van 1865 minstens een aantal van 49 amb tenaren der lstc en 2de lil. zouden zijn benoemd boven de waarschijnlijke behoeflerf, hetgeen hoogst schadelijk zou zijn zoowel voor 'slands dienst en geldmiddelen, als voor de belanghebbenden zeiven, en onbillijk jegens allen die bevoegd zijn te dingen naar betrekkingenvoor welke het bezit van het radiltaal der lsll! of 2de lil. geen vereischte is. 's GRAVENHAGE, 15 Maart. Z. M. heeft benoemd tot rector magnificus bij de hoogeschool te Utrecht, voor het akademiejaar 1862—1863, den hooglecraar G. J. Loncq CJzn. Tol kapitein 3de kl. bij het 8sle reg. infanterie is benoemd de lslc luit. II. A. van der Groesen, van het corps, en de apotheker 3de ki. II. Feenstra, dienstdoende bij het garnizoen te Leeuwardenovergeplaatst bij het perso neel van de geneeskundige dienst der landmagl in Oosl-Indië. Aan den heer mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, commies bij het dep. van koloniën, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. ESGBLAJïB. LONDEN, 13 Maart. De goederen voor de tentoonstelling bestemd beginnen al meer en meer aan te komen. Onder anderen is uit Duitschland een blok van rood graniet ter zwaarte van 300 entrs.alsmede een stuk gietstaal van 21 tonnen aan gekomen waarvoor eerst een grondslang in het gebouw moet worden ge metseld, alvorens daar te kunnen worden opgenomen. Bij kon. besluit van 12 dezer is aan den heer mr. J. Loudon afge treden minister van koloniën, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ1446 's jaars. Z. M. heeft aan den heer J. II. Moron, te S'. Thomas, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Roos van Brazilië. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is benoemd tot opzigter van den waterstaat 4de kl. in Gelderland de heer A. J. Groenen, thans tijdelijk opzigter in die provincie. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ80, overgemaakt door den Ned. consul- generaal te Athene. Gisteren avond heeft ten liove weder een gecoslumeerd bal plaats ge had, dat nagenoeg op denzelfden voet was ingerigt als het vorige. De hooge raad houdt zich bij voortduring bezig met hel onderzoeken van het ontwerp-wetboek van strafvordering. Gisteren is door de politie alhier aangehouden een molenaarsknecht nit Rotterdam, die aldaar werkzaam was, doch alhier woont. Hij werd verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van 4 munlbilletten ieder a ƒ10. Aanvankelijk ontkende hij het feit, doch terwijl hij zich bij den commissaris van politie bevond, werden de billetten door zijne vrouw aldaar gebrast, betgeen zijne bekentenis ten gevolge had. BUITEiMLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1